Sex a Lucía

• Španělsko Lucía y el sexo (více)

Mladá servírka Lucía z restaurace v centru Madridu se po telefonu dozvídá, že její milenec, spisovatel Lorenzo Alvarez, zahynul při automobilové nehodě. I když jejich letitý vztah rozhodně nebyl ideální, hledá dívka okamžitou úlevu v útěku na osamělý středomořský ostrůvek. Ví, že právě zde Lorenzo před šesti lety prožil krátké a vášnivé milostné vzplanutí k neznámé dívce. Sex v moři pod úplňkovým měsícem vylíčil po návratu do Madridu ve svém románu - a právě tyto pasáže Lucíu přesvědčily, že Lorenzo je tím jediným správným mužem, kterého by mohla milovat. Na ostrůvku Lucía trpce prožívá svou samotu a vzpomíná na chvíle, které prožila po milencově boku. Zároveň však naráží na Lorenzovu minulost, ve které je teprve teď schopna rozluštit dříve netušená tajemství. Začíná vnímat složité vztahy mezi pravdou, lží a spisovatelskou imaginací. Některé romány totiž obsahují kapitoly, které byly dlouho skryty nejen čtenářům, ale i očím těch, kteří bezprostředně ovlivnili jejich vznik a podobu. A navíc ani samotný spisovatel nikdy nemůže tvrdit, že ví všechno... Dávná úplňková noc totiž nezůstala bez následků. Také prostřednictvím Eleny, která svou dcerku vzešlou z oné magické noci pojmenovala Luna, je teď Lucía milenci blíž než byla kdykoli předtím. Když se minulost dokáže tak nečekaně změnit, může být vůbec nějaká smrt definitivní? Temné vidiny, příběhy a touhy se slévají se skutečností podobně, jako se mořské vlny vpíjejí do bělostného písku na pláži. Každá přítomnost má budoucnost a Lucía je konečně připravena ji přijmout.

Španělský režisér Julio Medem nabízí příběh plný tělesné vášně, bolestně hluboké lásky a křehké mystiky. Stejně jako v jeho předchozích filmech i zde nacházíme jeho originální poetický pohled na svět, pro který je příznačná hra s představami a skutečností a s logikou časové posloupnosti. Důraz na osudovost mění soukromý příběh vášně, viny a odpuštění v podobenství o spletité provázanosti lidských osudů. (oficiální text distributora)

Brain-D

Moc pěkně udělná zapletená lovestory, která vás nutí pemýšlet a mezi tím do vás pustí vlnu pěkných situací i sexu. ()

VanTom

Ze začátku se děj vyvíjí trochu rozpačitě, ale cca po půl hodině zahákne a dokáže připoutat. Nádherná kamera a celkový opar prosluněné bezstarostnosti a nezávislosti kontrastuje s vášnivostí sexu, komplikovanými vztahy a tragickými osudy zúčastněných. Krásné Paz Vega a Elena Anaya se příliš nestydí, takže časté erotické scény pomohou překlenout ty trochu nudnější pasáže, kdy se režisér zrovna opájí uměleckostí svého díla. ()

-ELFKA-

Priznám sa, že hoci som zvyknutá napríklad aj na zložité Almodovarove skladačky, túto Medemovu som na prvý krát nerozlúskla. Až pri druhom pozretí som sa mohla nerušene ponoriť do hlbín Medemovho oceánu (a to mám z vody panický strach:-). Užívala som si ako sa somnou režisér hral a nedal mi ani na sekundu vydýchnuť. Čím viac sa ostrov kýval, tým zložitejšie bolo prelínanie deja. Tento film Vás chytí za srdce, urobí Vám doň hlbokú ryhu a je na Vás aby ste to rozdýchali. ()

Nepi

Velice zvláštní,ale výborný snímek.O lásce,poznání,bolesti a taky hledání sebe sama.Snímek je časově zpřeházený a dojme svou širokou dějovou linií,která se zde mísí dohromady s překrásnou krajinou.Film plný sexu a touhy ve vás vyvolá touhu pustit si ho pro celkové pochopení ještě jednou!!! ()

Berenise

Tento film si budem musieť pozrieť ešte raz, aby som mohla pridať ďalšiu hviezdičku, mám pocit, že si ju zaslúži....... ()

blixadovan

Nádherný, příjemně eroticky laděný, blahodárné účinky mající snímek v titulní roli s magicky krásnou a neodolatelně přitažlivou španělskou kráskou Paz Vegou. Dokonale napsaný, propracovaný scénář, který nutil být stále ve střehu. Rovněž záběry kamery byly dokonalé, prostě film působil dokonale ve své celistvosti a vyváženosti. ()

venca163

Trochu mě udivujou ty superpozitivní recenze tady. Jestli to měl být takový ten indie filmísek o sebepoznávání skrz sex (což mimochodem zrovna nemusim), u kterýho jsem se měl celou dobu držet za lachtana, tak teda nechápu, proč tam dali tu dramatickou příhodu s dcerou (která byla navíc dost debilně podaná a hlavně naprosto neopodstatněná, takže se vůbec nedivim, že to tu lidi v diskusi řeší). Mohlo to být taky kratší tak o půl hodiny. Ta blondýnka mi přišla hezčí a Tristán Ulloa je docela hnusák. (65%) ()

Specs

Hláška: Lucía: - "Co by se ti líbilo víc? Divokej sex s někým, koho neznáš? Nebo sex s někým, koho znáš, máš ho rád, ale taky divokej?" Lorenzo: - "Cože?" Lucía: - "Musíš si vybrat. Divokej sex s neznámou holkou nebo milování s někým, kdo je do tebe blázen a ty ho miluješ? No tak... A upřímně!" Lorenzo: - "S tebou." Lucía: - "Konečně!" ()

zsn odpad!

Když se potkají perverzáci. Tězce mi to připomnělo dobu, kdy jsem 10-ti letému dítěti vysvětlovala, že to, co se děje v pornu není skutečnost a že takto se k sobě lidé nechovají. To, co, respektive s jakým přednesem praktikují v tomto filmu, to zdravé páry nedělají rovněž. Celý tento film je jak stolování s hlavním chodem v podobě humra. Nechutné, bizarní, zneužité lidské tělo, ale pro člověka v nuceném celibátu samozřejmě půjde o jistý druh umění. ()

Hortenzia

nebyť samoúčelných a priam až pornografických scén,pokojne by som dala aj 5 hviezdičiek,neuveriteľný príbeh aj herecké výkony a krásne zábery ()

ArdathBay

Španělská kinematografie ze součastnosti mě bere za srdce. Almodóvar a nyní i Medem. Dlouho se mi nestalo, že by se mi sexualita ve filmu (nemyslím p produkci) líbila způsobem, že jsem si ji vrcholně užíval. Překrásná kamera, nádherná muzika (Alberto Iglesias), dechberoucí exteriéry a hra se světlem je prostě úžasná (modré okenice ve svitu měsíce). Děj je sice jednoduchý, ale příběh není poskládán chronologicky - takže dávat dobrý pozor a sledovat v kuse. Ty dvě hodiny za to stojí !! Herci jsou liboví všichni - žený nádherné a sexy, muži charizmatičtí a osudoví. A Ti mi také v některých scénách někoho připomínali - Lucía Amélii z Montmatru, Belén mladou Bellucci, Lorenzo Petra Fialu. Film, který mě dostal na plné čáře - emocionální nádhera a sakryš dost už těch superlativů. ()

Houda666

Spočiatku síce film pripomína skôr ľahké porno ako seriózny snímok, no som rád, že som sa prvou polhodinou nenechal odradiť, pretože na mňa v tej chvíli čakalo režisérske majstrovstvo na veľmi vysokej úrovni. Scenár ma ťahal za nos až som nakoniec dospel k bodu, kedy bolo pomerne náročné poskladať si všetky črepiny do jednotného celku. Tento fakt však nepôsobí nepríjemne a celkový dojem z filmu bol veľmi pozitívny. Hodnotenie: 90% ()

MaMitti

Julio Medem si získal mé srdce filmem s názvem, u kterého bych to nečekala. Nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, jestli se dá natočit film o sexu s vyvážeností lehkosti a plnosti, většinou jsou filmy o tom, že sex není nebo je důležitý. Žádné velké filozofování a když, tak trochu pokulhávající (třeba ve filmech Intimita nebo Pornografický vztah). Oproti některým divákům, kterým tento snímek přišel zbytečně přesexovaný, ho vnímám zcela opačně – přestože v něm bylo sexu hodně, film bych rozhodně neoznačila za erotický nebo nevhodný pro mládež. Naopak – velmi vhodný pro mládež. Následující řádky budou směsí načrtnutí začátku a konce filmu, toho, jak mě film oslovil a co považuju za jeho poselství. Myslím, že ten, kdo snímek ještě neviděl, tomu nebude zrovna rozumět (i přesto raději upozorním, že kdo se chce nechat překvapit, nečíst dál), kdo viděl, možná nebude souhlasit – nicméně primárně jsou další řádky určeny právě těm, kteří už viděli… Příběh nás zavádí k Lorencovi - mladému začínajícímu spisovateli, který se jednoho večera miluje při úplňku s krásnou neznámou dívkou ve slané mořské vodě. Byl to nejlepší sex jeho života, přestože o sobě oba dva nic nevěděli, jen pár maličkostí. Byl to pro něj opravdu Zážitek, na který se nezapomíná... Pak se Lorenzo seznámí s Lucií, dívkou temperamentní a vášnivou, do které se nejde nezamilovat, láskou hlubokou….A karty jsou rozloženy, výklad (příběh) začíná… Výklad o energiích, které hýbou našimi životy a naším světem, které jsou jedním a týmtéž, ale neustále se mění a přelévají jedna v druhou, aby se mohly doplnit a zase spojit. Základ veškeré energie se rodí ve vodě – odtud vše vychází, tam se vše vrací. A právě tady je symbolika vody – mořské slané vody vylíčena tak půvabně a pohádkově, že se až člověku v několika okamžicích zamlží oči kapkou slané slzy…Se symboly se nekončí. Lucía vystihuje energii ohně – její sluneční paprsek - to ona v tom filmu představuje světlo, plamen, slunce. Prohlašuje o sobě – já vodou pohrdám – jako správný protipol vodního živlu. Vodním živlem je právě ona krásná neznámá (Elen), která opravdu vypadá jako malá mořská víla, jako stvořená ze šplouchání vln, stejně půvabně vypadala i její dcera Luna. Pak máme energii země, zemský přístup a vnímání – tou pro mě je postava Belen – mlaďounká dívka, která vychází z konkrétního rodinného prostředí, hodně praktická, element přízemnosti, zemitosti, ale ne ve špatném mínění, v kontextu s tím vším, co ji utváří a z čeho vychází, taková prostě je. Tato hlavní ženská linie filmu nabízí možnost posunout tyto tři ženy do role "sester" (u každé z nich je stigma chybějícího ženského prvku – Lucii chybí matka a sestra, o které přišla při tragické nehodě a vychovávala ji babička, Belen má matku takovou jakou má….nechci soudit, ale pravou mateřskou lásku jsem tam neviděla…Elen ztratila dceru…děravá a zároveň doplňující se ženská linie…zase ta voda, zase to moře, zase ten počátek, ze kterého vycházíme a kam se vracíme… ). Chybí nám element vzduchu? Mně osobně ne…doplnila jsem si ho do Lorenza, do příběhu samotného, do té směsi prazvláštní skutečnosti, která se lehce mísí s náznaky kdyby, možná, snad…která se mísí s příběhem v příběhu, ale přesto nechává dojem celistvosti a domněnku jednoho jediného skutečného děje. Lorenzo je otcem – otec je přisuzován právě onomu vzdušnému kvadrantu, elementu vzduchu. Má cenu být otcem, když o tom jeho dcera neví? .... Ví? Co vlastně děti ví? Děti jsou malá klubka oněch nespoutaných a pulzujících energií v celé své čistotě…Ano, to on je tím strážcem majáku…pro ni… Odvíjí se před námi příběh prolínání životů v životě samotném, se svými počátky i konci, s možností prázdnoty i plnosti, s temperamentem jihu i s klidem hlubin oceánů… K popisu postav a jejich významu dodám ještě moje vnímání samotného konce příběhu, kdy se Lorenzo vrací v autě na ostrov hledat Lucii. V okamžiku, kdy se míjejí s Elen, přichází krásná pasáž údivu, úžasu, snění….? Celý film je jedna velká podívaná, pro tuto konkrétní pasáž mám slabost, ještě větší slabost mám pro shledání Lorenza s Lucií, kdy oheň na chvíli zkrotne a nechá se unášet vlnami moře, které ho laskavě kolébají …tam a sem…sem a tam…a vedou do ztracené čekající náruče…. Konec je koncem, kdy osudy se propojily, završily....Konec je koncem, kdy příběh může skončit. Ale nemusí....Elen se může vrátit doprostřed příběhu a žít svůj krásný život s ještě krásnější Lunou, protože to ve filmu jde, to jde i při výkladu karet, to jde ve vyprávění příběhu...jelikož ztráta dítěte je něco nepředstavitelného....proto, kdyby konec skončil jen tak, bylo by to moc tvrdé, smutné a tragické. Tento konec je vševystihující, karmický resp. otevřený. Luna se sice vrátila do lůna matky zrození, do vody, ke své Matce, ale kolo života se točí dál, kdoví kolikrát a jak se tu znova narodíme… Toto je vyprávění o silách života, které nejsou jedna lepší ani horší než druhá, které jsou odlišné a přesto stejné a které jsou všechny krásné zrovna tak, jako mohou být i nebezpečné. Je vyprávěn formou, která nezapomíná na to, že existuje mužská a ženská energie, která se prolíná a doplňuje a nachází v každém muži malou ženu a v každé ženě něco ze silného muže. Úžasný epický příběh v neobyčejně snovém provedení. A ještě jeden kamínek do mozaiky tohoto filmu - ve významovým překladu jmen LUCIE, ELEN a BELEN nalezneme v podstatě totéž – všechny znamenají podobnou věc – světlo, světlo v temnotách.. LUNA – to pak asi netřeba překládat – měsíc (nejčastěji se nám vybaví ten kulatý svítící měsíc na tmavé noční obloze jako záchytný bod v nekonečném vesmíru…). Lorenzo – je jméno, kterým se oslavuje vítězství… () (méně) (více)

Cruise

Zprvu jsem měl pocit, že jde o lehkou pornografii, je vidět víc než by bylo snesitelné, ale postupem času se stále více dostává z fyzična do psychična. Prolínání obrazů, světů, myšlenek, skutečnosti, dějů a jejich opětovné provázání se může zdát trošku matoucí, přispívá k tomu i kamera, ale to je právě to, co pro mě dělá film tak zajímavým. Jak je řečeno autorem, příběh běží a je na nás jak si ho utvoříme, najde se díra, která nás hodí na začátek příběhu nebo na konec, to už je na nás! ()

see_sawandrew

Nejněžnější film, jaký jsem zatím letos viděl. Kdo se nechá odradit erotickou první polovinou, okrade sám sebe o velmi chytrou hru s divákem, kterou Medem zacykluje do fikce ve fikci. Hravá narativní struktura od diváka vyžaduje plné soustředění, jedině tak lze proniknout do té pavučiny mezilidské intimity. První zhlédnutí však rozhodně nestačí k jasné identifikaci, co přesně je součástí Lorenzova románu, a co je vlastně realita. Téma sebereflexe a autobiografie umělce funguje jako samostatná přidaná hodnota, rozdíl imaginace a reality totiž zdaleka nemusí být tak velký, jak se domníváme. Metaforiku filmu podporuje také vynikající práce s detailním záběrem a střihem (už douho jsem neviděl tak nádherný cit pro geometrii). První setkání s Medemem bylo rozhodně mnohem krásnější a uspokojivější než první sex. Ale chuť pokračovat mám naprosto stejnou. 85% ()

Anaximandr

Kúsok zdravej romantiky s nádychom tragiky, možno veľa erotiky, ale kvalitnej a rozhodne nie zbytočnej. Dobrý scenár, k tomu prelínanie časových horizontov a hromada vysoko kvalitných záberov. Paz Vega pre mňa ideál ženskej krásy a prirodzenosti. ()

eagle-eye

No, to jsem si mohl myslet. Místo silného emocionální zážitku jsem dostal jenom ptákovinu typu Pedro "uchyl" Almodóvar, pojítkem s jeho filmy už naznačuje postava silně ujetého herce Cámary. Almodóvar občas aspoň dokáže něčím překvapit, Medem nepřekvapil ani erotickými scénami, horšími než německé erotické komedie ze 70-tých let. Hvězdu dávám za sem tam efektní záběr a jakž takž pohlednou Elenu Anayu ve vedlejší roli. ()

Giggs

Ak by som nepoznal Medemovu predošlu tvorbu, nechapal by som. No do kontextu jeho diel zapada tento film veľmi dobre. Netradičy pohľad na lasku a mozaiku ľudskych osudov, ktore nie su tak rozdielne ako sa na prvy pohľad zda. ()