Pád

Drama / Thriller / Psychologický
Velká Británie, (2013–2016), 17 h 26 min (Minutáž: 58–90 min)

Tvůrci:

Allan Cubitt

Scénář:

Allan Cubitt

Gillian Anderson, Jamie Dornan, John Lynch, Aisling Franciosi, Bronagh Waugh, Niamh McGrady, Sarah Beattie, Stuart Graham, Bronágh Taggart, Valene Kane (více)

Série(3) / Epizody(17)

V dramatickém seriálu ze Severního Irska se představí Gillian Andersonová v hlavní roli policejní komisařky Stelly Gibsonové, jež byla převelena z londýnské policie do Belfastu, aby zde pomohla dopadnout ďábelsky chytrého sériového vraha. Zatímco Gibsonová absolvuje cestu z Londýna, představí se nám samotný vrah Paul Spector (Jamie Dornan). Drama se soustředí kolem policejního vyšetřování, které odkrývá příběhy rodin na straně obětí i vraha, jejichž životy zůstanou navždy poznamenány.
Kritikou opěvovaný seriál The Fall se vrací se svou druhou řadou. V pokračování této strhující napínavé hry se vrací Gillian Andersonová v hlavní roli policejní komisařky Stelly Gibsonové, která je na stopě sériovému vrahovi Paulu Spectorovi v podání Jamieho Dornana. Druhá sezóna se odehrává v Belfastu v Severním Irsku a navazuje přesně tam, kde skončila první řada. V šesti hodinových epizodách uvidíme, jak se stíhání Spectora stává tím zoufalejší, čím více se kolem něho utahuje smyčka. Vrah je totiž po psychologické stránce nebezpečnější než kdy dřív. (Cinemax)

mArtinko5MB

Zaujímavý seriál, ktorý mi dejovo už od prvej časti pripomína Dextera (chýba tam už len ten klasický vnútorný monológ). Som zvedavý, čo prinesú nasledujúce časti. :) // Pilot: 80%, 1. séria: 85%, 2. séria: 95% ()

jfaba

VAROVÁNÍ: Můžete se dozvědět něco, co by ovlivnilo možnost být překvapen ze sledování tohoto seriálu. 1. série: Celkem svižné tempo a děj odsýpal. To, že vraha nechytli, celkem nevadilo. Za ty tři díly se to stihnout nedalo. Ona ta anglická policie pracuje tak volně… (70%). 2. série: To už byl jiný kalibr. Ukecané, rádoby psychologické a vcelku nudné. Po druhém dílu už jsem se na to díval jen proto, abych věděl, jestli ho chytí a usvědčí. Chytili a skoro usvědčili. Ale jakým stylem, jak policie postupovala, jak k vyřešení dospěli… katastrofa. Série si hrála na těžkou psychologii postav, ale přitom tam pomalu nic neřešili. A konec? Úžasné! (30%) Nechci se dočkat 3. série. Myslím, že se vezmou, detektivka a vrah, a budou mít kupu dětí a jestli neumřou, budou žít až do konce. Ale to už naštěstí neuvidím. Na podzim – kdy má 3. série běžet v TV mám jiné úkoly. Nedívat se na The Fall season 3. ()

maniacxl

The Fall je opravdu výjimečně dobrá detektivka a Stella Gibsonová s Paulem Spectorem jsou opravdu výjimečně dobře napsané postavy. Gillian Andersonová je geniální,sexy,prostě k nakousnutí. Jamie Dornan je dobrý herec,o tom nemám pochyb,jen občas kývne blbec na co nemá(50 odstínů marnosti,pardon šedi).Nic není zbytečně natahovaný,scény jsou jasný a zřetelný,žádný zbytečný dialogy navíc.Atmosferický,temný a svěží zároveň.Britové tenhle styl umí naprosto dokonale.Obě série jsem dal na jeden zátah,protože vás to jednoduše zhltne a nepustí.Zvolávám bravo Anglie!!100%. ()

Inusa

Gilllian mě ničíím nenadchla, stejný ksicht a výraz co v Haniballovi...Zato Dornan to bylo jiný kafe. Před časemm jsem viděla 1. sérii. Na druhou jsem se záměrně nedívala, kvůli 50 odstínům, protože se mi na to nekoukalo dobře...Dnes jsem si pustila 2.sérii, ta se mi líbí více, no a jako hustý...Vrahoun jeden úchylnej. To už máme celkem 100 odstínů. ()

baclajean

Pútavé a správnym spôsobom napínavé od jednej časti k druhej. Koniec brilantný, no a z hľadiska vedľajších postáv by som vyzdvihol hlavne sestru zavraždenej v druhej časti. ()

Jarlaxle

Wallander trochu jinak a v sukni. Atmosféra pěkně ponurá, postavy vcelku uvěřitelné. Jediné, co bych vytknul, je poněkud rozvleklejší tempo seriálu. Úplně by stačilo ho zkrátit například na 2x4 díly... ()

nemer

Zajímavý krimi seriál, britský až do morku kostí, optimálně ponurý - na rozdíl od severských kriminálek, které bývají na můj vkus o řád rozvleklejší a hlavně dekadentní už přespříliš. Nevěřila bych, že G. Anderson zvládne tuto roli tak, aby ji člověk stále nespojoval s Akty X. Ale podařilo se a předvedla bravurní výkon (stejně jako ostatní herci). Edit po zhlédnutí celé série (doporučuji v originále): fantastický seriál. Přála bych si, aby se Stella na obrazovky vrátila v dalším vyšetřování. Stala se mým nejoblíbenějším kriminalistou, i když seriál je z hlediska empatické a lidské policejní práce sci-fi. ()

Scodelario

Sledovalo se to samo, jedním dechem. Výborný britský počin s velmi sebejistou a naprosto klidnou vyšetřovatelkou, které jde profilování sériového vraha stejně dobře, jako jí šlo dříve vyšetřování ufounků! Džejmí je cukrouš, který měl radši zůstat u lakování nehtů svých černovlasých krásek, než se pouštět do padesáti způsobů, jak vy**kat z děvčice duši. ()

Eywa11

Hmmm ani som sa nejak nebála, keď som to pozerala, ale teraz ako tu ležím sama doma potme a zodpovedám profilu obete mi nie je všetko jedno😀..... Dornan to zaklincoval, a ja sa asi do rána zoseriem strachom 🙄 ()

holka218

Tenhle seriál je naprosto fantastický. Z počátku jsem se troch u bála, aby to nebyla nuda, protože se už od začátku ví, kdo je vrah. Nuda to rozhodně nebyla. Celou dobu jsem čekala na to, koho dalšího vrah zabije a jestli ho vůbec chytí. Možná, že to bylo ještě o něco zajímavější než čekat na to, kdo je vrah. Tenhle seriál je neobvyklí i tím, že i když má více sérií, tak se stále vyšetřuje jen jeden případ. Je totiž velice zaměřený na city a na myšlení jednotlivých postav. Podle mě je to příjemná změna a rozhodně nelituji toho, že jsem 17 hodin strávila s tímto seriálem. Prostředí je hezké a ponurá atmosféra dodává seriálu na temnosti a realističnosti. Vlastně celá atmosféra je jistým způsobem znepokojivá. Já osobně občas mívám problém s hlavní ženskou postavou, ale tady se kupodivu tak nestalo. Gillian Anderson je krásná a talentovaná herečka. Postavu Stelly Gibsonové zahrála dobře a nic mi na ní nevadilo. No a teď k Jamiemu Dornanovi, nad jehož hereckým výkonem jsem žasla. Podle mě je to zatím jeho nejlepší herecký výkon. Poprvé jsem ho viděla ve filmu Anthropoid, ve kterém byl podle mě úžasný. Potom jsem se dostala k Padesáti odstínům, kde byl taky dobrý, ale úplně si mě nezískal. V seriálu Pád je ale naprosto dokonalý. Vidím jistou podobu postavy Paula Spectora a postavy Christiana Greye, kterou Jamie ztvárnil v trilogii Padesát odstínů. Postava Paula Spectora je ale mnohem více propracovaná a je podle mě i lépe zahraná. Dřív by mě nikdy nenapadlo, Že Jamiemu Dornanovi takhle skvěle sedne role sériového vraha. Možná že právě v tom, že nevypadá jako sériový vrah je to kouzlo. Při každé možné i nemožné chvíli si sundá alespoň to tričko, takže polovinu seriálu hraje bez něj, ale s tím já jsem docela spokojená. Ze samotné postavy Paula Spectora mám docela smíšené pocity. Ve většině dílů ho mám jistým způsobem ráda a je mi ho docela líto, protože to co si prožil v dětství muselo být hrozné. Potom byly asi dva nebo tři díly, ve kterých jsem ho nemohla vystát. Tahle komplikovanost postavy a její psychologické vykreslení je velkým pozitivem seriálu The fall. Dalším velkým plusem seriálu je to, že je natočený ze dvou pohledů. Jeden pohled je na policii a na to, jak vyšetřuje celý případ. Druhý pohled je na postavu sériového vraha, který ukazuje to, jak si svoje oběti vybírá a jak se chová během vraždy i během normálního dne. Už první díl si mě naprosto získal a hned po jeho skončení jsem si musela pustit další. Celá první série nemá chybu a je prostě skvělá. Nevšimla jsem si, že by se druhá nebo třetí série oproti té první nějak zhoršila. Seriál je celý natočený na jedné dokonalé a skvělé úrovni. Možná jenom konec jsem si představovala trochu jiný. Věci kolem Paula Spectora jsou sice celkem dořešené ale není tam vůbec to, jak to dopadlo s jeho ženou nebo s Katie. I přes to je pro mě Pád jeden z nejlepších seriálů, jaký jsem kdy viděla. ()

rashaverak

Pomalejsi tempo nechava nahlednout do vetsich podrobnosti detektivni prace nez je obvykle, zaroven bezici politicka linka pak muze pripominat The Wire. Ovsem podobnost je jen zdanliva, tady se jedna o neco zcela jineho, ale nemene pusobiveho. Nejvice mne ale mozna paradoxne ohromil zacatek treti sezony a dil, ve kterem jsem se o praci zdravotniku dozvedel vice, nez v kteremkoliv z nepreberneho mnozstvi serialu zamerenych vyhradne na lekarske prostredi. ()

Quentin10

Výborný krimi seriál, opravdu jsem se nenudil ani minutu. Výborné herecké výkony obou hlavních postav. Mohu jen doporučit. ()

JuveIt

Od začátku nejenže známe vraha, ale zároveň sledujeme jeho rodinný i profesní život. Díky tomu (přestože jsme svědky jeho zločinů) ho seriál nedémonizuje jako bývá zvykem, když je totožnost vraha neznámá. Vyvolává i pozitivní emoce a možná mu někdo může dokonce fandit. Jamie Dornan přesně splňuje, že byste ho jako sériového vraha netipovali. Dále The Fall skvěle demonstruje náročnou práci policejních i lékařských složek, čímž jim sympaticky vzdává hold. Excelentní herecké výkony, chemie mezi ústřední dvojicí, syrová atmosféra a až znepokojivá realističnost volají po pěti hvězdách. Nicméně plný počet bych dal, kdyby seriál skončil po první řadě. Druhá a třetí už šly kvalitou lehce dolů, i když se nejednalo žádný o brutální Pád. Ale již bylo poznat, že v některých momentech scenárista přešlapuje na místě, finále seriálu bylo dosti odfláknuté a v průběhu seriálu byly rozjeté vedlejší dějové linky, které si buď zasloužily nějak ukončit, nebo neměly vůbec být zahrnuté do příběhu. ()

prochyn

Nesdílím hysterické nadšení místních teplomilů. Seriál je dost rozvleklý a místy nudný. U seriálu podstatná vada. ()

AndrewNewman

A preto mám radšej filmy ako seriály, hlavne tie, ktoré si majú udržať dramatickú líniu tak, aby zaujali diváka. Po prvej sérii som bol totiž pozitívne prekvapený. Ako hereckými výkonmi, tak atmosférou a šikovnosťou tvorcov, ktorí do klasického námetu vniesli niečo nové a originálne. Prvá séria na mňa pôsobila ako skvelá severská dráma s prekvapivými zvratmi aj keď s priemerne prepracovanou psychológiou hlavných protagonistov. Čakal som v druhej sérii ešte väčšie peklo, ale zrazu vrah upokojil. Pretože ho vyšetrujú už nepotreboval uspokojovať svoje chúťky, namiesto toho stráca čas s nejakou pubertiačkou len preto, že sú ich osudy trošililinku podobné? Palec dole a to razantný! Cubitt si to zámerne poplietol, keď si myslel, že divákov bude baviť rutinérsky podané vyšetrovanie namiesto toho, aby sme videli napínavé súboje a pomalú sebadeštrukciu samotného vraha. To sme videli v prvej sérii, ktorá bola aj podľa mnohých recenzii skvelá, na rozdiel od tej rozvláčnej druhej. Herecké výkony na úrovni, Dornan sa snaží a je Andersonke vyrovnaným súperom, ale to kočkovanie vás už v druhej sérii mierne nudí, ako som povedal seriály s touto témou to nemajú ľahké. Po tejto skúsenosti sa možno pustím do Myšlienok vraha uvidím, či mi striedanie vrahov v jednotlivých epizódkach bude chutiť viac, ako študovanie jedného úchyla naprieč sériám. ()

JohnCoffe

Muži milují ženy ale trošku jinak než je dovoleno. Pomalý psychologický rozbor ultra sexy MILFky detektivky Stelly v podání Gillian Anderson. Samotná napadení žen v jejich domovech byla hodně realistická a Jamie Dornan je psychouš jak víno. Super seriál ze severního Irska! ()

Expozituror

Jen jedna poznámka: Přišlo mi to na rozdíl od podobných moderně temných kriminálek jako Killing, Luther atd. lepší a realističtější. Hlavní vyšetřovatelka sice není tak rozvrácená osobnost jako Luther, ale má něco do sebe. Pachatel je jeden a chová se přirozeně (v rámci role).. Není to zbytečně natahované (na rozdíl od Killing) a atmosféra Belfastu tomu dodává hutnout dávku deprese. Hlavní síla asi tkví v sofistikovaném, jen mírně oscilujícím vyprávění soustředěném na postavy. Žádně vyhrocené scény, prostě klidná síla. A to já rád :). PS: Druhá série ještě lepší! ()

furie

K tomuhle se dá říct jenom jedno NUDA,NUDA A OBROVSKÁ NUDA. Ty dvě hvězdičky jsou za to spodní prádlo :P PS: Mě to přišlo jako dvě hodiny a těch 60 min. by se dalo skrátit víc jak o polovinu. Možná potom by to bavilo. ()

black8

Pútavé, atmosferické, Gillian Anderson je pecková (áno, aj ženy vedia byť inteligentné a komplikované potvory) a užívala som si aj všetky feministické posolstvá, ktoré v tomto seriály odzneli. Len tak ďalej, teším sa na ďalšiu sériu. ()