Oculus

Pred desiatimi rokmi zasiahla rodinu Russellovcov obrovská tragédia, ktorá navždy zmenila život dospievajúcich súrodencov Tima a Kaylie. Chlapca odsúdili za brutálnu vraždu svojich rodičov do nápravného ústavu. Teraz, keď ho už ako dvadsaťročného prepustili na slobodu, snaží sa na minulosť zabudnúť a začať normálny život. Kaylie je však stále prenasledovaná tou osudnou nocou, keďže je presvedčená, že smrť ich rodičov zapríčinilo niečo nadprirodzené. Verí, že zlovoľné sily sa k nim dostali cez starožitné zrkadlo v ich rodnom dome. Aby Kaylie dokázala Timovu nevinu, vypátra staré zrkadlo a nájde informácie o záhadných úmrtiach, ktoré sa stali jeho predchádzajúcim majiteľom. Po získaní rôznych nových poznatkov v snahe vyriešiť vraždu rodičov však súrodenci zájdu príliš ďaleko a neuvedomia si, že znova rozpútali nočnú moru svojho detstva. (Steny94)

korbitch22

100 minut trvající nudu, která se vůbec k ničemu nedohrabe, postrádá napětí, hudbu a atmosféru, je okoukanà, kýčovitá ( žena, bílé šaty, dlouhé, černé vlasy, smrtelně bledá ) předvídatelná ( kyvadlo ) , má dvě lekačky, jednu působivou scénu v pracovně a debilní konec si strč Flanagane do prdele. Zbytečná očekávání vytvořená vykalkulovaným trailerem a zdejší vypatlanou hororovou sebrankou nedomrdlých idiotů. 40% ()

classic

Režisér Mike Flanagan sa snaží vydesiť publikum,a to Horrorom,ktorý je ojedinelý a originálny,na aký si za posledné roky pamätám.A podotýkam,že mu to ide na jednotku.Ide o jedno väčšie,extrémne staré ZRKADLO,ktoré skrýva v sebe nemilú históriu,ktorá započala v polovici 18 storočia,odvtedy zrkadlo prešlo kus sveta a ľudia,ktorí ho obklopovali,tak skončili na psí tridsiatok a ešte oveľa horšie.V sebe obsahuje ZLO,ktoré sa zhmotní každého,kto s ním príde do styku,keď si človek myslí,aká pekná starožitnosť sa mu dostáva domov,tak sa škaredo mýli,pomaličky a isto zošalie a všetko končí brutálnym spôsobom!Tento film sa odohráva v dvoch časových rovinách,kde rodina Russellovcov bude konfrontovaná útokmi vlastných rodičov na vlastné deti,kde sa pýtam,čo to majú za fotrovcov?Je to samozrejme brilantne natočené vďaka dôveryhodným hereckým výkonom súrodencov:Kaylie Russell a Tim Russell,kde slečna Kaylie mi strašne výzorom pripomínala hereckú kolegyňu Jennifer Lawrence,pričom jej postava je posadnutá vyriešením záhady zlovestného zrkadla,ktoré v podstate zabilo jej rodičov,ak sa to tak dá nazvať.Tima tesne pred 21 narodeninami prepúšťajú z kliniky,lebo má na svedomí zabitie vlastného otca,ale v sebe obrane.Rodičom preskočilo,a tak deti budú musieť čeliť minulosti aj v prítomnosti,lebo Kaylie nedá spávať minulosť,ktorá ju ťaží,a tak povoláva svojho brata Tima,aby v tom dome pomocou kamier a iných pomôcok spravili so zrkadlom Experiment,ktorý sa im vymkne spod kontroly.Až ma mrazilo,čo dokáže súčasný horror vymyslieť,aby to diváka patrične vydesilo a vravím,že sa mu to darí.Má atmosféru,príbeh,dve časové roviny,schopného režiséra/vyprávača,ale najmä ústredné herecké DUO,kde vidieť posadnutosť spojené s húževnatosťou,ktorá jej bude,bohužiaľ,prd platná,lebo film,ako som spomínal,končí tragicky pre ľudí,ktorí si zaobstarajú toto zrkadlo,oni to ani tak nechceli,ako to urobili... ()

rollman1

Na film jsem se děsně těšil a to kvůli ohlasům, ne kvůli trailerům, protože jsem na ně ani nekoukal, jelikož jsem u toho hororu chtěl být co nejvíc překvapen. Nakonec je to je docela zklámání. Nejde o to, že tu není krev ani 5 lekaček za sekundu (stejně jsem ani žádnou nepostřehl), ale prostě mě to nějak nevtáhlo. Atmosféru to má výbornou po celý film, ale tento styl vyprávění mi prostě nesedl. Žádný mráz po zádech, žádné divné pocity, prostě jsem se jen díval a čekal na konec. Upřímně jsem se chvilkami i nudil (A to jsem koukal večír). Má to pomalejší drive, který vyvrcholí až v poslední třetině která mě bavila a tak zachránila tento film od nižšího hodnocení. Ukamenujte mě, ale pro mě průměrná duchařina, která je pro mě velkým zklamáním. ()

VenDulin85

Připadá vám život fádní? Pořiďte si domů starožitné zrcadlo z aukce.. ale pak si nestěžujte, až se začnou dít věci! Musím uznat, že prolínání časových rovin (dvou) bylo téměř dokonalé a rovněž dětští představitelé se mi tentokrát moc líbili. Oslím můstkem bych se mohla dostat k tomu, že jsem ráda, že nehraju golf, ale.. to si zase nechám na jindy. Zpět k tématu- několik věcí tam bylo skvostných, mezi ně patří scéna s žárovkou/jablkem, aneb není nad to když vám někdo zamíchá s realitou, což se tam děje vlastně pořád. A pak ten budíkem nastavený bodec, u toho jsem věděla hned od začátku, že tam není nadarmo. Přesto přese všechno jsem se stihla i nudit, což není dobře a nutí mě šáhnout do průměru- 3,5*. ()

heyda

Excelentní horor téměř po všech stránkách, snad jen to vysvětlení - co a proč - mi tam chybělo a ten konec byl na můj vkus až moc rychle useknutý. Jinak ale paráda a v tomto roce zatím jednoznačně nejlepší duchařina bez problému srovnatelná s poslední Wanovými kousky. Za mě jasných 80% ()

honajz

Docela zajímavý vizuál, dvě zrzky a obtloustlejší Katee Sackhoff mi vážně u hororu nestačí, abych byl spokojen. Čekal jsem nějaký nápad, ale tohle je zkrátka bezduché vycucání klišé z hororů posledních dob, jež nemá čím překvapit. Jen trpně čekáme. Až maminka, až tatínek, až bráška. Mohla by to být zajímavá psychologická studie, jestli je víc bláznivá ta sestřička, bratříček nebo to zrcadlo. Ale to by museli natočit ten horor z pohledu zrcadla, které si ze sestřičky nebo bratříčka (Jeníček a Mařenka vs. čarodějnické zrcadlo) dělá černočernou prdel. Ostatně, tím, že o zrcadle nevíme nějaké ty pikantnosti, to taky stojí za starou belu, protože nevíme, proč jedná, jak jedná. Konec pak nepřekvapí již ničím, co jsme čekali, toho se nám dostalo. Žádný zvrat, zajímavost, ozvláštnění, nic. Navíc mi chybí něco jako pomocná ruka divákovi - pokud nedostane informaci, tohle je halucinace, tohle cosi jako realita, tak na něho ta smršť podivných scén působí prostě jen jako zmatek. Jde o stav choré mysli? Pak musí mít divák nějaká vodítka. Jde skutečně o vliv zrcadla? Natáčela sestra na kameru, nebo šlo taky o halucinaci? Protože jinak jsou všechny záznamy z kamer pro bratra polehčujícími okolnostmi. Kurnik, sem s vodítky! Je realita vidět skrz mobil nebo kameru? Proč se rovnou na vše v domě oba nedívají okem kamery nebo foťáku, když jim musí být jasné, že je nutno být ve střehu? V Shining dostáváme postupně indicie, abychom si sami mohli složit příběh, který nakonec dá smysl, a my se můžeme bát. Zde dostaneme zmatené stopy, které vlastně stopami být nemusejí, takže není co skládat, a není se proč a o koho bát. Ostatně, co když celý film je jen mou vlastní halucinací a nikdy nebyl natočen? ()

Pítrs85

Takovej ten pocit... když jste zase jednou šáhli po pořádné duchařině. Oculus není v duchařských hororových vodách nic převratného, ale může se pochlubit tou nejpodstatnější věcí- a tou je pořádně hustá atmosféra. První polovina je ještě taková rozjezdová, ale jak se film přehoupne do poloviny druhé, začne to pravé peklo. A pro mě, jakožto zarytého Whoviana, ještě jedno plus- Karen Gillan v hlavní roli a fakt že jí ta umělá krev sluší :-) Případnému sequelu bych se vůbec nebránil. ()

eraserhead666

Zrcadla v horroech jsou fajn, mám je rád a dokáže díky nim být navozena velmi slušná atmosféra. Což je případ i tohohle kousku, o němž jsem slyšel hodně chvály. A byl jsem hodně potěšen, jak krásně ta atmosféra strhává, pohlcuje a napíná. jenže pak film prostě najednou skončil a ve mně zůstala spousta nevyřčeného, nezodpovězeného a dost znatelný pocit zklamání. Toho konce je fakt škoda. Zrovna tohle je totiš námět, film a příběh, kde bych se rád dozvěděl pár věcí, jejichž zodpovězení a odhalení by jen podpořilo ten skvělý pocit, který ve mně dokázal začátek filmu vyvolat. Ten konec je opravdu divný. ()

Othello

Vždycky potěší zjištění, že nejsem jediný, pro koho zrcadlo přináší nekonečnou studnici teroru. Téměř, téměř dokonalý haunted, jehož od absolutního hodnocení dělí v zásadě jen limity této hororové odnože, ale jinak je potěšující po dlouhý době vidět poučený přístup do tak opraného subžánru, kde místo aviváže přidával Savo poslední dobou velmi vehementně James Wan. Zatímco zahraniční kritiku Oculus poměrně nadchnul, diváci ho odzívali (leč stejně se velmi dobře zaplatil). Což je poměrně zajímavé zjištění, jak je zámořská hororová masa konzervativní, nicméně je fakt, že Flanaganův opus je všechno, jen ne crowd-pleaser. Spojly spojly - Nikam nespěchá, příčiny zla nevysvětluje, hrdiny tyranizuje a ústřední zrcadlo si vlastně s nimi celý film hraje, aby na konci vyhrálo. Simple as that. Jakmile se film uzavře za hranice domu, velmi brzy zjistíme, že nic z toho, co právě vidíme nemusí být takové, jak je nám prezentováno a vnitřní hra nemá v zásadě žádná daná pravidla, protože zkrátka zrcadlo blbne s psychikou postav, jejichž pohledem sledujeme celé dění. Děním současným se výborně proplétají flashbacky hrdinů, jako malých dětí, sledujících brutální rozklad své rodiny. Minulost známá protagonistům není vysvětlena na začátku (jen její vyústění - chlapík seděl 11 let v děcáku a jeho sestra má obsedantní plán, jak veřejně dehonestovat a zničit zrcadlo) a vyvíjí se stejně s aktuálním děním, čímž má závěr v zásadě dva bravurně provázané dějové vrcholy a splyne v jedno až během depresivního úplného konce. Části s animální matkou připoutanou řetězem jsou už příjemně za hranicí zámořských hororových jistot a já Flanaganovi do dalšího filmu přeju hodně dalších spokojených kritiků a platících nasraných fanoušků. PS: nejsou tam posraný orchestrální lekačky! Haleluja! ()

SOLOM.

Další z řady filmů, který mi už hodně dlouho „ležel v šuplíku“ a já si na něj ne a ne udělat čas. Nicméně když už jsem svou pozornost nedávno zaměřil na Ajovy Zrcadla + dvojku i asijský originál, uznal jsem, že nadešel ten čas a konečně došlo i na Oculus. Jsem rád, že nerozhodl režisér Mike Flanagan jen hloupě něco / někoho napodobovat a přišel s vlastním nápadem, jak využít tajemné zrcadlo ve svém filmu. Jasně, o originalitě pointy by se dalo dlouho polemizovat, ale líbilo se mi ono propojení mysteriózna okolo historie a tajemství zrcadla a propojení záběrů z minulosti s těmi z reálu. Tedy alespoň zpočátku ano… Proč zpočátku? Docela jsem se nadchl samotnou zápletkou i onou formou „rekapitulace“ podivných úmrtí a zmizení bývalých majitelů zrcadla – očekával jsem nějaké šokující a pěkně tajemné rozzuzlení, ovšem postupem času to začalo stále více sklouzávat k duchařině a psycho-chaosu mezi oběma linkami. Jasně, mám rád, když si divák není jistý, zda to co vidí je reál, nebo jen pracuje narušená mysl některé z postav – či skutečně úřadují temné síly v plné své kráse, ale přišlo mi, že ani sám tvůrce v tom neměl pořádně jasně a spíš jen těžil z jednotlivých scén, než aby se z toho stal skvostný ucelený celek – u kterého bych si řekl: wau, tak to byl teda nářez… Oculus tak zhruba po polovině začal mírně skřípat a já se popravdě v některých částech začal i lehce nudit. S blížícím se koncem jsem se navíc už i těšil, až to konečně skončí. Není to špatný film, ale troufám si říci, že se z toho dalo vymáčknout daleko více. Zvláště pak samotný závěr se mi zas až tolik nelíbil. Nicméně tento film rozhodně zatracovat nehodlám. Bylo tu několik opravdu vydařených momentů, atmosféra taky nebyla špatná, herecké výkony jak dospělých tak i mladých herců ušli – takže to vidím na trošku lepší průměr. Mělo to ale navíc…60% ()

ARI50

Nuda nebavilo o ničem prostě nemělo to atmosféru, nebyl nikdo kdo by mě zaujal příběh byl jednoduchý bez nádechu smrti prostě ne. ()

JASON_X

Jelikož jsem byl při sledování filmu v blahosklonném, smířlivém a uvolněném rozpoložení, nevytáčela mě příliš nehorázně protivná až nesnesitelná zrzka (respektive její dospělá verze, lolitka byla docela fajn), ale naopak jsem si relaxačně užíval příjemně mrazivou, fantasmagorickou a bezútěšnou atmosféru, zneklidňující zvukovou stopu, sem tam nějakou lehkou lekačku a klidnou, nerozklepanou kameru. A byl jsem zvědavý, jak to celé dopadne; mám totiž hodně rád filmy, ve kterých je nejasná hranice mezi minulostí a přítomností, mezi vidinami a skutečností, mezi reálnými bytostmi a přízraky... Námět se zlými zrcadly/se zlem za zrcadlem sice není příliš originální, ale pokud máte rádi horrory a nejste zrovna v příliš kritické náladě, mohli byste být spokojeni. Navíc kromě jiných účinkuje moje oblíbená "galactická" Katee Sackhoff, takže další plus. Jeden z nejpříjemnějších horrorových zážitků z poslední doby, silné čtyři. / Po chvíli váhání zvedám na slabších pět - na nízkorozpočtovou "televizní" inscenaci je to hodně zdařilé a působivé dílko. ()

Ištván87

Jeden ze suverénně nejlepších hororů posledních let, u něhož mě ovšem nakrkl konec. Ale ani ne tak tím, že by byl debilní, jen mi přišel poněkud neoriginální. Jinak je tu atmosféra hutná jak bramborová kaše z polní kuchyně, psychologie postav je s ohledem k žánru nevídaná a do toho je to krásně nasnímáno, zahráno, ozvučeno, zmuzicírováno a sestříháno. Jak říkám, celý film je opravdu perfektní, ale ten konec, ten mě trochu naštval, protože mi přišel moc nucený. Nicméně pořád lepší než třeba Sinister, u něhož konec znamenal konec snahy a mé chuti žít. ()

luka4615

Na poli hororových filmů je tento film s pomalu budující atmosférou velmi neobvyklým a svěžím zjevením. Nejsem příznivcem šablonovitých a nudných vyvražďovaček, mám rád tento typ hororových filmů. Pomalu budovaná atmosféra, chytrý děj, skvělé postavy a až na kost mrazící duchařina. A jako bonus je celý film vyprávěn se dvěma situačními rovinami. Prostě skvělý, duchařskou tematikou sršící horor, který by jste si neměli nechat ujít. ()

MáŠa

Já ani nevím, jak to chci hodnotit. Na začátku jsem myslel, že budu jásat, protože bylo tam pár slušných leků, což se běžně nestává, ale pak už jsem se přestal orientovat v tom, co se jakoby hrdinům zrovna zdá, co je skutečnost, nebo co je děj z historie a ze současnosti mixnutý najednou dohromady, že už jsem to jako rádoby zajímavý vypravěčský styl přestal uznávat. A závěr to už byl vypravěčské zklamání. ()

Morholt

Mike Flanagan po jedné sezoně v druhé lize bleskově postoupil do první a v půlce soutěže s velkým náskokem vede tabulku. Možná že primární zápletka se zlovolným zrcadlem není nijak světoborná, ale o tom to není. I kdyby to bylo o hledání láhve octa, kterou zcizil sousedovic malý Mirek, byl bych nervózní jak pes, protože režie prakticky od začátku brnká na nervy a ten neklid je každou chvilkou intenzivnější. Flanagan se výborně vypořádal i časovými osami. Přechody mezi oběma liniemi jsou plynulé a nepůsobí nijak násilně či zmateně. Bubáků je minimum a lekaček se nedočkáte, ale zjevení stojí za to a lekačky jsou tady k ničemu, když se člověk prakticky celou dobu bojí. Pomyslnou třešničkou na dortu jsou neokoukaní a neznámí herci (snad kromě Katee Sackhoff), kteří do jednoho zahráli velmi přesvědčivě. Flanagan si nastavil laťku sakra vysoko. 100% ()

Mordenroth

Tak ako sa temné sily "hrajú" s ústrednou dvojicou, podobne sa aj samotný film zahráva s divákom, a musím skonštatovať, že to funguje v celku chválitebne až do poslednej minúty. ()

ScarPoul

Flanaganovy sa nedá uprieť jedna vec. Rozumie svojej príšere. Dal si záležať na tom aby jej rozumeli aj postavy a o to je ich vzájomná hra zaujímavejšia aj keď všetci vieme, že niektoré veci skrátka človek neprečúra. Oculus je urban legend prekliatých zrkadiel a ich obyvateľov, ale zároveň funguje ako psychologická štúdia o zmierený, konfrontácií a novom začiatku. Tu Flanagan ide prudko proti očakávaniam divákov ale zároveň dodržiava žánrové pravidlá. Tým je jeho Oculus strašidelný, ale aj inteligentný a aj keď atmosféru by v ňom človek hľadal naozaj veľmi ťažko, myšlienka a pointa filmu si to hravo vynahrádza. Cyklické opakovanie skutkov, prelínačky s minulosťou a celkovo usmievavá žena so zrkadla vyslúžili filmu 4 aj keď slabú hviezdičku. Flanagan je rozhodne talent a keď mu nebude nikto kafrať do scenárov a bude dostávať peniaze na točenie, tak náš čaká vývin jedného z napozoruhodnejších talentov na poli hororu. Škoda tej Gillan, radšej by som tam videl Katie Parker. Inak spokojnosť. ()

maseer2

prvotřídní psycho, které nestaví na laciných hororových klišé, ale naopak na pozvolném budování tak intenzivně tíživé atmosféry strachu, že tepovka pomalu ale jistě stoupá na milion a nervy končí v kýblu.. pro mě jde společně s Conjuring o jednoznačně nejlepší horor posledních let a zároveň po setsakramentsky dlouhé době také o film, po jehož zhlédnutí se mi nespalo zrovna dobře.. celé je to navíc opravdu výborně zpracováno a prolínání obou souběžně vyprávěných časových linií rovněž funguje na jedničku, takže zde není absolutně žádný důvod, proč se bát plného počtu.. oba palce suverénně nahoru a s radostí za 5* ()

Legendární Osvícení bude mít druhý díl

Legendární Osvícení bude mít druhý díl

29.01.2018

Ano, čtete dobře. Hororová klasika Stanleyho Kubricka by měla nafasovat pokračování, a to celých 38 let po premiéře. Koho za něj můžete vinit? Samotného Stephena Kinga! Autor knižní předlohy totiž v… (více)

Mike Flanagan – nová tvář amerického hororu?

Mike Flanagan – nová tvář amerického hororu?

01.06.2014

Po odchodu Jamese Wana z hororové scény mnoho fanoušků čeká, kde a kdy se objeví další výrazný tvůrce spjatý s tímto žánrem. Ale dost možná tu již jeden je, jen zatím není tolik na očích. Mike… (více)