Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Česko Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel (více)
Švédsko / Rusko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Německo, 2013, 109 min

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (více)

Allanu Karlssonovi je 100 let. V domově důchodců, kde v tomto věku tráví svůj zbývající čas, pro něj chystají velkou narozeninovou oslavu. Ale vitální stařík ještě nechce zůstat v bačkorách v křesle. Má docela jiné plány. Rozhodne se pro útěk. Poté, co vyleze z okna, se vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet... Shodou náhod se mu do rukou dostane kufr plný peněz. Než se naděje, má v patách gang zločinců, sem tam se objeví nějaká mrtvola a mezi společníky, které na své cestě přibere do party, je i velmi neskladná slonice. Kromě toho po něm samozřejmě pátrá policejní sbor v čele s nepříliš schopným komisařem. Pro kohokoliv jiného by to bylo životní dobrodružství, ale s podobnými věcmi už má Allan bohaté zkušenosti. I když se nikdy nezajímal o politiku, byl nechtěně hlavním aktérem mnoha důležitých událostí 20. století. Bezděčně se podílel na vynálezu atomové bomby, stal se dobrým přítelem několika amerických prezidentů a mezi jeho další "známé" se při jeho životní pouti zařadili i Stalin, Churchill, Mao Ce-tung nebo Kim Ir-sen. (Bioscop)

Kmotr76

Ani nevím, jestli je lepší kniha nebo film, ale to je celkem jedno. Vůbec mi nevadí, že je film stručnější, je to i tak na hranici přehlednosti. Některé fóry působí lépe v knize, celkově bych ale řekl, že nejrůznější gagy jsou mnohem lepší ve filmu. Samozřejmě nejzábavnější jsou staříkovi vzpomínky (Stalin párty, dvojitý agent, Herbert Einstein...ještě vtipnější než v knize), hlavní dějová linka však taky není k zahození. Jenom ten stařík mohl vypadat více staříkovsky mile, to by ale pak moc nesedělo k jeho zálibě ve výbušninách atd., na herce si tedy taktéž stěžovat nemusím. V podstatě příjemná, dobře zpracovaná komedie, která nemá daleko k černému humoru...co víc si přát? ()

ywo666

Vydarená švédska komédia. Výborné postavy. Plno crazy situácií. Humor podobný ostrovanom, ale trochu divnejší. Samozrejme ľudia, ktorí neocenia vybuchujúceho tučniaka (a myslím vypaseného človeka, nie polárne zviera) pri šťaní, môžu byť trochu sklamaný. Hlúpy (ale vtipný) čierny humor sa kríži s inteligentným, takže človek raz za čas uznanlivo pokýve hlavou. Na konci do seba všetko dobre zapadá. Feeling good pocit z celého filmu ostane. Má pár hluchých miest. Ale stále som sa bavil 85% a silné 4*. ()

Phietros

Opravdu mistrovské dílo o člověku, který byl od mala strašným pyromanem, proklouzával životem jak jen to šlo a ke všemu měl na vše štěstí v neštěstí! Stoletý stařík, který se vydá z domova důchodců v den kdy je mu 100let zažívá další ze svých rozmanitých příběhů, které na cestě s kufrem plných peněz vypráví a Vy se u toho rozhodně nudit nebudete! 90% ()

terunka003

Švédské, komediální, zmateně šílené, dle knižní předlohy × zůstaňme u knih.. O tomto napíšu jen, že nečíst knihu, jsem v ději filmu zcela ztracena, Můj stařík byl při čtení knížky mnohem reálnější sympaťák a kniha se mi tedy líbila mnohem víc než filmové zpracování. Možná jsem nebyla příliš naladěná.. ..usnula jsem, já usnula během filmu..může za to neděle nebo dopolední trénink ve fitku..? ()

progression

Bohužel knižní předlohu jsem nečetl (prý je ještě o moc lepší). Přesto tato severská "road movie" vitálního staříka, který odmítá "dožívání" v domově důchodců a v paralelně pojatém příběhu bilancování jeho neskutečně bohatého života plného neskutečných a neuvěřitelných příhod mne opravdu zaujala. Nevím jak to ti seveřani v poslední době dělají, ale dokážou sestavit originální příběh (který je částečně variací na Forrest Gumpa), jako čech tam vidím i motivy "Velkého Járy C." a zrovnatak i "gangsterské" motivy z "Pulp Fiction", ale přes všechny tyto zdánlivě odlišné mixy motivů nevzniknul mix "Jak vařila myšička kašičku", ale plnohodnotný příběh, u kterého se divák ani na chvilku nenudí a přitom má i spoustu originálních námětů k zamyšlení. Jeden z filmů, který opravdu dokáže zvednout náladu a současně i chuť do života. Tedy pokud možno bez výbušnin :-) ()

noriaki

Allan je tak trochu jednodušší a má talent přisrat se ke zlomovým okamžikům historie, a inspirovat lidi schopnější a slavnější než je on sám. Jestli jste si vzpomněli na Forresta Gumpa, tak jste si vzpomněli špatně. Filmu totiž chybí jeho laskavost i lehkost. Ne že by se bral vážně, to ani omylem. Ale v průběhu příběhu se stane pár nehezkých věcí a docela dost lidí tam umře. Hlavní hrdina navíc není takový sympaťák, a i když zanechal stopu v dějinách, na mě osobně na rozdíl od Forresta nezapůsobil vůbec nijak. Jako pohodový film to může vcelku fungovat, ale z tohohle klasika nebude. Tady asi bude platit, že knížka je mnohem lepší. ()

uglug

Nerozumím, čím si tento film získal takové vysoké hodnocení. Potenciál tu v podobě zajímavého scénáře jistě byl, bohužel ho nikdo ale nevyužil. Za mě docela nuda. 51% ()

Maik22

Severní vítr je stále svěží!!! A to doslova. V krátké době jsem se rozhodl pro další severský kousek a nestačím se pořád divit. Tohle jen tak nevymyslíš, aby si z příběhu jednoho staříka, který je jednou nohou v hrobě vyrobil komediální veledílo. Mám stále tendenci srovnávat tuto komedii s Grandhotel Budapest (nevím proč, zpracováním? , fakt nevím). Styl humoru mi přišel hodně podobný, nicméně seveřané vložili do tohoto filmu ještě snad trošku více srdíčka. Necelé dvě hodiny se budete neustále přihlouple uchechtávat či chrlit hlasitý smích, který mi v kinosálech pije i někdy krev, ale to již k tomu patří. Každopádně v jednoduchosti je síla a krása a to rozhodlo i u mého hodnocení. Nemohu volit jinak, než 5*. ()

jujec

Nemůže hodnotit moc pozitivně, protože jsem napřed četl knihu. Je jasné, že se do filmu nedá dostat celý děj, ale aspoň vtipné repliky tam být mohly. Film to není špatný, jen jsem prostě od něj čekal víc. ()

Master19

Kéž bych ve sto letech zažil takovou procházku. Ale ne, mě bude stačit trochu klidnější život, nepotřebuju zrovna tancovat s Francem nebo Stalinem. Film sám o sobě je natočen velice dobře a je skvěle koukatelný, fascinovaly mě úžasně obyčejné švédské reáliem, ale nemůžu si pomoci, něco mi tam prostě chybělo... ()

Aven

Mix Járy Cimrmana a Forresta Gumpa bez otravného patosu a kýče. Obrovské filmové překvapení a skvělý film. ()

zdenny

Švédský pokus o Forresta Gumpa, který chtěl zahrát na evropskou notu. Jsem si jistý, že kvalit Forresta Gumpa, může velmi těžko nějaký podobný film dosáhnout. Co se týče tohoto filmu, začal fakt velice dobře a čtyři hvězdy byly určitě na místě. Po tom, co se z toho stala road movie, to začalo ztrácet dech. Když se v průběhu filmu divák dovídá o dobrodružných eskapádách hlavní postavy, tato mu trochu začíná lézt na nervy. Ruku na srdce, přece jen se jedná o duševně slabomyslného člověka, který si odmalička hraje s výbušninami. Vím, že se jedná o ironii a sarkasmus s prvky parodie. Přesto mi hlavně v poslední třetině filmu ten kastrát už nic neříkal. Přitom jsem neustále čekal na nějaký morální záblesk starého zkušeného muže, který ale Švédové zjevně nemají potřebu dělat, protože by to zřejmě bylo hodně americké a tuctové. ()

Mishqo

70% ... Knižná predloha bola lepšia, zábavnejšia a vrstevnatejšia, ale i tak nemôžem povedať, že by to bol skrz-naskrz zlý film. ()

majkl44

Přestože byl film odlišný od literární předlohy, zůstal tam stejný smysl pro humor a film byl i přes vynechaný děj z knihy zábavný. Ono, když si přečtete knihu, ty rozdíly určitě pochopíte ;-) ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík