Fate/Zero

• USA Fate/Zero
Japonsko, (2011–2012), 10 h 50 min (Minutáž: 25–50 min)

Série(2) / Epizody(25)

O tajemný svatý grál, který svému držiteli přináší zázračné vlastnosti, svedli už tři bitvy bez jasného výsledku. A teď chystají čtvrtou. (Netflix)

Subjektiv

Překvapení, nejenže Fate/Zero nepropadl, on dokonce svého předchůdce v řadě věcí překonal. Nedá se říci, že by snad přišel s něčím novým, neotřelým, to rozhodně ne, přesto autoři učinili dvě šťastná rozhodnutí. 1) Rozhodli se dát všem postavám, alespoň zpočátku, přibližně stejný prostor. Pro toho, kdo neviděl původní sérii, může být poměrně obtížné dopředu odhadnout, v jakém pořadí budou umírat služebníci i pánové, kdo dojde do finále a kdo nakonec zvítězí. Ano, paradoxně je možná lepší FSN vůbec neznat. 2) Vzdali se prostředí střední školy a středoškoláků. Velká část postav je dospělých, jsou připraveni k boji na život a na smrt, užívají promyšlených strategií, taktizují. Některé takové nejsou, ale to už patří k věci, jistou variabilitu v jednání k diváckému zážitku potřebujeme. Rozhodně mě těšili více než postavy původní série, překvapivě právě proto, že si k pánům nešlo snadno vypěstovat sympatie. Kdykoliv mě seriál tlačil k pochopení a oblibě nějaké postavy (pokud nejde o oblibu = baví mě), seriál vždy ztrácel body. +++++ Od prequelu FSN však také očekáváme souboje. Útok na Einzbern vynikající, většina soubojů Berserka dobrá, s Archerem slušné, výstupy Asasina tajemné, Castera ucházející, žel krom toho s přehledem nejdelšího, příliš roztahaného, boje Ridera a Saber s kýmkoliv mě příliš nebraly, s výjimkou Saber vs Lancer. Prvních 13 dílů mě tedy poměrně bavilo svižnou akcí a nekompromisním jednáním postav. Slabé ****. ()

Andrew_Deer

Oproti sračkoidnímu Fate/Stay Night se Fate/Zero výborně vybarvil. Animace a souboje jsou suprové, dějově je Fate/Zero špica. Lancer je super oproti první sérii, to samé Caster i Rider, ale hlavně Berserker. Assassin je hodně zajímavý, Saber se nezměnila a Archer je trošku horší, nežli byl v první sérii. Jenom pořád nechápu, proč ani jeden ze zástupců Archerů nemá luk. ()

sheen

FZ se mi líbí více než FSN, hlavně díky zajímavějším pánům a služebníkům. / S cca 3 letým odstupem jsem se na seriál podíval znova, sjel jsem ho za dva dny, tentokráte jsem volil ale FZ před FSN a je to pro mne daleko lepší volba než naopak. Osobně doporučuji sledovat FZ, FSN a UBW až nakonec. Jak jsem velký fanoušek Saber, tak musím napsat, že tady byl nejúžasnější hrdinský duch Rider, ten si to vyloženě užíval, je výborně napsaný! Celou seriálovou trilogii jsem si nesmírně oblíbil. ()

D.Snake

Zdá se, že se nám tu jeví další skvělá adaptace, tentokrát opět z Fate universa. Tedy opět... Z Fate nám ještě žádná dechberoucí adaptace, která je své předloze opravdu věrná nevznikla. Zero by to mohlo napravit. Předem upozorňuji na dvě věci: 1. Není to celé, 2. Není to akční anime. Animace a design: Celé to není z jednoduchého důvodu. Tvůrci se rozhodli seriál rozdělit na 2 poloviny (v poměrně nešťastném místě), aby udrželi kvalitu animace po celou délku s cílem vytvořit TV sérii, která by se kvalitou animace a vůbec celkovým dojmem mohla rovnat vysokorozpočtovým filmům. Podařilo se? Já myslím že ano. Animace sice začíná klopýtat v řekněme posledních třech dílech, ale není to nic závažného, celkově vybadá anime nádherně se skvělými efekty a už celkem tradiční Ufotable-Type-Moon kresbou. Opravdu za to, co tvůrci dokázali klobouk dolů. Jediné co mi docela vadilo bylo CGI. Ano, opět to podělané CGI, které dokáže pokazit dojem úplně ze všeho. Nevím jestli všichni na světě ztratili vkus nebo prostě zapomněli kreslit auta a ostatní vehikly, ale s takovou se mi vůbec nelíbí, kam anime jako takové spěje. Najdete tu CGI auta (ta se dají ještě skousnout), CGI kouzla, CGI chobotnice a hlavně... CGI postavu, docela důležitou podotýkám. Tady se radši měli držet stylu KnK, kde když bylo CGI, tak velmi decentně udělané. No raději končím... Příběh a postavy: Teď se vrátím k bodu číslo 2. Lidé nejvíce ztroskotají, když si myslí, že se jedná primárně o akční anime, což je spíš nepravda. Minimálně těchto prvních 13 dílů je hlavně o postavách a jejich přáních, důvodech proč jsou zde a především o jejich interakci mezi sebou. Hodně se plánuje, vymýšlí strategie, podrazy, no prostě hodně se mluví a až potom se bojuje. Tím nechci odradit fandy akce, protože když už jednou na souboj přijde, stojí to za to. Jen nechoďte do Zera s tím, že bojovat se bude každý díl. S boji trošičku souvisí i moje druhá a poslední výtka. Jakkoli je Zero jedna z nejlépe zvládnutých knižních adaptací, co funguje na papíře, ne vždy funguje i na obrazovce. V knize se můžete klidně zastavit uprostřed souboje a vysvětlit čtenářům co se stalo, jaká je toto technika, efekt zbraně, popis veškerých pocitů co se nese v hlavě všem kolem, v anime to je spíš na obtíž a rozhtahuje souboj třeba na celý díl i kdyby to šlo nacpat do 5-10 minut a vypadalo by to mnohem efektivněji. Mno co už.... Vadilo mi to přímo jen u jedné situace, takže nic vážného. Teď zas k něčemu pozitivnímu - postavy. Nejsilnější stránka celého anime. Příběh samotný by za moc nestál, nebýt tak silných jedinců, na které jen tak nezapomenete. Ze sedmi (x2) účastníků války + nějací ti poskoci nenajdete jeinou postavu, která by byla zbytečná, nudná, nezajímavá. Tedy aspoň mně se to nestalo a pořád ještě nevim komu fandit. Jako poslední bych chtěl zmínit hudbu, kterou má na svědomí opět Yuki Kajiura. Myslím že víc k tomu nemusím dodávat. Za mě tedy pět hvězd, protože Zero považuju za to nejlepší z loňského roku. Pár chybiček se najde, proto si nechávám rezervu, ale už dlouho se mi nestalo, abych tak nedočkavě očekával každý díl. Kara no Kyoukai zůstává nadále nejlepším Type-Moon anime, Zero nicméně ještě neřeklo poslední slovo. Po prvních 13 dílech - 9.5/10 () (méně) (více)

novoten

1. série - 90% - Pokud jsem se lehce obával, že mi vyprávění o bojovnících předchozí Války, u které navíc díky Fate/stay night znám složení finální dvojice, nebude mít co nabídnout, nemohl jsem se mýlit víc. Zero totiž napravuje prakticky všechny chyby, které jeho starší bratříček měl. Dělí čas na obrazovce mezi všechny Pány (přestože můj favorit Kariya ho dostane rozhodně nejméně), ze silných Služebníků jde respekt, zloduši místo posměchu budí hrůzu a takový Kiritsugu jen nabije zbraň a zapálí cigaretu a přesto si dokáže epizodu ukrást pro sebe. Navíc ona opojná magie, kterou je celé dění prodchnuto, zahlazuje i fakt, že poslední díly se v tempu občas vyloženě zastaví. Houstnoucí intriky i příjemný cliff značící blížící se akční inferno ale slibují do pokračování velkolepý zážitek přesahující současné hodnocení. 2. série - 100% - Chvíli o síle dialogu, chvíli o dokonalé akci - a drtivou většinu času v chmurném přemítání o tom, že ti, kteří chtějí světu pomoci nejvíc, toho musí také nejvíc obětovat. Kiritsugu, Kariya a koneckonců i ufňukaný Waver nebo postupem času čím dál prohnilejší Kotomine Kirei jsou postavy z masa a kostí, jejichž každé rozhodnutí pečlivě zraje a má nedozírné a nevratné následky. A že jejich sledování vzhledem ke stoupajícímu počtu mrtvých ústředních postav pořádně bolelo. Fate/Zero dozrálo do depresivně laděné ságy, která svého předchůdce překonala opravdu ve všem a trochu paradoxně změnila můj pohled na jeho postavy zásadně k lepšímu. Svět Grálu se mi při chůzi skrz spálené město vůbec nechce opouštět. Naskočit na rozjíždějící se vlak jménem "remake Fate/stay night" se tak zdá jako ten nejlepší možný nápad. ()

• Původně měl mít seriál jen jednu řadu o 26 dílech, nakonec se však producenti rozhodli rozdělit jej na dvě řady o 13 dílech. (Agita)