Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Česko Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel (více)
Švédsko / Rusko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Německo, 2013, 109 min

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (více)

Allanu Karlssonovi je 100 let. V domově důchodců, kde v tomto věku tráví svůj zbývající čas, pro něj chystají velkou narozeninovou oslavu. Ale vitální stařík ještě nechce zůstat v bačkorách v křesle. Má docela jiné plány. Rozhodne se pro útěk. Poté, co vyleze z okna, se vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet... Shodou náhod se mu do rukou dostane kufr plný peněz. Než se naděje, má v patách gang zločinců, sem tam se objeví nějaká mrtvola a mezi společníky, které na své cestě přibere do party, je i velmi neskladná slonice. Kromě toho po něm samozřejmě pátrá policejní sbor v čele s nepříliš schopným komisařem. Pro kohokoliv jiného by to bylo životní dobrodružství, ale s podobnými věcmi už má Allan bohaté zkušenosti. I když se nikdy nezajímal o politiku, byl nechtěně hlavním aktérem mnoha důležitých událostí 20. století. Bezděčně se podílel na vynálezu atomové bomby, stal se dobrým přítelem několika amerických prezidentů a mezi jeho další "známé" se při jeho životní pouti zařadili i Stalin, Churchill, Mao Ce-tung nebo Kim Ir-sen. (Bioscop)

DaveSmith

Kouzelnej film. Fakt, že jo. Něco mezi Forestem Gumpem a Járou Cimrmanem. Holt když je skvělá knižní předloha, zmůžou filmaři divy. Ke knize mě přivedla právě kolegyně, která si při práci četla a smála se tak nahlas, že mě někdy i probudila. Celej snímek na mě působil neuvěřitelně groteskně a přitom elegantně promyšleně. Plus můj oblíbenej černej humor. Nešlo hodnotit jinak. ()

viviak odpad!

To, že maju ludia rôzny filmovy vkus a aj zmysel pre humor chápem, ale tento "film" je ubohost najvacsieho zrna a to hodnotenie nechapem. Hold zatial to videlo len 1,5k ludi, ktori sa zrejme na to tesili a sli do kina, lebo to bol prave ich žáner a časom to možno pojde dolu. Tak či tak za mna je to odpad ()

Alergius

Nejasný film, na jednu stranu je inteligentní, rošťácký a vtipný a na tu druhou je pekelně, ale pekelně strnulý.. Natočeno trochu jinak mohl se zařadit k nejlepším filmům, takhle lepší průměr. ()

dwbmb

Když vezmu v potaz, že asi 80% knížky vyletělo komínem, aby film neměl 16 hodin, tak je až s podivem, jak soudržně film působí. U některých náročnějších scén je zjevná absence finanční pomoci Hollywoodu, ale dobrá režie, střih a ne-úplně-marní herci z toho dělají příjemnou, vtipnou podívanou. Berte to jako ochutnávku: Pokud vás film zaujme, jděte z kina o barák vedle a určitě si kupte knížku. ()

smajly

Mé hodnocení asi trochu ovlivnilo přečtení skvělé knižní předlohy, nicméně i film je velmi podařeným kouskem, který rozhodně stojí za zhlédnutí. Menším nedostatkem je, že film neobsahuje některé části, které obsahuje kniha, takže divákovi, který nečetl knihu, může děj přijít místo trochu nesouvislý. V upoutávkách a na plakátech se dovíte, že jde o nejnákladnější film v dějinách švédské kinematografie. Věřím, že záběry z Bali, pár těch výbuchů, vycvičení sloni a někdy ne zcela povedené vizuální triky (vynoření ponorky v přístavu) něco stálo, ale jinak nelze slovu "nejnákladnější" přisuzovat kdoví jaký význam. Děda byl podle mých představ, stejně jako ostatní členové povedené partičky. Celkově film hodnotím na 70%. ()

seeba10

Naprosto skvělý film, který mne bavil od začátku do konce. 114 minut, které uběhlo jako voda a Štika, Kýbl a Šroub mi s Alanem utkví v hlavě s úsměvem na tváři - počítám na ještě pěkně dlouhou dobu.. ()

irdzi

No já teda nevím co si o tomto myslet. Na jednu stranu se skutečně jedná o skandinávskou variaci na Foresta Gumpa a musím podotknout, že ani FGumpovi jsem nepřišel 100%ně na chuť, ale jeho kvality jsem tak nějak chápal. Problém tohoto filmu u mě byl v tom, že hlavní postava je nesympatickej, alkoholem poznamenanej, vykastrovanej člověk. Vtipné scény tipu "zapoměl jsem člověka v mrazáku", "odpálím nálož, zabiju při tom člověka jdoucího na WC" jsou korunovány intulaktuálními výlevy typu "je zbytečné toho litovat, protože se to už stalo". Ne, že by se občas nějaký vtipný moment nevyskytnul - to bych filmu křivdil, ale já měl pořád pocit, že se dívám na dlouhý příběh o člověku, kterej je mi vlastně absolutně nesympatickej, příběh je absurdní ...Pokud se jednou dožiju 100 let, nechtěl bych být tenhle druh důchodce:) Nic moc jsem neočekával, nic moc jsem nedostal ... ()

hero_bk

Bylo to dobrý, ale tak knížka je přece jen o dost lepší :) Hlavně mi chyběl malý Kim Jong-Il a šílený íránský velitel tajné policie :) a taky kufr plný Biblí! ()

Miagy

Storočného starčeka...som si pozrel pretože som čítal aj knihu, a som celkom rád, pretože to dobre vypálilo. Čo sa týka obsahu, ten sa snaží priblížiť knihe. Dobré však bolo, že film sa nevenoval až príliš všetkým tým absurdným a vymysleným zážitkom zo starčekovho detstva a dospievania, ale viacej sa venoval súčasnosti, alebo som mal aspoň taký pocit. Hoci je film pomerne dlhý, nenechá diváka ani chvíľu nudiť sa, avšak je potrebné dej sledovať, keďže (SPOILER) v jednej chvíli sa budete viezť na chrbte slona, hneď potom ako večeriate so Stalinom, či vyhodíte do vzduchu nejeden ten vojenský tábor s Einsteinovým bratom... PLUS: humor, starčekove príhody, napätie, absurdita, nápaditosť, dobre natočený film s pomerne slušnou zápletkou, vychádzajúci z bestselleru. MINUS: trochu dlhá stopáž, ()

Zombiepod

Zo Švédska prichádza náramne zábavný a strelený film so zaujímavým, ale úplne výstižným názvom. Európske "Forest Gump na dôchodku" road movie s fantastickým príbehom postaveným na vtipných banalitách a nedorozumeniach, kde aj historické fakty dávajú zmysel. Svižné tempo, výborné postavy a zábavná gangsterská zápletka v druhej dejovej linke filmu dodávajú tradičnú severskú originalitu, ktorá sa trochu pokazila v rýchlo zbúchanom finále. Keby sa tvorcovia so záverom trochu viac pohrajú, nevadila by mi vo filme ďalšia pol hodina navyše a určite by som neváhal s piatou hviezdou. ()

Desdinova

Podľa mňa je ťažšie natočiť skvelú komédiu ako skvelú drámu a predsa sa to niekkedy podarí a tu je jeden príklad. Návod na to ako prejsť životom s čo najväčšou ľahostajnosťou. Humor bol neotrepaný a pekne spracované. Aj keď vo filme treba niektoré veci brať s nadhľadom, ak si chcete len oddýchnuť a pobaviť sa dobrou komédiou, od ktorej by ste to možno ani veľmi nečakali, nech sa páči, oplatí sa. Ja som si to vychutnal v komornej atmosfére kina Atlas v Prahe s pivkom v ruke. ()

sWONDER

Niekoho môže napadať istá podobnosť s Forrestom, to áno, ale porovnávať tieto filmy je silná káva. Severania, sa ale vôbec nemusia hanbiť. Starček ma rozhodne čo ponúknuť. Jeho príbeh je zábavný a po každej stránke na vysokej úrovni. Naozaj príjemné prekvapenie zo Švédska. ()

TommyDiamond

Další Švédský knižní bestseller přetvořený do velmi důstojné filmové podoby. Stoletý stařík není v přítomnosti dějově nijak složitý. Jeho výlet jakožto stoletého starce je umírněný a ničím kromě odlehčených humorným momentů nepřekvapuje. Ovšem flashbacky do minulost a gumpovský nadhled i humor nad svými životními trampotami, mě doslova nadchli a dokázali velice solidně pobavit. Tento snímek si čtyři hvězdy rozhodně zaslouží. ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík