Dějištěm tohoto drsného, napínavého a inteligentně vymyšleného kriminálního thrilleru jsou hlavní třídy a ulice současné Varšavy. Zaměřuje se na sedm příslušníků dopravního policejního sboru, jejichž životy se změní poté, co jeden z nich zemře za záhadných okolností. (MFF Karlovy Vary)

claudel

Pokud by někdo viděl mé hodnocení polských filmů, mohl by mě podezřívat z jejich protežování. Já si ale nemohu pomoci, pokud jsem někdy viděl jeden, dva špatné polské filmy, tak to je už je moc. Ale na víc než jeden si snad ani nevzpomínám. Dopraváci jsou v první půlce neskutečná jízda, nestíhal jsem ten rychlý střih vůbec vnímat. Pak tempo přece jen zvolní a divák spíše upadne do podivně známé deprese z drsné a bolestné reality. Když jsem vynášel do nebes polský film před jedním polským kolegou, tak pokyvoval na Holland nebo Wajdu, ale vehementně tvrdil, že současná polská režisérská jednička je Smarzowski, neodporoval jsem mu a po zhlédnutí Dopraváků to určitě neudělám ani při příštím setkání. ()

Morholt

První půlhodina umožnila pohled na práci poslkých dopravních policistů a nahlédla i za kulisy a upřímně řečeno přes všechny ty šlapky, chlast a úplatky bych tuhle práci nechtěl dělat. Ono dohadovat se dnes a denně s magorama a nechat si od nich nadávat, to za to nestojí. Po té černohumorné třicetiminutovce přešel film do vážna a rozehrál konspirační thriller s rychlou kamerou, ve kterém se neprávem obviněný policista snaží prokázat svou nevinu. Byť se jedná o krimi-thrillerové klišé, tak ten polský kabát působil neokoukaně, stejně jako herecké tváře. Hezká ukázka našim luhům a hájům, že to jde. 80% ()

CISTICZ

Jako nazačátku mi to připomnělo Revizory, ale pak se film přepne do úplně jiné roviny a je z toho drama o korupci a násilí v Polsku z pohledu dopraváka. Realismus je umocněn zapojením záběrů z mobilních telefonů. Konec trošku předvídatelný, ale velmi koukatelné. Občas proloženo velice černým humorem. Na zdraví! ()

Dale

Ufff, to bola sila. Drsné, surové, bez obalu... Je neuveriteľné, aké filmy o korupcii dokážu točiť Poliaci, Bulhari (Slava) či Brazílčania (Tropa de Elite 2), len my sa tvárime, akoby u nás vôbec neexistovala. ()

ledzepfan

Začíná to parádně a první cca půlka ještě funguje ve vší syrovosti a cyničnosti.. Potom se z toho najednou stane jakási polská verze Jamese Bourna který rozplétá jakousi supernudnou korupční kauzu a z mého pohledu tomu naprosto spadnul řetěz.. Smarzowski má bůhvíproč potřebu na svůj neuvěřitelný cit pro syrovou drobnokresbu roubovat jakýsi připitomělý holywůdský dějový oblouk. Tím jde možná na ruku mainstreamovému divákovi, ale zároveň tak snižuje potenciál těch filmů... Co jsem zatím viděl, tak nejvíc tuhle svou úchylku krotil v Kleru a ten je taky zdaleka nejlepší.. ()

NinonL

Komedie to není ani náhodou. Film ze života varšavských dopravních policistů se může na první pohled zdát jako nuda. Ale opak je pravdou. Korupce, bordely a všude přítomný chlast. Takže asi tak. Když je zavražděn jeden z policistů, podezření padne na jiného. Ten se musí skrývat a je mu v patách nejen policie, ale i mafie, protože vlastní nahrávky usvědčující mafiány ze zločinů. Mrtvola to nebude jediná, film je vskutku dobrý. ()

Wolodja

Celkem svizne vypravenej pribeh party policajtu dopravaku. Pravda, ne moc originalni, ale svizny a zabavny. A navic, fakt zeru kdyz polaci rikaj KURWA! ()

Maq

Smarzowski si zřejmě vytkl za cíl své celé kariéry předložit publiku tu nejpoblitější část polské reality. Bylo by přímo báječné, kdyby to někdo udělal u nás... ale copak my, my nad našimi svinstvy zavíráme oči, a když už to opravdu nejde, s porozuměním pokrčíme rameny a sviníme dál. --- Na tomhle filmu se mi líbilo, jak rozbaloval jednotlivé úrovně korupce ve společnosti od nejnižších až po nejvyšší patra vpravdě evrop(an)ského politického byznysu. Je dobré a důležité si uvědomit souvislosti, totiž že když vnímáme jako samozřejmost, že fixluje Franta Tydlitát odvedle, nemůžeme čekat nic jiného ani od špiček národa. Jsme jedno tělo, a každý krade podle své úrovně. --- Didaktický záměr tedy úctyhodný, ale naroubovat na něj scénář (Smarzowski evidentně přemýšlel a pracoval v tomto pořadí) se moc nepodařilo. Momentky ze života prochlastané policie ještě fungují dobře, ale to odhalování vyšších pater se děje na úrovni dosti pitomé. Aspoň že jsme ušetřeni happyendu. ()

Martin741

Od rezisera Smarzowskeho som videl len svadbu 2004, a to bol podpriemer. Tu sa pan reziser konecne polepsil, Zobrazil drsny zivot Varsavskych policajtov se vsim vsudy. Nesmie chybta umrtie za zahadnych okolnosti a vysetrovanie. S maximalnym hodnotenim nevaham : 100 % ()

Topco

Viac ma bavila komediálna prvá tretina než následné vyústenie do (sčasti neo-noirovej) kriminálky so známymi príbehovými motívmi (krivé obvinenie – pátranie na vlastnú päsť – očistenie svojho mena – dobrí a zlí kolegovia). Snímke však treba uznať schopnosť neustále prekvapiť, najmä ak ide o nekontrolovaný výbuch humoru a násilia. ()

Honzek

Zajímavé drama, které se točí okolo polské policie a kromě občasného černého humoru přináší ´kurva´ zajímavý vizuál. Ve snímku uvidíte mnoho věcí, které se běžně dějí a docela z toho kolikrát běhá mráz po zádech, možná za to může téměř dokonalá autenticita nebo nevím. Každopádně dobrých filmů s policejní tématikou není nikdy dost a tento mezi ně zapadá dokonale. ()

klukluka

Méně je někdy více. Tvůrcům Dopraváků se nedá upřít snaha o výbornej biják. Snažili se ale tak moc, až to přepálili. Chtěli být akční, chtěli být vtipní, chtěli být kritičtí, zahráli si na psychology a ukázali archetypální osobnosti současné (nejen) polské společnosti - rasistu, povrchního sexuálního maniaka, nevěrné manželky, alkoholiky, zkorumpovance na tisíc způsobů.. Do toho záběry z mobilů, tudíž další fenomén současné generace. Ve výsledku se to nedalo usledovat. Když pominu, že se z dopraváka v průseru vyklubal agent MI5, tak už jsem třeba nebyl schopen pobrat vývoj jeho vyšetřování. A v tomhle ohledu jsem punťa. Nestačí mi, že něco podniknul, a ono to nakonec k něčemu dospělo. Chci vědět, proč šel například zrovna za nějakým šoférem Smetanou..? Co se od něho vlastně mohl dozvědět, a k čemu ho to dál nasměrovalo..? A chci to vědět po prvním zhlédnutí. Ne napopáté - na to nemám čas. A kdo ho dneska má? A je možné ty moje nejasnosti rozklíčovat hned napoprvé? Obávám se, že není. A proč? Protože se toho tam zkrátka zbytečně odehrálo hrozně moc. Bylo to totálně předimenzovaný. Jeden příklad za všechny: nestačilo, že si jeden kámoš nechal v autě ukousnout ptáka. Ve stejnou chvíli se ještě druhýmu kámošovi muselo narodit černý dítě. Bylo to tak hutný, že se z toho nakonec vytratila radost. Byl jsem z toho znechucenej a pokládal jsem si otázku, proč někdo vidí svět v tak temných tónech. V tak moc temných... ()

dozana

DEF 2014 - Ze začátku problém s roztřesenou kamerou, ale když jsem se stím srovnala tak film stál za to, bylo i pár momentů které, člověk nečekal a překvapili (scéna v autě se šlapkou, scéna v porodnici...) ()

Mikino00

Lepší 3 *, ono totiž sice jde o ohrané téma, očekávatelnou zápletku, ale film je vyjímečný v tom jak je natočen. A to velice svérázně v prostředí zkorumpované a opilé Varšavské společnosti. První půlhodinku se tváří jako trefná satira na pomezí komedie útočící na prostředí policie a úplatků. Pak se ale změní dramatickou kriminálku, která poodhaluje i politický podtext vraždy. Prostředí i postavy skvělé, neotřelé. Líbily se mi i detaily trefující se do polské společnosti (jako že odpadky se vyváží zásadně do lesa apod.). Když už točit filmové klišé, tak jedině takhle, Smarzowski prostě umí. ()

Renfield

Tady je naprosto zbytečné řešit "příběhové klišé" a podobné nesmysly. Totiž, kdo natočil řekněme podobný příběh, ale v tomto provedení a s takovou gradací? Nikdo. Wojciech Smarzowski je zase originální, rychlý střih a především propojení záběrů z klasické kamery a mobilního telefonu je dokonalé a dodává ději na autentičnosti... jakoby už tak nebyla velká. První méně než polovina filmu dává nahlédnout do práce dopravní policie, jsou tu chvíle, dalo by se říci vtipné, jsou tu chvíle neskutečně silné, tragické. Tempo je rychlé, doslova akce střídá akci, ať se děje prakticky cokoliv. Zběsilá jízda končí smrtí, příběh sice z tempa dle mého názoru příliš neubere, ale více se zaměřuje na Ryszarda Króle a jeho boj o očištění. Ten samozřejmě není kladným hrdinou (ostatně jak jinak, když scénář psal opět Smarzowski), přesto jsem mu fandil. I když, výborný Bartłomiej Topa na tom měl jistě velkou zásluhu. Taktéž i díky němu je finále velmi silné, ale přiznávám, že v tomto případě svým způsobem očekávané, přesto přemýšlet rozhodně donutí, jako celý film. 75% ()

ursinko

Cinematik 12.9.2020. Po tom, čo som videl Kler, som nečakal žiadnu oddychovku. Ale to že sa ešte pred cirkvou pán režisér "obul" aj do polície, a spôsob akým to urobil, ma fascinoval. Od plátna som neodtrhol zrak, mal som pocit že herci nehrajú, že ich len sníma pri tom čo robia. Fantasticky zahrané, ťažké na pozeranie, nie na pochopenie. Mám veľmi rád, keď ma film prekvapí a teraz sa to stalo. ()

fisus

Tohle byl můj první letošní pořádný film ve Varech.Nastavil laťku,kterou sice pár dalších snímků překonalo,ale to nijak nesráží tuhle kriminálku.Dobrá práce!!! ()