Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec

• Velká Británie The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (více)

Makabrózní příběh, jemuž dominuje výtvarná stránka inspirovaná slavnými malířskými díly, se odehraje během osmi dnů v prostředí luxusní restaurace. Georgina, manželka gangstera Alberta, si zde najde pod nenápadnou patronací majitele podniku milence, ale odhalení její nevěry rozpoutá řetěz krvavých událostí. (MarekMotor)

dr.fish

Vynikajíci herci ve vynikající výpravě. Barvy, detaily, atmosféra. Majitel hospody je dokonalý dobytek. Ostatní postavy perfektně sedí. Z filmu čiší snaha šokovat, překonávat, zajít až co nejdál to jde. Zvyšovat dávky až na hranici vkusu, za každou cenu se vyhnout nudě. Baví se ovšem zejména tvůrci (doufejme, že aspoň oni). To je průvodní znak úpadku panovnických dvorů a všech ostatních komunit boháčů v evropské historii. Ať je to chlast, drogy, děvky, nebo všechno dohromady. Všechny ty bujaré extravagantní večírky, které většina lidí zná jen z filmů, splynou po čase v jednu nudnou oslavu, na které se čeká na něco nového, jiného, šok, úlet. Jít dál, protrhnout tu nudu. A proto tvrdím jedno: tvůrci se s námi nechtěli smát, nabídnout bizarní podívanou, kdy všichni zůstanou nad věcí, oni to mysleli zcela vážně. A za to já jim hvězdičky dávat nebudu.... ()

BajuBaju

Vzhledem k tomu, že jsem pořádně nevěděla, co jdu sledovat, tak to byl dost šok. Ale po chvíli jsem si zvykla, šok zpříjemněl a film přitloukl na křeslo. Nakonec je to možná pro mě ten nejpůsobivější snímek, co jsem kdy viděla a jeden z filmů, které nezapomenu, ani kdybych se snažila. Snažit se nebudu. Zvláštní pocit, když si vezmu, že to není žádné fantasy, sci.fi nebo podobné, že je to fakt o lidech, o lidech kteří někde existují. ()

kosta73

Docela prostý příběh o manželské nevěře s poněkud brutálnějšími důsledky v geniálním obrazovém podání a s ohromujícími výkony hlavních představitelů. Toť vše. Nic víc, nic míň. Žádné hlubší ( nebo chcete-li intelektuální ) poselství bych tu nehledal, dle mého názoru tam není. Mám pocit, že se Greenaway musí ( podobně jako třeba Lynch ) reakcí na svoje filmy docela bavit. I když na druhou stranu si myslím, že tento pán nemá moc smysl pro humor. ()

Qualdezar

Film, který originalitou předčil veškerá má očekávání. Naprosto úžasná výtvárná stylizace obrazu, která spočívá v něčem více než v "barevnosti", velmi nezvyklá, místy až tajemná filmová řeč, scénář který překračuje zažité konvecne a velmi sugestivní hudba Michaela Nymana. Film tak trochu jinak, film který naprosto vybočuje a učitě nebude stravitelný pro každého. Za sebe mohu řící, že jsem nic podobného neviděl. Byl jsem v šoku, ale břicho mě nakonec nebolelo, měl jsem jen takový velmí zvlaštní pocit... "Musíte pochopit, že dobrý kuchař tvoří nezvyklé kombinace, jako třeba kachnu s pomeranči, nebo ananas se šunkou. Říká se tomu umění." ()

andrii

Co nestráví hostitel, nabob výstavní recepce? Když choť večer co večer ochotně vstává od stolu sv. Vavřince. Za rajským plodem Adamovým, Amorovými delikatesami. Za jiným "občerstvením," které má v  nabídce. Horké, vřelé pusinky. Na mandlová líčka. Broskvová prsíčka.  Mezi šťavnatými stehýnky ji zásobuje kaviárem do otevřeného hrdla. Až se ale ubrus utrhne, se vším všudy, budou řinčet talíře, teriny. Bude mít sám pán pánů, satyr s démonickou slinou na jazyku,  ještě žaludek na obžerský flambovací flám? Slaný masitý bok s kostí v křupavě kaštanovém kabátku, než jeho tělo polkne porci, po níž definitivně stydne apetit nechutností? ()

Doudis19

Hororem bych tenhle snímek rozhodně nenazýval. Jedná se o velice "špinavé" divadelní drama, odehrávající se v prostorech restaurace. Michael Gambon jako hláškující, sadistický maniak byl pro mě tím jediným, co mě u snímku dokázalo udržet. Jinak opravdu nedokážu ocenit kvality téhle hříčky nepravděpodobných charakterů. Navíc nahá Helen Mirren a její rozbředlý babský zadek mi několikrát značně připoměl, co jsem měl k večeři :-(. ()

LeoH

Málo platné, další Greenaway, k jehož plnému docenění mi prostě chybí schopnost sdílet rozechvění studentek uměnovědy, odškrtávajících si v zápisníčku citovaná plátna holandských mistrů, nechat se strhnout opulentní vizuální a hudební složkou k něčemu víc než k uznalému pokývnutí, nacházet filosofické hlubiny v jednoduchých metaforách točících se kolem obžerství a konzumu. Tedy, on je ten manýrismus tak urputný, až je místy i zábavný, třeba nápad se změnami kostýmů při přechodu do jiné místnosti vyloženě potěšil, zrovna jako precizní herecké výkony, ale kdyby to kruci obsahovalo tu a tam taky nějakou neafektovanou emoci a nebralo to samo sebe tak směšně vážně, až jeden dóóst váhá, jestli je všechen nevkus opravdu vědomý a symbolický. ()

farmnf

Snad nejpůsobivější dílo Petera Greenawaye. Vše má svůj smysl, vše je neskutečně propracováno. Jádrem filmu je obyčejný příběh zahýbající manželky zbohatlého hulváta. Grenaway nám ale vyprávění okořeňuje především skvělou hudbou Michaela Nymana, barevnými přechody-kuchyň hnusně zelená, restaurace neskutečně červená. Helen Mirrer je opravdu božská a nebojí se svléknout i když dvacítka už dávno není. Zaujalo mě i filosofování kuchaře nad barvou jídla:"Lidi jsou ochotni zaplatit za cokoliv černého,..., smrti, já se tě nebojím, já tě jím!" No a o smrt tu jde především. Bravo, mistře Greenawayi, určitě je to za 5 plných. ()

Eglantine

Velmi silný film, který si ale asi znovu dobrovolně nepustím, neboť sledovat ho je nepříjemné víceméně od úvodní scény až po tu závěrečnou, jen s drobnými prodlevami na oddechnutí. Přesto jedna z nejlepších alegorií lidské společnosti, které jsem kdy viděla. Navíc vizuálně dokonalá, lpící na každém bizarním detailu, s krásnými kostýmy a dlouhými, fascinujícími průjezdy kubrickovskými interiéry. Helen Mirren je vynikající herečka, už jen proto, že mě od první chvíle více bavila postava, kterou ztvárňuje, než její nahé tělo (a tím nemyslím, že by nebylo na co koukat). Závěr je jedním slovem perfektní. ()

Kaferano

Bez debat 5 ***** jednoznačně nejlepší Greenawayův film, který jsem zatím měla možnost vidět. Takhle smyslný film jsem nečekala a že bude krutě smyslný už vůbec ne. Je opět výtvarně na nejvyšší úrovni. Také zvuková scéna, kdy Nymanovu rytmizující hudbu doplňuje ostrý zvuk broušení nožů, je předzvěstí dalších událostí. Pekelná kuchyně a nevybíravý slovník gangstera Alberta je důvod k opakovanému zhlédnutí. Také skvělé herecké výkony, zvláště výkon Helen Mirren si budu dlouho pamatovat... ()

PavelR

Dokonalá vizuální stránka filmu, téměř každý záběr na mě působil jako "živý obraz". Hudební složka je také nádherná - jiné přídavné jméno se snad v tomto případě ani nedá použít. Dějová linie sice není příliš rozvinutá, ale to u tohoto typu filmu ani nelze. Totálně by to narušilo pečlivě budovanou strukturu filmu. ()

theeneed

Po shlédnutí čtyři, pak se ale tento film stal tématem nekonečných rozhovorů a přemýšlení... Kdybych byla odvážná, podívám se znovu, abych pochopila víc. ()

lennyd

Cholerický multimilionář Albert Spica (Michael Gambon) si zvykne večer co večer se svojí ženou Georginou (Helen Mirren) a svými kumpány večeřet v jedné ze svých luxusních restaurací. Ani zde si nebere servítky, a většinu času sprostě nadává všem okolo, včetně své ženy. A tak není divu, že se Georgina zakouká do mlčenlivého elegána, se kterým přímo v kuchyni tráví nejednu laškovnou chvilku. Když se ale vše prozradí, Albert nemá slitování... Albert Spica (skvělě zahraný Michaelem Gambonem) byl bohužel tak odpudivý, že mi tak nějak znechutil celý film, Chápu že takhle ta role měla vypadat, ale prostě mi to nějak nesedlo, a po většinu filmu se mi docela zvedal kufr (a to myslím že nejsem žádnej puntičkář). Ani scénář mi nepřišel nijak moc extra - po většinu filmu se, kromě nadávek na všechny strany, vlastně nic neděje. Co se mi ale hodně líbilo bylo vizuální zpracování, a hlavně hra s barvami - tu si Peter Greenaway náramně užil. Každá místnost měla "svoji" barvu, a dle jejího odstínu se měnilo i oblečení většiny zúčastněných - prostě nádherné. Škoda, že film nebyl trochu víc "o něčem"... ()

hanagi

Já to věděla, že jednou Greenawayovi těch pět hvězdiček nasázím. Pro mě je to jeho třetí film, který jsem v průběhu let viděla. A mám pocit, že mu konečně rozumím. Připomínat, že se pokaždé skvěle bavím a vychvalovat výtvarnou stránku jeho filmů je snad opravdu zbytečné. ()

Schobul

Můj osobní top 5 film, úchvatné dlouhé záběry, neskutečné barvy. Spíše divadelní představení, už i pohledy kamery tomu napovídají, místnosti jsou snímány vždy jen z jedné strany. Opravdu nevšední zážitek, pro ty kdo rádi u filmu nejen konzumují, ale také trošku přemýšlí. Pomalý děj, a hudba Michaela Nymana (Dravci, Piano). Tu hudbu stojí za to slyšet, nedá se to slovy jednoduše popsat. ()

uglug

Výborné zpracování! Skvěle napsaná role mafiána Alberta, v podání Brumbála Michaela Gambona, i jeho ženy Georginy. No, ale hlavně je to film plný kompozičně a barevně dokonalých obrazů! Je vidět, že režisér Peter Greenaway má nejen filmové, ale převážně malířské vzdělání! Koncertu hlavních postav, mrazivé hudby (především zpěvu), sexu, nasilí, naturalistických scénén jako od Maupassanta pak nasadí korunu demonicky vtipný konec! Pro mě 89% ze 100 a rozhodně doporučuju!:) ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon