Reklama

Reklama

Po jednom mejdanu se Joe Doucett probouzí v neznámém pokoji a vedle kocoviny má mnohem závažnější problém. Neví kde je, nemá své osobní věci a hlavně - nemůže ven. V televizi navíc hlásí, že jeho žena byla zavražděna a on je hlavním podezřelým, po masakru v jeho domě zůstala naživu malá dcerka. A tak to zůstane na dlouhých 20 let. V Bílém domě se střídají prezidenti a on stále neví, kde je, kdo ho vězní, na jak dlouho a proč. Den za dnem v jedné malé místnosti. 20 let. Zničehonic se probouzí venku na svobodě. Jediné, na co od té chvíle myslí, je pomsta, za kterou jde nelítostně a brutálně. Brzy navíc v telefonu uslyší: „Jestli chceš vidět svou dceru ještě někdy živou, odpověz na dvě otázky. Proč jsem tě nechal uvěznit? A proč jsem tě teď pustil ven?" (Bontonfilm)

(více)

Videa (7)

Trailer 1

Recenze (493)

klerik 

všechny recenze uživatele

Ja sa musím prikloniť na stranu fanúšikov originálu. Síce oceňujem kvality tohto remaku, ale nechal ma úplne chladným. Myslím, že aj s odhaľovaním pointy narábali šikmáči lepšie. A kladivová scéna tu chcela byť príliš pekne natočená, až stratila na uveriteľnosti (útočníci občas nezmyselne vyčkávajú). Filmy Spika Leeho mávajú inokedy (25. HODINA) silnejšie emócie... ()

mcb 

všechny recenze uživatele

Ne, ten film není špatný, místy se dokonce jedná o hodně povedenou žánrovku. Problém je, když jej začneme srovnávat s originálem, který se sice příběhově neliší, ale je uchopen naprosto odlišným způsobem. Zatímco Chan-wook Park rozehrává pomalé a zneklidňující drama plné melancholické atmosféry a černohumorných twistů, remake je jednoduchou žánrovkou z ranku revenge thrillerů, jíž začne s přibývajícími minutami nenávratně shazovat její zjednodušené převedení do amerického prostředí. Navíc jde vidět, že se sestříhávalo z relativně dlouhého materiálu (plánovaná verze měla mít tři hodiny, verze v kinech pouze hodinu a tři čtvrtě), tudíž Oldboy na první pohled trpí zkratkovitostí a neukončeností viděného - zejména po klidnější první půli, kdy se tempo filmu zrychlí a je potřebné dovysvětlit a dokončit vše potřebné z původní zápletky, se až nebezpečně rychle střídá prostředí a pohnutky postav. To vše spěje až do příliš doslovného a polopaticky vysvětleného finále, které si uvědomuje, že počítá především s průměrným americkým divákem, jemuž je nutné všechny zvraty naservírovat pěkně na podnosu. Jinak vlastně není proč remake zatracovat - Lee doslovně nekopíruje strukturu originálu a mnohdy přináší i alternativní a originální řešení některých scén (kladívková scéna ve stylu Zátahu), což ve výsledku umlčuje veškeré zvěsti o doslovné vykrádačce. Vidět to jde hlavně při části uvěznění, která se svým uchopením v mých očích originálu klidně i vyrovnává. Navíc se mi líbí, že Lee tradičně nerezignuje na významovou rovinu svého filmu a tak lze v Oldboyovi vysledovat malé satirické náznaky na téma mediální manipulace s divákem, čímž na konci nabývá úplně nového vyznění.__Místy jde sice o poněkud strojený a chtěný, ale rozhodně nadprůměrný počin, který jde s odhozením předsudků náležitě docenit. Věřím, že pokud se někdy dočkáme režisérského sestřihu, má tendenci hodnocení stoupnout. 7/10 ()

Reklama

Dragoni 

všechny recenze uživatele

Americká adaptace stejnojmenného korejského snímku Old boy (Oldeuboi 2003), která těží především z brutality hlavního hrdiny, jehož ztvárnění si nezadá s Hitmanem či obdobnými, pro neasijské diváky známými hrdiny, jehož život se zásadně změní, když se ocitne po jedné prohýřené noci v bytě bez oken a dveří, kde bude vězněn po dalších 20 let, netušíc proč. Oproti originálu je USA Oldboy přímočařejší a na atmosféru chudší, přesto na remake povedené. 70% ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Pomsta častokrát mívá charakter hada požírajícího vlastní ocas... Netroufám si hodnotit, jestli je lepší verze Chan-wook Parka, či Spikea Leeho, ale ta rodáka z Atlanty je mi bližší. Tahem na branku, hereckými kreacemi i netaháním rádoby vznešených emocí do triviální zápletky.. Závěrem malý kvíz: Kladivem Tlouct Hlavičky Hřebíků - nehodící se slovo škrtněte… ()

Dadel 

všechny recenze uživatele

Kdyby nešlo o remake, asi bych hodnotil lépe. Kdyby tvůrci zfilmovali můj námět, který jsem před lety zveřejnil na imdb (česká verze k přečtení zde v diskusi na straně 7), určitě by šlo o film roku! Jejich škoda. Kdyby producenti neodmítli hudbu Michaela Nymana (což je jak známo nejlepší skladatel na světě, to jako bez debat), film by byl jistě působivější. V korejském Oldboyovi byla hudba velmi výrazná, zde si jí ani nevšimnete. Kdyby tvůrci neobsadili Joshe Brolina, který ve filmu vypadá jako asociální psychopatický terminátor (a před i po uvěznění vypadá úplně stejně, aspoň nějaké šediny mu mohli přidat), divák by mu třeba i fandil. Kdyby scenáristi vymysleli pro hlavního záporáka trochu méně za vlasy přitaženou motivaci, divák by se při závěrečném vysvětlování třeba nesmál. Samá kdyby. Promarněná příležitost. ()

Galerie (79)

Zajímavosti (20)

  • Režisér Spike Lee řekl, že jeho verze měla 140 minut , ale studio trvalo na délce do 105 minut. Josh Brolin prohlásil, že preferuje delší verzi, která zahrnuje více scén Doucettova (Josh Brolin) tréninku v cele a interakce. (Dr Lizal)
  • Josh Brolin (Joe Ducett) držel během natáčení speciální dietu, která mu umožnila rychle nabrat objem (aby vypadal pokrytý tukovou vrstvou, když hrál alkoholika na začátku filmu) a následně ho rychle shodit (aby vypadal jako někdo, kdo 20 let trénoval). Šlo o to, že herec konzumoval velké množství soli a tekutin, což mělo za následek, že měl v těle velké zásoby vody a vypadal odule, když přibral okolo 13 kilogramů během 10 dní. Poté měl jen 2,5 dne na to, aby shodil okolo 11 kilogramů hmotnosti. (Narcis)

Související novinky

Je rozhodnuto, Kick-Ass se přidá k Avengers

Je rozhodnuto, Kick-Ass se přidá k Avengers

05.10.2013

Samozřejmě, ne doslova, i když by to byl asi zábavný crossover. Poté, co si Kick-Ass 2 v kinech nevydělalo ani na produkční náklady, je tahle série asi nadobro ukončená. Aaron Taylor-Johnson ale… (více)

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží

07.08.2013

Brolina, kterého brzy uvidíme v remaku korejského OldBoye, si zřejmě užíval maskování během natáčení westernového propadáku Jonah Hex. Brzy podstoupí ještě náročnější proměnu – zahraje si totiž… (více)

Blanchett a Theron: Kruté blondýnky

Blanchett a Theron: Kruté blondýnky

30.11.2012

Ve svých následujících filmech rozhodně nebudou jednat v rukavičkách. Cate Blanchett si po zlých agentkách v Hanna a Indiana Jones a Království křišťálové lebky připíše do filmografie další zápornou… (více)

Reklama

Reklama