Podivné dědictví

• Itálie

E poi lo chiamarono il magnifico

• slovenský

Podivné dedičstvo

Man of the East, A

Western / Komedie / Akční

Itálie / Francie / Jugoslávie, 1972, 120 min

Pravdepodobne opravdu nejlepsi solovej Hillovo film. On tady ani ten Spencer neni zapotrebi, jednak tohle neni klasicka mlaticka, bitek a prestrelek tu je minimum a pak, kdyz uz je potreba nejaky ty korby, docela dobre to obstara Gregory Walcott. Taky potesi Dominic Barto, kterej vzdycky byl tupej sef zaporaku a slouzil k vymlaceni zubu a tady je tentokrat jako strejcek Hilla. Jinak co se tyce samotnyho Hilla, ten si toho slusne vychovanyho, ale trosku blbecka vylozene uziva a vubec na nem neni videt, ze by normalne vsechny postavy serezal na jednu hromadu. Jinak co se tyce pribehu, to "udelani poradnyho chlapa" se zacne odehravat az nekdy pul hodiny pred koncem, pred tim to je proste o tom, ze je Hill uhlazenej, vzdelanej slusnak a vsichni ostatni banda spinavejch dobytku, ktery ani neumi cist. Jenze Hill to proste udrzel presne tak, jak to bylo potreba, takze i kdyz vypada jak hovadko, je super sympatickej a divak mu fandi a pritom cloveku neleze na nervy a nepreje si, aby se porvali. Tohle je totiz opravdu hlavne o dialozich a jedna hlaska stiha druhou a je to proste dokonala zabava, od zacatku do konce jsem se skvele bavil.(1.1.2010)

• WANDRWALL

Nic pozoruhodného.(2.11.2010)

Tenhle film, kromě nezapomenutelných hlášek „ Znám ženský co se chytly na chlapy co je skopali, ale takovou co se chytla na knížky jsem ještě neviděl“. Pro mě navždy zůstane symbolem pravdivosti úsloví, že láska je skutečně slepá. „ Tolik jsem o tobě snila lásko moje a věřila jsem, že jednoho dne ke mně přijedeš na překrásném bílém koni" Potom záběr na Toma, cválajícího řekou na bílém koni (viděno zamilovanýma očima).A realita? Polomrtvá (spíš mrtvá) hajtra minutu před skonem „Sedlo stojí 40 dolarů. A kůň i se sedlem za 30.“ Nádhera. Navíc Terence a ty jeho modré oči....(17.9.2005)

Rozhodně je to ta nejlepší Terencova samostatná westernová komedie a to nejen tím, že tu hlavním důvodem existence nejsou ani nekonečné bitky ani neporazitelnost hlavního hrdiny. Je to vlastně spíš taková skoroparodie na žánr komediálního spaghetti westernu té doby. Terence Hill tu je ve své nejlepší formě a ani scénář není úlně prostoduchý. Pod hlavní dějovou linií, jež má převážně pobavit, se vine i další, melancholičtější a téměř smutná touha po tom, aby se ta doba zase vrátila i se všemi svými špatnostmi a krutostmi. Touha po kousku země, kde nehouká rychlík a nejsou žádné ostnaté dráty a ruka zákona je krátká jako ruka bratra Palečka. Přestože divoký západ nebyl tak divoký, jako to ukazují filmové westerny, málokdo uměl střílet líp než s dlouhým mířením a pistolníci měli život kratší jepice, pro spoustu lidí je to ta nejlepší doba, kterou kdy naše planeta měla. Doba největší svobody a volnosti, rovnosti a možná i toho typicky francouzského bratrství. Kdyby to tehdy bylo opravdu takové, taky bych tam chtěl žít. Ale nebylo a stejně jako rytíři krále Artuše nechodili v kovovém brnění a pravděpodobně to byli obyčejní mluvkové blábolící o svých dobrodružstvích u nekvalitního pančovaného vína a nestarající se o obyčejné pracující lidi podobné spíše zvířatům a také tak brané, kovbojové byli málokdy víc, než jen obyčejní těžce pracující lidé starající se o krávy a obdělávající půdu. A abych nakonec přidal i nějakou tu hlášku: "Od kdy se koně kupujou?" "- Joe, ty fixluješ i když hraješ sám? - Nikomu to neublíží a hře to pomáhá." "- Pánové dovolte, abych se představil... - Drž hubu! Kdo je to? Co jsi zač? - Dovolte abych se představil... - Drž hubu povídám!" "-...směj se, hle! Tvůj milenec přichází! to je óda na Zemi. -Moc hezký, moc. -Walt Whitman, básník. -Ben Dillingham, obchodník." "-Teda, kdybych neměl rodinu... -Tak byste je zastřelil, že? -Jo!" Navíc vše podbarvuje krásná písnička bratrů Angelisů s chytlavou melodií i textem, spousta humorných situací, sympatičtí herci i jejich postavy.(23.3.2006)

Blíží se konec divokého západu a na místo přijíždí Terence Hill, aby tátovým starým kamarádům, třem kovaným ale dobrosrdečným banditům, představil některé novinky civilizace jako třeba koně, který považte nemá hřívu, ale dvě kola a sedlo...Pro Terence mám slabost, i když je bez Buda, a se starým dobrým původním dabignem, který má opravdu vymazlené hlášky, není moc co řešit..."Jestli pokrok znamená zácpu, tak k čertu s celým pokrokem"80%(16.4.2008)

• - Když je Morton (Riccardo Pizzuti) poražen a svalí se k zemi, skutálí se k němu tyč, o kterou se opíral. V následujícím záběru, když Mortona zvedají jeho kumpáni, se tyč na svém místě nenachází. (vyfuk)

• - Film se natáčel v okolí Plitvických jezer chorvatského Národního parku. (Landauer)