Chlapectví je výjimečný film. Příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka chtěl režisér Richard Linklater (Před soumrakem, Před půlnocí) natočit co nejpoctivěji, i proto na něm pracoval dvanáct let. Každý rok, na tři až čtyři natáčecí dny, se sešla tatáž sestava herců a tvůrců, aby natočila další střípek do jedné životní mozaiky. Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat. Mason (Ellar Coltrane) je sympatický šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam (Lorelei Linklater) a mámou (Patricia Arquette). S tátou (Ethan Hawke) se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek, které všichni tak důvěrně známe. (CinemArt)

Guran

Jediná zajímavost (a díky tomu také dávám hvězdičku navíc) je ta, že se film účelně natáčel 12 let, protože děj je o celém životě jednoho kluka, tudíž nás příběh provází jeho dětstvím až po jeho dospělost. Předem musím zdůraznit, že se film nedá dokoukat. Obrovská nuda s nesmyslnými dialogy a nezajímavým příběhem. Příběh toho fracka vás vůbec nezaujme a máte dojem, že film je zbytečný. ()

frxXx

Absolútne nechápem všetok ten poprask okolo tejto veci. Všetky tie "ťažké životné skúšky a okamžiky" mi prídu nechutne strojené a špinavo predhodené. A kam to vlastne všetko speje? Nikam, zoberme pár ocukrovaných alebo smutných emotívnych momentov a pozlápajme ich do kopy a budeme mať veľdielo o živote. Asi tak tak to celé vidím, navyše mi to celé pridáva depresiu ako všetko uteká a čím ďalej tým nás už nič lepšie nečaká. Tak ma to celé rozčúlilo až som rozmýšlal o "odpad!"-e, nakoniec som sa ovládol, možno to raz celé pochopím alebo uvidím aj z inej stránky. ()

caladhiele

Myšlenka je dobrá. Trochu ale postrádám návaznost jednotlivých životních epizod, resp. postav, které se v nich objevují. Kromě těch hlavních - Masonův otec, matka a sestra, se ostatní v průběhu let kamsi vypařují. Bývá to tak i v životě, bezpochyby. V tomto případě mi to ale poněkud narušuje kontinuitu. A proč ta příšerná délka? Kratší by to nešlo? ()

marabart

Nyní jsem to viděl podruhé a už to lze brát trochu s nadhledem. Tento film se jistě zapíše do dějin kinematografie vzhledem k unikátnímu nápadu neměnného obsazení a natáčecí dobu 12 let. Film se mi líbil, jen bych ho možná trochu natáhl a hlavně udělal trošku "po americku". Přece jen, nic zásadního se za celou dobu nestalo a je to spíše poklidné vyprávění trošku smutného života. ()

kymla

Mně to připomělo dokument jedné rodiny ve stylu Heleny Třeštíkové (manželské etudy). Je úctyhodné natáčet film 12 let, ale to není záruka. Zbytečně dlouhé, nic zásadního se neděje. ()

MyrnaAlec

Super nápad, člověka to trochu mate, dokument nebo fikce ? Konečně vím, co dostávají Amíci k patnáctinám : od babičky bibli (se svým jménem na obálce a to, co řekl Jesus, je tam červeně) a od dědy brokovnici. ()

heisy

Vlastně to není zas tak špatné, ale šílená délka v kombinaci s absencí výrazných míst dělá z objevení se závěrečných titulků nejlepší moment filmu. ()

mrclTV

Ľudia v živote mladého Masona prichádzajú a odchádzajú. A to je asi všetko k deju. Uff, ťažko opísať tento film. Priznám sa, že viacej ma zaujala technická stránka ako stránka obsahová. To, že film autor točil postupne 12 rokov s vybranými hercami je určite obdivuhodné a ťažko zopakovateľné. Ale ten dej ma jednoducho neprekvapil. Koho zaujíma tak všedné dospievanie obyčajného človeka? Veď to prežíva každý - nemusím to pozerať aj vo filme. Nejde o tom, že námet je zlý, ale miestami som si pripadal ako jasnovidec. Bolo to až príliš obyčajné, prvoplánové a hlavne nudné. S dejom muselo byť niečo zle, keď ma viacej zaujala politická situácia v Texase pred voľbami a ranné rituály v škole :D Ale poďme späť. Jedine v záverečnej polhodine sa nájde pár skutočne zaujímavých momentov, ktoré filmu dajú záverečnú myšlienku a vytvoria tak z neho celok. Neviem....určite sa nájde kopec ľudí, čo ich tento film zasiahne oveľa viac ako mňa, ale ja medzi nich nepatrím. Osobne pre mňa jeden z najťažšie hodnotiteľných snímkov. Aby som mu neuškodil, rozhodol som sa pre lepší priemer. ()

morris22

Tenhle film je tak mily, realisticky a hezky se na nej kouka, ze to nejde ohodnotit jinak. Navic zpusob, jakym byl natocen, tj. schazenim se stejnych hercu po dobu 12 let, si zkratka zaslouzi uznani :-) 90% ()

boombang

Jeden z těch filmů, které si hned po natočení výrazně řekly o trvalé zařazení do zlatého fondu kinematografie. A nic na tom nemění fakt, že je to víc zásluha jeho formy a způsobů natáčení než obsahu. Dělka je též trochu diskutabilní, ale nevadí. A Oscar pro Patricii? Za co? Hawke byl lepší. ()

nula87

Projekt (ano, je to spíš projekt než film), jehož záměr i zpracování se prostě musí ocenit. Místy se to zdá dlouhé, a to hlavně proto, že je to velmi civilní, a žádné dramatické zvraty se nedějí (místy můžete mít pocit, že se vlastně nic neděje). Ale takhle opravdu může plynout 12 let v životě jednoho kluka. 75% ()

Catenburey

Všichni kluci narození na přelomu tisíciletí tak jako já musí v tomhle filmu spatřit něco jako pochopení a alespoň částečně se v některých momentech filmu najít. Kromě toho to bude jednou skvělý dokument doby našeho dospívání. Jen těžko může jiný film než Chlapectví tak dokonale popsat proměnu člověka a jeho osobnosti v průběhu života. Tím spíš, když herci ve filmu doopravdy stárnou. ()

DaleCoper

Trochu mi to připomínalo časosběrné dokumenty Heleny Třeštíkové. Jen se to odehrávalo v Texasu a nebyl to dokument. Rodina, škola, rozvod rodičů, první lásky, fotografování, rocková kapela. Film ze života jediný důvod proč nedávám pět je poněkud přepálená stopáž. ()

Demonn

Velmi dlouhý, velmi obyčejný film o velmi obyčejných věcech, který ve mě ale zanechal zvláštní pocit. 74% ()

Gamekeeper77

Výjimečný? Jenom tim nápadem zachytit reálných dvanáct let a pozorovat, jak se ta skvadra ne zrovna moc sympatických herců za ty roky mění. Zajímavý? Neřekl bych. Synonynem tohohle filmu jsou spíš nepoutavost a fádnost. Nechápu nominaci za scénář. Dlouhý? Tak to každopádně. Bylo utrpení to dokoukat. Pro mě zkrátka film o hovně a po velkým natěšení se dostavilo jen velký zklamání a pruda. 40%. ()

Pete

Před dospělostí. Koncept časosběrného hraného filmu je originální, až unikátní. Kdybychom navíc sledovali nějaké zajímavější osudy, mohl myslím vzniknout skutečný klenot. Tohle chlapectví je však zcela průměrné, bez extrémů, ale zase asi právě proto zachycuje tak věrně a povědomě obyčejný život. ()

PlysovyMacko

Tu za pozornost stoji iba to, ze film je natacany v priebehu viacerych rokov a zachytava realne starnutie hercov, co je najlepsie vidiet na chlapcovi, toho vidite od detstva po dospelost. Ostatne veci su kazdodenne banalne strasti a povinnosti, co prezivaju postavy a film je sialene dlhy. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Linklater chce točit 20 let

Linklater chce točit 20 let

30.08.2019

Trvalo to 12 let, než režisér Richard Linklater (Před úsvitem) dotočil svůj snímek Chlapectví. Nyní se tvůrce chystá tuhle metu překonat, svůj další film, adaptaci muzikálu Merrily We Roll Along,… (více)

Co chystá Richard Linklater?

Co chystá Richard Linklater?

31.08.2016

Král nezávislého filmu loni bojoval o Oscary s Chlapectvím, letos nám nadělil komedii Everybody Wants Some!! a už má v plánu další film - drama Last Flag Flying. Někteří z vás správně poznali 11 let… (více)

Co nás čeká po Chlapectví?

Co nás čeká po Chlapectví?

26.02.2015

Letošní Oscaři byli velkým kláním mezi Birdmanem a Chlapectvím. Vítězem se nakonec stal stárnoucí okřídlený superhrdina, Richard Linklater ale rozhodně nemusí chodit Hollywoodem se svěšenou hlavu.… (více)