Berlínská mise (festivalový název)

• Jižní Korea

(neoficiální název)

The Berlin File

Akční / Drama / Thriller

Jižní Korea, 2013, 120 min

"Přichází bouřka a není kam se ukrýt." Takto má vyzerať špičkový kinotrhák. Skĺbenie (a teraz si vykĺbim prsty) známych diel, odkazov a citácií majstrovských špionážnych noviel a tradičných konšpiračných tém, greengrassovského napätia, medzinárodných vzťahov a odvekej (dnes už trochu prevarenej) politickej vojny agentov a.k.a. Sever proti Juhu. Alebo mŕtvy komunista je dobrý komunista. Príbeh však operuje s tajomnom, a tak po celú prvú polovicu divák len zbiera informácie, odkrýva doposiaľ utajené kúsky skladačky a obozretne posúva figúrky na šachovnici vo vnútri svojej mysle. Áno, je to síce, ako som v úvode naznačil, mainstreamový kinohit, ale to neznamená, že vám nevie trochu zamotať hlavu. Nejednoznačnosť a pozornosť upretá na detaily, ako aj doposiaľ na okraji sa pohybujúcich aktérov veľkej hry, ktorý odrazu držia tie najsilnejšie karty, hrá po dlhú dobu prim. No a potom, keď už je polovica kariet odkrytá, nastáva čas pre rozprúdenie krvi v žilách a tú správnu dávku adrenalínu v podobe špičkovej akcie a kvalitného audiovizuálneho potešenia, ktoré žánrového fanúšika zahreje pri srdci. Korenie v podobe ozvláštňujúceho zasadenia do európskeho prostredia je rovnako efektívne ako zapojenie cudzích tajných služieb, Američanov, Arabov, Mossadu, obchodu so zbraňami, CIA, zradcov a agentov oboch hlavných strán (ktoré ani na chvíľu tá tretia nespúšťa z očí). Výsledkom je výživný mix, ktorý poteší aj skvelým obsadením a pozornou všemocnou rukou režiséra, ktorý má nad dejom prehľad. 80%(16.5.2014)

Spicka po technickej stranke (hlavne vyborny zvuk) a rovnako aj choreografia akcnych scen - ci uz pride na strelne zbrane alebo kontaktne suboje (ktore ma na starosti reziserov dlhorocny kamarat a jeden z naj korejskych choreografov - Du-Hong Jeong). Dnymicky spionazny thriller, ktory slape neustale dopredu v dostatocnom tempe, aby ste si logicke chyby nestihali velmi vsimat, k comu dopomaha aj pomerne zlozitejsi pribeh (v zmysle poctu zainteresovanych osob a vztahovych prepojeni). Korejska akcna reziserska jednotka Ryu seung-wan kombinuje chytlavy mix od Bournea, cez oblubene korejske north-south problematicke vztahy a neda nespomenut aj na 10rokov stary, tiez korejsky (kontra)spionazny thriller Double agent/Comrade (aj vdaka tomu, ze tam tiez jdnu z hlavnych uloch hral Han seok-gyu). (EFM 2013)(8.2.2013)

Skutečně skvostné bytostní drama zapomenutého prvotřídního šéfkuchaře, snažícího se znovu odpíchnout ode dna v jedné německé fastfoodové špeluňce: Berlínské filé. ~ Nakonec ale jó. Celkem dobrý lehce překombinovaný akční špionský thriller, který celkem odsýpá, ale u mě trochu ztrácí díky tomu, že jsem zase v některých částech ztrácel pojem o tom, jakého asiata za jakou stranu vlastně zrovna sleduji. Ale je celkem milé, že Jihokorejci zabrousili i do Evropy a příběh i "hrdinové" nejsou tak očekávatelní. Na **** bych se v tom nesměl trochu ztrácet, jinak ale rozhodně jihokorejské plus :) Pokračování se nebráním, nicméně se obávám, že až bude, pokud bude, nevzpomenu si, že prequelem bylo zrovna toto.(28.7.2013)

,,TADY NEJDE O MALICHERNOU PRŮMYSLOVOU ŠPIONÁŽ“... /// Hrdina republiky - Korejec ze severu, Korejec z jihu, ruskej překupník, Arab, MOSAD, CIA … a všichni v Berlíně. Pro nás, dříve narozený je to změna, páč my pamatujem, že ti … ale to je vlastně jedno. Dlouho si to hledá cestu ven (možná i ke mně?) z tý změti propletenců žlutejch jmen a mezinárodních vztahů. Dobrou zprávou je, že byla nalezena (kdo? cesta ty vole!). Svižná, sice bez větších emocí, ale doprovázená solidní akcí, což je to hlavní, co bych doporučil. Nebo bys byl radši, kdybych napsal: ,,A taková to byla šťastná rodina!“? Každopádně, nebylo to špatný! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Já jsem agent SíAjEj, jsem nebezpečnej a jsem zlej! 2.) Protože na NI stále myslím. 3.) Thx za titule ,,majo0007“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *(23.8.2013)

Kajícně se řadím do velmi okrajového uskupení Čechů, pro nějž je slovenština větší neznámá než starý zákon v hebrejštině. Ale vězte, že jsem se opravdu snažil. Svým ostřížím zrakem jsem to pitval písmenko po písmenku, ale na ten podělaný kloub jsem prostě nepřišel. Tento snímek pro mě byla ta nejbolestivější filmová prohra, jaká se mi kdy opovážila prořinčet páteří. Berlin File, dynamická oddychovka z úhledného německého hřišťátka, na kterém probíhá dramatický zápas mezi sestřičkami Korejovými. Jenomže nějaký bezohledný barbar k tomu naťukal pouze slovenské titulky, čímž se mi zápletka a pointy zkroutily v gigantický nažloutlý otazník, který sebou začal provokativně škubat do rytmu severokorejské hymny a mně tak nezbylo než namířit svou pozornost na ze všech úhlů fenomenální akci. Zkrátka si na mé hodnocení popadněte pořádnou rezervu, neboť mi obsah vyšuměl mezi prsty a zanechal za sebou nebývale precizní formu.(18.8.2013)

• - V rámci co nejdokonalejších příprav se ještě před samotným natáčením snímku, který, jak samotný režisér Seung-wan Ryoo prohlásil, měl divákům v rámci specifických prvků připomenout americký filmový snímek The Bourne Identity (2002), v roce 2011, rozhodl filmový režisér osobně setkat s několika vybranými severokorejskými utečenci a s jejich pomocí natočit krátký realistický dokumentární záznam, v němž by se naplno projevil specifický jihokorejský kinematografický styl špionážních filmových snímků, kdy se jihokorejský agent propracovává k získání přísně tajných dokumentů a informací severokorejských vládních činitelů. Krátký dokument nazvaný Spies (2011), kontroverzně se opírající do problematiky současného stavu obou znepřátelených zemí, se v roce 2011 objevil ve vysílání tamější televizní stanice MBC. (Conspi)

• - Takřka celý snímek se pod režisérským dohledem natáčel za hranicemi jihokorejského státu. Filmové natáčení odstartovalo 16. 4. 2012 v jihokorejském městě Namyang, nacházejícím se v nejlidnatější provincii Kjonggi, aby se následně přesunulo do Evropy, do hlavní německé metropole, Berlína, kde si filmový štáb pro potřeby natáčení snímku rezervoval Westin Grand Hotel, náměstí Hackescher Markt a na krátkou chvíli také ikonické náměstí Pariser Platz, a litevského hlavního města Riga. Z důvodu rozsáhlého množství anglických dialogů, neboť ve snímku se hovoří korejsky, anglicky a německy, režisér snímku, Seung-wan Ryoo, si ke spolupráci přizval amerického scenáristu, producenta a režiséra Teda Geoghegana (Don't Wake The Dead (2008), Ghouls Gone Wild! (2004)). Akčním choreografem bojových scén se stal populární jihokorejský akční koordinátor, režisér a herec v jedné osobě, Doo-hong Jeong, s jehož prací se lze setkat ve snímcích Sea Fog (2014) nebo The Last Knights (2014), zatímco jako herce jej lze vidět ve snímcích Fighter In The Wind (2004), The City Of Violence (2006) nebo No Blood No Tears (2002). (Conspi)