Dějištěm tohoto drsného, napínavého a inteligentně vymyšleného kriminálního thrilleru jsou hlavní třídy a ulice současné Varšavy. Zaměřuje se na sedm příslušníků dopravního policejního sboru, jejichž životy se změní poté, co jeden z nich zemře za záhadných okolností. (MFF Karlovy Vary)

DaViD´82

Jakmile se to překlopí do hitchcockovského syžetu, tak to ztrácí punc svébytnosti "j(e)deme si kurwa vlastní cestou". Začne se totiž hrát na dobře známé žánrové struny, u kterých je až příliš jasné, jak budou znít. Ne že by to snad šlo v jakémkoli ohledu do kopru, to ne, ale přeci jen se to stává poněkud standardním, byť i tak je to i nadále dostatečně své, nekompromisní a špinavá zrcadla nastavující, aby se to nestalo jen další zaměnitelnou či s náběhem závěrečných titulků zapomenutelnou žánrovkou. ()

Radko

Nelichotivé zobrazenie strážcov zákona sa postupne mení na mrazivú krimi o ovládaní politiky mafiou. Na rozdiel od obdobne ladených politických krimi taliansko-farncúzskej produkcie 70. rokov je ich poľský pendant obsahovo i formálne zakotvený v dnešnej dobe. Nijako sa tu nezastiera súhrn drobných každodenných pokleskov mužov zákona, meniacich ich obraz až na akúsi odpudivú karikatúru mužov strážiacich dodržiavanie zákonmi zakotvených povinnosti. Dopravákom nie sú vzdialené úplatky, nevera, bordely a vzájomné podrazy. Všetko v opare brutálne silného alkoholového odoru. Použitie roztrasených záberov z mobilov v rýchlom strihu zase ukazuje celkovú chaotickosť ich práce a neúmerné pracovné nasadenie pri slabom personálnom zabezpečení. Nič z toho neumožňuje sa naplno a zodpovedne sa venovať ani vážnym dopravným nehodám. Ich pôvodcovia až príliš často vyviaznu zo zodpovednosti po telefonáte kamsi vyššie a následnom podaní telefónu príslušnému policajtovi, ktorý následne len poslušne sklopí uši. Toto sa - len na rádovo vyššej policajnej úrovni v podstate zopakuje aj po vražde policajta. Vítajte vo východnej Európe 21. storočia! ()

Anderton

Pri sledovaní Dopravákov mi neustále prichádzali na myseľ stále nové a nové filmy, ktoré boli na danú tému a predovšetkým v daných žánrových šablónach nakrútené. Vymenovávať nemá zmysel. Áno, Smarzowski má toho veľa z hollywodskych a francúzskych policajných krimi nasledované. To by mi vôbec nevadilo, pokiaľ by ma zaujímal celý ten komplot, o ktorý tu ide. Bolo mi totiž po čase úplne jedno, kto za čím stojí a prečo musel zomrieť jeden radový policajt. Je to drsné, kameramansky v týchto končinách vynaliezavé (t.j. vo svete už dávno používané) a herecky celkom presvedčivé, lenže scenáristicky vo svojej kostre absolútne šablónovité. V Poľsku je extrémna korupcia, nám filmári vtĺkajú od prvej sekundy filmu po poslednú. To je jediné posolstvo, ktoré som si z Dopravákov odniesol. Za najvýraznejší klad považujem zachytenie genia loci Varšavy, keď je napríklad naháňačka na strechách, vidíme nový národný super štadión. ()

mat.ilda

Kdyby nic, tak nevídaná forma se musí varšavským dopravákům tedy uznat... to, co předvedli, by nevydržel ani Chuck Norris... přitom je evidentní, že posilují pouze pravou ruku ve zdvihu trhem, na což navazuje prudký záklon hlavy, a dál věnují pozornost už jen pánevní oblasti, nutno však říct, že tyto pohybové aktivity provozují s chutí a neuleví si ani na den. Také jsou náruživými amatérskými filmaři, jen tak, pro radost ze vzpomínek, stejně jako pro pracovní účely... to muselo být ale výběrové řízení, kterým prošli - pro přijaté by se možná pod hlavičku lejstra o přijetí hodilo varování: "Zanechte naděje, kdo vstupujete" Ještě, že (skoro) na každého jednou dojde... Dost dobrá mnohožánrovka v uprchlickém stylu, nicméně, můj útlocit nedopustí překročit mez tří hvězd, ti, kdož nejsou podobně postižení, nechť si přimyslí jednu navíc. ()

Cervenak

Je to také to klišé "obvinili ho z vraždy, utiekol a dokázal, že je za tým konšpirácia". Ale ohromí to tým, ako frajersky a suverénne je to natočené a zahraté. Ožranská skoro-komédia sa rýchlo preklopí do tvrdého thrilleru a celé to nečakane dobre funguje, nikdy to nevypadne z koľají do takého toho "no jasné, Poliaci sa pokúšajú o žánrovku". U českého a slovenského filmu to vždy nevyhnutne príde, tentoraz nie. Pekná prácička. ()

• Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho celé natáčanie prebiehalo v poľskej metropole Varšava a jej blízkom okolí. (MikaelSVK)