Život Adèle

• Francie La Vie d'Adèle - Chapitres 1 et 2 (více)

Film se silným tématem o milostném vztahu mezi dvěma mladými ženami natočil tunisko-francouzský režisér Abdellatif Kechiche a hlavní role ztvárnily mladé herečky Adele Exarchopoulosová a Léa Seydouxová. (oficiální text distributora)

DePompon

Hĺbavý a dojemný príbeh dvoch dievčat, ktoré sa zrejme naozaj milovali. Film ma vtiahol do deja od prvých sekúnd a udržal si ma tam až do poslednej, čo milujem a zvyčajne hodnotím piatimi hviezdičkami. ALE - ak jednu vec skutočne nemusím, je to marketing filmu založený na nahote alebo na "šokujúcich" sexuálnych scénach, ktoré vraj majú nesmierne hlboký význam. Akože prosím? Toto som ochotná tolerovať pri filme zvanom Nymfomanka, nakoľko tam sa im naozaj ťažko vyhnúť. Ale sledovať dvadsať minútový lesbický sex na filmovom plátne je vrcholne samoúčelné a nevkusné. Dalo sa to vybaviť kratšie a výpovedná hodnota by bola rovnaká, ak nie väčšia. Nuže svoje hodnotenie znižujem na štyri, čo je tiež veľmi dobré, veď po všetkých iných stránkach je film výborný. Ale pán Kechiche by mal trocha viac veriť svojim režisérskym schopnostiam, ktoré naozaj netreba zachraňovať lacným pornom a týmpádom zbytočne dlhou artovou metrážou. ()

JollerCZE

Celkem zajímavě natočené vyprávění vztahu mezi dvěma ženami. Film má tři hodiny, takže se na rozvinutí děje hodně dostalo, stejně tak na zápletky. Dobrý vizuál, hudba i režie. Překvapivě, i na svoji délku, mě film bavil. Co se příběhu týče, tak to byla část života mladé dívky se vším, co do ní patří. Konec jsem nečekal, přál bych si jiný, ale vzhledem k tomu, jaká byla zápletka, tak byl adekvátní a celkem mě mrzí, že to dopadlo právě takhle. Skvělé herecké výkony jak od Léy Seydoux, tak i od Adéle Exarchopoulos. ()

DonBraso

Přejdu rovnou k tomu čeho bylo až zbytečně moc.Sexu a stopáže.Konec hlášení:).Tak doopravdy to byla paráda,kdy jsem si film rovnou dal radši na dvě směny.Přesto konec už nebyl tak stravitelný.On konec vyloženě skončil do prázdna,ale tohle už nepřekvapilo,tak jako doopravdy úmorně dlouhé sexuální scény.Tím neříkám,že by zrovna holky byly nějaký ošklivky,ba naopak,hlavně tedy Adéle je kus Béďo,bylo toho moc prostě.Náčrt ze života Adélky byl v pohodě,přesto toho moc neřekl.Doopravdy opět díky hlavním hercům film vystřelil nahoru,protože scénář o tom si lízat pindu a zjistit,že ten kluk od vedle není to hlavní do mého diáře,už je vcelku rutinní filmovou tvorbou.Režisér nejspíš není moc na sestříhání hotového filmu,protože jeho režijní filmotéka je vcelku dvě hodiny a něco:).Malá škoda,tu plnou palbu bych klidně dal.85% ()

hrumsrt

Obrovskou výhodou francouzštiny je to, že když jí neovládáte, tak vás to v tom filmu vlastně vůbec neruší. Ani jednomu slovu nerozumíte, takže si jen tak posloucháte a čtete titulky - na rozdíl u angličtiny, španělštiny nebo němčiny, kde taky třeba znám jen základy nebo jen tak z doslechu, ale mozek má tendenci vnímat i to co říkají. Kdežto tady vnímám jen jak to říkají, takže můžou mluvit o líbání se, nebo o čištění záchodů, ale zní to stejně malebně. Obava z tak enormní stopáže je namístě, ale vlastně to utíkalo poměrně svižně. Přesto bych ten prostřih uvítal a nepřijde mi, že ve filmu je všechno tak moc podstatné, aby to nemohlo propadnout v cut(u) - v první půli by se toho našlo dost, pak už je to dokonalé. Ústřední dvojice je holt geniální, ačkoli u mě vede Adéle, kdy mi přijde jako daleko klasičtější konvenční děvče. Oproti tomu Leá mi tady určitě navždy utkví v paměti, holt už navždy bude modrovlasá gay, nicméně o to více jsem překvapen, jak seriózní to je, když vidíte, kam se i díky tomuhle dostala. Jsem si jistý, že kdyby to bylo o dvou mužích, tak i kdyby to zahráli dva vaši nejoblíbenější herci, tak to nikdy nebude takovéto. Proč? Holky lesbičky jsou prostě sweet (pokud to nejsou teda dvě krátkovlasý dominy), mají je rádi muži i ženy. Velkým tématem jsou ty otevřené sexuální scény, kde jsem byl naprosto v šoku, jak perfektně natočené to je! Nepůsobily trapně ani přehnaně a už vůbec ne odbytě. Až bych se pořádně zamyslel nad tím odkud má kameraman takovou praxi. V druhé půli už to ve mně ekokovalo jiné pocity, daleko utahanější, že jsem tak nějak vyhlížet, co teda bude závěr, jak to zakončí. Bude z toho jedna ucelená lovestory? No a ono tak úplně ne, ten závěr je takový nic moc. Tak moc to nechali plynout, že to ztratilo něco, co by mě zajímalo. Přestože si nejsem jistý, zda celé to téma je tak nosné pro film, případně zda je zpracováno tak moc dobře a už vůbec si nemyslím, že tohle je šálek kávy pro kohokoli - podle mě by se v tom spotřební divák unudil k smrti. Nicméně ten námět má něco do sebe, jelikož lidi milují tyhle sociálního odchylky, takže publikum si to najde lehce. Jen si nemyslím, že to každý stráví celé. 70% ()

TOMEK17

10/10.Toto je velmi něžný, vášnivý příběh mladé lásky, který mě fascinoval. Ty tři hodiny vám utečou a budete sledovat život Adele, která se zamiluje do uměleckého studenta. Hlavní herečka je ohromující jak vzhledem, tak věrohodností a vy jste na její cestě uneseni spolu s ní. Tohle je herectví na hraně...silné a dramatické...hodné mnoha ocenění. Příběh chrastí tempem a stěží má čas plně prozkoumat všechny problémy, které jsou na výstavě. Například rodina a přátelé Adele po chvíli prostě zmizí, což bylo zvláštní, protože byli důležitou součástí antilesbického pocitu přítomného na začátku filmu. Nicméně je téměř nemožné najít chybu. V žádné fázi jsem neuronil slzu (ale několikrát jsem se přiblížil). Nyní nechvalně známé sexuální scény byly podle mého názoru neuvěřitelně dojemné a ústřední pro děj (ačkoli byly poměrně dlouhé). Na tohle byste se měli všichni podívat. ()

black8

Prvá tretina filmu ma príjemne nadchla autentickosťou, neprekážala mi ani kamera a snímanie zblízka, práve naopak. Príbeh sa pekne rozohrával, až kým ho nenarušila pornografická scéna (nie, takto lesbická intimita nevyzerá) a sled deju, ktorému chýbal nadväznosť na scény odohrané v prvej tretine. Neviem, kam sa podeli rodičia Adély, ani kam sa podel jej charakter. Vzhľadom na vek hlavnej predstaviteľky som neuverila ani jej premene v dospelú osobu. Film bol pre mňa sklamaním. Zostáva otázkou, ako je vôbec možné tak vydarený začiatok tak veľmi pokaziť. Škoda. Myslím si, že avizované zostrihanie filmu bude skôr na úžitok, ale samotný film nezachráni. ()

l1l2

Život Adéle je život mladej, dospievajúcej ženy, ktorá je vášnivá, horlivá, ale stále žiadostivá a svojím uvažovaním a chovaním nedodpelá. Je zmietaná vo vnútri a jediné, čo je pre ňu utešujúce je kváziumelkyňa, ktorá ju má ako "mladého zajačika" a slúžku za bývanie a naturálie. Hyperrealizmus ako sviňa, hlavne keď si uvedomíme, že na oko sčítaná gymnazistka, ktorá má ciele a je sebavedomá, je vlastne blbá a pre tento dnešný svet nepoužiteľná a ľahko zneužiteľná. Filmu som chcel dať 2 hviezdy, ale vďaka reálnemu obrazu mladých dávam 3*. ()

jaytothezee

Velmi intimny film, ktory dokonale vtiahne do zivota dospievajucej, meniacej sa zeny -Adele. Film, ktory sa nadherne vyhol vsetkym klise, snad okrem poslednej sceny. Keby to skoncilo zhruba o 20 minut skor, tak vstanem a zacnem tlieskat. Posledna cast bola pre mna trochu zbytocna. Kazdopadne spolu s Grande Bellezza najlepsie filmy roka. ()

Marchellonzo

Myslím, že neexistuje podobný film jako je Život Adele. Je jedinečný. Každý pohled, každá emoce a každá slza v něm mají své místo a svůj důvod. Tento hluboký pohled do života francouzské dívky je jako vír, který vás na začátku vtáhne do svého dění, kde hltáte každé slovo a každý obraz, aby vás plného zážitků na konci zvolna vyhodil zpět do vašeho světa. Já osobně jsem neměl slov hned po skončení filmu. Teď, po řádném uložení jeho tří hodin do paměti, můžu říct že vystihující slova stále nenacházím, ale vím, že tu poezii, krásu a sílu tohoto filmu si zapamatuju navždy. Je zbytečné hledat chyby nebo hořekovat nad délkou filmu. V celkovém kontextu je vše včetně hereckých výkonů tak dokonalé, že to nemá obdoby. 100% ()

amundseen

Ak opomenieme tú francúzsku zahľadenosť do vlastnej výnimočnosti a ľavicovo-liberálne klišé, ktoré miestami pôsobí trochu úsmevne, tak ide o skvele natočenú štúdiu života jednej Adele. O veľmi detailnú štúdiu. ()

Rodriguess

Velmi detailny pohlad do zivota Adele, ktora hlada svoje stastie v zivote. Adelin herecky vykon bol brilantny, castokrat sa nieco taketo famozne nevidí. ()

Bobbliex

Život Adele je pro mě film, u kterého se mi nejsložitěji popisuje, proč je vlastně jedním z mých oblíbených. Doslechla jsem se o něm naprostou náhodou a naprostou náhodou jsem si ho i jednoho odpoledne pustila, aniž bych tušila, o co se vlastně jedná. Začínalo to tak nějak mile – Adele vstává, dobíhá autobus, žije si svůj celkem normální život... Spousta na oko velmi krásných záběrů obyčejné každodenní rutiny, které mám ráda. Když přišel na scénu první sex, trochu jsem se zarazila. Cože? Bylo to tak... přímé. Žádná lehká hra na schovávanou, jako ve většině filmů. A vlastně to tak bylo s celým filmem. Všechno bylo reálné, na nic si to nehrálo. Nejdokonalejší část celého filmu jsou pro mě dialogy beze slov. Záběry na obličeje lidí, které mluví, aniž by vydaly hlásku. Paráda! ()

jopal

Neprekonatelny vykon Adèle Exarchopoulos nemoze nechat nikoho chladnym a musi sa na dlhu dobu hlboko vryt do pamati. Samozrejme ani je partnerka v nicom nezaostavala. ()

Sathana

I když byla hlavní hrdinka plochá a nezajímavá, vedlejší postavy i celý děj byly hluboké a emočně nabité. V člověku to vyvolávalo naléhavý pocit srovnávat děj se svými vlastními úspěchy/neúspěchy v intimním životě. ()

lentilka69

Tenhle film přesně ukazuje, že žádný vztah není lehký, natož vztah dvou žen. Na filmu mi vadila nesympatičnost hlavní postavy, kterou ztvárnila Léa Seydoux. Nejlepší mi přišla závěrečná část, která ukazuje bezmocnost ze ztráty milované osoby. ()

linger

Velmi zapamatatelny film, love story a hlavne hrdinky. Ako bolo pisane o komiksovej predlohe Le bleu est une couleur chaude, ktorej pribeh je vyrazne tragickejsi, ide o oslavu lasky a vo filme skor o studiu evolucie osobnosti a vztahu. Stopaz filmu, explicitne sceny - ci uz eroticke, ktorych dlzka a forma je prekvapiva, detailne zabery srkania spagiet alebo nelichotive (rozumej usoplene) zabery placu, ktorych otvorenost sa moze niekomu nepacit, maju svoj vyznam. O tom je laska a vztah - sex nie je rozostreny zaber na par pod perinou na pozadi aromalampy a rozchod nie je jedna esteticka slzicka - a mne sa toto uprimne zobrazenie paci. Ale zas verim, ze keby sa to podujal natocit niekto menej zrucny, dopadlo by to katastrofalne, ved trojhodinovy film o lesbach s trochou sexu a vela emociami musi priemernemu divakovi zniet fakt zle. ()

23. ročník festivalu Mezipatra se blíží

23. ročník festivalu Mezipatra se blíží

31.10.2022

Queer filmový festival Mezipatra nabízí pokaždé to nejlepší z queer světové kinematografie. Desítky filmů a doprovodných akcí na týden ovládnou Prahu a Brno. Letošní už 23. ročník si klade za cíl… (více)

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

30.09.2016

Přehlídka Crème de la Crème II

Přehlídka Crème de la Crème II

12.05.2015

Známe první novou bondgirl?

Známe první novou bondgirl?

10.10.2014

Zatímco agent 007 mění tvář jen jednou za čas, jeho dámská společnost je pokaždé čerstvá. A stejné to bude i ve čtyřiadvacáté bondovce, kterou začne Sam Mendes (Skyfall) točit už letos v prosinci.… (více)