Drama / Romantický

Irsko / Velká Británie / Kanada, 2015, 111 min

Brooklyn je neobyčejný film s nominací na Oscara, asi by mě nikdy nenapadlo, že film tohoto "rázu" by mohla Akademie nominovat a to hned z několika důvodů. Jednak si nehraje na nic rádoby uměleckého, zbytečně nedramatizuje, není to podle skutečných událostí a hlavně se na to dá dívat bez toho, aniž byste se nudili. Je to vlastně naprosto obyčejný snímek, který vás ničím neohromí, ale přesto se v něm skrývá určité kouzlo. A Saoirse Ronan se na to hodila a zahrála to dost přesvědčivě. 4*(19.1.2016)

Nádherný film, který se v současné mainstreamové produkci dosti vymyká. Je natočen až starosvětským způsobem a na mě osobně zapůsobil neobyčejně blahodárně a pozitivně, sledovat cestu hlavní hrdinky za štěstím pro mě bylo báječně povznášející. Postava Eilis je neuvěřitelná sympaťačka, svou kuráží a odvahou ne nepodobná mé oblíbené Jane Eyrové, a člověk jí prostě musí ve všem držet palce. Její život je prostý, a přesto krásný, a když film vyústí do svého megaromantického závěru - přesně takového, jaký jsem si celou dobu přál - byl jsem naměkko, jako už dlouho, a z tváře jsem stíral slzy dojetí. Fantastická herecká kreace Saoirse Ronan, jejíž hvězda stoupá k oslnivým výšinám a které to z celého srdce přeju, báječná herečka a velmi okouzlující mladá žena - ve filmu je úžasné sledovat její proměnu z uťáplé šedé myšky v emancipovanou sebevědomou Američanku. Obrovský sympaťák je i Emory Cohen, který na mě působil téměř dojmem mladého Roberta De Nira v jeho raných rolích. A vůbec, Brooklyn je celý prodchnutý neuvěřitelně pozitivní atmosférou, což v kombinaci s výbornou hudbou, obsazením, kamerou, kostýmy a zasazením do mé oblíbené dekády zaručuje, že se mi tento film prostě nemohl nelíbit. Odcházel jsem z něj bezvýhradně nadšený a ještě po dvou dnech ze mě nevyprchala euforie, kterou mě naplnil. Jsem rád, že i v současné dosti unylé produkci lze narazit na takový filmový skvost, v němž se povedlo naprosto vše.(18.2.2016)

Spoiler: Tak nevim jak to vidí ostatní, ale nevstoupit na scénu ta babizna z obchodu, tak to ta jemná citlivá duše, jak ji tu některé dámy nazívají, totálně podělala a já dal filmu max 2 hvězdy! Strašně mne totiž začalo iritovat chování té klasické přelétavé mrchy s tváří anděla. A tvrdit, že by to bylo jinak, to bude tvrzení zase jen od baby :-) Sorry dámy, ale tohle mne fakt vytáčelo. No scénář to zachránil, neproběhnul učebnicový "přelet" a tak "andílek" obhájil 4 hvězdy :-)(3.1.2016)

Veľmi príjemný film. Brooklyn síce nepatrí medzi filmy, ktoré by dokázali niečím výraznejšie prekvapiť, možno až na jeden moment a ani záver nebol úplne istý, ale ťažko sa tu dá niečo skutočne vytknúť. Dejovo mi to v rámci žánru prakticky naplno vyhovovalo po celý čas, jedine to možno chcelo ešte pridať nejakých dvadsať minúť aj pre tú poslednú fázu, aby boli línie v Amerike a aj následne v Írsku vyrovnanejšie, takto som si ako divák jednoznačne zvolil práve tú americkú a dúfal som, že ma ani hlavná hrdinka v tomto nesklame, inak tu nemám žiadnych výhrad, podané je to s jemnou citlivosťou, takže sa mi na to pozeralo až mimoriadne dobre. A môže za to aj absencia nejakých samoúčelných prekážok, takéto realistické stvárnenie ocením viac. Veľkým plusom je rozhodne obsadenie, hlavne moja veľká obľúbenkyňa Saoirse Ronan, ktorá nikdy nesklame, svojou charzimou a bezchybným herectvom to opäť ťahá s najväčšou ľahkosťou, dvojica mladíkov mi tiež prišla sympatická, toto by sa v americkom filme určite nestalo, Jim Broadbent v úlohe kňaza, ale všetky vedľajšie postavy mi prišli úplne ideálne. John Crowley ma tiež ani v najmenšom nesklamal, vizuálne je to v poriadku, no hlavne si ma to získalo tou mimoriadne príjemnou atmosférou a ešte v kombinácii s veľmi peknou hudbou. Takže tu nič výraznejšie vytknúť nemôžem, dostal som presne to, čo som aj očakával, mimoriadne sympatický film, ktorý si pri správnej nálade s radosťou pozriem znovu. 77%(4.1.2016)

Príjemné romantické klišé so sympatickou ústrednou dvojicou. Nič viac, nič menej, nominácia na Oscara je dosť veľký úlet.(6.3.2016)