Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

neni_o_com

nechapem, co tu plno ludi riesi konceptualnu stranku dokumentu, ked vieme, ze film v nas vsetkych vyvolal necakane silne emocie, empatiu, lutost, hnev, zdesenie, pocit nutnosti podelit sa s tymto zazitkom s druhymi... kolkym filmom sa to podarilo tak, ako tomuto, a kolko z tych filmov malo takto silne a bezprostredne posolstvo? 5* za obnazenie tohto bezchrbticoveho hyenizmu, z ktoreho som mal len husiu kozu a trpku pachut v ustach. uprimne dufam, ze tych smejdov bude vo vazenskej umyvarni cele noci naberat daky stokilovy chlpaty Zdeno Pepsi z predmestia. ()

valinka

Šokující dokument.Pravdivé a velmi smutné.Bohužel taková dnešní doba je honba za penězi je alfou omegou všeho. Obdiv tvůrcům dokumentu ()

FoxxX

Tak tohle je opravdu odvážný počin. Dávám pět hvězdiček, a to přesto že z filmařského hlediska to má vady. Ondřej Vetchý nám popisuje fungování předváděcích akcí naprosto polopaticky, stylem trochu jako pro blbečky. Ale je to vážně chyba? Podle mě ne. Účelem filmu je zvednout povědomí o problému, iniciovat řešení a poučit lidi. Včetně těch duševně slabších, vždyť právě oni jsou tou nejohroženější skupinou. Proto je Vetchého komentář občas tak zvláštní. Aby to pochopili opravdu všichni. Záběry skryté kamery jsou sice pochopitelně nekvalitní a navíc s rozmazanými obličeji, ale to zkrátka jinak natočit nešlo. A i tak je velmi zajímavé poslouchat ty šílené žvásty, kterými prodejci vymývají důchodcům mozky. Někdy jsou tak absurdní, že se mi tomu opravdu nechtělo uvěřit. A ačkoliv je to vlastně smutné, chvílemi je tenhle film docela vtipný. Když jsem poslouchal ty absurdní řeči a ceny prodávaných produktů, bylo mi do smíchu a zároveň do pláče. Takoví jsou prostě Šmejdi. Doporučuji všem generacím. ()

solver

Zlatý Český sen. Tohle bylo hrozné, hvězdu jen za snahu osvětlit téma a Vetchý byl skvělý jako "vypravěč". Kamera strašná. Závěry rozporuplné, vlastně jeden ano. Bereš důchod - nemáš volební právo, budeme se k tobě chovat jako k dítěti - půjdeme třeba na zmrzlinu! ()

De Large

Komentovať to, čo sa udialo v dokumente je ... na doživotie... tak radšej sa zdržím, všetci viete, čo by som napísal... Silvie Dymáková urobila skvelú vec... ! ()

chytri

Velmi poučné, ale zároveň velice smutné. Chápu, že tento nátlak je obrovský, ale nepochopím, proč tam ti lidé jezdí stále dokola. Jediné, co mi ve filmu chybělo jsou ksichty těch hajzlů. Dokument je velmi jednoduchý, ale udělal přesně to, za jakým účelem byl natočen. Přitáhl pozornost a dokázal varovat. ()

pájap

to se jinak nedá hodnotit.......nejde přece o kvalitu snímku...jde o téma o kterém podle mne pravdivě vypovídá...... ()

Pacas

Nehodnotím hudbu, střih, kameru atd., podle některých hodnotících zde je to nejdůležitější prvek na tomto dokumentu. Probuďte se!!! Není to umělecký počin lahodící vašemu "náročnému" oku na který už při úvodních záběrech vymýšlíte složitá slova, argumentace a všelijaké blbosti aby jste se pasovali na kdovíjak protřelého filmového kritika. Na to vám sere pes! A to píšu naprosto upřímně. Je to 5 minut co jsem film dokoukal a napadají mě slova, nepublikovatelná ani po 22 hodině a činy které by mě na delší dobu dostali do basy. Nebudu komentovat důchodce kteří svojí naivitou a důvěřivostí skončí se slzami v očích a exekucí na krku. Blbost těchto lidí je už potrestána. Co mě nejvíc sere a zvedá ze židle jsou ty sráči co využijí tohoto idiotského systému který toto dovoluje! Prachy, nic jiného v dnešní době nemá smysl a to ani lidský život. O čem chcete pořád debatovat, kecy jsou k hovnu a vždy byly. Kecalo se 23 let teď to chce činy. Jasně že je tento dokument přesycen emocemi, co čekáte?? Vždyť je to téma které se týká hlavně seniorů a to emoce vyvolává samo o sobě. Budu upřímný, nejraději bych propleskl všechny kteří na tyto sračky jezdí a pak brečí do kamery a stejně jedou znova, bohužel takový pocit to ve mě vyvolává. ()

srada

obvykle něco takového sem tam vyštěklo ze zpráv,ale je fajn,že někdo tu "ojebávačku" důchodců dal do nějaké formy,kterou by měl povinně vidět každý občan důchodového věku,který se téhle turistice věnuje,vidět a pak si raději říct:"srát" na ty kurvy,raději ty kačky(kterejch,podle častých zpráv na nejmenovaných stanicích,máte málo) narvěte děckám, vnoučatům a pravnoučatům ať si koupí něco užitečného sami,než aby jste jim pak cpali předražený píčoviny na jedno použití,který vlastně ani nepotřebujete :P ()

Sathine

Dokument moc hodnotit nelze. Ukázal, co se na některých předváděcích akcích děje. Ale je opravdu vina opravdu jen na straně prodejců...? Je úplně jasné, proč důchodci na takové zájezdy jezdí - nechtějí být sami, jsou osamělí, rodina na ně kašle...a neměl by se začít tento problém řešit?! Nejhorší ale je, co si dnes ke starým lidem dovolíme...ano, někteří mají opravdu povahové vlastnosti, se kterými se mladší generace absolutně neztotožňuje, nicméně zaslouží si takové jednání?! Jsou na světě tolik let, zažili tolik změn a teď s nimi my mladí jednáme jak s odpadem... Na druhou stranu ale musím říct, že ne vše z předváděcích akcích je opravdu šmejdské. Konvici na čaj, která uchovává teplo, mi babička věnovala a dostala jí právě na takové akci zadarmo. V konvici zůstal čaj teplý 24 hodin. Teď jsme si koupili novou, za čtyři stovky a čaj nezůstane teplý pomalu ani 3 hodiny... ()

veere

Podařený pohled do duše "výhodně nakupujícího důchodce" a zákulisních praktik "šmejdů". Spousta "staroušků" měla v obecních kinech vstup volný, a co udělali, když přijel beck či jiní podobní? - samozřejmě šli na akci znovu... (páč nefunkčních krámů a předražených hrnců není nikdy dost) ()

Martanka

Nevím jestli brečet nebo zvracet. jak nemám ráda dokumenty, které až moc tlačí na pilu citů, tak tohle mě sejmulo.Věřím, že určitý patos byl zpotřebí pro dobro věci. ()

jerry737

Katastrofální chování dnešních lidí považuju to za ještě horší než za rabování. Jsme hyeny pokud toto dovolíme.. Ale zpracování poutavé řekl povině pustit všem důchdcům a hlevně posledních 5 minut. ()

ZekiZeki

Jistě, přínos tohoto dokumentu si zaslouží 5*, už totiž opravdu bylo na čase, aby se někdo těmito nechutnými praktikami zabýval také filmovým způsobem. To samo o sobě ovšem nestačí. Autorka (ač k ní chovám respekt za to, že se rozhodla osobně účastnit těchto mnohdy nebezpečných prodejních akcí) ovšem zcela rezignuje na snahu proniknout do dané problematiky obšírněji a více do hloubky. Místo toho se soustředí pouze na emoční rovinu, kterou buduje na profilech několika nešťastných "účastníků zájezdu". Při sledování Šmejdů jsem měl neodbytný pocit, že autorka bez větších ambicí pouze klouže po povrchu. Jediným cílem dokumentu Dymákové jako by bylo na tento problém jen poukázat, podat zprávu společnosti, která o něm netuší nebo jej záměrně ignoruje (opravdu?). Na základě všeobecného hypeu a řečech o převratnosti jsem ale čekal víc. A to jsem nedostal (např. chybí reakce ČOI a dalších dotčených orgánů, apod.). Možná jsem zmlsaný investigativními dokumenty Michaela Moorea, ve kterých si autor neklade za cíl pouze danou problematiku slzavým způsobem vylíčit, ale má mnohem vyšší ambice. Možná. ()

Pavlo

Dielo, ktoré má veľmi veľkú výpovednú hodnotu, avšak po filmovej stránke obsahuje kopec nedostatkov. Nastolená téma je najdôležitejším prvkom a pre jej aktuálnosť sa isto oplatí pozrieť si tento dokument. Miestami je až šokujúce, čo si ľudia nechajú páčiť od Šmejdov. ()

Dupac

Zase jeden z dokumentů, u kterého bych raději viděl hrubý hodinový sestřih vstupních dat (záběrů z předváděček, cest na ně a z nich) než jeho výslednou podobu. ()

Alvin

Jo, taky máme doma po prarodičích jednu až dvě sady superhrnců Zepter a pár bichlí z Rieders Digest, jenom doufám, že před 15 lety ještě nebyly praktiky těhle prodejců tak "propracované" a moji nejbližší nemuseli zažít podobné zvěrstvo, jaké bylo k vidění v tomhle dokumentu. Jenom magor může napsat, že tam přeci jedou z vlastní vůle a když na to mají, tak ať si ten předražený krám koupí. Jak říká právník v tom dokumentu, tohle je daleko za hranou zákona, předražený šunt, lži prodejců o čtyřvrstvém dně a zázračných účincích ale hlavně uzavíraní smluv pod brutálním nátlakem. Bohužel spoléhat na ČOI, PČR a zákony se u nás pořád nedá, takže si jenom přeju, aby občas prodali ten svůj šmejd taky nějaké Arance a jejích 5 synů a 20 vnuků už pak pánu prodejci seřídí ciferník, nejlépe lešenářskou trubkou. Škoda jen, že autorka dokumentu je ještě taková naivní začátečnice, tohle téma fakt zasloužilo lepší zpracování. ()

Eradin

Výborný dokument, který mnohým otevře oči. Jen málokterý dokumentární film má tak vysoký potenciál ukázat hulvátství v naší společnosti. I na CSFD. Jistě se zde odkope velmi mnoho lidí, kterým leží nejen (ne)bohatí důchodci hluboko v krku. ()

Jevablo

Námět k tomuto dokumentu je pětihvězdičková bomba. Téma zcela nepopsané, přitom nesmírně zajímavé. Jasně, každý ví o zájezdech pro důchodce, plus mnozí na ně přímo jezdí. Ale třeba já, ač vzdělán a aktivní ve vyhledávání informací o životě vůkol, jsem vůbec netušil, jak to skutečně probíhá. To je fakt mazec. Zajímavé je to i psychologicky - co že si ti lidé všechno nechají líbit, a co jim ti jiní lidé bez jakýchkoli výčitek provádějí. Kromě námětu už to všechno zbylé trochu hapruje - filmařsky prostě paní Dymáková není Spielberg, a tak scénář připomíná lego sestavené pětiletým děckem, některé scény jsou zcela zbytečné apod. Ale i tak to na čtyři hvězdičky dotlačíme, protože a) mě dokument zaujal, b) takové dílo má podle mě stokrát větší cenu než popis manželství po 20 letech nebo toho, jak dva inženýři jedou spravovat elektriku do Afriky... ()

PF 2014

PF 2014