Kronika

• Česko Kronika temna (více)

Za Andrewem se do pokoje ráno dobývá opilý otec. Andrew mu říká, že si koupil kameru a odteď bude všechno natáčet. Pak jde za matkou, která je těžce nemocná a leží v posteli. Tu také natáčí. Pak jede s bratrancem Mattem do školy. Natáčí úplně všechno. Jeho kamarád filozofuje. Ve škole ho všichni šikanují. Andrew jede večer s kamarády na maturitní party. Tam se seznámí s dívkou Casey, která tady natáčí video pro svůj blog. Pak se s ním jeden mladík popere, a on jde ven. Přijde za ním Steve a chce, aby něco natočil. S Mattem se procházeli a prý našli divnou věc. Společně jdou do lesa, kde našli díru, ve které něco bublá. Steve do díry skočí a Matt jde za ním. Andrew musí také za nimi, i když se mu nechce. Dole je jakýsi sliz nebo bahno a jeskyně s modře světélkující hmotou, která najednou začne měnit barvy. Vtom se zablýskne a všechno zmizí. Je tma.... Matt, Andrew a Steve jsou na zahradě a hází po sobě míčky. Matt necítí bolest, Steve dokáže manipulovat s předměty na dálku a Andrew dokáže zastavit hozený míček v letu. I ostatní mají najednou nadpřirozené schopnosti – dokážou ovládat předměty tak, aby létaly. Snaží se přijít na to, čím to je, a jdou se podívat na místo, kde našli jeskyni. Díra je ale zasypaná a strážce parku je odtud vyhodí s tím, že uzavírají oblast kvůli sesuvům půdy. Kluci zkoušejí, co všechno jim teď jde – házet žabky do vody bez použití rukou, na dálku foukat na listí, aby zvedlo děvčatům sukně, ujíždět v obchodním centru s nákupními vozíky apod. Pak se jim to ale začne vymykat... (TV Prima)

Legas

Omletá forma, která stále (zatím) funguje a je i v několika směrech inovativní. Levitující kamera je pěkná režisérská berlička, ale využití faktu, že v dnešním době jsme nemilosrdně obklopeni kapesními záznamovými médii (a že velký bratr nás sleduje opravdu všude), je zde snad ještě lepší filmařskou pomůckou. Samozřejmě jde o zábavu, i když se jakkoliv snaží hloubat nad hranicemi využití síly, kterou byli kluci obdarovaní. I přesto je Kronika až nezvyklým způsobem inteligentní. Bod už má jen za to, že si někdo dal práci a u scénáře (režie) logicky přemýšlel o oblékl levitující kluky do "neprorpro" a neprofoukavých bund a rukavic, když hrají ragby mezi mraky. Ale hlavní plus Kroniky tkví v dobrém prokreslení postav a jejich motivací. Už od samého počátku je nám jasné (ale přiznejme si to, že hlavně kvůli všeříkajícímu traileru), jak se příběh bude nadálet vyvíjet, ale motivace hlavního hrdiny k závěrečným činům je podána velmi důvěryhodně a ačkoliv teď budu trochu fantazírovat, asi bych se zachoval stejně. Vzbudil ve mně soucit a závěrečné vyvrcholení pro mě nebylo ani tak přehlídkou triků a bombastické akce, jako spíš psychologickým hororem. Za to díky. Kéž by každá americká "zábava" byla na této úrovni. P.S. Film některé nelogické nesmysly vysvětluje velmi vtipně. Když se plačící borec A schová v oblacích a borec B, který v té době patrně píchal svou přítelkyni a vůbec netušil, kde se borec A právě nachází, za ním zničehonic "přiletí", tak se borec A ptá: "Jak jsi mě našel?" Borec B odpovídá: "Nevím. Začal jsem najednou krvácet z nosu a tak nějak jsem tě objevil." Super (myslím to v pozitivním slova smyslu). ()

Šakal

Příběh o tom, když se nekontrolovatelná (neomezená?) síla dostane do nepovolaných (čti lidských) rukou. Nebo třeba taky o tom, že se (občas) vyplatí zvednout prdel, vypadnout ven na čerstvý vzduch, z dosahu (vašich) počítačů, protáhnout si tělo nebo si ... zašukat. Je to příjemné a prospěšné, věřte a rozhodně vám potom nehrozí přebytečné nahromadění se energie (testosteronu), s kterou najednou nevíte, co si počít a tak (pro ukrácení volné resp. dlouhé chvíle) trháte lidem ruce, nohy, hlavy.....zatímco vám doma umírá matka. Silná myšlenka (stará jako lidstvo samo) jen s postupující resp. pokrokovější dobou stále aktuálnější a to sice: je člověk, když pominu samotnou technickou stránku věci, tj., „že by ve vzduchu bylo poněkud natěsno“, mentálně připraven na další (vývojový) třesk? Všechny (světové) války jednoznačně dokazují, že nikoliv. Naděje však umírá poslední, takže kdoví..... Představa celosvět. populace jako „uvědomělých sebepoznavších tibeťanů“ je sice chválihodná, nejsem si však už tak jistý, zda-li i ta pravá resp. uskutečnitelná. Z pohledu dospělého (rozumného?) člověka se jeví spíše jako (úsměvně) utopistická, ale proč brát tvůrcům (mladické) ideály, zápal.... Ostatně, nejsou to právě oni, kdo by měl být tou nadějí? Upřímně říkám, při nejlepší vůli nejsem sto posoudit, jestli tohle bylo (původním) záměrem mladých filmařů nebo to byl pouze a jenom onen zhmotněný (klukovský) sen, který je „nutil vzít do ruky kameru a zmáčknout tlačítko REC“. Za sebe však budu věřit v první variantu a tak, i s přihlédnutím (v rámci žánru) k příjemně „statické“ (konečně někdo, kdo netrpí na epileptické záchvaty) kameře, odpustím snímku (tvůrcům) těch několik scénáristických tápání (obstarávání léků působí čistě jako kalkul resp. zástěrka pro....) a logických lapsů a budu (protentokrát) velkorysý. Když pro nic jiného, tak pouze pro samotnou skutečnost, že v záplavě všech těch současných (naoko) nabušených testosteronových „Avengerů“, působí Kronika jako osvěžovač vzduchu Brise nebo (řečeno J*A*K*U*B*-ovou terminologií): „šel jsem si pro desítku (Platan), dostalo se mi jedenáctky (svijanského ležáku). Není to sice (plzeňská) dvanáctka, přesto panuje (opatrná) spokojenost. To i s přihlédnutím k faktu, že mě zdejší „hysterie“ kolem Cloverfieldu ponechala (narozdíl od Chronicle) zcela netečným. 75% ()

IQ Tiqe

Jaká je pointa? Že až jednou získáte superschopnosti, budete vědět, čeho se vyvarovat. Což mi ale připadá tak nějak samozřejmé, a tím pádem má film spoustu nelogických míst. Oproti hrdinským blockbusterům tohle působí spíš jako konverzačka. Tři normální kluci přijdou ke superschopnostem a jako normální kluci s nimi blbnou. Až se to najednou zvrtne. Takže koncept zajímavý, herci taky, jen je děj nezajímavě pokroucený jek proto, aby se dospělo k nějaký pointě. Kamera ve stylu Cloverfield není špatná, ale chybí napětí, akce přijde až v závěru, doprovodná hudba spíš není, ale když zní, není špatná. # příběh 5 | hudba 6 | humor 0 | akce 4 | napětí 3 | pustil bych si znovu 4 ()

Jordan

obsahovo je to chlapčenská verzia carrie a tak trochu reparát za jumpera, ktorý bol značným failom i napriek potenciálu námetu, formálne ďalší pokračovateľ blairwitchovskej tradície, tu skôr podobný cloverfieldu, aj keď občas to skoro skĺzne k samoúčelnosti nie obchádzajúcej logiku, našťastie však nikdy nie tak masívne a okato, aby to rušilo, každopádne však za pomerne malé peniaze (na americké pomery) od neznámych tvárí a mien celkom dosť slušnej sci-fi chlapskej muziky, ktorá poteší efektami a jednoduchosťou deja/scenára, no nie úplne odfláknutou psychológiou (teda aspoň do tej miery, do akej to takáto popcorňárna dovoľuje a vyžaduje). takýto filmík, od ktorého nič nečakám a ani neviem, do čoho idem a príjemne prekvapí je mi milší, ako mnohé z tohtoročných nepochopiteľne precenených oscarových "trhákov". ()

Kudly4

Nic moc. Ono jako nápad je to dobrej, ale ta kamera mi tam vůbec neseděla a celé je to takové nudné. Celej film by se dal udělat uplně jinak a mnohem lépe. 2* za posledních snad 20 minut. ()

HoneyBunny

Tleskám Dane DeHaanovi, jeho Andrew je srdcem Kroniky, a bez DeHaanova skvělého výkonu by tenhle film byl poloviční. Jde totiž o báchorku o tom, co by asi s napřirozenými "supermanskými" schopnosti udělala parta amerických středoškoláku - nejdřív si užívají jako o život, dělají kraviny, no a s tímhle přístupem se to všechno samozřejmě zvrtne. Jenže je tu loser Andrew, kterého budete litovat i nesnášet, který si (spoiler!) projde bolestným přerodem do skoro komiksového "záporáka" - a tahle páteř příběhu je velice solidní. Bohužel, ne vše tu funguje takhle dobře - další dva členové party nejsou moc charismatičtí, jediná výraznější ženská postava se často chová jako namyšlená pipka, až moc zlý otec Andrewa atd. atd. 60 % ()

Anderton

Američania sú blázni do superhrdinov, radi po sebe strieľajú na školách a navyše koncom 90tych rokov sa komerčne presadil foundfootage žáner. Takže skôr či neskôr nejakého amerického scenáristu muselo napadnúť toto všetko spojiť do jedného filmu. Stačí sa pohrať so scenárom, nájsť neopozeraných hercov a vedieť točiť. Toto všetko našťastie vyšlo a máme z toho nakoniec takmer až psychologický film o samote jednotlivca a pominuteľnosti povrchnej slávy. ()

Socrates

Nejsnesitelnější "found-footage" co pamatuju. Uťápnutej a všude kam se vrtne šikanovanej Andrew natáčí videokamerou vše, co ho napadne a otravuje tím nejen lidi kolem sebe, ale i mě jako diváka. Postupem času se ale objektem zájmu kamerování stávají hlavně "kouzelnický kousky" jeho party a to už je zajímavější! V závěru se projeví to, co se většinou stává i ve skutečnosti - utlačovanej jedinec začne negativně ventilovat léty nashromážděnou ublíženost a je na jeho kamarádech, aby se ho pokusili opět postavit nohama na zem. To ale může bejt kapku nad jejich síly, vzhledem k tomu, že se fracek mezitím naučil lítat. Těšim se na dvojku, tohle smrdělo pěti hvězdičkama, i díky závěrečný bombastický dvacetiminutovce. ()

Dzeyna

Očekávat od něčeho velký zážitek, se vážně nevyplácí. Pro mě celkem zklamání. Měla jsem záseky, kdy mě to vážně bavilo a byla jsem do toho doslova "zažraná", ale převažovala spíš nuda a "americká okoukanost". Je to 50:50 ... takže 2,5 hvězdy, ale ve škole nás učili zaokrouhlovat, takže za 3. I když musím uznat, že efekty a herecké výkony tak mladých kluků byly výborné. Bylo by super, mít takové schopnosti jako měli oni, například umět létat a zaletět se kouknout do Tibetu :D. ()

Kothy

Zajímavý film o tom, jak se lidem změní svět když získají nadpřirozené schopnosti. Celé je to převážně točené z pohledu první osoby. Britský film se od amerického pozná. Nakonec se to ale celé zvrtne... ()

teutates

Zakomplexovaný debílek dostane do rukou moc, a jelikož jeho úchylné já nenechá na sebe dlouho čekat, všechno to ještě veme kamerou (ano pseudomasturbanti found-footage koncepce, jeéej). Z jakéhosi neznámého důvodu má tenhle zmetek nej. schopnosti v rámci "šťastné" party supersurferu. Bohužel jeho sociální koeficient se rovná nule, morálně se sám povýší o třídu výš a tak začne trhat broukům křídla (jo, jo, zabijí mu maminku, svině). V rámci žánru 7/10 ()

dex2man

Otravná, ale strašně moderní „Parkinsonovská“ kamera filmu nečekaně sedla, ale stejně tak otravné trio puberťáků hrajících si na Harry Pottera už nikoliv. Příběhová stránka stojí pouze na proměně zakomplexovaného outsidera, jeho příklonu k temné straně síly a touze po moci ničit vše, co mu přijde pod ruku. Jeho definitivní zhroucení a moment, kdy začne vybíjet všechny od kámošů až po despotického taťku bylo to jediné na co jsem čekal. A to se naštěstí vyplatilo. Závěrečná scéna má slušné efekty a doku kamera tentokrát opravdu pomáhá, nicméně Mr.Yoda by z výsledku dvakrát nadšený nebyl. ()

swamp

Velice originální a svěže natočené.. jen veliká škoda, že to kdesi uprostřed výrazně ztrácí dech. ()

Campbell

Dvě* dávám za efektivní finále který je mnohem lépe natočené než kdejaký akční ačko. A navíc ukazuje že Trank má koule na pořádnou akci.Zbytek filmu je pro mě bohužel podprůměrné drama o šikanovaným chlapci kterýho nemá moc lidí rádo a omylem získá superschopnosti. je sice dobře že to není nic komiksovýho kde by zase zachraňoval svět, ale i tak ten film je strašně... Jemnej. Sice Found footage tomu seděl a tak si plno věcí musí divák domyslet. Ale ta šikana byla pěkně suchá, nic co bych neviděl každej den(holt ne každej film může být jako Šikana od Clarka). takže když člověk překousne nic extra první hodinu která mě fakt moc nebavila tak dostane řádnou akci plnou výbuchů a všeho co k tomu patří. Ale i tak se jedná spíše o zklamání. Ale ne nijak velké. Trank rozhodně talent má. ()

predators

Hooodně povedené efekty jež doprovází schopnosti oněch tří teenagerů, kteří trochu mrhají svým získaným talentem. V podstatě vidíme jen jejich puberťácké sníčky splněné ve skutečnost. Tedy až na samotný konec, kdy už jejich řádění odskáčou všichni v okruhu dvou kilometrů. Nápady i myšlenka dobré, použitá kamera zajímavá, ale nic víc, než pár dobře využitých efektů nečekejte. 60% ()

Slartibarkfast

Jednoduchý příběh o tom, kterak parta kluků nalezla šutr, který jim propůjčil nesmírnou moc. A jak sami víme, s mocí roste chuť. Strašně mi vadilo, že se celý film tak hloupě kouskuje, jelikož producenty (?) nenapadlo nic originálnějšího, než vše natočit z pohledu kamery, jež třímal v rukou největší magor ze všech a také kamer, jež obklopovaly celičkou super partu. Už to tu bylo a už to tu víckrát nechci. Film Blair Witch si tím sice vydobyl nesmírnou popularitu, ale po těch letech už to prostě nefunguje. Skoro je mi líto, že tak originální myšlenka byla přetvořena jen v exhibici klukovských nevyzrálých šprýmů, a když už o něco šlo, byl to (ne)překvapivě právě jen souboj mezi samotnými aktéry (to už snad ani nepovažuji za spoiler, to člověka napadlo hned po prvních pěti minutách). Tím se nám to strašně zjednodušuje a filmu to nedává vůbec žádný prostor. Místo zábavy tu zabředneme do psychologického dramatu, který sice je skvělý, ale pak ani nebylo třeba super schopností. Je tu toho skloubeno tolik a dost blbě, ale i tak celkový dojem vychází celkem ve světlých číslech. Za mne 70% ()

PetrPan

Těm klukům, co spolu chodili, to ale lítá, jen se nesmí pohádat, to pak lítá i všechno ostatní -- až na tu první teenagerskou polovinu vcelku příjemná found-footage záležitost, ale vždycky si radši pustím zajímavější Lovce trollů nebo kapku vymakanější Monstrum. ()

nash.

Už to takhle zkusili mnozí. Občas to klaplo (Blair Witch), občas to byla z mého pohledu nepovedená nuda (Cloverfield). Kronika funguje. Možná díky přístupu, který se nesnaží tvrdit, „tohle je dokument sestříhaný z nedávno nalezených nahrávek“, ale od počátku přiznává „tohle je triková jízda, natočená jako by to byl dokument sestříhaný z nedávno nalezených nahrávek“. Přitom bere ty nejobnošenější klišé z High School Drama, skládá z nich ten nejbanálnější prefabrikát, do kterého je možné zasadit úplně cokoli a dá mu formu dlouhého youtube videa jehož gradace připomíná rozjezd poplachové sirény. Pozvolna, ale přitom bez přestávky nabírá na síle, výšce a rychlosti, jak do něj tvůrci postupně mixují klasické, ovšem patřičně upravené, superhrdinské přísady, až se to nakonec všechno rozječí do pekelně velkolepého a přestřeleného řevu. A přitom v rámci daných pravidel a možností vše funguje bez výraznějších zádrhelů. Vývoj postav, akční scény, zvraty, zábava. ()

Slarque

Rozhodně nejlepší „found footage superhero flick“, co jsem kdy viděl. ;-) Tenhle film má překvapivě promyšlený scénář (ne sice úplně dotažený k dokonalosti, ale nic v něm vyloženě nevadí) a hlavně zcela neznámé herecké obsazení, které působí naprosto přirozeně i v těchto extrémních situacích. Režisér si s tím pěkně pohrál a s chutí využil i toho, že zde může s kamerou manipulovat po libosti, což v tomto žánru normálně nejde. Peněz na triky asi nebylo moc, ale ty co tu jsou, vypadají bezchybně. Nečekaně příjemné překvapení. ()

Arsenal83

Nápad tam nejaký bol, ale zohnať partu tak nesympatických mladíkov, to dá zabrať. Navyše ten trápny záver zaklincoval truhlu nádeje na dobrý film úplne. A to som strednú časť pozeral s celkom značným záujmom. Detské sci fi je čoraz horšie. ()

Kronika se dočká sequelu

Kronika se dočká sequelu

06.08.2021

Kronika, povedené found-footage sci-fi drama režiséra Joshe Tranka z roku 2012, se dočká oficiálního pokračování. Snímek, v němž si zahráli Dane DeHaan nebo Michael B. Jordan, vyprávěl o skupince… (více)

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

12.08.2019

Boba Fett vlastní film nedostane

Boba Fett vlastní film nedostane

29.10.2018

Boba Fett byl ve vývoji dlouhé roky, původně byl k projektu najat režisér Kroniky Josh Trank, po jeho fiasku u Fantastické čtyřky byl však potichu odejit, a na jeho místo časem nastoupil James… (více)

Z Hardyho bude Al Capone

Z Hardyho bude Al Capone

25.03.2018

V roce 2012 byl Josh Trank nadějným režisérem, o něhož se po chválené Kronice začala prát velká studia. U 20th Century Fox mu svěřili reboot Fantastické čtyřky a v Lucasfilmu sólovku Boba Fetta,… (více)