Nordvest (festivalový název)

(festivalový název)

Northwest

Drama / Thriller / Krimi / Akční

Dánsko, 2013, 87 min

Dostatočne realisticky poňatý počin o "malých zbojníkoch" z dánskych ulíc, ktorý minimálne pootvorí oči či preberie do reality, čože to všetko odnáša práca pasáka, respektíve dílera. Príslovie "s jedlom rastie chuť" len zriedka kedy vystihne poctatu prerátania svojich vlastných schopností. Drsné, náučné, toto by kľudne mohli premietať na ZŠ, aby si dnešná mládež uvedomila aspoň jednu vec: Áno, práve kvôli tým kapucniam na hlavách vás všetci považujú za feťákov.(31.5.2016)

Rozpočet DKK 12,6miliónaTržby Celosvetovo $1,393,511║ Dánsko vôbec nezaostáva za Severskou kinematografiou(Švédsko, Nórsko, Fínsko) a veselo sa môže k ním radiť, čo potvrdzujú drsným snímkom Severozápad(Nordvest,2013). Príbeh ponúkne pôsobivo vyobrazený život zlodejíčka, začínajúceho ako vykrádača domov, neskôr postupujúceho do vyššej zlodejskej ligy, kde sa točia väčšie peniaze aby chvíľku hrejúci sa na výslní postupne padol až na samé dno a bol zomletý medzi dva neúprosné mlyny. Intenzívne vyobrazený thriller zaujme svojím vykresleným postáv, dravosťou a precízne vystavanými neúprosnými konfliktami medzi pouličnými zlodejskými gangami. /videl v kine: 75%/ (videl na festivale Cinematik 2013)(9.9.2013)

V podstatě viz JFL. Pěkně zahraný komorní příběh o tom, že nelze brát práci pro gang na lehkou váhu a po rychlém vzestupu také může přijít rychlý pád. Jen závěrečná scéna mi přišla až přehnaně "festivalová". // KVIFF 48(4.7.2013)

Lze bez váhání prohlásit, že jde o dánskou klasiku. Syrové, drsné, smutné a precizně natočené i zahrané. K ještě větší cti snímku slouží to, že lze natočit drsný film z podsvětí bez jediné sexuální scény a s minimem scén násilných a nijak explicitních.(4.12.2016)

Veľmi znepokojujúca snímka! Nerád pozerám takéto filmy, pretože som v neustálom napätí, ktoré musím uvoľniť chlastom a spravidla pri záverečných titulkoch som už na šrot.(16.8.2013)

• - Názov filmu odkazuje na rovnomennú štvrť v Kodani, ktorá je známa vysokým percentom kriminality. (Jello Biafra)