Podivné dědictví

• Itálie

E poi lo chiamarono il magnifico

• slovenský

Podivné dedičstvo

Man of the East, A

Western / Komedie / Akční

Itálie / Francie / Jugoslávie, 1972, 120 min

T.H. tentokráte bez B.S., zato však s novými kumpány, kteří předvádějí bohužel opět jen stokrát provařené staré fórky. Špagety stokrát jinak, lehce stravitelné, podivně (i když mile) parodicky vyvařené... Tři špagetky, jak ty vlásky děda Englišmena... :-)(10.3.2006)

For ME 89%(3.8.2007)

Westernová komedie, která je sice poněkud dlouhá a její příběh nepřekvapí snad nikoho, kdo kdy viděl třeba jen jeden jediný film s Terrencem Hillem, ale přesto je příjemná. Humor ovšem obstarává hlavně původní dabing s Vladimírem Brabcem v hlavní roli - s tím novým dabingem (ani v původním znění s titulky) to vůbec není takové.(14.5.2016)

Vůni westernu má můj nosík rád, povedené parodie zase miluje má bránice a žádná vzpomínka na sedmdesátá léta se bez tváře Terence Hilla neobejde. Zkrátka mám letitou slabost pro tuto přestavbu intelektuálního knihomola s byciklem, jehož rám ani vzdáleně nepřipomíná poslední verzi Cannondaleu, na pistolníka nového typu, který mezi přesnými ranami do pečlivě vybraných partií soupeřova těla s úsměvěm na tváři recituje básně G. G. Byrona. A vždy stojí za to připomenout si zbytečnost osobní hygieny uprostřed sezóny, krásu jízdy na mrtvém koni a zejména fantastický skok do vody plavmo za rukama rovnou do peřejí (http://www.youtube.com/watch?v=OFxH7OT0EoY).(27.4.2012)

Už jsem to psal mnohokrát, že nemám rád westerny a už vůbec ne parodie. A tak podivné dědictví moje očekávání nejen naplnilo, ale v mnohém i překonalo. Předně zdejší hlášky nejsou trapné, ale skutečně vtipné. Veškerá nadsázka je přesně na té hranici co má být. Jinde bych cyklistu mezi kovboji okamžitě vypnul, zde to beru. Skutečně dobrá komedie, která pobaví.(10.5.2009)

• - Film se natáčel v okolí Plitvických jezer chorvatského Národního parku. (Landauer)

• - Když je Morton (Riccardo Pizzuti) poražen a svalí se k zemi, skutálí se k němu tyč, o kterou se opíral. V následujícím záběru, když Mortona zvedají jeho kumpáni, se tyč na svém místě nenachází. (vyfuk)