Jeden z najpôsobivejších filmov svetovej kinematografie 80-tych rokov. Režisér Wim Wenders zasadil dej tohto svojho najznámejšieho a najúspešnejšieho diela do vtedy ešte múrom rozdeleného Berlína. Mesta, ktorého oddelené časti spájalo pod zemou metro a nad ňou nebo. Osou jeho originálnej filmovej eseje je príbeh dvoch novodobých anjelov, z ktorých Damiel sa vzdá večnosti kvôli cirkusovej trapézistke Marion a stáva sa človekom. Wendersovi a Handkeho anjeli však nezodpovedajú celkom zaužívaným predstavám - i preto ich obľúbeným miestom nie je kostol, ale berlínska knižnica, kde sa koncentrujú ľudstvom vytvorené duchovné hodnoty. O šesť rokov neskôr sa Wenders k filmu vrátil vo voľnom pokračovaní Tak ďaleko, tak blízko! a v USA vznikol až príliš hollywoodsky remake Mesto anjelov z Nicolasom Cageom. (oficiální text distributora)

Shimargh

No ty vole. Kamera. Za kameru jedna rudá hvězda. Muzika. Druhá rudá hvězda. Feeling tý doby, třetí rudá hvězda. Nuda, nuda, nuda minus jedna rudá hvězda. ()

Yoss

Jednu hviezdu? Áno, priznávam, som absolútny intelektuálny ignorant. Čo už. Som s tým zmierený. A po tomto kúsku nesiahnem, ani keby sa mi objavili aj desiati novodobí anjeli či čo. Originálna filmová esej.. no dobre, ale absolútne nekomzumovateľná, skôr vyvolávajúca iné potreby. A za čo tá 1 hviezda? No predsa Peter, vtedy som sa pri sledovaní filmu vždy prebudil a trochu spozornel. Toť vše... a to je milí priatelia a konzumenti "náročnej" kinematografie pramálo. ()

conery1

"... sľúbil si, že mi povieš všetko. Na to musíš prísť sám, to je na živote to najkrajšie." Tretí Wendersov film, čo som zhliadol a už rozumiem odkiaľ čerpá..... ()

Jorge-Z

Poetistický příběh z Berlína o andělech a obyčejných lidech. Peter Falk neměl chybu, on se té postavy Colomba snad nikdy nezbaví. Hodně těžký snímek, kterému jsem nějak nepřišel na chuť. ()

simply

Nádherný a velmi působivý film, jedinou délku bych měla k délce stopáže. Scéna se čtením myšlenek byla trochu dlouhá, na druhou stranu mě film nenudil a Peter Falk měl nádhernou roli...4,5 * ()

Marina111

Krásne myšlienky, ktoré by som si však viac vychutnala asi v knižnej podobe. Krásne úvahy, ktoré podnecujú k ďalším úvahám a predstavám. Krásne otázky, ktoré nútia hľadať odpovede. Krásny námet, ktorý sa pretavil do celkom zaujímavého filmu. ()

ekomo

Tak tento filozoficko-poetický snímek se mi vážně trefil do vkusu. Originální myšlenka, sugestivní atmosféra Berlína osmdesátých let, promyšlený scénář a charismatičtí herci vytváří pestrou filmovou mozaiku k delšímu zamyšlení. Doporučuji shlédnout vícekrát. Napoprvé člověku spousta zajímavých detailů unikne. ()

Garch

Něco úžasného - i němčina může znít krásně (!) Rozhodně můj nejoblíbenější film od Wima Wenderse. Jediný klad Berlínské Zdi byl vznik "Nebe nad Berlínem". Navíc se dozvíš, kým byl herec Peter Falk, což mnohé vysvětluje. Jako přidaná hodnota: Berlínská hudební scéna, v době kdy v Berlíně tvořili Nick Cave & the Bad Seeds, Crime & The City Solution... . ()

fredisek

Naposled jsem takhle trpěl u Kubricovy Odyssey. Bez emocí, bez příběhu. Těžkopádná nuda, kterou nepovznesou žádní andělé... ()

Oralfabet

"Kamarádila jsem s dcerou taxikáře ale zrovna tak jsem mohla objímat hlavu koně." Wow. Po Paris, Texas jsem s chutí sáhl po dalším Wendersovi a dostalo se mi něčeho, co jsem vůbec nečekal. Po technické stránce úchvatné, ale jinak zatím hlavně matoucí. Spousta jednotlivostí fakt zapůsobila, ale co to vlastně dalo všechno dohromady? Nevím. Vím jen, že hned jakmile se anděl stane člověkem, měl by zajít na koncert Nicka Cavea. Asi poprvé mi němčina zněla krásně. 8/10 ()

alenka

asi jeden z mala filmu, ktery si nekdy pustim znovu, a bude to, jako bych se na nej divala poprve: bylo v nem hodne krasy, ale chvilema jsem ponekud "vypinala" ()

Pedro

Pro vyjádření toho nejniternější pocitu, který ve mně tenhle film vyvolal, mi budou stačit tři slova: Kvaziumělecký manýristický kýč. ()

pwh

Když se Wenders po několika zahraničních projektech vrátil do Německa, pocítil touhu natočit hold Berlínu s jeho atmosférou. Když přemýšlel, jak to udělat, napadlo ho ukázat Berlín očima andělů. Nápd dosti bizarní. Měl jisté pochybnosti, jest-li bude použitelný pro film, ale zkusil to a dobře udělal. Z pohledu andělů vypadá město velice poeticky, melancholicky...a nádherně. Velkou zásluhu na tom má vedle netradiční a citlivé režie i nádherná kamera s rozevlátými pomalými jízdami a poetické dialogy. Andělé dokážou slyšet myšlenky lidí, a proto drtivou většinu dialogů tvoří vnitřní monology. Místy jsou některé věty možná až příliš přepoetisované, ale v mezích přijatelnosti. Ač zde máme jednoduchý příběh o lásce anděla k lidské artistce a jeho touze pocítit na vlastní kůži, co cítí smrtelníci a jeho následné přeměně v člověka, značnou část filmu tvoří útržkovité scény v nichž andělé sami neviděni se schovívavým porozuměním sledují hemžení ldiček s jejeich drobnými i vážnými problémy a pochybnostmi a snaží se utěšovat trpící. Film je tak nejen holdem Berlínu, ale především člověčenství a životu s jeho drobnými nenápadnými krásami, jež si většina z nás vůbec neuvědomuje. Samozřejmě nezastírá ani krutost světa, jež nám právě andělé pomáhají překonávat. Když po projekci v Cannes vyšli diváci ze sálu, začali se údajně rozhlížet po výškách, zda náhodou někde nezahládnou... možná je napadlo, že nejsme tak sami jak si myslíme, a naše hořkosladké existence někdo z jiného světa pozoruje a soucítí s námi. Jako by ten film pojmenoval něco, co dosud všichni jen tušili. Vnímavé diváky s otevřenou duší by mohl přimět lépe vychutnávat obyčejné krásy světa a snad i dovést k větší empatii s lidmi s nimiž se o tento hrůzný i nádherný svět musí dělit. Nebe nad Berlínem taky inspirovalo nejapnou americkou variaci Město nadělů, z čehož vyplívá, že z jednoho námětu lze uplácat jak připitomělou romanci, tak fascinující filmovou báseň. ()

Maslord

Krásny snový film, kde Wim Wanders ukázal svoje kvality. Keď som ho videl prvý krát najviac ma dostala scéna z knižnice, kde si anjeli vypočúvajú myšlienky ľudí čítajúcich knihy. ()

agathaa

Nádherný meditatívny film. Kto má rád pomaly postupujúci dej s kopou (zmysluplného) filozofovania, ten si isto príde na svoje. Nie je to len o vážnych veciach.. milý vtip s brnením bol skvelý, že som sa na ňom dlho bavila. Film pokladám za lepšie dielo ako komerčne úspešnejší remake Mesto anjelov. ()

RomanHyde

Epochální!!! Andrej Tarkovskij se tohoto snímku nedožil, zemřel o rok dříve, ale myslím že by mu udělal moc velkou radost. Svou hloubkou, filozofií v každém okénku a neskutečně krásným nasnímáním se Wim Wenders velmi přiblížil k tvorbě výše zmíněného ruského génia a zároveń se použitými prostředky v určitých momentech na něj odkazuje. Kamera i zvuková stopa jsou neuvěřitelně propracovány a už jen pokud hodnotíme tohle, řadí se tento snímek mezi jedinečné. Přidáte-li k tomu hluboký filosofický obsah, kdy mistr ztvárnil to co si my všichni "šeptáme", myslíme, co je pro většinu tvůrců tabu a co má jen pár jedinců odvahu převést na filmové plátno, vznikne dílo neskutečných kvalit, tedy kultovní snímek. V hodnocení mi na něj pět hvězdiček bohužel nestačí. ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST