Pianistka

The Piano Teacher

The Piano Player

Drama / Thriller / Hudební

Francie / Rakousko, 2001, 130 min

Měl jsem pramálo informací o tomto filmu a ani v nejmenším jsem nečekal tak šokující psychologickou sondu, která bude každou minutou nabírat na údernosti a více, a více mě odrovnávat… dlouhé sekvence bez střihu s úžasnými hereckými výkony zážitek jen podtrhávají. Mé hodnocení 5 hvězdiček…(3.8.2011)

Anatomie obsese a sadomasochismu v ženském vydání, Hitchcock na feministický tón až velmi svého druhu? To jsou otázky, které napadnou poučenějšího diváka při zhlížení tohoto filmu. Kontrast několikerého života stárnoucí vážené profesorky prestižní vídeňské konzervatoře se zauzluje ve zřídka vídané vášni vlastně ne zcela dovršené a o to zmatenější patologie. Jeden muž je z toho jelen s i bez parohů. Zřejmě právě tyto zákruty a jejich vysledovávání jsou smyslem a posláním filmu taženého právě Huppertovou, která i tady stvrzuje univerzálnost svého hereckého záběru. V zcela nezvyklé úloze ale vystupuje i Girardotová, z jejíž matky-megery-strigy jde nezastíraná hrůza. Citový vztah dcery a matky je stejně zmatený jako dceřin vztah ke studentovi a dotváří jeden bludný kruh narušeného a nešťastného osudu, který touží také po slunci a výšinách snového života ideálních lidí. Asi je dobré vědět, co všechno ještě patří do našeho světa. A rozporuplný pocit z filmu je pravděpodobně nejlepší odpovědí na otázku po režisérově a scénáristově motivu.(27.8.2007)

Šokující a nechutnej film, kterej má ovšem hodně co říct. Elfriede Jelinek totiž ví, o čem píše, a je to hodně znát i z týhle adaptace jejího románu. Už to nechci vidět znova, ale jsem rád, že jsem měl tu čest.(24.11.2006)

Pianistku jsem viděl už před mnoha lety. Nyní mě neustále překvapovalo, jak jsem si film pamatoval především díky barevnému ladění/řešení jednotlivých scén. Extrémně čistý film - díky čemuž se nesmazatelně vryje do divákovi paměti.(25.4.2011)

Nic méně než film o lásce. Lásce dvou odlišných lidí. Paradoxem (je to Haneke takže paradox je povinný) je, že hlavní hrdinka ví, co chce (a dokáže si o to smysluplně říci a to není zrovna samozřejmé nejen pokud patříte mezi sexuálně narušené), zatímco její mladý milenec se potácí mezi svou normalitou a touhou po ní.(30.7.2009)

• - Role Eričiny matky byla původně nabídnuta jiné ikoně francouzského filmu - Jeanne Morreau. (Morien)

• - Postava matky je založena na skutečné matce autorky knižní předlohy Elfriede Jelinek. (Morien)

• - Isabelle Huppert své klavírní party hrála sama. Studovala hru na klavír 12 let. Během přípravy na roli začala znovu cvičit hru celý rok před začátkem natáčení. (Morien)