Dřív než půjdu spát

• USA Before I Go to Sleep (více)
Drama / Mysteriózní / Thriller / Psychologický
Velká Británie / USA / Francie / Švédsko, 2014, 88 min

Christine při nehodě před několika lety utrpěla poškození mozku, při kterém se jí během noci pokaždé vymaže paměť. A každé ráno musí znovu a znovu zjišťovat, kým je, co v životě prožila, koho miluje a s kým žije. Její manžel Ben jí denodenně trpělivě pomáhá za pomoci fotoalb a vyprávění. Druhým Christininým průvodcem v mlhách její vlastní minulosti je psychiatr Edmund Nash (Mark Strong), s jehož pomocí si hrdinka vede videodeník. A ten jí jejím vlastním hlasem jednoho dne varuje: „Nevěř nikomu!" Deníkový záznam spustí sérii událostí, které mají strašlivé následky. Christine začíná pochybovat o všech, kteří se zdáli jí pomáhat. Otázky, kdo ve skutečnosti Christine je, co se skrývá v její minulosti a co způsobilo její poruchu, přinesou šokující odpovědi. Christine zjišťuje, že pravdu je lepší někdy zapomenout. (Bontonfilm)

Skuby47

Docela napínavý depresivní thriller s dobrou atmosférou a slušnými hereckými výkony. Příběh pro mne má svoji originalitu v tom, že klaďas Colin Firth si zde zahrál, a to vcelku zdárně, zápornou roli. Výborná myšlenka, dobré zpracování, ale nezaškodilo by základní zápletku obohatit nějakými dramatickými zvraty. Spokojenost. ()

chelseaman22

Hodnocení místních uživatelů definitivně neodpovídá. Herecké obsazení je špičkové, hlavně tedy NIKOLA zaslouží čokoládovou žabku s Albusem Brumbálem za excelentní výkon. Scénář divákovi nedá šanci rozpoznat, kdo že je ten prokletý padouch, který by si zasloužil alespoň čtyři roky v Azkabanu. Rozuzlení nečekané, což divák vždy kvituje. 72% ()

LiborGondek

Velmi nepraktický život, a to nejen z toho důvodu, co se stalo Christine... Dřív než půjdu spát byl zajímavý film a alespoň pro mne celkem nečekaný. Konec jsem si představoval úplně jinak, nebyl ani šťastný, ani tragický. Zítra ale stejně nebude nic vědět, tak je to vlastně jedno. ()

Johnny.ARN

Solídny snímok. Pred časom som však videl jedno Bčko s podobným námetom, strata pamäti, klamstvo a tak, takže som trošku videl za oponu tohto filmu. Rozhodne ale počin na úrovni. Ťažko odhadnuteľné, po čase to vzdáte a len sa necháte unášať, so skvelým obsadeným a ešte lepšie zahraté. Druhá polka číra gradácia a skvelá práca s napätím. Mark Strong to točil v období kedy na ľudí vyskakoval aj z chladničky, všade bol. Pekný príklad, ako súhra kvalitných elementov dokáže aj s málo hercami a na malej či časovej či výpravnej ploche spraviť snímok, ktorý vás nenechá chladných. 4 z 5 ()

Beky

Možná před patnácti lety by to bylo fajn, tenhle old-school thriller se muže pyšnit pouze úchvatným obsazením, které nemá co hrát! Hrozně hloupej film! A proč jsem na to šel? Protože jsem chtěl :) a protože fajn doprovod :) . ()

elanius

(13/2015) / Nehovorím, že to bolo úplne márne, hlavne ku koncu filmík naberá na obrátkach, záver očakávatelný ale chvalabohu zvládnutý. Herecky v podstate výčitka nijaká, hlavne Colinovi sadla negatívna rola. Len po dni vlastne už netuším o tom filme nič. Proste je to rutinne zvládnuté remeslo, ktoré vyfučí z hlavy rýchlo (6/10) ()

venison

Koukatelnou komedii „50x a stále poprvé“ se tvůrci rozhodli ohnout na mysteriózní drama.. Mno, nápad to byl zajímavý, realizace má však ještě velké mezery.. Nepříliš výraznou režií zanikly takové herecké talenty jako Nicole Kidman a Colin Firth.. Navíc masky se taky moc nepovedly.. Usoužený začátek byl nakonec celkem obstojně vytažen a chuť jsem si spravila.. Přidala bych trošku „temnější“ atmosféru a promakala zápletku.. Jako béčkovku bych si to pustila s chutí.. ()

Pavlínka9

Tak jsem to tedy přetrpěla, jelikož jsem si říkala, že tam bude něco, co mě neskutečně ohromí a budu z toho na větvi. A ono nebylo. Co jsem fakt nemohla vystát byl pohled na Nicole Kidman, kterou začínám bojkotovat, jelikož si prostě myslím, že se zasekla a hraje pořád stejně. Co mě vždy aspoň ve filmu potěšilo byl Mark Strong, páč má pro mě určité charisma :) Jo, je to takové bů bů já nevím co se děje atd., ale věčně usoplená a hodně zblízka natáčená Kidman mi k obědu moc příjemnou atmosféru nevytvořila. Jo, je to zajímavý náměť, ale vemte jiné herce, více strašáků, párkrát to propleťte a bude to trhák :D :D Jo a to jako postava Mike neumí nic jiného než pořád svou "ženu" mlátit? S ním o něčem diskutovat a čekat od něj argumenty, tak si na to potřebuji vzít hokejovou výstroj :D Ten si myslím, že už za ty 4roky roky z toho byl taky dobře vymletej :D :D ()

bobby_jean

Síce veľmi predvídateľný a z tohto dôvodu nie príliš napínavý thriller, ale neurazí a na Nicole sa vždy dobre pozerá, hoci hrala viac, ako jej scenár umožnil. Knihu som nečítala, ale verím, že bola napínavejšia. Napriek tomu tri sem patria, i keď možno viac subjektívne ako objektívne, ale tak by to malo byť :) . ()

Narya89

Ztratit vzpomínky je jako ztratit obrovský kus sebe sama a své osobnosti. Kdo jsme bez minulosti? Jiní nás znají lépe, než my sami sebe. Je prakticky nemožné si vybírat, kým se obklopíme, když jeden den začíná pořád odznova a nic po něm nezůstane...nebo snad ano? Dokáží některé vzpomínky a emoce překonat špatně fungující paměť? Co třeba paměť tělesná, instinktivní? Tento snímek všechny tyto otázky zodpovídá a já osobně jsem v něm Christine (a na začátku i jejího manžela) obdivovala za sílu, s jakou zvládá prožívat každý den a všechna utrpení pořád dokola...ale vlastně ne, protože bez vzpomínek nebylo žádné utrpení, bez vzpomínek se včerejšek vůbec nestal a dnešek je jedinou realitou, která kdy nastane. A znovu. A znovu. A znovu...nekonečný sled jednolitých monotónních přítomností, které děsí, mrazí a zraňují. Tak dobrou noc, dnešek za moc nestál, tak si ho jdu dát ještě jednou. ()

fefee

Slušný thriller s prvkami mementa ktorého genialitu nič neprekoná. Samoúčelnosť citovo vydieračného záveru bohužiaľ len znížila moje celkové hodnotenie. Verdikt: slušné pozerateľné drama. 3* ()

VanTom

Nesrovnávám, ale na brilantní Memento se nevzpomenout nedá, také tahle "(denní) zapomnětlivost" je podobně schizofrenicky rozplétaná až do nečekané pointy. Navíc se neustále drží povedené tísnivé atmosféry neurčitého ohrožení, kdy víte, že něco nehraje, jen nevíte co (ovšem lekačky jak v přiblblém hororu jí v tom moc spíše nepomáhají - hrdinka jde po ulici, když tu najednou ji s hlasitým efektem div nesrazí auto, vynořivší se zpoza obrazu). ()

zdenny

Atmosféru to mělo a závěrečný boj o život měl fakt grády. Tam to bylo opravdu husté. Co se týče děje - určitě není lehké vzbudit se z kómatu, nic si nepamatovat a každé ráno zjistit, že každý den bude úplně stejný. S člověkem, kterého neznám a kterého si bych si byla bývala raději ani nepřála poznat, kdybych věděla, že... ()

JohnSmith

Amnézie je svinstvo. Nicol předvádí utrápenou ženu docela slušně, ale díky děravému scénáři vám dojde spousta věcí dříve než byste chtěli. Nebo spíš než tvůrci chtěli. Naštěstí má film jen 90 minut a rychle to vše uteče, takže nečekáte zbytečně dlouho na rozuzlení, které je celkem dojemné. ()

Dagoussek

Hledání příčin ztracené paměti...napínavé od počátku až po konec. Hodně psychologický drama, který mě nadchnulo. A Colin Firth hrál správného slizouna. ()

JustMeeKatie

Mám ráda napínavé filmy, u kterých člověk nikdy neví, co má čekat a komu věřit. "Dřív než půjdu spát" má velice dobrý námět, ale bohužel film nedokázal naplnit svůj potenciál. Myslím si, že film mohl být natočen ještě napínavěji. Přiznám se, že v tomto případě jsem tedy vůbec nebyl "jak na jehlách", možná až na poslední část filmu, kde dojde k nečekanému zvratu, který mě osobně potěšil. Plusem navíc je i sestavené hlavní trio s mými oblíbenými herci. "Dřív než půjdu spát" je takový průměrný film, na který se dá určitě podívat, ale moc dlouho vám v paměti neutkví. ()

Jaro.Krafcik

Fíha Nicole Kidman sa predviedla. Dokonca aj netflix, ponúkol dabing, to som vôbec nečakal. Určite pred spaním dobrý film, mňa to určite bavilo. Mysteriózne psycho thrillery môžem. Silnejšie štyri hviezdičky kde sa aj človek zamyslí. 4* ()

Georgex

Mysteriózní thriller, který se snaží prezentovat jako originální a napínavý od začátku dokonce, bohužel tomu tak rozhodně není. Téměř ničím originální a velmi lehce čitelný příběh mě místo napětí udržel pouze v očekávání, kdy už to konečně skončí. Naštěstí tvůrci nepřepálili stopáž a tu hodinu a čtvrt se to vydržet dalo a to zejména díky hereckým výkonům Colina Firtha a Marka Stonga, kteří podali velmi zdařilé výkony. Problém bohužel vidím i ve výběru herečky do role hlavní představitelky, jelikož Nicole Kidman se do své role příliš nehodila a navíc značně přehrávala. Moje hodnocení 35%. ()