Návrat idiota

• Německo Die Rückkehr des Idioten (více)

V komorním příběhu ze současnosti, odehrávajícím se na malém městě mezi Vánocemi a Novým rokem, se mladík František po letech strávených v blázinci vrací ke svým vzdáleným příbuzným, k lidem, kteří by mu měli být blízcí. Postupně se však zaplétá do jejich složitých vztahů, ocitá se v trapných, komických i dusivých situacích, je vystaven milostným, sourozeneckým a rodičovským konfliktům. Všechno, s čím se setkává, se ho dotýká, se všemi soucítí, a tak působí trochu jako idiot. Ale právě proto, že dosud nic nepoznal a nezažil, je schopen vnímat lidské vztahy ve své čistotě a opravdovosti správně... Ve svém druhém celovečerním filmu se režisér a scenárista Saša Gedeon soustřeďuje na tragikomický labyrint citového zmatení mladých lidí. Inspiroval se titulním hrdinou knížete Myškina z románu F. M. Dostojevského "Idiot". (Česká televize)

Emzet

I přes velice solidní obsazení na sebe veškerou pozornost strhává sám Liška. Jeho "idiot" je úžasný, zapamatujete si ho... a Pavel je prostě sympaťák. No dobře, pak je tu ještě A.G., která je kouzelná jako vždy a Taťána, která je skvělá jako vždy - záleží na tom, co preferujete. Pointa je zajímavá a Gedeonova režie a stylizace... zvláštní, což je fajn, protože to k filmu sedí. Doufám že Saša natočí ještě něco dalšího. P.S. - líbí se mi, že ačkoliv je inspirace Dostojevského Myškinem jasně patrná, nejde o doslovný přepis a že je zde "Lev Nikolajevič" přece jenom poněkud jiný. ()

Jaroslaf

i přesto že se cítím být pavlem liškou víc než kdokoliv jiný, celkové zpracování filmu je až na výjimky extrémně průměrné. (btw přišlo mi, že to musí být minimálně z roku 1990, ale to je halt unikum českých filmů.) ()

Ulrich

Film ma sve momenty, ale v podstate, podobne jako u Indianskeho leta, nektere dialogy ve mne vyvolavalo chut bit hlavou o zed. Napriklad dve postavy si vymeni repliky priblizne tyto: Proc mlcis? - Mlcim? Jo, mlcis. - A co mam jako delat? - Jako ja jsem prijdu a ty takhle mlcis? - A jak jinak mam jako mlcet?... Neni to asi presna citace ale nejak takhle to tam je. A je toho vic. Proste neco, co na soucasnem ceskem filmu nesnasim... Naproste kecani o nicem. Problem ceskeho filmu neni nedostatek kvalitnich reziseru a slusnych hercu, ale nedostatek scenaristu, kteri dokazou napsat do ust hercum nejake smysluplne vety. Krome toho je to moc pekny film... ()

godycz

Tři úžasné scény: Kolik jsi měl holek, kolik jsi měl piv, Rozbalování dárků a Jdeme tančit. Výborný scénář, výborně zahrany. 95% ()

jane1106

,,Skoroidiot" Pavel Liška se přestává ,,vyhýbat životu" a zjišťuje, jak to v tom ,,normálním" světě vlastně chodí. Příjemný komorní snímek doprovázený jednoduchým kolovrátkovým hudebním motivem, z jehož malých lidských dramat se deprese na diváka nepřenese (jak tomu bývá u nových českých filmů). Je příjemné, že film si udržuje svůj nadhled a v žádném případě se nesnaží vzbudit lítost nad hlavním hrdinou, který svou upřímností a prostotou ani nemůže být sympatičtější. Navíc Liška zahrál perfektně, tahle póza mu zkrátka sedí a je pravdou, že z ní v podstatě těží dodnes. ()

Saur.us

Geniální počin s ještě geniálnějším Pavlem Liškou. Klasická černohumorná vztahovka vyvedená do dokonalosti. Navíc ústřední melodií, která se jen těžko vyhání z hlavy. ()

HouseMK

Na třetí pokus jsem konečně film dokoukal a snad mu po čase zečínám přicházet na chuť! Zvláštní silvestrovský propletenec rodinných vztahů v čele s "idiotem", co jako jediný vidí pod povrch, v kulisách zmrzlých pustých ulic anonymního města. Zajímavé, že se v roce 1999 sešlo v jednom filmu pět herců z těch následně nejobsazovanějších do hlavních rolí českých filmů... ()

Helldo

Solidně natočený snímek, který má myšlenku a úspěšně začlenil řadu nadějných (v té době) embryí české kinematografie do byznysu. Liška jako vždy perfektní...škoda, že u nás je takových snímků stále méně a méně. ()

Vesecký

Nevím, do jaké míry je příběh veden Dostojevským, jeho román jsem nečetl. Tento film jsem viděl podruhé a musím říct, že skutečně patří k tomu lepšímu, co naše kinematografie za tohoto režimu vytvořila. Osou příběhu jej milostný - tentokrát - čtyřúhelník mezi dvěma bratry a dvěma sestrami. Neřekl bych tedy, že tu Macháček hraje jiný typ hrdiny než v pozdějších rádoby komediích, jen je ho tam míň - na začátku a na konci. Geislerová i Vilhelmová už tady předvedly, že jsou poněkud výše než většina seriálových statistek současné éry. Ale přesto by to byl příběh banální a nudný, kdyby do něho od začátku nevstoupil idiot František, tedy Pavel Liška. Tomu dík jeho vizáži (bez urážky) tahle role skutečně sedla. Člověk spoutaný pravidelným denním režimem, zpestřovaný elektrošoky, které se promítají do jeho děsivých snů, je náhle vržen do světa, který jej překvapí svou nelaskavostí. Ale protože jen bláznům a dětem je dovoleno být otevřený, mluvit pravdu a nezavřít se do pozice pokrytce, vybočuje svou laskavostí a snahou dát zmatené lidské city do správného řádu - a tak vlastně jen překáží. Snad jen Olga k němu na konci najde kousíček pochopení... ()

mh.mail

80% — Návrat idiota je výborný film. Byl jsem na něm už v době jeho premiérového uvedení a včera jsem se na něj s chutí podíval znovu v televizi. Tady je vidět, že k tomu, aby se dal natočit dobrý film, stačí prakticky málo. Děj je totiž hrozně jednoduchý — máme tu dvě sestry a dva bratry, kteří si navzájem lžou a podvádějí se, a pak jednoho Františka, který vzhledem ke svému předchozímu dlouhodobému pobytu v psychiatrické léčebně kouká na život nezkaženýma očima a říká, co si myslí. Je to však úchvatně natočeno, a i přestože má film pomalé tempo (k čemuž ještě přispívá dle mého názoru vynikající hudba), nenudí. Výborné jsou především dvě scény naplněné totální trapností (postav, nikoliv realizace) — nedělní oběd a na silvestrovském plese. Kouzlo filmu podle mého názoru spočívá také v tom, že se drží svého příběhu a nesnaží se na sebe nabalovat kritiku jevů tehdejší současné společnosti (přece jenom od vzniku filmu uplynulo bezmála 20 let), snad až na mírnou sebeparodii, kterou si překvapivě vystřihla hvězda dechové hudby a pořadu Sejdeme se na Vlachovce, Josef Oplt. Při sledování filmu jsem se marně snažil přijít na to, jaké další filmy Saša Gedeon poté natočil, ale nějak se mi to nedařilo. Pohledem do jeho filmografie zde na ČSFD jsem zjistil, že jsem ani na nic přijít nemohl, protože, považte, on opravdu od Návratu idiota nenatočil žádný film! Nevím, jestli je to dobře nebo špatně. Jestli jsme tím byli ochuzeni o pár vynikajících filmů, anebo jsme nemuseli být svědky pádu kdysi nadějného režiséra stále hlouběji (jak už se to stalo v pár případech). Podle zdejší filmografie však připravuje na rok 2017 další film, tak snad uvidíme. I když to, že první komentáře se na stránce tohoto filmu objevily již v roce 2007, naznačuje určité těžkosti. ()

Kochanski

Mrazivá komedie Saši Gedeona - není to přesné? Já miluji F.M. Dostojevsého, takže jsem se docelůa bála, co s tim provedou,ale byla jsem velmi příjemně překvapena!!! Pavel Liška v roli, která bohužel na dlouho určí jeho filmouvou karieru. Doufám, že nebude celý život hrát jenom "idioty" - byla by to škoda!!! ()

#47

Nemám rád pseudointelektuální filmy které se tváří že přinášejí jakési poselství, jako žánr mají uvedený i komedii, přestože nejsou ani trochu vtipné a já u nich v zajetí nudy protrpím minimálně hodinu a půl života. Návrat idiota je přesně ten případ...skutečně nechápu jak TOHLE mohlo porazit v Českém lvu Pelíšky :-(... ()

Colleague

Tenhle film mi donutil si přečíst originál od Dostojevskýho (rád bych připomněl, jak je to tlustý a jaký jsem čtenář). Obojí, film i kniha, je parádní. Najednou jsem měl dva nové oblíbence: Pavla Lišku a F.M.Dostojevského. ()

xdutchx

Jaká škoda když po vydařeném začátku zjistíme, že nám tvůrce nemá co sdělit. Achjo. Skvělý Liška avšak sám to utáhnout nemůže a všichni to vědí, tak se z toho udělá fraška. Výsledkem je nic. Jak charakteristické pro tuto dobu v českém filmu. Oceňuji stylistickou čistotu, která ovšem film tvrdě usvědčuje z triviálnosti. Z dialogů by taky jeden padl. ()

Deratizer

Dívalo se na to dobře, člověka to zabaví, ale nepřijde mi, že by to byl tak extra výraznej film české kinematografie. Primitivní děj a příběh, kterej se vůbec ničím nevymyká do nadprůměru, herci dobří, ale za fenomén české kinematografie to nepovažuju, ale každopádně to stojí za shlédnutí. ()

DannyBoon

S kolika ženskejma jsi něco měl? - S žádnou. Ještě. - Ani s Olinou? - Ani s Olinou. - A s kolika z nich jsi spal? Stačí přibližně. - S žádnou, zatim. - Nemusíš přesně, stačí přibližně. - S žádnou, přibližně, s žádnou. - Ani s Olinou? - Nee, s Olinou vůbec ne. ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny