Chlapectví je výjimečný film. Příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka chtěl režisér Richard Linklater (Před soumrakem, Před půlnocí) natočit co nejpoctivěji, i proto na něm pracoval dvanáct let. Každý rok, na tři až čtyři natáčecí dny, se sešla tatáž sestava herců a tvůrců, aby natočila další střípek do jedné životní mozaiky. Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat. Mason (Ellar Coltrane) je sympatický šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam (Lorelei Linklater) a mámou (Patricia Arquette). S tátou (Ethan Hawke) se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek, které všichni tak důvěrně známe. (CinemArt)

Aniki

Celou dobu jsem zil v presvedceni, ze sleduju sběrnej dokument od Třeštíkový, abych jí nakonec nenašel v závěrečných titulcích, tedy překvápko. Ne, vážně, pro diváky z ČR nejde vlastně o žádnou novinku, protože právě proto. Hraná verze téhož, odehrávající se v USA, tentokrát bez vážnějších zvratů, prostě plynule ubíhající příběh, ubíhající až překvapivě hlaďoučce. Arquette je velká sympaťanda, zodpovědná, starostlivá, všeobjímající. Mládež celkem v pohodě, fotřík klasickej, později dospívající chlapík, kterých vidíme ve svem okolí spousty, dokonce i při čistění zubů..... ()

CrazymanM

Nádherné,opravdu vynikající.Zpočátku trošku těžší na orientaci v ději,časem jsem se naladil na tvůrcovu vlnu a film si užíval! ()

hrumsrt

I kdyby jen za vztahovou trilogii Before.., která nabízí jedny z nejrealističtějších pojetí romantického žánru, který beze snů vrhá lásku na útes reálného světa, si Richard Linklater zaslouží nesmírné uznání.. Ale teprve až po třetím setkání se svým vyvoleným párem představil divákovi něco nevídaného, něco co si strhává veškerou pozornost a co ho v mých očích definuje jako filmového tvůrce. Po neuvěřitelných 12 letech natáčení představuje světu svůj masterpiece, totiž právě snímek Chlapectví.. Příběh o dětství všedního klučíka jménem Mason, který Linklater točil pořád se stejnou partou rok, co rok, dokud nezachytil celé dětství hlavního hrdiny.. Snímek servírující naprosto realistický až dokumentární vhled do životů několika normálních hrdinů, kterých by jste si mohli sesbírat na ulici.. I když bude možná někdo přemítat, proč je Chlapectví tak depresivní, proč nezachycuje jediný obrázek, jaký by stálo za to mít skutečně ve filmu. Vynechává největší radosti života jako první polibek, lásku, školní ples atd. Posouváme se v čase, kdy nevidíme jedinou životní událost, kterou by jste si napsali na časovou osu definující váš život.. Nepřichází tím tak životopisně laděný film o svou celou esenci? A co to tam teda dvě a půl hodiny ten Linklater vypráví, když všechno, čím by normální člověk svoje životní etapy pojmenoval vynechává?..  Právě naopak! Chlapectví je tak možná jediný film, který servíruje naprosto realistický pohled na život a všechnu filmovou krásu si nechává do těch nejběžnějších okamžiků. Ono vám nepotřebuje líčit, jak si Mason poprvé našel slečnu, jak se učil řídit auto, ne stačí, vám následně ukázat, že už sedí za volantem atd. Namísto toho vdechuje život banálním životním okamžikům, anebo se soustředí na témata, která si tvůrci už v dětství hrdiny vytyčili jako klíčové a po celou dobu vám ukazují, kam se v nich pomocí vývoje Masona došlo.. Jak někdy sledujeme rodinné dusno, jindy zase dusno, a pak zase, o to milejší jsou naprosté banality pramenící s normálního setkání s tátou.. Chlapectví je jeden z nejrealističtějších produktů filmového vyprávění, jaký jsem kdy viděl.. Vrcholné herecké výkony rodičovského dua v podání Ethana Hawkea a Patrície Arquette, kteří ze předvádějí koncert svého talentu a díky způsobu vyprávění navíc dostávají zcela komplexní vykreslení svých povah.. Nedá se ani popsat, jak snadné bylo se v Masonově osobě a životě vidět, i když jste si jako chlapec zažívali úplně jiné strasti a radosti. Naprostá podřízenost tvůrčímu záměru, v níž Linklater zavrhuje svoje improvizační umění ze svojí kultovní trilogie a servíruje něco tak jedinečného.. Až najdu druhý film jako Chlapectví, ozvu se. P.S. Simpsonovská adaptace patří mezi nejlepší díly žluté rodinky v posledních 15 letech.. Jen je to podvod, není to film, je to život a ten nesnese kritické měřítko. Cením vytrvalost všech zúčastněných a že to někdy nebylo lehké, ale dali vzniknout jednomu z nejkrásnějších film, co jsem kdy viděl.. Sen. 90% ()

axel01

Předně nechápu, kde tvůrci tohoto filmu vzali, že se jedná o drama. Jestli má být tím dramatem jednou nebo dvakrát pohozená vidlička přes stůl v záchvatu zuřivosti, pak snad ano. Dramatických zvratů by se dalo spočítat v této přehlídce obyčejných zážitků na prstech jedné ruky. Povznášející je snad snaha o cosi originálního, co se ovšem z mého pohledu do filmu nepodařilo dostat. "To ono" tam chybí. A přitom dvanáct let dlouhá práce, výsledkem které se staly skoro tři hodiny lehce pateticky laděného, přesto však rodinného - na tom trvám - filmu, zdá se mi dost dlouhou dobou na to, abych od snímku očekávala plným právem víc. Kdybych měla tenhle film, který zabral 12 let práce, srovnat s posledními dvěma roky ve svém životě, vyhrál by v dramatičnosti nejspíš můj život. A to mu na hodnocení určitě nepřidá. Zkráceně řečeno - další béčko, který si zaslouží průměrné hodnocení tří hvězdiček, ale to je vše. Zajímavé komentáře: DaViD´82 ()

tucnakova

Zásadní. S Patricií v tý poslední nový kuchyni u stolu „prostě jsem si myslela, že toho bude víc “ - to bylo hodně vydatný ! Film a Ellar, na který já osobně nikdy nezapomenu. Amen. ()

Elassar

Po delší době koment, protože tento film si ho zaslouží. Šli jsme s přítelkyní na tento film s vcelku velkým očekáváním. Přeci jen 86 % na csfd, film, který se točil 12 let a do toho zajímavé herecké obsazení. Dali jsme si kebab, koupili lístky a sedli si před plátno. Žel kino mělo technickou poruchu, a tak jsme prvních 25 minut viděli bez titulků (což by možná až tolik nevadilo, angličtina nebyla zas tolik složitá, ale po 21 hod večer se nám mozek už moc zapojovat nechtělo). Po 25 min. došlo k opravě a k restartování filmu. Možná mě tento zážitek poznamenal natolik, že ovlivnil můj dojem z filmu (což si nemyslím). A teď už k filmu. Konečné rozhodnutí jsou tři hvězdy, přičemž jsem uvažoval i o 2. Mé ohodnocení nakonec je především právě za tu dřinu a koncept natáčet 12 let, pár dní v roce a ve stejném složení. Jinak je to vlastně film bohužel o ničem. Ano v první polovině (tzn. do 11-12 let) mi přišel snímek opravdu cítit chlapectvím a vším tím, co jsem sám zažil. Prostě tam něco bylo, jenže jak nám Mason rostl, tak se nám podstatě ani nevyvíjel (a pokud ano, tak předvídatelně), naopak ztratil jakousi svou dřívější jedinečnost. Nejvíce dramatické chvilky se tedy nakonec netýkaly ani jeho života, jako spíše jeho matky. Kladně hodnotím vynechání typických dospívajících scén, ale bohužel se mi nedostalo žádné pořádné jiné. Nakonec nás zmáhala i délka filmu, ke konci (cca kolem pul 1 ráno se v sále ozývalo chrápání těch pár, co "vydrželi" a nešli domů). Z kina jsem opouštěl film s tím, že není špatná, ale ani dobrý. Po dni mohu napsat, že je tohoto filmu velká škoda, protože s takovým konceptem mohl film být úplně někde jinde a opravdu se zapsat do historie. Takhle to bude jen "ten film, co se točil 12 let, ale to je tak vše, co o něm vím" . ()

lyzbeth

Tak nějak souhlasím s komentářem od POMA. Čekala jsem hodně, čekala jsem zážitek....a ono jaksi nic. Ano, opravdu jediné co mne na filmu zaujalo bylo reálné stárnutí herců před kamerou...a to je tak všechno. Bohužel po první hodině snímek začíná trochu nudit a to nás čeká ještě dalších 106 minut. Neurazí, nenadchne... ()

wick

Skvělé...Richarda L. mám moc rád a dokazuje, že je originálním tvůrcem, který se nebojí vstoupit na nevyšlapanou cestu, tentokrát asi jako první v hraném filmu sleduje skutečné stárnutí postav v průběhu dvanácti let. Některé scény jsou možná více akcentované, ale udržet téměř tři hodiny pozornost bez triků, zvratů v ději a akce-kloubouk dolů. Ti co se chystají mít rodinu nebo vychovávají malé děti, tak ví, na co se připravit a ti, co mají děti už velké, si vzpomenou na to, jaké bylo dospívání. ()

FlySKS

Začátek super jízda, děti skvělý, sranda, i nějaký to napětí... Pak nám ale hlavní hrdina rostl a společně s jeho umaštěnými vlasy narůstal i počet náušnic a jeho mutantní ksicht se měnil v muka pro mé krásné oči... Nakonec zbytečně dlouhý a bez náboje. Chybí hlavně nahota a násilí! ()

StanaB

Tak tomu říkám poctivě natočený film. 12 let života vměstnaných do 166 minut a i když tu není spousta "poprvé", tak to důležité tu přesto je. Nejspíš kvůli Ethanovi jsem si vybavila film Před půlnocí, ale na rozdíl od něj, mě tady ty dialogy bavily :-) ()

rigby

Obyčejný film o obyčejném životě jednoho obyčejného chlapce. Pro neameričany se jedná o zajímavý pohled do běžného života obyvatele Spojených států. Způsob natáčení tohoto filmu je velmi zajímavý, ale divákovi toho moc nepřináší. Myslím, že ani zkrácení zatraceně dlouhé stopáže by v tomto případě nepomohlo. Není tu zkrátka nic zajímavého k vidění a nechtěl bych ty téměř tři hodiny absolvovat znovu. ()

Swish

Odstrašující stopáž, žádný šokující zvrat, prakticky se ve filmu nestane nic, za co by stálo ho zfilmovat, ale přesto mě to bavilo. Boyhood by mohl být s určitou nadsázkou považován za hraný dokument o dospívajícím klukovi. Kdybych měl shrnout svoje pocity po zkouknutí tohohle dlouhatánskýho filmu, tak mě napadá jen ,,Neskutečná pohoda''. ()

david666

Jeho "PŘED" trilogii žeru, tady si ale myslím, že Richard trošku přestřelil. Až moc zdlouhavé a navíc bych řekl, že se plno dialogů tady víceméně opakuje, resp, má podobné vyznění. Jako časosběrný dokument ale klobouk dolů. ()

Rodriguess

Detailny pohlad na jednu rodinu ktory presla naozaj vsetkym moznym ale nakoniec sa to vzdy dalo a nepotvrdilo sa ze z nekompletnej rodiny nevide nic dobre. ()

suboss

Jediné, v čom je tento film výnimočný je fakt, že sa natáčal celých 12 rokov. Nevidím v ňom však žiadnu genialitu. Skrátka pohodový víkendový filmík, ktorý stojí za pozretie. ()

pan_ponozka

Jako příběh jedné rodinky super. Hype okolo faktu, že se film natáčel skutečně 12 let je zbytečný. Jo, nápad super a palec nahoru za dotažení vize do konce. Ale na takový fláky jsou tu časosběrné dokumenty, které vypichují opravdu důležité momenty, které divák chce. Věřím, že i tady byly, ale ve filmu, který má 2:45h, to pobrat prostě nejde. ()

krt7236826 odpad!

To bola nuda kriste pane... Nečakal som Foresta ako beží s Bubou na chrbte ale tu sa až na pár rozvodov nestalo nič... Za tri hodiny nič pre čo by som si toto mal dôvod pamätať ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Linklater chce točit 20 let

Linklater chce točit 20 let

30.08.2019

Trvalo to 12 let, než režisér Richard Linklater (Před úsvitem) dotočil svůj snímek Chlapectví. Nyní se tvůrce chystá tuhle metu překonat, svůj další film, adaptaci muzikálu Merrily We Roll Along,… (více)

Co chystá Richard Linklater?

Co chystá Richard Linklater?

31.08.2016

Král nezávislého filmu loni bojoval o Oscary s Chlapectvím, letos nám nadělil komedii Everybody Wants Some!! a už má v plánu další film - drama Last Flag Flying. Někteří z vás správně poznali 11 let… (více)

Co nás čeká po Chlapectví?

Co nás čeká po Chlapectví?

26.02.2015

Letošní Oscaři byli velkým kláním mezi Birdmanem a Chlapectvím. Vítězem se nakonec stal stárnoucí okřídlený superhrdina, Richard Linklater ale rozhodně nemusí chodit Hollywoodem se svěšenou hlavu.… (více)