Andělský podíl

• Velká Británie The Angels' Share (více)

Hořkosladká komedie nasáklá skotskou whisky. Robbiemu je něco málo přes dvacet let, nemá práci, se svou přítelkyní Leonie čeká syna, za napadení jiného mladíka je odsouzen k veřejným pracím. A k tomu všemu ho ještě rodina jeho přítelkyně vůbec nemá v lásce. V téhle situaci najde Robbie naději tam, kde by ji nejmíň čekal – ve skotské whisky. Když si Robbie odpracovává svůj trest, seznámí se s partičkou povedených existencí v čele s Rhinem, kleptomankou Mo a neodolatelně tupým Albertem. Vedoucí této pracovní skupiny Harry má vášeň pro whisky, a když celou partu vezme na degustaci tohoto ušlechtilého nápoje, objeví v sobě Robbie talent pro rozpoznávání těch nejjemnějších chutí. A když se navíc dozví, že se chystá aukce náhodně objeveného soudku té nejlepší whisky na světě, vycítí Robbie příležitost, jak zabezpečit sebe a svoji rodinu jednou provždy. (Aerofilms)

kobejn

Z toho filmu sem měl smíšený pocity, cítím, že bych mu klidně mohl dát i dvě nebo čtyři hvězdičky, podle toho...prostě takový zmatený a rozporuplný pocity z toho filmu mám...takže to nechám na třech. Jako vidět jednou myslím asi bohatě stačilo...a kdybych to neviděl, tak by se taky nic nestalo...takže tak asi... ()

Davson

Dostal jsem přesně to, co jsem čekal a v co doufal. Hezký mix komedie a sociálního dramatu v podobném duchu jako Hledá se Eric. Jasně, je to "jen" taková taková moderní pohádka a dalo by se tomu leccos vytknout (třeba bych uvítal větší prokreslení vztahu hlavního páru), ale čert to vem, styl humoru mi naprosto sednul. Nejlepší reklama na skotskou whisky, co jsem kdy viděl. Jděte do háje s tím nízkým hodnocením:) ()

Sandiego

Mám hold slabost pro britské komedie a excentrický humor navazující na eallingovské tradice. Čtveřice hrdinů mě bavila i dojímala, plán na získání "andělského podílu" z nejcennější whisky všech dob se vtipností vyrovná legendárním Zlatým věžím. Vůbec jsem od filmu nečekal sociální výpověď, ani syrové vykreslení systému veřejných prací a přijal jsem režisérův smiřlivý a laskavý pohled na malou komunitu outsiderů. Pro mě byl film ve festivalové vřavě tím samým jako loni tragikomický Le Havre - velmi příjemná oddychovka, při níž jsem se od srdce zasmál a z níž ve mě zbyl velmi pozitivní pocit, jež mi dodal síly do festivalové cílové rovinky. Vím, že Loachova cesta od krutých sociálních dramat ke smiřlivým komediím, jež postrádají i satirický prvek, není zrovna kritickou obcí velebena. Ale není nad to si jednou za čas dát skutečně vtipnou komedii, která alespoň na tu hodinku a půl umožní zapomenout na problémy každodenního života. V tom případě mi je jakýkoli přesah či dlouhodobější otisk u šípku. ()

Freemind

Krásně praštěná komedie o partě lidí vyškrabaných ze sociálního dna. Příběh začíná jako úsměvný příběh o cestě k nápravě a pak se najednou zvrtne ve story o loupeži století. Způsob vyprávění a druh humoru není pro každého, ale já jsem si to náramně užil. ()

Tirion

Dlouho jsem nad hodnocením filmu přemýšlel. Dost často vás totiž film mate. Nevíte, zda se jedná o komedii, sociální drama nebo o svéráznou stealth akci. Zkrátka bodrý přístup neotesaných Skotů je dost často tématem k zamyšlení - mysleli to doopravdy tak jak to vnímám já? Věřil bych spíš tomu, že nemysleli. Zkrátka Andělský podíl je nevyzpytatelný. Má hodně co říct, ale někdy neví jak. Anebo to prostě kontinentální Evropan vnímá jinak. Nicméně jsem se rozhodně nenudil. Zajímavý příběh a potutelný humor je u filmu Kena Loache samozřejmostí a zde se to potvrzuje. Je dobře, že se scénář zaměřuje detailně pouze na pár postav, protože ty má vykreslené dokonale a nenutí divákovi nějaké zvláštní ideály. Zbytek je načrtnutý pouze jako stafáž a jako prostředek pro vtip. Ale jestli máte rádi rytíře v bílých zbrojích, tak tady si příliš nevyberete. A to je síla tohoto snímku. Poznáte spodinu Skotské omladiny a vystřízlivělé idealisty středního věku, kteří zkrátka vědí, jak že to v životě vlastně chodí. Sečteno a podtrženo - Loach natočil dokonalou sondu do nižších společenských vrstev, kde jenom humor a nadhled dokáže zjitřit pohled na jinak šedivý a lopotný život. ()

kaylin

Víte, co je andělský podíl? Pokud jste neviděli stejnojmenný film, tak vám to trochu objasním. Andělský podíl je to, co unikne z whisky, když se poprvé otevře sud. Je to vlastně část, která je přenechána andělům. Člověk má smůlu a musí se smířit s tím, že tahle drobná část mu nepřináleží. Možná si řeknete, co to má společného s filmem, který se odehrává v prostředí osob, které za sebou mají už nějaký ten přestupek proti zákonu, který si mají odpracovat, ale v rámci jejich nápravy se dostávají na ochutnávku whisky, která toho hodně změní. Dovídají se o tom, že má být otevřen velmi unikátní sud, kde je whisky, která je mnohými považována za tu vůbec nejlepší, jaká kdy byla vypálena. Chtějí se na akci, která je pro vybrané, dostat, což se jim také nakonec povede. Jejich záměry ale nejsou obdivné, naopak, jsou velmi podlé. Chtějí si trochu ukrást pro sebe. Film je o tom, jak si i ve Skotsku žije nižším vrstvám blbě a jak mají co dělat, aby se uživili. Kriminální činnost tak není něco neobvyklého. Jde to ale sledovat s humorem a nadhledem. "Andělský podíl" je takovým filmem. Sledujeme trpké osudy hlavních postav, ale přesto si s sebou neseme naději, která nám vykresluje lepší zítřky. Film není o dokonale dobrých lidech, ale něco v sobě přece jen mají. Osobně se přiznám, že film jsem sledoval hlavně proto, že jsem zjistil, že v něm zaznívá geniální píseň "I'm Gonna Be (500 Miles)" od skotských Proclaimers. Jestli někdy pojedete na dlouhou cestu, tuhle píseň si pusťte. Bude s vámi dělat divy a možná si připomenete i snímek "Andělský podíl, kterému kralují neherci s neskutečně přirozenými výkony. Někdy není důležité mít skvělé a drahé herce, někdy stačí mít zajímavý příběh. Alkohol nepiji, alespoň ne takhle silný, ale stejně jsem měl po filmu chuť se o whisky dovědět víc. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/11/sahara-stormbreaker-syriana-andelsky.html ()

Maq

Zajímavé figury, méně zajímavá zápletka, a velká hrouda socialistického idealismu. Charles Dickens, sebrané spisy, svazek XYZ. ()

slunicko2

Sociální drama se postupně mění v úsměvný film o milovnících whisky. 1) Netuším, jak moc přesně je svět lidí od whisky vypodobněn, ale koukalo se na to dobře, zvláště v druhé polovině. 2) 26letý pěkný přirozený Paul Brannigan (hlavní postava Robbie) potěšil. ()

italka63

Takový úsměvný film, kdy jeho hrdinům, ač tak trochu grázlíkům, vlastně držíte palce a fandíte, aby to vyšlo. Druhá šance i za pomoci podvůdku, ale stálo to za to, nebyl totiž poznat. Sympatický Paul Brannigan. ()

Toj

Loach je pořád tak neuvěřitelně stejnej a protivně podlejzavej. Když koukám na jeho filmy, vidím před sebou ty narativní schémata a ty opakující se motivy vzájemnosti nejnižších tříd, ploché postavy a hluboce lidské momenty... Kdybych to od něj neviděl už několikrát... ()

TominoLa

Rozhodně neváhejte a na tuhle partu, kde má každý nějaký ten problém ze zákonem zajděte do kina i, když zrovna whisky nemusíte. Budete se skvěle bavit. 47. MFF KV ()

GILLWANDER

Zahorklá, nevtipná, suchá britsko-francúzska zlátanina, ktorá sa môže pýšiť dočista zbabranými hereckými výkonmi, ktoré neraz spôsobili nepríjemnú bolesť v mojej už tak blbosťami preplnenej hlave. Zasmiať som sa ako správny neprofík zasmial, ale divák, čo pozná ako také hranice zistí, že nemusí byť profík na to, aby sám uznal, že tento garbage je omylom filmovej matky prírody. Dve hviezdy za to, že to v druhej polovici začali brať trochu vážnejšie. 35% ()

easaque

hořkosladká jo, i když komedii bych dal do uvozovek, nebo aspoň na druhé místo. Ve výsledku docela milá pohádka o odpadlících i flákačích, kterým společnost moc velkou naději na polepšení a tím pádem na zlepšení nedává. Ale shodou šťastných náhod to mají šanci změnit - a těch náhod je tam až až a proto ta pohádka. Je to natočeno příjemně s drsným skotským naturelem a jemným humorem. A u mě to stačilo na slabší 4 hvězdičky.[ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Fíla

Kdo čeká komedii, která bude hodně vtipná a budete si myslet, jak se budete smát, tak rozhodně Andělský podíl o tomhle není. Téměř neznámí herci se ukázali v dobrém světle. Kdo si nic nebude od Angels Share slibovat, tak dělá jen dobře, protože tohle není žádné velké představení. Je to vlastně zajímavé, nic převratného se tam neděje, ale i tak se nenudíte. Je to něco jako chůze, když jdete po ulici a přemýšlíte nad něčím, taky nevnímáte nudu, jen prostě jdete. Mé hodnocení v sobě neskrývá negativismus, ale ani optimismus. Možná až typický styl pana režiséra, že by? ()

Aljak

Horkosladká komédia zo škótskeho prostredia v znamení whisky :) Robbie bol zo začiatku typický pouličný flákač, ktorý sa pri každej príležitosti dostal do problémov. Ale nebol v tom sám... Skupinky delikventov sa ujal empatický dobrák Harry a tu sa začína celý príbeh - zo začiatku trpký... Potom však vznikne štvorka, pred ktorou sa objaví plán pre lepšiu budúcnosť. A práve v tejto chvíli to začína byť zaujímavé, dramatické a k tomu všetkému dosť zábavné, hlavne vďaka skvelým hláškam a nie príliš inteligentným členom tejto party. Škoda, že prvá polka filmu nebola až tak úplne vydarená, ale lepšie ako keby bol začiatok skvelý a potom by to upadalo. Ale napriek počiatočnému vývoju to bol napokon dobrý film - a hlavne pekné posolstvo vo forme "anjelského podielu". Inak, škótska angličtina je teda poriadna divočina :D ()

Caym

Neurazí, nenadchne. Whisky newhisky, nejprve jsem měla dojem, že jsem přišla sledovat drama (to se stává, když si nepřečtete anotaci), potom jsem pochopila, že se můžu i smát. Chlapec s popelníky místo brýlí byl vtipný, dokud nezačal příliš lpět na hláškách o sedřených vejcích, hlavní postava nejprve budila soucit i opovržení, až se z ní nakonec stal takový Ethan Hunt, který vymyslel a provedl krutý plán (a agrese i agresivní "kamarádi" zmizeli kdo ví kam), když přidáme k pár dobrým vtipům i nějaké ty nechutné, ve kterých figurují tělní tekutinky, máme před sebou komedii, která žije svým životem, ale na plátně ji není třeba vidět. ()

Lanark

Ken Loach si našel svůj styl a své téma, které umí stále podat velmi kvalitně a tak vás nuda jistojistě nepotká, nicméně pít stále stejnou whisky dřív nebo později začne být otrava asi jako koukat stále dokola na jeden fotbalový zápas. ()