Chlapectví je výjimečný film. Příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka chtěl režisér Richard Linklater (Před soumrakem, Před půlnocí) natočit co nejpoctivěji, i proto na něm pracoval dvanáct let. Každý rok, na tři až čtyři natáčecí dny, se sešla tatáž sestava herců a tvůrců, aby natočila další střípek do jedné životní mozaiky. Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat. Mason (Ellar Coltrane) je sympatický šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam (Lorelei Linklater) a mámou (Patricia Arquette). S tátou (Ethan Hawke) se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek, které všichni tak důvěrně známe. (Cinemart)

FilVil

Zajímavě pojatý příběh s herci, kteří dospívají a stárnou přímo před kamerou. Během skoro 3 hodinového eposu jsem netrpělivě čekal na nějakou superpoitu, která nepřišla.....ona totiž žádná není, jak se dozvíme na konci filmu. Celé kouzlo snímku je v tom, že máte pořád pocit, že tohle už jste někde zažili a netrpělivě čekáte na další životní kapitolu. ()

toy.ota.car

Už dávno nějaký chytrolín řekl, že drama je jako život, ze kterého byly vystřiženy nudné okamžiky. A přesně tyto okamžiky sebral Richard Linklater a natočil jeden z nejdůležitějších filmů roku 2014. Riskantní nápad natočit časosběrný hraný film umožnilo Linklaterovi ukázat, co umí: dodat obyčejnosti váhu a životním dramatům smířlivou lehkost. Příběh je sice vyprávěný chronologicky, ale výběrem událostí vyvolává intenzivní pocit vzpomínky a je to vlastně film o prožívání času. Navíc nám Chlapectví umožňuje nenápadně vnímat to, co nedokáže evokovat žádný scénograf ani kostýmní návrhář: postupnou proměnu světa skrze módu, technologie, slang a vůbec všeho, co nás obklopuje. Často tady skuhráte, že film nemá překvapivější a dramatičtější příběh nebo pointu. Ale pokud jste si pokoušeli představit situaci režiséra při promýšlení koncepce filmu, najednou je - alespoň pro mě - logické, proč Linklater vystavěl celý film kolem jedné hlavní postavy - navíc pokud tou postavou chtěl mít dítě; už to je přece obrovská nejistota a riziko, které by násobně rostlo s každou další hlavní postavou. Takže z těch ostatních prostě udělal víceméně postavy vedlejší (pro jistotu obsazených herci), aby je mohl v průběhu oněch dvanácti natáčecích let (!) kdykoliv nahradit či opustit. A v tom vám pomůže jedině volná dramaturgie scenáře. Na drama totiž potřebujete víc hlavních postav, které jsou v konfliktu, to vyvolává další konflikty, takže příběh postupně graduje, což vám začne diktovat časovou strukturu a uspořádání příběhu, a to jde zase proti formálnímu záměru tohoto filmu. Proto jsou vlastně všední okamžiky zdůrazňovány a ty dramatické oslabovány, protože jejich nahodilým negradovaným rozmístěním by se film rozpadl. Nebo ještě jinak: jakékoliv nepředvídané drama skutečného života (třeba úraz některého z herců) by vám mohlo zničit drama na papíře. No, a hlavně se koncentrací na jednu hlavní postavu podporuje téma filmu: každý přece vnímáme svůj život jako příběh jedné hlavní postavy, který doplňují ty ostatní více nebo méně důležité osoby, které postupně opouštíme my, nebo ony nás. Bez pointy. ()

maple6

Chápu, že tenhle film si najde cestu k různému publiku. Ale já zhruba od půlky trpěl. Nesnesitelně dlouhé, bezobsažné. Snaží se to vystihnout různou dobu, snaží se vystihnout problémy nás obyčejných lidí. Zhruba od poloviny jsem ale začal Masona vyloženě nesnášet... prázdný "just cool" kluk. Za každou scénou jsem hledal, kdy ho něco srazí nebo mu někdo něco udělá. Chlapeče to byl roztomilý. Ale teenager na jednu mířenou :-). Teď potřebuju nějaký hodnotnější a spádovitější film :-). ()

Marshall007

Člověk by čekal, že když už se mu pod ruku dostane Oscarový film s téměř tříhodinovou stopáží, stane se v něm něco zajímavého. Opak je ale pravdou. Boyhood je od začátku dokonce naprosto obyčejný píběh dospívajícího chlapce, ve kterém za celou dobu nedojde k jedinému zvratu a nestane se v něm zhola nic. Dalo by se to teda považovat za nudnej film, ne? A přece tomu tak není. Tento snímek je natolik originální svou neoriginalitou, až je to originální. Naprosto tuctové dětství by totiž v divákovi mělo vyvolat nostalgii a myslím, že zrovna to se zde Ričrdovi povedlo dokonale. Za mě trochu ušmudlaných, ale stále pět hvězd. ()

Plutotype

Patricia Arquette je mamina. Bodka. Zahrala to tak uveriteľne, že som po hodine sledovania zabudol, že pozerám na film. Tento film je o živote a dospievaní, nehrá sa na nič a tiež nesiaha v žiadnej téme do takej hĺbky, že by sme mali "smekat klobouk". Ukazuje ako plynie život rodiny, kde nič nie je úplne dokonalé a každý vidí veci svojimi očami. Film je pre tých, čo sa nikdy nezastavia a nevšimnú si krásu, ktorú majú pred nosom. Každopádne sa treba pokloniť pred režisérom a producentami, že film boli ochotní natáčať toľko rokov a zachovala sa kontinuita. Kamera top. ()

AliceWHall

Nápad dobrý. Dojemného chvíle,s hrdiny se sblížíte,všechno je fajn,ale film je nuda. Vlastně jen koukáte na to,jak ti lidé žijí,ano,je smutné,co se jim v průběhu děje,ale z pohledu diváka mě to nebavilo. Film není j zahození, ale žádný zázrak. ()

cumimnabednu

Ufff. Jak toto hodnotit. Rozhodně si zaslouží dost hvězdiček už jen fakt, že v tomto filmu je dokonalé to, že všechny postavy ve filmu stárnou přirozeně, tj. během let. Film se totiž natáčel 12 let. A to je prim tohoto filmu, to nikde jinde neuvidíte, jak se postavy fyzicky mění v čase. Rovněž děj filmu, byť se jedná o téměř běžný život jedné rodiny v průběhu let, stojí za vyzdvihnutí. Vždyť malé věci a zázraky tvoří náš život. Jen jsem čekal trošku víc od toho, jak se děj vyvine. Čekal jsem, že se projeví nějak to, jak děti byly ovlivněni rodiči a okolím, a tyto vlivy přenesou pak do svého života a rodiny. Ale tak daleko se film nedostal. Třeba v pokračování se dočkám:). ()

Otokooya

Jedina vec zaujimava na celom filme je jeho doba natacania. Tym to konci. Ked vam na navsteve pustia rodinne video z narodeninovej oslavy, dovolenky v Chorvatsku, stuzkovej a Vianoc, zabavite sa viac ako pri sledovani tohoto filmu. Ovsem, ak sa radi pozerate tri hodiny na to, ako dospieva to najnudnejsie a najapatickejsie decko, tak toto je film pre vas. Aby to nebola az taka nuda, tak tam je zopar pesniciek, na ktore si radi opat spomeniete a sem, tam nejaky zabavny alkoholik. ()

vinson003

Hlavně být cool...cool společnost, která všude a s každým válčí...je to sranda...mimochodem hlavní hrdina mi připomínal mého umělecky založeného málomluvného bratrance...každopádně se na to dalo dívat...ale na konci si asi řeknete..."tak to bylo to vychvalované chlapectví?"....NOT :) tři a půl... ()

Ywwetta

Může mi někdo vysvětlit, jaká je myšlenka tohoto filmu??? Pořád jsem čekala, kdy konečně něco přijde a pořád nic. Odešla jsem na 15 minut pryč a stejně jsem o nic nepřišla. 3 hodiny o ničem. Jen o tom jak roste chlapec, ale nic zajímavého. Film má velice vysoké hodnocení, ale nechápu proč? Nechápu, jak jsem to mohla dokoukat až do konce. Byla jsem z toho akorát ospalá a otrávená. ()

cien

Neskutečný film, který se docení až v pozdějších letech, nějaký Birdman se může zahrabat, tohle mělo dostat hlavního oscara. ()

iflip

Od filmu ktorý sa natáčal 12 rokov by som čakal trošičku viac, film bol miestami dlhý, nudný a bez nijakej väčšej zápletky, ale aj tak musím pochváliť Linklatera že sa na takéto niečo dal. Aj napriek tomu že film bol dlhý a miestami nudný našlo sa aj pár pasáži ktoré ma rozosmiali aj dojali. Na záver môžem dodať, že som videl krásny a výnimočný film. 87% ()

tomkat

Jak vám to jen říct? Takové snímky dva nenajdete, a to v tom dobrém slova smyslu. Film z těch, které se nevymezují vůči všednímu životu (dějem/formou/idejemi), ale naopak na něj úžasně ukazují a říkají "Tohle máš, člověče, ve svých rukou, a tolik krásy a všeho dalšího se s tím nese." Jasné, občas se trochu moc přednáší a ti, co nemáte rádi "filmy bez děje", si ušetřete osypky - ale jinak vznikl krásný vybroušený filmový křišťál o... o čem že? No o Životě, přeci, o čem menším? ()

MiselB

Od filmu jsem čekala mnohem víc. Táhl se od začátku až do konce. Jedině hudba snad byla přínosem. Jsou filmy, na které si ráda vzpomenu, tenhle mezi ně patřit rozhodně nebude. ()

Jan00

Po dlouhé době jsem zhlédl pěkný americký film, který je nám evropanům blízký. Nepřeafektovaný, inteligentní bez přiblblých keců "miluji Tě, bez zvracení, prdění a rádoby vtipných amerických scének, které mají k legraci daleko... ()

Bruce0659

Pozerať tento film je podobné ako pozerať etapu Tour de France. Poviem si, že idem sledovať ako sa cyklisti 3 hodiny nezáživne blížia do cieľa a uvedomím si až v závere pretekov, že by som o nič neprišiel, keby som sledoval len posledných 20 minút... Táto snímka je výnimočná len tým, že sa natáčala 12 rokov a kvalitnými hereckými výkonmi. Príbeh je neuveriteľne tuctový, réžia rutinne odfláknutá, dramaturgia biedna a nefunkčná, humor či napätie nikde. Počas celého filmu som netušil, o čo režisérovi vlastne išlo a keď som konečne zistil, kde bol pes zakopaný...bol som sklamaný. Na mňa toto dielo bohužial nezapôsobilo, dej nedokáže strhnúť každého. Ak sa ma niekto opýta, o čom ten Boyhood je, odpoviem, že o obyčajnom živote bežného dospievajúceho chalana a nebudem ďaleko od pravdy. Ale ak chceli tvorcovia pripomenúť divákom ako rýchlo nám život preteká cez prsty, tak sa im to podarilo v závere. ()

Tereza11

Na to, že je tohle časosběrný film a točil se 12 let, tak co to proboha mělo být? vůbec náchápu co se to jako zfilmovalo tak nevšedního, že je z toho skoro 3hodinová ¨¨dráma¨¨ téměř běžných mezilidských vztahů...Pro mě naprosto obyčejné, kromě toho, že děti rostou s filmem, ale to je asi tak jediný co stojí za zmínku, jinak má matka děti, dvakrát se vdá, z toho jednou za hulváta, rozvede a vystuduje při zaměstnání...opravdu ojedinělé....nevím jestli to tak amíci berou, ale u nás v česku celkem rutina....a troufám si říct, že pár rodin by z toho udělalo větší drama než se povedlo MR. Linklaterovi....R.I.P ()

celnarova

Rozhodně dávám plný počet, už jen pro to že film se točil dvanáct let. Pocta za vytrvalost. Další obyčejný příběh, jedné obyčejně neobyčejné rodiny. Prostě tyhle příběhy mě baví. Skvělé obsazení, hlavně jsem ráda, za to že se to natočilo se stejnými herci, u jiných filmů se prostě najde někdo podobný, který hraje starší verzi. ()

lukas_flek

přišlo mi, že jediný zajímavý bylo, že herci sbíraly léta nejen ve filmu, ale i ve skutečnosti. to jsem ještě nikde neviděl. jinak dětstvím i dospíváním jsem si prošel, takže mě to nijak nevzalo a kromě toho mi alespoň polovina scén "ze života" přišla trapná. z pohledu deníkovýho záznamu je to dobrý dílo, ale u filmu, co jde na plátna kin, mám jiný očekávání ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Linklater chce točit 20 let

Linklater chce točit 20 let

30.08.2019

Trvalo to 12 let, než režisér Richard Linklater (Před úsvitem) dotočil svůj snímek Chlapectví. Nyní se tvůrce chystá tuhle metu překonat, svůj další film, adaptaci muzikálu Merrily We Roll Along,… (více)

Co chystá Richard Linklater?

Co chystá Richard Linklater?

31.08.2016

Král nezávislého filmu loni bojoval o Oscary s Chlapectvím, letos nám nadělil komedii Everybody Wants Some!! a už má v plánu další film - drama Last Flag Flying. Někteří z vás správně poznali 11 let… (více)

Co nás čeká po Chlapectví?

Co nás čeká po Chlapectví?

26.02.2015

Letošní Oscaři byli velkým kláním mezi Birdmanem a Chlapectvím. Vítězem se nakonec stal stárnoucí okřídlený superhrdina, Richard Linklater ale rozhodně nemusí chodit Hollywoodem se svěšenou hlavu.… (více)