Sahara (TV film)

Sahara

Sahara

Válečný / Akční

Austrálie / USA, 1995, 106 min

Mám rád filmy o druhé světové válce a tenhle mi málem unikl (myslel jsem si, že Nova znovu dává tuhle Saharu) ale když jsem uviděl jméno James Belushi, tak mi došlo, že to asi bude něco jiného. Pak jsem si přečetl obsah a bylo vymalováno… :-) A musím říct, že mě tento film příjemně překvapil. Protože tohle není o bitvách, explozích a podobně (přeci jen, je to TV film a místy je to poznat). Tohle je o těch lidech, kteří ve válce bojovali. Je o těch lidech, kteří ve válce umírali. Jde to poznat SPOILER! při rozhovoru v jeskyni, před prvním útokem Němců. Ten rozhovor mi na chvíli připomněl film Zachraňte vojína Ryana (povídají si, odkud jsou a smějí se, i když ví, co je za chvíli čeká). Prostě a jednoduše, pokud chcete nahlédnout do vojákovy duše, tak si pusťte Saharu. Protože jak říkám, na TV film to je hodně dobré.(3.10.2009)

Příjemné překvapení. Přes do videopůjčoven ideální plakát (ty vhsky si ještě pamatuji...) až po jednoduchý příběh je Sahara válečným snímkem s minimem hrdinů, ale jasným cílem a to potěšit diváka. James Belushi se konečně vybodl na kriminálky se psem a zkusil prodat svůj americký drsný obličej. Celkově jsou herci moc fajn a naštěstí není divák zahlcen zbytečnou hromadou postav, ale "pouze" devíti statečnými... Krom toho Brian Trenchard-Smith se asi upsal ďáblu, protože mezi ostatními jeho filmy je Sahara jasně nejlepší a o pět parníků a saharu kvalitativně lepší než vše ostatní, na co Brian sáhl. Krom toho poušť není zbytečně převizualizovaná a film má tak nekompromisní náboj, který ve válečném filmu určitě potěší stejně jako příjemné tempo. Celkově slabší 4*, ale příjemné překvapení filmu nikdo neodpáře.(30.9.2009)

Přesně podle průměru hodnocení, Sahara je válečný film sahající svou směsicí akce a poněkud upozaděné práce s postavami (které jsou však typově skvěle obsazeny) kamsi do třídy 75%ních filmů. S pauzou takového roku mezi reprízami je to velmi slušná náplň času. Pro mě rozhodně příjemné překvapení.(17.9.2006)

• kagemush

A jéje,-parta žíznivých wermachťáků cupitá v písku a je na nich až moc vidět,jak levný kompars to je. Ve spojenecké grupě už chybí jen rus,čech,polák a žid,-a měli bychom tu komplet protiněměckou alianci.Belushi jako vopravdickej dvrďák všech tvrďáků natvrdlík.Fakt zlej a záludnej německej pilot.Jedna laciná srdcervoucí scéna za druhou. Laciný všecko,scénarista idiot,příběh debil a označení Tv film to taky nezachrání. Ještě že tam měli ten geniální tank Lulubelku(??!!),jenž dokázal tu hrstku statečných vojínů smrtí pohrdajících povozit po Sahaře při spotřebě asi tak deset litrů nafty na sto kilometrů a ani jednou nezapadnout. Ještě že tak! (větší žánrovou zhovadilost jsem od dob Zelených baretů, a Zachraňtě matláka Ryana neviděl!)(30.9.2009)

Hold voda nad zlato. A srší to s každého záberu. Človeku až vyschne v hrdle. Kvalitné 4*.(16.7.2005)

• - Téměř všichni komparzisté byli příslušníky australských armádních složek. Těm kvůli zvýšení autenticity režisér nařídil oholit si vousy, které v německé armádě během druhé světové války nebyly tolerovány. (oje)

• - Tank seržanta Gunna (James Belushi) je M3 Lee. (G3niu5)

• - Tambul (Robert Wisdom) si pred bojom pri modlitbe nevyzul topánky, čo je v Islame prikázané. (Lukoh)