Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec

• Velká Británie The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (více)

Makabrózní příběh, jemuž dominuje výtvarná stránka inspirovaná slavnými malířskými díly, se odehraje během osmi dnů v prostředí luxusní restaurace. Georgina, manželka gangstera Alberta, si zde najde pod nenápadnou patronací majitele podniku milence, ale odhalení její nevěry rozpoutá řetěz krvavých událostí. (MarekMotor)

nevermore

Věru netradiční film, na jednu stranu poetický, na druhou naturální. Michael Gambon se s tou rolí musel snad sžít, jak přesvědčivě to působilo.. 80% ()

dANo

Spolu s Topením po číslach je to podľa mňa vrchol Greenawayovej tvorby. Vizuálne, resp. farebne je to priam neuveriteľne spracované a aj samotný, vcelku jednoduchý príbeh musí diváka zaujať. Treba vidieť! ()

Angelic-77

,,Nejvíc si účtuji za cokoliv černého – hrozny, olivy, černý rybíz...Lidé si velice často a rádi připomínají smrt. Pojídat černé pokrmy je jako konzumovat smrt, jako by říkali: ,,Haha, smrti! Já tě sním!“ Smrt a zrození. Konec a začátek. Nezdá se vám vlastně úplně logické, že většina drahých surovin je černá?" Jeden z nejujetějších filmů, co jsem vůbec kdy viděl a po výtvarné stránce naprostá dokonalost. ()

Kacounek

Helen Mirren byla úžasná a krásná, obludnost jejího muže dokonalá, obrazy ve filmu fantastické. Možná mi jen opět (jako v Rembrantově hlídce) přijde, že tam ve filmu až moc nehrajícího nehybného komparzu, kteří jsou ale až moc v blízkosti hlavních hrdinů. Jakoby Greenaway neuměl s těmi lidmi pracovat. Nebo je to úmysl? ()

mohamedsfinger

Dá se říct, že klasický příběh o nevěře a několikanásobné pomstě je zde zabalen s kritikou konzumu do jednoho z nejúžasnějších výtvarných pojetí, s jakými jsem zatím měl tu čest. Vizuální stránka tohoto filmu oprvdu nejde popsat a je třeba ji vidět, stejně důležité je ale pro diváka slyšet naprosto dokonalou Nymanovu hudbu, která pozvedá už tak vypjaté umělecké orgie někam do vyšších sfér. No a herecky samozřejmě nádherné, zvláště pak záporný hrdina z nejzápornějších. ()

insurgentes

Jestli bylo účelem mě přesvědčit, že některým individuím by bylo nejlépe dát kulku z milosti, tak o tom mě přesvědčovat nemuseli, to vím už dávno. Ten týpek - majitel restaurace - mě sral asi více než většinu lidí. Ještě víc než ponižovaní vlastní ženy mě vytáčelo ničení všech ostatních hodnot, které tomuto hovadu přišly do cesty. Navíc nemám rád filmy natočené jedním vrzem v přiznaném ateliéru. Tenhle obor přenechávám Trierovi, který si na něm poonanuje sám a ani žádné diváky k tomu nepotřebuje. Myslím si, že film by prostě neměl být jenom divadlo. Měl by mít nějaký přesah. Od toho ho taky vymysleli, no ne? ()

Borec3

Kostýmy: Jean-Paul Gaultier Nekonečné panoramy a nekonečné filtry odhalují, že u slibného názvu Greenaway neskončil. Ocěnění patří i šperkóznímu scénáři a především (zde hojně zmiňované) téměř onemanshow lupiče Gambona. Pomsta prochází žaludkem. Ať chutná. ()

SjamK

"Moje žena, Georgina Spicová. Má srdce ze zlata a tomu odpovídající postavu. Já se jmenuji Albert Spica, mám srdce ze zlata a tomu odpovídající hromadu peněz." Tísnivě surrealistická vizuálnost, dokonalá hudba, ještě dokonalejší hulvát Spica (proč člověka vždycky víc baví záporáci - objevme jednoho v nás?), zvláštně podaná pochutina. ()

cajke

Michael Gambon podal jeden z nejlepších hereckých výkonů co jsem kdy viděl. Výborná atmosféra, někdy sice možná nadbytečné motivy (ale dost možná jen mnou nepochopené symboly - holt intelektuálština:), skvělá vizuální stránka, božská hudba. Pochutnání par excellence! ()

Callas

7/10 Pro mě velmi netradiční, provokující a bizarní snímek. Zanechal ve mě především znechucení a odpor, který ovšem nebyl vyvolán jeho špatnou kvalitou. Greenway zde předložil různé vizuální symboly a metafory, ve kterých asi každý vidí něco jiného. Například milenec, který nepodléhá barevným změnám jako ostatní. Kuchař, vždy v bílém. Barevné odlišení jednotlivých místností.__ Rozhodně doporučuji jako neotřelé filmové osvěžení... tedy pokud se neštítíte výkalů, zvratků, apod. ;) ()

Mazlik4

Pro hledače extrémních filmových zážitků skvělá volba. Pro průměrného filmového konzumenta, také nezapomenutelné, ovšem pouze v negativním smyslu. ()

Paity

Není to nic světoborného, ale zase je to lepší než průměr. Takže za určitou originalitu dávám solidní tři hvězdičky. ()

patrikus

Velmi podivná "ateliérovka", ve které chybí denní slunce. Richard Bohringer je docela zajímavý, ale celé je to tak hnusné a prvoplánové, že vůbec nevím, pro koho to vlastně natočili. Ten film fakt není normální, stejně jako jeho postavy. Nejlepší na tom je hudba Michala Nymana, za ní jedna hvězda. Za sebe nemůžu filmu přiznat tak vysoké hodnocení, jako někteří místní filmoví obžerové... Druhou hvězdu dávám za filmovou výpravu, kameru a kostýmy a celkové provedení. ()

Milodar

Fantastické vizuální přechody mezi "kuchyní" a "restaurací", skvělá hudba, herci, estetické ztvárnění sexuality a spousta nových receptů. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon