Minulost

• Francie Le Passé (více)

Ahmad se vrací z Teheránu do Paříže, aby dořešil rozvod se svou francouzskou manželkou Marií. Během svého pobytu odhalí, jak konfliktní je vztah Marie s jejich dcerou, a záhy vyplouvá na povrch i tajemství z minulosti.
 Ahmad přijíždí po čtyřech letech z Teheránu do Paříže, aby dořešil formality k rozvodu se svou francouzskou manželkou Marií. Během svého krátkého pobytu Ahmad odhalí, jak konfliktní je Mariin vztah se starší dcerou Lucií. Ahmadova snaha vztah vylepšit odhalí tajemství z minulosti. (HBO Europe)

danliofer

Tento nádherný film lze metaforicky nazvat hovorem za zástěnou, kterou představují nejen konkrétní bariéry, jako jsou dveře doma či v obchodě, přední sklo auta aj., ale též bariéry vnitřní, jež je třeba rozetnout a překonat, aby byl průchod z minulosti do budoucnosti volný... ()

ecceHOMMO

V skutku nechápem tú mysterióznosť v záhlaví filmu tu na csfd....ale, to len tak na margo veci. Ide o drámu skrz na skrz. A skvelú! Precízne prevedenú, prešpikovanú vynikajúcimi situáciami, dialógmi a dokonca i zvratmi zachytávajúcimi zložitosť vzťahov a ich komplikované vyústenia. ()

Johnny.ARN odpad!

Kriste. Stará kurva čo to ťahá a jebe s každým, čo je aspoň trochu divný a potom sa čuduje, aky dojebatý ma život, deti a všetko okolo toho. Ne. Nebudem sa viac k tomu vyjadrovať, lebo toľko nadávok snaď ani nepoznám. Dajte mi späť niekto tie hodiny života, čo som pri tomto ohavnom dríste strávil. ODPAD!!! ()

Mishqo

Vynikajúci emocionálny zážitok. Film zachytáva obyčajných ľudí s obyčajnými problémami no desne sa dostáva pod kožu. Mal som z toho veľmi podobný pocit ako u režisérovho predchádzajúceho počinu Jodaeiye Nader az Simin. 80-85% ()

Pevek2

Farhadi variuje to, co velmi dobre umi. Jemne pootacet optikou pohledu na sve hrdiny, naklast na rozchazejici se manzele neprijemnosti (tentokrat jak uz nazev napovida pujde o minulost) a prihodit tam trpici dceru. Stejne jako Rozchod Nadera a Simin to cele tahne kriminalni zapletka. A zenske hrdinky jsou tentokrat jeste protivnejsi nez v jeho predchozim dile. Presto prese vsechno je to ale jiny film, ma v sobe vic intimnejsich a jemnejsich momentu, par lepsich detailu, jiny (a rekl bych lepsi) rytmus, mene schvalnosti a teplejsi barvy. A navic od zacatku napeti, ktere si v leccems nezada se Zvjagincevovym Navratem. Proti nemu ale zustava Farhadi civilnejsi. ()

xtraper

Přiznám se, že jsem dost dobře nepochopil tvůrce v jejich šíleném dramatu, i když jsem si tu spletitou ságu pouštěl po kapkách (asi na šest dílů, a některé jsem si musel i opakovat). Hlavní ženskou postavu zobrazuje Marie, která působí celkově nevyrovnaným, hysterickým, nervově labilním až psychotickým dojmem, co se výchovy dětí týče, chystající se po třetí provdat. Nepochopil jsem její třetí těhotenství, protože podle všeho to s dětmi vůbec neuměla, nesnášela je a při těhotenství hulila, jak komín za průmyslové revioluce. Její stálá pozice, scéna u otevřeného okna s cigaretou v ruce, byla děsná. Svého nového přítele získá tím, že rozvrátí jeho manželství a jeho manželka následkem toho spáchá sebevraždu, požitím pracího prostředku??!!!!??!!! Nezemře ovšem, nýbrž zůstane po dobu osmi měsíců v komatu . V této situaci za Marií přijede její druhý manžel Ahmed, aby formálně dokončili rozvod. Zjistí, že jeho nejstarší a nevlastní dcera nechodí domů a nebaví se z vlastní matkou. V domě dál potká syna milence exmanželky a pak ještě mladší dceru., se kterými má jeho ex neustálé problémy a šílené výstupy. No nakonec Ahmed domluví nevlastní dceři ta se smíří se svou matkou a s tou se rozejde její nový milenec???!!!! Ten skončí s krabicí voňavek na pokoji své ženy, kde se najednou rozpomene, že to je jeho žena a chce jí pomoct. Ahmed odjíždí a ani pes po něm neštěkne:-) ()

hanka_h

Už dávnejšie ma prekvapila vysoká kvalita iránskej kinematografie, Rozchod Nadera a Simin nie je zďaleka jedíným skvelým filmom a Farhadi jediným skvelým režisérom. A preto som na tento film tešila - a nesklamal ma. Vzťahová dráma, v ktorej sa odkrýva jeden problém za druhým. Farhadi ma vycibrený cit pre zobrazenie postáv a praobyčajnej ľudskej nedokonalosti. Väščina z nás občas klame, hanbí sa, robí zlé rozhodnutia a podlieha citom a náladám, bez toho, aby sme vedeli odhadnúť následky. Tentokrát je príbeh zasadený do európskeho kontextu, a dotýka sa mnohých problémov európskej spoločnosti, kríza manželstva, prisťahovactvo, eutanázia, ale všetko nevtieravo, na osobnej úrovni. Film je plný napätia a odhalení, ani chvíľku som sa nenudila. Ku koncu filmu už bolo na môj vkus tých zvratov priveľa, trošku prekombinovaný záver, ale napriek tomu zostáva dobrý dojem z kvalitného filmu. ()

trnkon

Film začínal zajímavě a očekával jsem, že jeho tempo bude gradovat. Bohužel. Z mého pohledu se jednalo až o příliš zdlouhavý film s velmi spletitým dějem, díky němuž se vytrácelo napětí a má soustředěnost. Filmovým žánrem se jedná o drama, ale právě kvůli natahování děje mě do “sebe“ moc nevtáhl. Jinak podané herecké výkony mi byly sympatické. ()

agassi68

Nevedel som vopred, do čoho idem. O to väčšia spokojnosť. Civilné herectvo bez trápnych vsuviek, či preafektovaných detských dialógov, precízne vystavaný scenár. Vôbec som nepostrehol neprítomnosť hudby. Záver som si predstavoval inak, no celkový dojem mi to nenarušilo. Ďalší skvelý príklad porekadla "za málo peňazí veľa muziky". ()

bararich8

Hóóódně utahané, zív. Stačí si představit, že co se tomhle filmu odehraje za 130 minut dokáží mnohem lépe a s větší úderností vyobrazit krátkometrážní filmy. Zcela vážně. Tyhle typy filmů nemají na tak dlouhou stopáž prostě nárok. Všechno se to tak nějak táhne a nudí. Jistě, na tyhle filmy musíte mít chuť a náladu, ale čeho je moc, toho je příliš. Na konci filmu jsem si navíc uvědomil, co mi tam po celou dobu hrozně chybělo - hudební doprovod. Celý film se vlastně odehrával za zvuků ulice a hlavně dialogů, což byl zřejmě záměr, ale zde se to hodně minulo účinkem a kdyby autoři i jenom v několika emocionálně vyhrocenějších a hlavně v závěru použili nějakou hudbu na podkres, diváka by to hned mnohem více vtáhlo do děje. Škoda. Na druhou stranu je třeba pochválit herecké výkony a samotné herecké obsazení, na které tyto filmy stojí. 2* ()

TommyDiamond

Nevím čím to je, ale toto evropské komorní drama postavené na přehnaných citových výlevech a jednoduchém až banálním ději o jedné malé neznámé mi celkem solidně sedlo. Osobně si myslím, že skutečné dořešení Naderova rozvodu by nebylo tak emočně nabité, netáhlo by se napříč celým příběhem a stalo by se pouhou formalitou. A právě díky tomu bylo opravdu těžké hercům uvěřit jejich hrané emoce. I přes tyto vady si snímek Minulost své tři hvězdy zaslouží.... ()

elanista1

Chladny pribeh o lubostnom x-uholniku pomaly sa vlecuci dve hodiny, v ktorom postavy preberaju hlavne veci z minulosti, a cely cas sa rozpravaju o osobe, ktora sa objavi az na konci na jednu minutu. Nic vynimocne sa nekona, ani jedna scena nenadchne, nebudem velmi kritizovat..obycajny, zabudnutiahodny priemer. ()

solisoli

Celý príbeh, ako aj priebeh sa niesol v jednostrannom pochmúrnom napätí. Čo bolo pozitívne, nechýbala autentická prirodzenosť prostredia typicky európskeho formátu. Aj samotní aktéri vrátane detí toho museli mať dosť. Stále namosúrení, pritom tam išlo o jednu zápletku, ktorej jadro sa vlieklo až do samotného konca. Samotný koniec však nebol na zahodenie. Určite sa dalo na to pozrieť. ()

Leník

Další film íránského režiséra Farhadiho o jednom rozvodu/rozchodu. Nestrhl mě ale tolik jako Rozchod Nadera a Simin, možná chybělo pro nás exotické prostředí Íránu, ale taky to asi chtělo trochu vylepšit scénář, místy se film trochu vleče. Nicméně co se Farhadimu nedá upřít - umí si vybrat herce a dobře s nimi pracovat. Zase jsou bez výjimky všichni skvělí, včetně dětí, a kvůli tomu stojí za to se na film podívat. ()

sto7ra

hodně dobře zpracované, hlavně postupné odhalování, kdy překvapí každá nová informace. zajímavé prostředí. postavy byly výborně zahrané, ale hlavní hrdinka mě štvala tím, že neví co chce, jedná nepřímo, jedná divně s dětmi a je furt vystresovaná (i když to poslední se dá pochopit). a pořádně nebylo poznat, jestli mu tu ruku tiskla nebo ne (naopak, viděl i někdo další tu slzu, jak jí ukápla?) ()

frankiiee

Viac ako dve hviezdy to odo mňa proste nedostane, dve hodiny riešiť či niekto e-mail čítal alebo nečítal, nie je to moja šálka kávy. Na tieto európske art filmy nie som, navyše ani ničím nevynikal oproti svojim konkurentom, sám som zvedavý koľko ešte filmov o iránskych frantikoch ešte plánuje pán režisér natočiť, ja osobne ich už ale pozerať nebudem. ()

71. Zlaté glóby - výsledky

12.12.2013

V Cannes vyhrálo šokující lesbické drama

V Cannes vyhrálo šokující lesbické drama

29.05.2013

Explicitní sex mezi herečkami Adele Exarchopoulos a Leou Seydoux samozřejmě není jediným důvodem, proč porota pod vedením Stevena Spielberga udělila Zlatou palmu filmového festivalu Cannes dramatu o… (více)