Eva Norová se vrací domů z penzionátu, protože její teta bude mít narozeniny a ona pro ni chystá překvapení. Ví, že nesmírně touží po návodu na vypěstování odrůdy růží, kterou vyšlechtil její soused, továrník Záhorský. Potíž je v tom, že teta se sousedy příliš nevychází, a tak si Eva usmyslí, že návod na „Záhorské růže“ ukradne. Pronikne do domu jako uchazečka o místo sekretářky a ke svému překvapení se tu setká se svým bratrem Michalem. Ten se po letech strávených v cizině vrátil domů a cestou se seznámil s dcerou továrníka Záhorského Eliškou. Ta se právě snaží uniknout plánům své matky, která chce za každou cenu oznámit její zasnoubení s přihlouplým Zdeňkem. Proto požádá Michala, aby se vydával za jejího snoubence, anglického hraběte. Už tak velký zmatek zkomplikuje továrníkův tajemník Jiří Kučera, ve skutečnosti doktor Jiří Novotný, jenž se do domu vetřel, aby se zmocnil drahocenného náramku své matky. Rázná paní Záhorská ho získala jako zástavu a odmítá ho vrátit. Je víc než jisté, že dům Záhorských čeká rušná noc. (TV Nova)

Corbinian

Úžasný příklad krásy, lehkosti a svěžesti českého filmu. Ukázka toho, že jeden vtipný a chytrý scénář dokáže z filmu udělat neodolatelnou záležitost. A při pohledu na taškařící Natašu Gollovou se už člověku úsměv na tváři dere naprosto přirozeně. A nejenom kvůli ní, ale vlastně i všem ostatním hercům. A to i po více než 70 letech od jeho vzniku. Dokonce je to i jeden z těch výjímečných filmů, u kterého mi přijde při každém dalším zhlédnutí ještě o něco vtipnější. Eva tropí hlouposti je pro mě prostě nestárnoucí česká klasika, ke která se budu vždy rád vracet. |95%| ()

Ozzy2

Zlatý fond české kinematografie.Úmyslně jsem nepoužil československé, protože by to bylo nefér, když se na tom filmu slováci ničím nepodíleli. ()

Schlierkamp

Československý komediální film v hlavní roli s N. Gollovou, představující bezstarostnou a ztřeštěnou Evu Norovou. Jejího bratra Michala Nora, vracejícího se z ciziny k sestře a tetičce Pa(vlíně), ztvárnil O. Nový a oba chtějí své tetičce (Z. Baldová) věnovat návod na pěstování speciální odrůdy růží, jež má ve svém domě uschována znepřátelená rodina továrníka Záhorského (G. Hilmar) bydlící v sousední vile. Eva se přihlásí na inzerát jako sekretářka pana Záhorského a Michal je rodině představen jako anglický hrabě a současně snoubenec dcery továrníka J. Sedláčkové. Eva se sblíží s domnělým továrníkovým tajemníkem Jiřím (R. Schránil), který ve skutečnosti touží získat zpět náramek, který dal kdysi dominantní paní továrníkové do zástavy a ona ho odmítla vrátit. Snad až příliš velkou část snímku vyplňovala scéna, kdy opilá Eva jde ukrást onen návod na pěstování růží a cestou se k ní připojí rovněž opilý nápadník továrníkovy dcery. Tento herec, jehož jméno mi zůstalo utajeno, se v průběhu filmu stával stále více otravný a obtěžující a nedivím se, že ho J. Sedláčková opakovaně odmítala. Fričův snímek končí dojemným usmířením tetičky Pa a rodinou továrníka Záhorského a vznikem dvou mileneckých dvojic. Domnívám se, že tento snímek patří díky scénáři Fan Vavřincové a hereckým výkonům Nového a Gollové k tomu nejlepšímu, co mohl film v té době nabídnout. ()

tranquill

"Tajemníci jsou strašní lháři, tetičko! .. To jsou všichni muži..." Černobílá romantická komedie plná bláznivostí Nataši Gollové a Oldřicha Nového. A nemá chybu, to není žádná hloupost! "Aaa, políbit. Ou jeees!" ()

junxi91

Laskavá stará komedie o jedné mladé poťouchlé holce jménem Eva, která příliš nepřemýšlí nad následky svých činů. Na začátku se uvede tím, že zdemoluje auto. Později se tak dlouho houpe na houpačce, až to pod ní praskne. A poté dostane nejšílenější nápad - ukrást návod na pěstování růži od bohatých sousedů. A proto se rozhodne stát sekretářkou souseda, pana továrníka. Její bratr Michal se zase zamiluje do sousedovic Elišky a ta ho vydává za anglického hraběte. Jeho angličtina byla ale totálně bídná, ale nikdo okolo vlastně anglicky neuměl. Vtipná scéna s doktorem Jiřím, který anglicky uměl, a kterému Eva řekla, že si může pokecal s anglickým hrabětem, mě asi pobavila nejvíce. Nataša Gollová zahrála svou roli perfektně a nelze jí upřít osobní kouzlo, stejně jako jejímu "bráchovi" Oldřichu Novému. A mladá Eliška, to byla panečku šťabajzna. Nějak začínám těm prvorepublikovým a protektorátním komediím přicházet na chuť. ()

Odpadlik

Jedna z nejpovedenějších komedií "pro pamětníky". Výborný výkon obou hlavních představitelů a spousta nezapomenutelných scén jako např. "anglická konverzace" mezi Gollovou a Novým ... ()

Trixi

Eva tropí hlouposti je podle mně nejlepší komedií éry černobílého filmu. Gollová a Nový, Nový a Gollová - těžko říct, kdo z nich je tady lepší. Myslím, že to jsou životní role obou dvou. Když jsem tuhle komedii viděla jako dítě poprvé - v cyklu "pro pamětníky", dlouho jsem se dožadovala vstupu domů oknem. Už mě to naštěstí přešlo, ale moje náklonost k tomuhle filmu přetrvává. ()

dessa

Pokud bych měl jmenovat opravdovou klasiku mezi filmy pro pamětníky, zcela určitě bych nezapomněl na tento roztomilý film Martina Friče. ()

wolfinek11

Myslím si, že tento film patří k lepším filmům české tvorby. I přesto, že je to velmi stará komedie, mohla bych na něj koukat klidně do kola, protože obsahuje hodnotnou dávku humoru. Nataša Gollová hraje roli Evy naprosto výborně. ()

Oonika

Nechápu, proč jsem se doteď všem těm černobílým filmům tak bránila... O hodně jsem přicházela, tohle bylo skvělé! :-) ()

Inozuka

Naprostá jednička mezi prvorepublikovými komediemi. Dobové hlody typu: tyčinka na rty, pohostinské vystoupení, mluvící kniha.... Roztomilá Nataša Gollová, teta Pá, uhlazený elegán Oldřich Nový, na svou dobu neskutečně půvabná Jiřina Sedláčková, slizký tajemník Raul Schránil, vytočený pan továrník dělající doma pořádek a zamotaný děj plný výborných gagů. Prostě komedie, která se hned tak neomrzí, směle konkuruje holywoodským filmům a překvapivě je celkem nadčasová (ve smyslu pobavení). Nejlepší hláška: "Ta rozkošná dívka je vaše sestra?" "Rozkošná dívka? SPRATEK je to!" ()

ZnalecH

Velice povedená a zábavná komedie. Rozhodně se mi to líbilo více než většina dnešních komedií, které musejí pro legraci sahat hodně hluboko. ()

Luxocculta

Kdo se tady nezamiluje do Nataši, pak už nikdy. Nádherná, (rozto)milá, inteligentní, vtipná, přirozená a uhozená – zaručený klíč k srdci a sejfu každého muže :) Nový je tu také skvělý a jejich sourozenecké pošťuchování je pravým šperkem tohoto díla – jejich společný koumeršl doupis je vždy neskutečně fany a lavly, ostatně jako každá jejich anglická konverzace. Úžasně milá je i Zdeňka Baldová a byť v menší roli, sympaticky viditelný je tu také Raoul Schránil a vlastně i všichni ostatní, kteří společně vytvořili komedii hřejivou a nadmíru útulnou, jako s láskou pletené punčochy tety Pa. No, možná ještě o trochu útulnější :) ()

neo93

Výtečná česká crazy komedie, která mě skvěle pobavila. Když se v jednom filmu  v hlavních rolích sejdou Nataša Gollová a Oldřich Nový pod režijní taktovkou Martina Friče, nemůže z toho vzniknout špatný snímek, naopak.  A v tomto případě to platí dvojnásobně.  Gollová hraje ztřeštěnou mladou dívku Evu, která se uchází o místo sekretářky v sousedním  domě továrníka Záhorského, jemuž chce ukradnout návod na vypěstování jeho růže a tím potěšit svou milou tetu Pa, která bude mít právě narozeniny.  Když se do tohoto domu vlastně omylem dostane bratr Evy, Michal v podání Nového, který je pro změnu nucen se vydávat za anglického hraběte Johnyho, snoubence Elišky, dcery paní Záhorské, je o báječnou zábavu postaráno. Množství komických a vtipných dialogů a scén se jenom kupí a to nejen díky zmiňované dvojici, ale i dalších herců, kteří si zaslouží pochvalu.  Zaujala mě rovněž swingová hudba od Kamila Běhounka a Jiřího Traxlera, jenž velmi dobře  zapadá do celého konceptu snímku.  Pro mě jednoznačně veselá podívaná, ve které vynikne komediální talent Nataše Gollové, tak i charismatické herectví Oldřicha Nového. ()

src

Natasa Gollova a Oldrich Novy predvadeji sve komedialni talenty v teto ztrestene komedii strizene podle americkeho vzoru. Dle meho nejlepsi ceska predunorova komedie. ()