Drama / Romantický

Irsko / Velká Británie / Kanada, 2015, 111 min

Příjemná romantická oddechovka s celkem uvěřitelnou hrdinkou. Eilis je mladá, hezká rozumná irská holka, která se za prací vydá do New Yorku. Nejlepší část filmu je právě to, jak dost nesmělá mladá žena prožívá odtržení od rodiny, nezvyk jednat s lidmi, které nikdy předtím neviděla, a stesk po domově. Pak přijde na řadu setkání s mužem, navštěva matky zpět v Irsku a setkání s druhým mužem. Tahle část už je (s podivem u romantického filmu) slabší. Cukrování Eilis s jejím nápadníkem je bez šťávy a konec dává připomenout, že se stále jedná jenom o červenou knihovnu v jiném balení.(8.8.2016)

V princípe ide o tuctový príbeh mladej dievčiny, ktorá vycestovala z rodného Irska za veľkú mláku do Brooklynu. Sposob natočenia a predovšetkým herecký výkon Saoirse Ronan predurčuje snímok k príjemnému romantickému zhliadnutiu.(14.2.2016)

Brooklyn je neobyčejný film s nominací na Oscara, asi by mě nikdy nenapadlo, že film tohoto "rázu" by mohla Akademie nominovat a to hned z několika důvodů. Jednak si nehraje na nic rádoby uměleckého, zbytečně nedramatizuje, není to podle skutečných událostí a hlavně se na to dá dívat bez toho, aniž byste se nudili. Je to vlastně naprosto obyčejný snímek, který vás ničím neohromí, ale přesto se v něm skrývá určité kouzlo. A Saoirse Ronan se na to hodila a zahrála to dost přesvědčivě. 4*(19.1.2016)

Film, který Vás pravděpodobně neohromí svým dějem, zvraty, ani poselstvím, které se snaží říct, ale zaujmout Vás může hlavně cit, jakým je natočen. Pro mě je Brooklyn tím filmem, na který se zkrátka moc hezky dívá. Mám moc ráda tento typ filmů, pomalu a přirozeně plynoucí, který vznikl hlavně pro to, aby diváka pohladil po duši. Většina z nás si vyzkoušela, co to je odchod z domova a s hlavní hrdinkou tak není vůbec těžké se ztotožnit. Ze Saoirse Ronan podle očekávání vyrostla výborná mladá herečka a na oscarech ji letos určitě uvidíme. Velmi příjemný film.(3.1.2016)

Nádherný film, který se v současné mainstreamové produkci dosti vymyká. Je natočen až starosvětským způsobem a na mě osobně zapůsobil neobyčejně blahodárně a pozitivně, sledovat cestu hlavní hrdinky za štěstím pro mě bylo báječně povznášející. Postava Eilis je neuvěřitelná sympaťačka, svou kuráží a odvahou ne nepodobná mé oblíbené Jane Eyrové, a člověk jí prostě musí ve všem držet palce. Její život je prostý, a přesto krásný, a když film vyústí do svého megaromantického závěru - přesně takového, jaký jsem si celou dobu přál - byl jsem naměkko, jako už dlouho, a z tváře jsem stíral slzy dojetí. Fantastická herecká kreace Saoirse Ronan, jejíž hvězda stoupá k oslnivým výšinám a které to z celého srdce přeju, báječná herečka a velmi okouzlující mladá žena - ve filmu je úžasné sledovat její proměnu z uťáplé šedé myšky v emancipovanou sebevědomou Američanku. Obrovský sympaťák je i Emory Cohen, který na mě působil téměř dojmem mladého Roberta De Nira v jeho raných rolích. A vůbec, Brooklyn je celý prodchnutý neuvěřitelně pozitivní atmosférou, což v kombinaci s výbornou hudbou, obsazením, kamerou, kostýmy a zasazením do mé oblíbené dekády zaručuje, že se mi tento film prostě nemohl nelíbit. Odcházel jsem z něj bezvýhradně nadšený a ještě po dvou dnech ze mě nevyprchala euforie, kterou mě naplnil. Jsem rád, že i v současné dosti unylé produkci lze narazit na takový filmový skvost, v němž se povedlo naprosto vše.(18.2.2016)

• - Do filmu se vloudilo několik věcí, které by v 50. letech 20. století v Irsku zajisté nebyly. Na autech v Irsku je například použita státní poznávací značka psána fontem písma, který se začal používat až v 90. letech. Stejnou chybou je styl lamp, které tak v této době také nevypadaly. (hansel97)

• - První den Eilis (Saoirse Ronan) v práci ji v šatně jedna z dívek vypráví, že byla s přítelem v kině. Zmiňuje, že viděla film Tichý muž (1952), který se odehrává v Irsku, odkud Eilis pochází. (hansel97)

• - Ve filmu se původně měla objevit i Sarah Gadon, ale nakonec z časových důvodů nemohla. (hansel97)