Chlapectví je výjimečný film. Příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka chtěl režisér Richard Linklater (Před soumrakem, Před půlnocí) natočit co nejpoctivěji, i proto na něm pracoval dvanáct let. Každý rok, na tři až čtyři natáčecí dny, se sešla tatáž sestava herců a tvůrců, aby natočila další střípek do jedné životní mozaiky. Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat. Mason (Ellar Coltrane) je sympatický šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam (Lorelei Linklater) a mámou (Patricia Arquette). S tátou (Ethan Hawke) se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek, které všichni tak důvěrně známe. (Cinemart)

Dawe2

Všechno by docela šlo. Až na to, že na 165 minut je to nuda a nic zvláštního se neděje. Přidal bych děj, zápletku, něco výraznějšího a nebo krutě ubral stopáž, pak by to možná víc udrželo pozornost. Není to špatný film, ale musím 2*. Při třech bych jiným křivdil, hodně. Dlouho jsem si ho schovával a nechtělo se mi do něj kvůli délce. Je jen velmi málo filmů, které dokážou udržet pozornost, napětí a zábavu při takovéto délce. Bohužel tohle nebyl ten případ. Oceňuji, že čas plyne s herci a že se skutečně díváme na stejné lidi, dospívající a stárnoucí. Ale nevyváží to ten zbytek. ()

HiroM

Musím uznat že jsem moc nečekal, ale film mě mile překvapil. Líbil se mi, jednoduchý a přitom nenudil. Sice možná trošku delší, ale chápu že 12 let narvat do téměř 3 hodin je i tak docela mazec takže. ()

serdehelan

Linklater je frajer!!! Ale to už je známe, všakáno. Zaujímalo by ma, do akej miery mali štastie s hlavným predstaviteľom, v rámci plánovaného scenára. Keby napríklad vyrástol v tlstého nechuťáka, tak by museli scenár smerovať úplne inak. Inak neviem prečo len chlapčenstvo, keď minimálne 3/4 deja vidíme aj jeho sestru. Mladá Linklaterová si takisto zaslúži obdiv. ()

FOndra

Obyčejnost tohoto příběhu je zároveň nejsilnější i nejslabší stránkou filmu. Průměrný snímek s dosti nevýrazným představitelem, který v mých očích předvedl nic moc herecký výkon. Každý zde obdivuje dvanáctileté natáčení ale 4 dny v roce mi nepřijdou moc velký záhul :) Vím že život je většinou obyčejný a nezajímavý přesně jak ho popisuje film. Jenže u filmu, který někdo točí 12 let bych čekal zajímavější zápletky a křižovatky... Ubírám jednu hvězdu, protože si na ten film za pár týdnů ani nevzpomenu. ()

listo

Jak to ten Ethan dělá, že nestárne??? Chlapectví je filmovým unikátem nejen proto, že jde o časosběrný snímek. Osobně jsem fandou dokumentů tohoto žánru, film ale nabízí něco víc. Především je to schopnost tvůrce ustát tlak na zatraktivnění snímku za cenu ztráty zachování objektivní reality. Film se nezaprodal falešné líbivosti prostřednictvím zdramatizování běžných událostí a nevěrohodným vyústěním životních problémů. Jak by bylo jednoduché udělat z hlavní postavy hrdinu, který se postaví otčímovi-alkoholikovi. A přidat trochu akce a vtipu. Film si však sympaticky uchovává výpovědní hodnotu obyčejného života, čímž pochopitelně lehce ztrácí na atraktivnosti z hlediska očekávání průměrného diváka. Z nabídnutého životopisu dospívajícího kluka jsem měla silný pocit neukotvenosti v prostředí a vztazích, potěšily mě výkony Ethana a Patricie, jediným výrazným mínusem byla přepálená stopáž. Trochu více prostříhat a vyřadit některé nedotažené scény, bylo by to za čtyři hvězdy. ()

Vieriq78

Obyčajný film o dospievaní, ktorí absolútne nevyčerpal z tak skvelej témy ako je detstvo človeka. Detstvo ktoré formuje každú jednu bytosť osobitým spôsobom, a ja som v tomto filme našla len prchavé chvíľky ktoré by mi vykreslili dôležitosť tohto času. Neviem prečo sa točil tak dlho, ale na výsledku to u mňa nazavážilo. Nenašla som v ňom žiadnu výnimočnosť. ()

hony23

Film o dospívání chlapce natočený opravdu zajímavě. Po dobu 12 let se čas od času filmový štáb scházel na nátáčení, a tak herci stárli společně se svými postavami. Samotný příběh ale už tak zajímavý není, což je při vražedné délce necelých tří hodin velkou slabinou jinak originálního díla. ()

Frag

Nevěřil bych, jak mě bude bavit skoro tříhodinovej film, kterej jen tak plyne a za celou dobu se tam nic moc zajímavýho nebo převratnýho nestane. Za to ho spousta lidí určitě odsoudí jako nudnej a těžko jim to vyvracet, ale já jsem se vrátil do toho věku, kdy jsem si ve všední den náhodně zmáčknul čétédvojku a nechal se zcela bez očekávání překvapit, jakej nezávislej film mi naservírujou ve Filmovým klubu. Minimálně ten koncept dvanáctiletýho natáčení a pozorování, jak herci stárnou, je dost zajímavej na to, aby to vzbudilo zvědavost, ne? Jo a taky si nepamatuju, kdy jsem naposledy viděl film protkanej tak skvělou hudbou! ()

987Castiel

Celý čas čakám a čakám a vravím si veď za takmer 3 hodiny sa musí niečo prevratné stať ale po polovici filmu som si uvedomil že zámerom je spracovať čo najobyčajnejšie dospievanie a všedný život. Uznávam takéto zmýšľanie, ale predsa len trochu korenia napríklad v podobe tragédií by som uvítal. Každý z nás sa nájde vo viacerých situáciach. Oceňujem celý nápad a originalitu natáčania, no predsa len som vkuse pozeral čas kedy to už skončí a navyše som sa musel veľakrát pousmiať ako veľmi boli americko-americké niektoré zložky filmu. Treba ale vzdať veľký rešpekt že sme hercov videli ozaj dospievať, bez make-upu a masiek na vizuálnu zmenu veku. Niet tohto prvku nedám v žiadnom prípade viac ako 3 ale mám rád inovácie. ()

bonovox

Krásny film, ktorý si zaslúži plné hodnotenie nielen za nevšedný prístup k danej téme (12 ročné natáčanie), ale aj za samotné spracovanie. ()

Santiago.

Druhá polovina pro mě byla o dost zajímavější, jen je škoda, že to nešlo víc do hloubky, ale to bylo při tak širokém časovém záběru nemožné. Přesto mám z filmu hodně dobré pocity, Linklater nezklamal :). ()

bedn1

***1/2 Nejzajímavější na filmu je sledovat přirozené stárnutí herců, jinak je bohužel spíše banální. ()

stanyko odpad!

Konecne film, pri ktorom si clovek umyje riady, poriesi osobnu hygienu ci len tak vylusti krizovku a o nic nepride. Chvalabohu, natocenie takehoto filmu o hovne trva az 12 rokov. Inac co by sa stalo, keby herec hlavnej postavy pocas zahynul pred dokoncenim? Nic, len film by trval iba 124 minut... ()

Dawydov

Není to stoprocentní, ale funguje to. Skutečně je to zachycené dospívání jednoho chlapce + života lidí kolem něj. Je to asi jako prohlížet si něčí fotoalbum. Postupně poznáváte člověka, jeho okolí, jakož i střípky z doby, ve které žili. Ale v těch fotkách často vlastně vidíte spíš něco ze sebe sama a ze svých životů. Ne všechny fotky jsou samozřejmě stejně zajímavé, u některých se zastavíte jen chvilku, ale některé Vás obrovsky dojmou. A nejde vůbec jen o hlavní postavu, zajímavých postav je tam více, a to v různých fázích života (což filmu dodává další hodnotu). Ve filmu je mnoho scén, a mezi nimi se vyskytují i takové (nejvíce ve druhé polovině), u kterých se Vám skoro zachce si to na chvíli pauznout a prostě to naplno procítit/prožít. Jsou to často jen krátké okamžiky, jednotlivé věty, které zazní mezi mnoha jinými. Ale stojí to za to. Jen je nesmíte minout... | Tento film mj. velmi dobře vyjadřuje, jak čas neúprosně ubíhá.... jak nám život může utíkat pod rukama a spoustu věcí možná vůbec nestihneme prožít tak, jak bychom si to představovali. Ve filmu nejsou žádné (prvoplánové) zvraty či dramatické události, děje je tam možná méně než v jedné epizodě nějaké telenovely. Ale to vidím jako skvělý dramaturgický záměr. O to reálněji to celé působí. A o to víc pak zapůsobí poslední věta chlapcovy matky, stejně jako finální scéna na pláži. ()

lubostar

Neviem co si mam mysliet, preto davam kompromis, 3 hviezdicky. Zbytocny film o obycajnom chalanovi? Mozno. Na film sa ale pekne pozera, soundtrack je fajn, ma unikatne casozberne spracovanie... ale chvilami si neviem pomoct a strasne sa nudim. Nezaujima ma "v com je pointa vsetkeho?", v com je pointa filmu? Cakal som na nejaky zvrat ktory nie a nie prist. Ved, osobne poznam aspon tak 10 ludi ktorych zivot, alebo teda dospievanie, bolo minimalne rovnako zaujimave ako dospievanie hlavneho hrdinu. Myslim ale ze nikoho by nenapadlo ze ich zivoty su "hodne" holywoodskej produkcie, nie to este Oscara za scenar. Film tak obycajny ako je sam zivot, alebo film tak vynimocny ako je sam zivot? Mam v tom zmetok. ()

Kurovec

11 let časosběrné práce udělalo své - i na mě to nechalo dojem jakou práci a piplačku si s tím tvůrci dali. Ovšem toť asi vše... Myšlenka dobrá, ale děj se poněkud vytrácí....film je víceméně o ničem. Vcelku mi zklamala i hlavní postava, mladší léta hrál znatelně lépe, než starší ročníky, což přisuzuji nejspíše tomu, že jako herec fungoval vždy pár týdnů v roce, jinak skoro nikde neúčinkuje. ()

jjjerry

Měl jsem větší očekávání. Přiliš dlouhá stopáž, která místy nudí. Linklater úmyslně vynechal ty zlomové životní okamžiky (první holka, první sex, matrák atd), ale právě tohle dělá emoce a mně to chybělo. Navíc mně Mason k srdci nepřirost. Ocenil bych spíše Ethana Hawke, zahrál to naprosto skvěle a byl mým větším hrdinou než Mason. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Linklater chce točit 20 let

Linklater chce točit 20 let

30.08.2019

Trvalo to 12 let, než režisér Richard Linklater (Před úsvitem) dotočil svůj snímek Chlapectví. Nyní se tvůrce chystá tuhle metu překonat, svůj další film, adaptaci muzikálu Merrily We Roll Along,… (více)

Co chystá Richard Linklater?

Co chystá Richard Linklater?

31.08.2016

Král nezávislého filmu loni bojoval o Oscary s Chlapectvím, letos nám nadělil komedii Everybody Wants Some!! a už má v plánu další film - drama Last Flag Flying. Někteří z vás správně poznali 11 let… (více)

Co nás čeká po Chlapectví?

Co nás čeká po Chlapectví?

26.02.2015

Letošní Oscaři byli velkým kláním mezi Birdmanem a Chlapectvím. Vítězem se nakonec stal stárnoucí okřídlený superhrdina, Richard Linklater ale rozhodně nemusí chodit Hollywoodem se svěšenou hlavu.… (více)