Pianistka

The Piano Teacher

The Piano Player

Drama / Thriller / Hudební

Francie / Rakousko, 2001, 130 min

Elfriede Jelineková (nositelka Nobelovy ceny za literaturu a také Ceny Franze Kafky) ve své knize Pianistka chtěla vyjádřit kontrast, šok, provokaci, kritiku, varování a křik. Michael Haneke se totéž pokusil převést na filmové plátno. Výsledek? Drásající podívaná. // I když se na to možná nepodívate podruhé, alespoň jednou byste měli.(4.1.2008)

Když si pročítám komentáře na Pianistku musím smutně poznamenat, že z obsahu filmu se uchytil především "hnus ze sexuality perverzní ženštiny". Takže hnus necháme stranou, vyvážíme to docela jinou interpretací: Haneke měl s Jelinekové knihou vyšší ambice než pouhou adaptaci, a k tomu potřeboval dostat na plátno mentální a osobnostní rozsah. Zamysleme se nejdříve nad tím, jakými prostředky lze dnes na plátně zdůraznit temnou stránku osobnosti. Brutralita, sadismus vás neponižuje ba naopak, a co kdyby to byl třeba perverzní muž: neštěkne po tom ani pes, platí totiž, že genderově k mužům "perverzivo" jaksi neodmyslitelně patří a bylo by to tudíž k smíchu - takový ubožák! Jaksi jediná varianta spojení nízkého s vysokým je žena a perverze a takováto žena, která prožívá celé své složité a mnohorozměrné já, se nikdy neodvážila někoho či něco chtít, protože tušila, že takový život je jí odepřen. Na druhé straně muž (taková partie!), který je duševně i fyzicky krásný a vyrovnaný, který nicméně postrádá jakýkoli rozměr, jakoukoli bolest a zkušenost. Ti dva se setkají - oběma to otřese. A ta žena se pak vrací do své každodenní tragedie, kterou bude palčivě prociťovat do konce života, ale bude cítit, že žije a bude cítit, že ví. Muž se tragicky navrátí do své blažené nevědomosti a odžije průměrný a spokojený život. Otázkou je: Na čím místě byste raději byli a na čím místě jste.(22.11.2008)

V rámci psychologie postav, to je absolutní špička, navíc Isabelle Huppert je ve svý roli duševně zvrácený osoby znamenitá, ale na mě to přece jenom bylo až trošku moc divný a úchylný(27.9.2009)

Kdyby to nenatočil Haneke, nejspíš bych to čistě dějem považoval za samoúčelné a prázdné. Jeho preciznost tomu ale dodává nádech důležitosti. Možná je to jen iluze, ale právě o téhle iluzi filmy jsou.(14.12.2012)

První film, který mě donutil o filmu přemýšlet.(24.8.2010)