Léto 1936, víkend, rodina profesora Vsevoloda Konstantinoviče tráví prosluněné prázdniny na venkovské dače. Marusja kdysi milovala Dmitrije, ale to už je přes deset let. Teď je vdaná za Sergeje Petroviče Kotova, má s ním šestiletou Naďku a je prostě šťastná. Malá Naďa je krásná a bezprostřední po mamince a po otci chytrá. Kotov se v ní vidí. Otec rodiny Kotov – Stalinův spolubojovník, nyní velitel divize, požívá všeobecného respektu. Všichni spolu tráví jeden ze vzácných dnů odpočinku a vypadá to, že se jim nemůže nic stát. Téhož dne však přijíždí Dmitrij. Po deseti letech. Zdá se, že ho všichni vidí rádi, ale od chvíle, kdy vstoupí, jakoby vstoupilo s ním něco zneklidňujícího. A není to jen onen pomyslný milostný trojúhelník mezi bývalými milenci a současnými manželi. Do onoho domu s Dmitrijem vstoupila všechna hrůza a zlo Stalinovy pekelné samovlády... Přesto, že notoricky známé historické skutečnosti jsou tu sdělovány co nejúspornějšími prostředky, nabývají v kontrastu s vlídným světem Michalkovových postav otřesné intenzity. Diváka zastihují zcela bezbranného. Simulace skutečnosti je dokonalá. Michalkov natočil svůj vrcholný film, v němž zúročil všechno ze své předchozí tvorby a dovedl svůj um ještě dál – k osudové tragédii, která svou nevyhnutelností připomíná mechanický stroj. Podal zprávu o člověku v dějinách 20. století. Jednu z nejpravdivějších a nejotřesnějších zpráv, jaké byly na toto téma natočeny. O tom, že byl pochopen, svědčí řada domácích a světových ocenění, z nichž nejprestižnější je zcela jistě Oscar za nejlepší zahraniční film. (Česká televize)

Choucas

První polovina filmu, je, dalo by se říci dusně nudná, nezajímavá a zobrazuje poklidný život venkova, který je občas vyrušení, druhá polovina, naprosto neočekávaná a překvapující vám ukáže že vážit drobných radostí života je více než vhodné, protože o ně můžete velmi rychle přijít. Výborný, opravdu výborný film. ()

Lodovico

Dobrý film... A na jeho konci väčšina divákov pocíti sklamanie a rozčarovanie, pretože nesloboda ubližuje, aj keď schováme strach. V hrách mocných sme všetci pešiakmi bez výnimky a ohľadu. ()

skyppinka

Je to prostě tak, na to, kolik jich je, málokterý Rus něco umí. Ale když už se nějaký takový najde, to, co vytvoří, stojí potom za to. Ne jinak tomu je u tohohle filmu. Dostal si mě hned na poprvé, se vším všudy. S úžasným Mít'ou, Kotovem a nejúžasnější a nejroztomilejší Naďou. A ne, vůbec mi nevadí, že Kotov byl masový vrah, ke své dceři měl jedinečný a výjimečný vztah, těžko říct, jestli to bylo hlavně kvůli tomu, že jde o dceru s otcem i mimo plátno, každopádně to bylo prostě fantastické. Musím říct, že se mi velmi líbila i píseň, kterou si malá Naďa ráda pouštěla na gramofonu a zpívala a tančila na ni. Anebo taky chudák stěhovák, který měl prostě smůlu a byl v nesprávný čas na nesprávném místě. Zkrátka na tomhle filmu se mi líbilo snad vše! Bohužel si nemůžu odpustit zmínku o dalších dvou jeho pokračování, které jsou ale pouze (slovy mého učitele) důkazem, že v Rusku se musí zbláznit opravdu každý. ()

Alva

Pre mňa jeden z najúžasnejších filmových zážitkov. Skvelá letná atmosféra ruského vidieka plynúca veeeľmi pomaly v prvej polovici filmu v protiklade s desivým až brutálnym záverom. Pri prvom zhliadnutí sa možno zdá trochu rozvláčny, ale vynahradí to záver. Pri ďalšom sledovaní som si už tú rozvláčnosť viac užil. Po skončení filmu zostanú zimomriavky a hlbšie pochopenie obludnosti stalinistického systému. ()

Drslw

Z historického hľadiska úplná blbosť (áno, vážení, viem čo hovorím, bolo to pred vojnou v ZSSR ÚPLNE inak, tento film iba potvrdzuje to, čo SA TVRDÍ, že bolo, a to je totálny rozdiel - ani Rusom, ani Američanom, ani nikomu, vrátane profesorov a megahistorikov, sa dnes nehodí, aby sa začalo tvrdiť niečo iné) a preto nemôžem dať nič iné, než jednu hviezdičku - za kameru. Howgh! ()

Strzengon

Dobře zpracované téma bezstarostnosti na pozadí stalinského řízení, jehož hlavní duet v podání hrdiny sovětského svazu Nikity Michalkova a Olga Menšikova vykresluje tehdejší grotesknost politické situace, kdy bratr udával bratra, otec syna apod. Velmi silné téma v tak hravém filmu. 5* ()

cica

Veľmi silný film... Nádherne zobrazená láska otca a dcéry, skvelý Meňšikov, krutosť doby a tajomné zákutia ľudskej duše. ()

Lir

Michalkov tu dokázal divy. Verne priblížil tiene stalinizmu aj tým, ktorí by inak k histórii či politike nepričuchli. Rodinná idyla je vykreslená tak rýdzo autenticky, vzťah otca a jeho malej dcérky napĺňa toľká láska a neha... Volá po súcite, oprávnenom súcite, aj napriek otcovej poškvrnenej minulosti. A o to práve ide - že tu niet víťazov a porazených, lebo oko "Veľkého brata" si nájde každého a obeťami sú všetci, čo sa kedy stretli s jeho pohľadom... ()

TeachMe

Miluji tenhle film a vůbec tu bolest a tíhu, která tak nenásilně "odkapává" z filmů Nikity Michalkova. Herecké výkony jsou úžasné (Michalkovův dvorní herec Oleg Menšikov umí ztvárnit tu složitost rozpolcené osoby, která nemá na vybranou, naprosto bravurně), takže vlastně celý film víte, že TO přijde, že je to celé jen klam a že to neštěstí, o kterém oba muži vlastně vědí, je na obzoru. Jak chránit pak rodinu, lásku a životní hodnoty, ve které věříme, zůstává otázkou... ()

hadobia

Podle hodnocení zde jsem čekala velký filmový zážitek, ale byla jsem hodně zklamaná. Příbeh sám o sobě je strašný, ale tohle filmové zpracování se mnou nic nedělalo, a to obvykle brečím u kdejaké dojemné scénky. Možná to bylo tím, že mi žádná postava nebyla sympatická, naopak na mě všichni působili tak divně potrhle, nereálně. S nikým jsem se neztotožnila, a možná proto jsem se do toho vůbec nedokázala vžít. Asi na tu specifickou ruskou kinematografii nejsem naladěna. ()

Honey007

Geniální filmařský kousek, z jehož mrazivého závěru si odnáším jediné - neschopnost se na tu letní idylku podívat ještě jednou, když vím, jak skončí....napětí, které se do té idylky pomalu vkrádá s příchodem starého dobrého Míti je sice všudypřítomné, ale přitom nehmatatelné. A malá Naďa je přímo odzbrojující, hraje s takovou lehkostí, že vás ten závěr prostě rozdrtí...100% ()

Lukiz

Pomalý začátek, v podstatě z toho neplyne nějaký výrazný děj, jen jakési náznaky z dávné minulosti. Teprve, když se začnou odhalovat intriky tak to nabírá na zajímavosti. ()

akni76

Keď som snímku uvidel poprvýkrát, krátko po jej premiére, bol som očarovaný. Tempom, atmosférou diela, hereckými výkonmi hlavných postáv, zobrazením stalinského režimu. S odstupom času mnohé z toho platí i naďalej, ale vznikli drobné trhliny. Filmový maršál Kotov nikdy neexistoval, autor si ho vymyslel. Bolo ľahšie natočiť fikciu, ako spracovať príbeh konkrétneho človeka, ktorého "zožral systém" - a že ich nebolo málo ?! O tom, že naozaj žil istý komdiv (kommandir divizii) Nikolaj Jakovlevič Kotov zastrelený podobným spôsobom v roku 1938 Michlakov nevedel. Priznal to po otázke novinára na filmovom festivale Zolotoj viťjaz 2009 v Lipecku. Keby to bol Michalkovov posledný film, dám mu 4 hviezdičky a Urge 5. Ale s popularitou klesá rebarelexia a na chápanie historických kontextov z nadhľadu treba čas i znalosti. Pár fines v tomto filme vskutku mohlo byť inak, ruskú dušu však určite má! ()

stuj

Je mi to líto, ale po hodinu a půl se ve filmu neděje vůbec nic zajímavého. To pak ani sebelepší konec u mě nezachránil. ()

BigJohn02

Silný zážitek z filmu, který ukazuje zrůdnost Stalinovy hrůzovlády. Je smutné, že člověku, který natočil tohle, ke stáru totálně spadla trolej. Otázka zní, jestli jde o stařeckou demenci nebo vychlastanou palici. ()