Nordvest (festivalový název)

(festivalový název)

Northwest

Drama / Thriller / Krimi / Akční

Dánsko, 2013, 87 min

A to mi laskej mokváče okovanou botkou! Další mimořádný film. Včera byl vůbec mimořádný den, zdá se. Asi proto, že jsem byl tak hodný a převedl slepé babičce nákup i uhlí přes přechod až do čtvrtého patra, bezúplatně, jen za svižný orálek. Poskytnutý mou stranou, samozřejmě. Nechme však kulykovo timuroviny chvilku stranou. Severská tvorba mile překvapuje již nějaký rok, není tedy zase tak šokující, že v Dánské marce zvládli psycho - dramo - thrillo - krimo - akčňo - filmo na jedničku. Vyzdvihl bych absenci vložené hudby a přirozené herectví hrdinovy švestřičky. Rozlučková scéna u houpaček je na dětského Osrala. Ukončil bych to pak jedním krutopřísným megaspoilerem: Casper je duch. Hňá, hňá, hňá, hrrrrm, flus a tralala.(10.3.2015)

Severská sociální gangsterka. Minimalistická, realistická, syrová. Připodobnění k Refnovým Pusherům sedí.(16.12.2013)

Dát malou sestřičku k sousedům ... Vydealovat dvacet gramů koksu ... Rozvozit kurvičky k mrduchtivejm zákazníkům ... Dát si lajnu koksu ... Rozsřílet Arabovi dřžku na kaši ... Vypadá to sice jako checklist pořádnýho badass tvrďáka, ale tenhle plešounek si novou prácičku teprve osahává. Refnovo Pusherovi může pořadný tvrdošijný koule jenom závidět a při tvrdší akcičkce pořádně vyměkne. Nordvest se tvaří hodně realisticky, chladně a surově a já jsem se u něj dost bavil, jen ten existencionálně sociální podtext uvrhl příběh do bezvýznamné šedi.(7.8.2014)

Dostatočne realisticky poňatý počin o "malých zbojníkoch" z dánskych ulíc, ktorý minimálne pootvorí oči či preberie do reality, čože to všetko odnáša práca pasáka, respektíve dílera. Príslovie "s jedlom rastie chuť" len zriedka kedy vystihne poctatu prerátania svojich vlastných schopností. Drsné, náučné, toto by kľudne mohli premietať na ZŠ, aby si dnešná mládež uvedomila aspoň jednu vec: Áno, práve kvôli tým kapucniam na hlavách vás všetci považujú za feťákov.(31.5.2016)

Klasický gangsterský příběh o vzestupu a pádu je tentokrát ozvláštněný sociálním prostředím dánského předměstí a neotřelý způsobem ztvárněného motivu polarity mafiánské a pokrevní rodiny. Zásadně film také pozvedává obsazení v čele s dvěma reálnými bratry neherci, kteří filmu dodávají atmosféru autentičnosti a bezprostřednosti.(29.6.2013)