Romantická komedie odehrávající se na pozadí studené války. Elsa, modistka středního věku a jasnovidkyně má svůj život naprosto pod kontrolou – dokud ovšem muž, kterého kdysi milovala a ztratila, neprojde dveřmi jejího obchodu s klobouky. Jsme v Helsinkách roku 1962. Jan, český jazzový hudebník, je ve městě kvůli vystoupení na „Mezinárodním festivalu mládeže a studentstva". Po více než dvě desetiletí Elsa věřila, že tento muž je mrtvý... Zpočátku si chce Elsa od Jana udržet odstup. A zejména od festivalu, který je pro ni jen dalším pokusem světových komunistů vymýt mozek dobrým, důvěřivým občanům západních zemí jako je Finsko. Jan však je vytrvalý, přesvědčivý a okouzlující. Když Elsa nakonec překoná svůj strach z lásky a závazků, uvědomí si, že pokud spolu chtějí strávit více než jen sedm dní festivalu, existuje jen jedno řešení... (Bontonfilm)

dawe787

Finská atmosféra byla na pozadí dobrá, jinak fakt průměr na jeden večer, když nemáte po ruce žádnou bombu. ()

Rockerman

Určitě šlo z tohoto tématu vytřískat víc. Střet Východu se Západem během studené války, okořeněný navíc romantickou láskou je vděčný nápad, ale toporné dialogy a ne příliš dobré výkony herců to hodně kazí. Film je navíc prezentován jako komedie, ale je to téměř vtipuprosté. Legrační bylo sledovat to komunistické zapálení u tří čtvrtin československé delegace na festivalu (kdo tu dobu pamatuje, tak to bylo i mrazivé zároveň), Budař v roli sovětského básníka je celkem dobrý a nejlepší fór představoval Lee Harvey Oswald na setkání komunistické mládeže (ikdyž i to bylo spíše mrazivé). No a to je z humoru vše, žádnou jinou veselou scénu jsem nezaznamenal. Takže pocity smíšené a vychází mi z toho podprůměrné hodnocení. ()

Lavinia

Ano, láska, soudruhu, ovšem co existence? Komorní, těžko uvěřitelný rádoby romantický, rádoby vtipný příběh o emigraci typu zdrhám na zahraniční cestě, který jaksi řeší víc city a vztahy než realitu politické situace, ta působí tak nějak divadelně. Finská strana vylíčena celkem snesitelně, česká taková trapná, zejména ničivé a hloupé je symbolické práskání bičem, bez kterého by scény byly působivější. Nebo vůbec působivé. ()

zipacna

Je pravda, že to nebyl film roku. Byl to takový milý malý film, kde bylo úplně jedno, jakým mluví kdo jazykem. Pěkně to tady fungovalo a skončilo to moc hezky. Asi jsem měl zrovna náladu, takový film sledovat. Kati Outinen, ač je její profilová fotka tady na ČSFD docela zastrašující, je ale dobrá herečka a dokázala mě přesvědčit. A ten Hádek, ten Hádek. ;) ()

zubrik66

Šedý priemer, kde nič nové neprichádza, teda až na zaujímavé spojenie fínštiny, angličtiny a češtiny v jednom filme. Keďže ústredným motívom je znovuobjavená láska dvoch ľudí z iných končín sveta, film sa len tak jemne dotýka situácie stretu medzi východom a západom. ()

Pitryx

Hernajs to nemohli pro roli Elsy vybrat jinou herečku? Takto mi Novák připadal jako gerontofil. Ona vypadala na sedmdesát, on tak na třicet a něco. Tohle se tedy vůbec nepovedlo. Ono to stejně celkem moc spád nemělo, bylo to takové pomalé a dost upatlané. Dávám plus scénám s komunistickými dohlížiteli, jinak nemá smysl snímek sledovat. ()

ostravak30

Češi už natáčeli v různých lokacích po světě, ale Finsko s Norskem jsou rozhodně jedny z nejzajímavějších. Česko-finská spolupráce je dost exotická. Film jako takový je ovšem tak trochu bizarní. Už jen v tom, jak přistupuje ke ztvárnění vizí událostí budoucích. Na druhé straně Moroslav Etzler podle mě předvedl výborný herecký výkon, ovšem nebyl sám. Mě přišlo ale zajímavé srovnání faktu, jak moc se komunisté obávali únosů v demokratickém Finsku západními agenty a stejnou měrou se finové obávali komunistů. Strach demokratů až skoro panický je jedna z bizarních věcí. A pak také konec. Ač já mám teda dobré konce strašně rád. Neobvyklé prostředí, vcelku milé postavy a kvalitní herecké výkony mi dohromady tvoří na sto jedna minut snesitelný příjemný film. ()

Tominni

Mezinárodní festival mládeže a studenstva ve Finsku, snaha SSSR o propagaci komunismu v západní zemi a na pozadí toho příběh lásky a čekání. Jsou okamžiky, kdy film funguje (mrazí při zmínkách o Sibiři), občas drobně pobaví, ale ve výsledku jsem se na konci cítil tak trochu podveden, že se mi dostalo něco jiného, než jsem čekal. ()

blondboss

Nie, nemôžem sa zbaviť pocitu ťažkej krčovitosti a jednotvárnosti filmov z európskej produkcie. Toto bol takisto akýsi fínsko-nórsko-český výtvor, ktorý sa snažil hrať na niečo medzi Danielle Steelovou a Pelíškami. Neviem, ťažko to prirovnať k niečomu, lebo ako celok mi to nedávalo veľmi zmysel a ani scenár nebol bohvieako premakaný. Herecké výkony fajn, ale opäť len jeden z ďalších veľmi priemerných filmov. 45 % ()

pafka

Rozhodne to nebylo tak spatne. Vubec jsem nic necekal a prijemne me to prekvapilo. To vypraveni bylo trosku jine od ostatnich, mnoho postav tu nemelo vubec misto a ani slovo v puse. Nefungovala staronova laska s M.Etzlerem, predevsim diky nesourodosti a bez chemie techto dvou postav, ani chemie mezi Hadkem a mladou finkou nefungovala, nebo se ji temer nevenoval cas. Ovsem co povazuju za nejvetsi prusvih filmu je ignorace procesu, kdy se agitator a clen KSC Hadek promeni v toho, ktery ma rad kapitalisticke zrizeni a je presvedcen, ze nevratit se zpatky za ostatnimi soudruhy je spravne. Toto se stane jen tak mimochodem behem jednoho strihu. To je neuveritelna skoda, protoze v podani tohoto herce by to mohlo byt velmi dobre. Skoda. ()

Facillitant

Krásný film plný prolínání české a finské kultury. Zaujalo mě, že jako jeden z mála filmu zasazených do doby minulého režimu se neodehrává v roce 68, ani 89. Zajímavé i z jazykového pohledu - např. záměrně zvolený název kapely Zmrzlina (obyčejné české slovo, pro Finy však téměř nevyslovitelné). Jinak mě překvapila perfektní znalost angličtiny na obou stranách, protože tak plynule a s tak dobrou výslovností se běžně nemluví ani dnes, natož tak v době, kdy angličtina nebyl tak zásadní jazyk - prostě ty postavy by takhle přirozeně nemluvily. A pak mě překvapuje taky nízké hodnocení z nevím jakých důvodů. Snad proto, že je to český film a ty se automaticky považují za podprůměrné, nebo protože diváci nepochopili jeho kouzlo. ()

rigby

Komedie s nádechem tragična. Chvílemi je to trochu podivné, některé scény mohly být vypuštěny, některé zvukové efekty mohly chybět. Některé scény jsou zase naopak velmi podařené, ale těch je málo. Celkově převládá dojem rozpačitosti. Možná to chtělo natočit trochu jinak, méně šablonovitě a plakátově. ()

FatimaO

Nic jsem od toho nečekala, takže jsem byla opravdu příjemně překvapená. Sice je z toho vidět ten omezený rozpočet, ale příběhu to pranic neubírá. Kati Outinen je výborná, akorát mi proti M.Etzlerovi přišla skoro o generaci starší, nemohla jsem si pomoct. Pro mě každopádně příjemný film o dobách (naštěstí) dávno minulých. ()

rakosabasta

Jeden by řekl, že spojení severské kinematografie tíhnoucí k depresivním tématům a české, která se poslední dobou vyžívá v dramatickém vyrovnávání se s československou komunistickou minulostí, dopadne při nejlepším jako melancholicko-tragická vzpomínka. Ale asi stejně jako v matematice, kdy při součinu dvou záporných čísel vznikne číslo kladné, vzniklo nakonec i z tohoto spojení příjemné dílko probouzející pocit životní naděje. Snad trochu podobně jako ve filmech Aki Kaurismäkiho. .Kati Outinen i Miroslav Etzler jsou skvělým párem. Žádný z herců nemá chybu. ()

ssarka

řadím se k těm,kterým se film líbil..nebudu zde řešit historická fakta,protože o to zde od začátku nejde...příjemné pohlazení z nepříjemné doby...navíc Kryštof Hádek-jako všude-zde byl výborný a přirozený tak,že vypadá,že to ani nehraje...prostě on i jeho bratr jsou mladá herecká špička,která zachraňuje nové tisíciletí od hereckého úpadku.. ()