Oculus

Pred desiatimi rokmi zasiahla rodinu Russellovcov obrovská tragédia, ktorá navždy zmenila život dospievajúcich súrodencov Tima a Kaylie. Chlapca odsúdili za brutálnu vraždu svojich rodičov do nápravného ústavu. Teraz, keď ho už ako dvadsaťročného prepustili na slobodu, snaží sa na minulosť zabudnúť a začať normálny život. Kaylie je však stále prenasledovaná tou osudnou nocou, keďže je presvedčená, že smrť ich rodičov zapríčinilo niečo nadprirodzené. Verí, že zlovoľné sily sa k nim dostali cez starožitné zrkadlo v ich rodnom dome. Aby Kaylie dokázala Timovu nevinu, vypátra staré zrkadlo a nájde informácie o záhadných úmrtiach, ktoré sa stali jeho predchádzajúcim majiteľom. Po získaní rôznych nových poznatkov v snahe vyriešiť vraždu rodičov však súrodenci zájdu príliš ďaleko a neuvedomia si, že znova rozpútali nočnú moru svojho detstva. (Steny94)

Krabak

Na jednu stranu hrozný psycho nevědět, co je fikce a co je realita... Loupu banán nebo si odřezávám lžící půlku zadku...? V tomhle je film opravdu parádní. Na druhou je to až moc zmatené. Prolínání dvou dějů jak se komu chce je opravdu mor na vnímání a spíš to mate. Pak si divák přestane užívat hororovou atmosferu a přemejší, na jakou že zrzku to teď vlastně kouká. Nenatočit to tak hatlapatla, snad by to byl i super horor...--->55% ()

HonzysKISS

Dobrý a dost zajímavý, ale mohlo tam být míň těch flashbacků. Jinak přiznám se, že ty oči byly vážně creepy. 66/100 ()

Savel

Dalo by se dlouze vykládat o tom, z kolika filmů je tahle hororová skládačka sestavená. O originalitě námětů zvlášť v hororu už nemá cenu diskutovat. Tentokrát ale nejsme svědky smíchaniny Pejska a kočičky, po které se vám udělá zle, to rozhodně ne. Jednotlivé suroviny z žánru duchařiny a okultismu fungují a fungovat budou i v dalších filmech. Záleží asi pouze na jednotlivých strávnících, jak moc jsou jimi už přesyceni. Já bohužel až moc a spolu s obřím (prý medium) popcornem to pro mě nebyla příjemná hostina. SPOILER: Ale lepší než pojídání střepů. (Alternativní filmy: Zrcadla, Amityville 2: Posedlost, 3:15 zemřeš, Záhada Blair Witch 2) ()

lucijelucije

Jsem trošku přejezená z tématu "zlí duchové". Ale Oculus byl v něčem jiný. Dobře uchopený, žádné zbytečné lekání, žádné bezmyšlenkovité útoky. Tady ten film, měl všechno dobře promyšlené a ujišťuji vás, že nemáte čas se nudit. Mé nadšení mi však zkazil závěr, přesně tenhle druh konce ryze nesnáším. Jinak bych se vůbec nebála dát o jednu hvězdu navíc. ()

angloumene

Oculus nefunguje dobře jako klasický horor (protože až na pár postávajících duchů se tam toho moc strašidelného nenajde), ale spíš jako psychologické drama. Postupný duševní rozklad stejných postav ve dvou časových obdobích je předveden na jedničku. Diváka nakonec spíš děsí, že neví co je realita a co je výmysl způsobený vlivem zrcadla. Navíc malá verze Kaylie předvedla super výkon :)... Když to shrnu, nijak zvlášť strašidelné to není (možná tak pro slabší povahy), zato z filmového hlediska si stojí Oculus mnohem výš, než velká část jeho hororových sourozenců. ()

Beaumont07

Film, ktorý si z diváka vystrelí, pretože mu odhalí kľúč k pochopeniu komplexného, paralelne sa odvíjajúceho deja už v prvej pol hodine, a to jedinou vetou: You see CORRELATION but that does not always mean CAUSATION. Konkrétne paralely medzi dvoma dejovými líniami totiž nabádajú diváka, aby si ich podobnosti (približne rovnaké pohybovanie sa po dome, znova zažité situácie ohlasované náhlymi flashbackami) vysvetľoval ako kauzálne prepojené, napríklad podľa vzorca: Dospelí súrodenci robia rozhodnutia podľa toho, ako ich ovplyvnili traumatické skúsenosti z detstva a pri pokuse porozumieť skutočnej podstate týchto traumatických udalostí by divák pochopil, prečo konajú ako posadnutí v prítomnosti. Takto vystavaný a hlavne ukončený film by mal jednu veľkú výhodu spomedzi svojich žánrových kolegov, a síce nejasnosť ohľadom toho, či sa v konečnom dôsledku jedná o film skutočne mysteriózny alebo iba formálne prispôsobený psychotickým dezilúziám svojich hlavných hrdinov (duch nie je duch ale traumatická halucinácia). Takto však OCULUS bohužiaľ nefunguje. Film totiž nechá diváka blúdiť dejovým labyrintom iba na to, aby sa mu následne vysmial za jeho prehnanú interpretačnú odvážnosť. Koniec filmu totiž neposkytne dodatočný kľúč k rozlúšteniu pointy, pretože ten sa v ňom už a priori nachádza. Ostáva tak polo-sklamané, polo-úsmevné zistenie, že sa jedná o full blown mysteriózny horor, v ktorom duchovia mladého Tima dobehli asi tak, ako samotný OCULUS bojovného diváka. A to sa svojim spôsobom tiež cení. ()

Schuldiner

Tak...dalo se to. Možná bych tomu dal i ty tři hvězdice, ale prostě...jak už tu pár jedinců uvedlo..duchařiny jsou bohužel vždycky tak trochu vykrádačky ze svých slavnějších a lepších předchůdců. Tahle ale patří v tý řade různých duchařských variací přeci jen k tomu lepšímu. Ne ani tak nápadem, ale tak nějak docela povedenym zpracováním. A po tmě v noci sám doma jsem si to docela užil... ()

Perverz

Atmosféru to fakt má. A jestli mi přijde něco děsivého, tak zrcadlo ve tmě to rozhodně je. Fakt, velká zrcadla ve starých domech po tmě, jde mi z toho husina. A raději do nich nečumím, na tenhle film jsem ale čuměl rád, a ve tmě.. V té konkurenci hororů posledních let určitě obstojí, bez duchů, téměř bez krve, taková ta psychologická nálož. Všechno se to točí na jedno brdo, víme, ale tohle vyčnívá trochu. To prolínání scén je ze začátku líbivé, neboť obě sekvence nutí schovat se pod deku, nebo tak, ale pak už mě i trochu sraly, a nasral mě ten konec, který nemusí ovšem vadit vám. Koukejte na to sami v noci, a ne přes den s partou homokámošů, a zjistíte, že to horor je. Pro někoho však může být horor i když se dívá do zrcadla přes den. S tím nepomůžu. ()

mclenin

Zaujímavý materiál so sľubným potenciálom, žiaľ len priemerne spracovaný. S využitím konfliktu minulosť/prítomnosť ako prostriedkom gradácie deja možno byť viac menej spokojný, no konflikt realita/fikcia, resp. skutočnosť a predstavivosť ako prostriedok "vlastnej obrany zrkadla" v sebe skrýva oveľa viac kreatívnych spôsobov využitia, škoda, že sa tvorcovia s touto látkou trochu viac nepohrali. Pokiaľ ide o film ako celok, patrí medzi lepší hororový priemer súčasnosti. ()

asanakis

Tohle prostě není horor u kterýho se ječí hrůzou kvůli chvilkové lekačce s hnusným xichtem a děsivou hudbou. Tohle člověka nenápadně nakousne, atmosféra houstne, až člověk najednou zůstane s otevřenou hubou, neschopen ze sebe setřást ten hnus, úzkost a trauma až do konce závěrečných titulků! ()

mazadlo

Nebylo to až tak špatné. Nápad je stoprocentně to nejoriginálnější, co letos přišlo. Na druhou stranu ten film je na konci trochu nepřehledný a zbytečně moc osobní což ve mě nevyvolávalo ty správné pocity. Navíc strašení má podle mě větší koule na začátku, kde se semtam něco mihne než na konci, kde se to vlastně stává součástí podstaty příběhu. Ale tak...myslím, že tento tvůrce má ještě co sdělit tak uvidíme příště. ()

mosnak

Dvě hvězdy dávám hlavně za originální název filmu a za hlavní představitelku a to jak v dětské verzi, tak i v té dospělé. Bohužel mě vyloženě serou filmy, kde se celou dobu propojují minulost se současností. Pár hororových záběrů (na jakože) ďáblem posednuté oběti, tento snímek nezachrání od totální nudy a z mé strany lhostejnosti co se nakonec stane hlavním postavám. Mimochodem do role matky dětí, obsadili opravdu hnusnou herečku - 38% ()

Silviaxx

Ach, zas som sa nechala ovplyvniť obrovskými očakávaniami a celým "povykom" okolo Oculus. O technickej, či hereckej stránke netreba veľa hovoriť, pretože v oboch líniách je film nadpriemerný a perfektne zvládnutý ani to však neovplyvní fakt, že som sa miestami až neuveriteľne nudila. Námet je veľmi príťažlivý, voči nemu žiadne výhrady. Skôr ma nebavilo čakať na rozbeh filmu, stopáž mi pripadala po hodine veľmi dlhá a to sa ešte ani dokopy nič neudialo. Neustále prekrývanie minulosti so súčasnosťou, ktoré postupne odkrývalo onú strašidelnú noc, bolo pomerne prepracované a vytváralo takú tú pravú psycho atmosféru, kedy človek už nevie, čo je realita, čo minulosť, čo sa vlastne deje, či sa to fakt deje. Aj tak to na mňa však miestami pôsobilo viac-menej chaoticky. Priznám sa, že mám zo snímku dosť zmiešané pocity. ()

embecka

Konečne prišla éra dobrých hororov s prvkami, ktoré buď úplne prekvapia premyslenosťou alebo ak aj použijú staré vychytávky a la zrkadlo, vedia ho využiť v celej dĺžke, šírke, s hnusným starožitným rámom a strieborným odleskom. Poctivý reprezentant hororového žánru, ktorý vám potvrdí, že na aukciách nič nekupujte, že staré veci strašia a že každá rodina má svoje čierne tajomstvo. Bu bu bu. ()

Wancohoff

SPOILER!!! vobec nie spatne, no cakal som trochu nieco ine... cakal som ze zrkadlo bude nejaky vstup do druhej dimenzie, do rise mrtvych alebo podobne... a nie len nejaky "manipulátor". taktiez by som uvital vysvetlenie, vznik, dovod atd. preto nemozem dat viac ako 3* ()

j0nathan

Zloduchařskokingovskoatmosférické! Problémem většiny hororů bývá jejich lehká předvídatelnost, ale za sebe musím říct, že jsem při průběhu Oculus neměl tucha co čekat v dalších minutách (s výjimkou konce). Atmosféricky zvládnuté, dobře zahrané, pocit tíhy, beznaděje a zmatenosti jsem prožíval spolu s postavami. Moc se mi líbilo propojení současného příběhu s tím z minulosti. Bohužel mi tam trochu chyběla pořádná lekačka. Normálně bych hodnotil silnou čtyřhvězdou, ale když vidím ty rozporuplná hodnocení, dávám pětihvězdu. V rejžovi možná bude nějaký talent. Ten LIVINGDEAD je nějakej divnej, J*A*S*M rocks! :) ()

Ondrej120

Na mě to moc jako horor nepůsobilo, spíš takové temné mysteriozní drama ale to vůbec nevadí. Musím říct, že jsem se fajn bavil, povedené budování mrazivé atmosféry, sice se mi párkrát zdálo, že některé scény jsou zbytečné ale to je asi o vkusu člověka. Co ale musím pochválit je prolínání přítomnosti a minulosti plus pohrávání si s myslí ohledně toho co je a není skutečné vám udělá v hlavě takový mišmaš, že nebudete tušit do posledních 5 minut co se stane dál. SPOILER Konec je dostatečně mrazivý a má přesně to co člověk očekává, ale přesto si nechce dopustit, že to skončí zrovna takhle, protože postavy jsou natolik sympatické, že jim prostě musíte fandit. KONEC SPOILERU A sice byl film supr ale u takového The Conjuring jsem se bavil víc. Na 4* není tenhle film tak dobrý ale, zase na 3* je až moc dobrý...... takže dávám 3,5* a všem vřele doporučuji. ()

Flopik

Tak ja som milo prekvapený .Na tento horor som narazil už dávnejšie ale vôbec ma nelákal no teraz som si ho pozrel a som nadšený . Určite pochváli ducha/ov ktorý boli super a naháňali hrôzu.Neskutočne klobúk dole za to prelínanie deja to nemalo chybu aj keď na konci som sa riadne stratil.Herci sympatický.Zápletka no mne sa páčila.Nebolo to vôbec o duchu v zrkadle aj keď tomu všetko naznačuje.Začiatok strašenia v podstate hneď .Koniec výborný vygradovalo to super . Kľudne podľa mňa to patrí na vrchol . Pre mňa 5* a 100% vlastne nemám čo vytknúť. ()

Legendární Osvícení bude mít druhý díl

Legendární Osvícení bude mít druhý díl

29.01.2018

Ano, čtete dobře. Hororová klasika Stanleyho Kubricka by měla nafasovat pokračování, a to celých 38 let po premiéře. Koho za něj můžete vinit? Samotného Stephena Kinga! Autor knižní předlohy totiž v… (více)

Mike Flanagan – nová tvář amerického hororu?

Mike Flanagan – nová tvář amerického hororu?

01.06.2014

Po odchodu Jamese Wana z hororové scény mnoho fanoušků čeká, kde a kdy se objeví další výrazný tvůrce spjatý s tímto žánrem. Ale dost možná tu již jeden je, jen zatím není tolik na očích. Mike… (více)