Old Shatterhand sice pro sebe našel štěstí v soužití s Nšo-či, ale během pravidelných výprav zpět do rozrůstajících se výsep civilizace poznává, že na jeho způsob života a přátelství s indiány lidé v městech pohlížejí skrz prsty. Přesto se snaží trpělivě přivést obě strany k jednomu stolu, když už ne na úrovni státních autorit, tak alespoň jednotlivých lidí. Jeho poklidný život v usedlosti na území Apačů vezme náhle za své, když během kopání studny místo na vodu narazí na ropu. Naneštěstí zrovna v nedalekém Roswellu pobývá syn ropného magnáta Santera, který zde uvízl cestou do Los Angeles. Tam ho otec vyslal z New Yorku, aby se nezvedeného a zlovolného grobiána zbavil. Santer Junior si umane, že půdu Apačů získá za každou cenou. Vinnetoua a Old Shatterhanda čeká boj proti lidské zlobě motivované hrabivostí, personifikované do jejich nejzavilejšího a nejnebezpečnějšího protivníka. (Česká televize)

D.Moore

Rozhodně lepší než předchozí film, škoda jen té poněkud unylé "poslední bitvy", která se moc nepovedla (ačkoliv ve srovnání s minulou jeskynní přestřelkou byla takřka dobrá), a vyčichlého finále. Jinak to bylo krásně tiché, záleželo tomu na postavách a když už by se zdálo, že přijde nuda, přišlo ohromné vyjednávání s Tokvi-kavou - pro mě vrchol filmu. ()

Klenotka

Ze všech tří dílů asi nejslabší, ale jen proto, že kde u Stříbrného jezera vzali na minutách, tady je přidali a někde uprostřed to ztrácelo dech. Nicméně sledovat Old Shatterhanda, který se v civilnějšími evropském Tanci s vlky pořád srovnává se svou krizí identity, aby nakonec přijal místo mezi Apači, je opravdu zajímavé. Od opravdového zelenáče až k plnhodnotnému členovi apačského kmene, to je vývoj postavy i děje. S Vinnetouem se ovlivňují pozitivně i negativně, jako dva normální lidi, nikoliv lehce pasteloví hrdinové bez bázně a hany. Původní filmy miluju, ale potom, co jsem po pěti minutách přijala fakt, že tohle je nová adaptace (Byť opět jen velmi volná), a ne remake filmů., jsem si celou trilogii hodně užila. ()

rakovnik

Znáte to, že po letech je romantika pryč a přichází realita. Všichni jsme věděli, jak to dopadne, závěr mě tedy ani nedojal, navíc, ten nový náčelník je fakt divný. K Vinnetouovi jsem si nevytvořil vztah, takže smrt koně mě zasáhla rozhodně více. Naštval mě osud mladého padoucha. Potěšil mě naopak starý padouch a divoký Západ takový, jak si jej představuji. Francouz, Pražák, halda Poláků, prostě jako dnes. ()

nonick1

Nejtemnější a nejsyrovější díl z celé minisérie. Indiáni už snad nemohou být divočejší a jejich protivníci zákeřnější. Ve srovnání s tímto pojetím je původní zpracování opravdu jenom přeslazená limonáda pro děti. Při jedné ze závěrečných scén, podbarvené s využtitím původního hudebního motivu, v podání sólového ženského hlasu - ála Gladiátor či Pán prstenů, naskakuje husí kůže... Bravo tvůrcům, podařil se jim husarský kousek - a jednoznačně za plný počet.! ()

cheyene

Podrobnější komentář a ucelený názor najdete v mém komentáři k Vinnetou (TV seriál) 2016. Pokažený dojem z druhého dílu je lehce napraven, avšak nepřibližuje se poměrně pozitivním pocitům, jež jsem měl po zhlédnutí první části. Nemusel jsem vidět Old Shatterhanda, jak klátí Nšo-či na svém kožešinovém loži. Lex Barker to také nedělal a přesto jsem jejich vztah vnímal daleko intenzivněji. Pamatujete ten krásný rozhovor, kdy se spolu procházejí podél řeky? A když tam ve tmě sedí? Nebo když Nšo-či nechce žít, pokud zemře Old Shatterhand u mučednického kůlu? Jak se zrcadlila v jejich očích a tváři radost, když jej viděla se svým bratrem vycházet z údolí řeky Rio Pecos? Jak se za ním otočila, když odjížděla s náčelníky k Nugget-Tsilu? Jak mu v řeči svého kmene říkala před smrtí, že ho miluje? To vše bylo tak romantické a silné, že nebylo třeba ukazovat Shatterhandovu nahou řiť a nahá záda Nšo-či, kterak si to užívá na ležícím greenhornovi. Ale zpět k ději. Potěšil návrat Maria Adorfa do role Santera. Nutno podotknout, že nejsilnější záporňák z celé trilogie je právě tu - Santer jr. A smrt Vinnetoua? Nefungovala. Ani náznak dojetí či lítosti, což řada diváků pociťuje i dnes, když si pustí smrt Pierra Brice v Posledním výstřelu nebo umírání Nšo-či v prvém díle. ()