Výchozí bod

• Česko I Origins (festivalový název) (více)

Oční duhovka je jedinečným znakem každého člověka, je nezaměnitelná a nepřenositelná, stejně jako otisk prstu. Existují systémy, které umí pomocí dvanáctimístných kódů rozpoznávat tuto jedinečnost a využívají se při identifikaci jednotlivých osob. Na letištích, v porodnicích ... Ale co když je to jinak? Film Výchozí bod vypráví příběh Dr. Iana Graye (Michael Pitt), molekulárního biologa, jehož životním tématem je studium evoluce oka. Jeho práce jej zcela pohlcuje až do okamžiku, kdy se na večírku setká s krásnou tajemnou dívkou Sofi (Astrid Berges-Frisbey) a požádá ji, aby si mohl vyfotografovat její nádherné oči. Oproti vědecky racionálnímu a profesionálně skeptickému Ianovi je Sofi tvorem divokým a nespoutaným. Jejich protiklady je k sobě přitahují, jejich vztah je intenzivní a pro Iana i nečekaně vášnivý. Bohužel však končí tragicky. Po drsné životní ráně se Ian ještě více ponoří do své práce. Ta jej plně zaměstnává až do okamžiku, kdy se svou kolegyní Karen (Brit Marling) učiní nečekaný objev, který zpochybní jeho dosud neotřesitelnou víru ve vědu a změní jeho skeptický postoj vůči mystickým a spirituálním silám. Potvrdit či vyvrátit novou teorii, která by postavila na hlavu vše, v co lidstvo doposud věřilo, může jen cesta na druhý konec světa. Ian se rozhodne riskovat vědeckou reputaci a vlastní racionalitu a vydá se na šílenou misi, jež má jen mizivou naději na úspěch. (CinemArt)

LOUNAS

Nejaky myslenkovy presah to ma, napeti tam je i dobra kamera. Jenze polovinu filmu jen sledujeme milostne pletky a celkove z toho mohli vydojit mnohem lepsi film. Mozna trochu lepsi 3* ()

ValioN

Neskutečný film, tajemný s podařeně vytvořenými zvraty po celý čas filmu, poutavý...ale především OČI! Pokud je někdo pro tenhle film otevře nebude litovat. Jak Dr.Gray hledá tu neznámou osobu s překrásnýma očima nebo jak na konci je skvěle ukázáno propojení očí se stejnou duhovkou je úžasné! 87% ()

__:krux:__

Je to ošklivý, ale nemůžu si pomoct - titulková scéna to skrouhla z hezkýho filmu za čtyři hvězdy na stěží tři. Jasně, už v průběhu tam byly POLOPATICKÝ záležitosti, ale vzhledem k hercům a technice nebylo těžký přimhouřit OKO a nevnímat je. Ale proč nám nám v závěru provedli to co provedli, ačkoliv nemuseli, to nevím. Možná jsem to bral celé trochu odlehčeně a tvůrci vážně. Nevím. ()

Honzyg

Jen opravdu málo chybělo ke 4*, ale pár detailů mi tam přeci jen vadí. I tak jde ale o kvalitní drama. Herecké výkony jsou přesvědčivé a byť to nemá žádné strhující tempo, udržel snímek mou pozornost a zvědavost po celou stopáž. Poměr cena/výkon bude u tohoto filmu na vysoké úrovni. ()

teekanee

Snímek, který ve mě určitě něco zanechal. Zkloubení vědy a víry dokážu vždycky náležitě ocenit a tady to podle mě funguje velmi dobře. Film funguje výborně i v romantické části, čemuž dopomáhá skvělá chemie mezi hlavními představiteli a výborná hudba. Závěrečná scéna je potom jedna vvelká láhůdka. 84% ()

Gibby

Tywe, 50 minut jsem se víceméně nudil a pak mě to rozebralo jak malýho haranta. A titulky na konci by měli opravit, byly rozmazaný a nešly přečíst. ()

Amy.Daymy

Začnem v inej ako príbehovej rovine. Oceňujem v prvom rade kameru, mám rada tento typ. Čistý (a to doslova) “HER” style.  Plusové body tvorcovia získali hneď v úvode aj za song na party. :-) Idea? Nie až tak netradičná, ako skôr netradične uchopená. Ocenila som, že dokým  bábätku nevyskočila v systéme tvár starého muža, divák len slabo tušil ďalšie smerovanie.  Herci? Priznávam, trochu som sa zaľúbila do Ástrid, presne tuto a presne takejto. Všeobecne mi hlavná herecká trojka veľmi sedela.  Silné momenty? Učarovala mi scéna so slúchadlami v metre, filmy potrebujú viac takýchto milo neokázalých nápadov. Ďalší deep moment bol ten, keď sa otvoril výťah a malá Indka začala kričať “v origináli”. To mi fakt nabehla husina, a to aj napriek tomu, že som to absolútne očakávala. Jednu hviezdičku uberám len za pár dejových spojov pritiahnutých za vlasy. Ak by sa to ešte trocha lepšie premyslelo, dala by som s čistým svedomím päť. Lebo našliapnuté to, veru, malo… ()

VincentVega

V I Origins jde o střet dvou světů, toho vědeckého, skeptického a toho spirituálního, věřícího v něco víc. Pohrává s myšlenkou života po životě a snahou zpracovat ji vědecky. Dělá to tak, že představuje vztah dvou mladých lidí, každý zosobňující jinou životní perspektivu. Nicméně i přes poměrně harmonické souznění milenců dochází k neustálým mikrokonfrontacím a poučování o hlouposti a naivitě toho druhého. Výsledná mise, plynoucí z poměrně nečekaného zvratu, kterou je hlavní hrdina zcela pohlcen je mixem jeho exaktnosti a zároveň přáním, aby zde bylo za vším přece jenom něco víc. Po celou dobu filmu jsem se skvěle bavil a netrpělivě hltal co se stane dál, přestože největší otázka snímku je položena na samém konci. Tento film mi mimo jiné jako první ukázal, že kinematografie nabízí mnohem více než jen pasivní entertainment. ()

Rinhashi

Výborný, citlivý a pútavý film, ktorý ma chytil za srdce. Herecky, scenárom a dramaturgiou zvládnuté tip top. Je to emocionálna explózia... Je to inteligentné a emocionálne zároveň... O tomto nestačí si čítať, toto človek musí vidieť. Spôsob akým je tento film natočený a spôsob, akým tu dochádza ku zvratom je úžasný. Niečo tak nádherné a pritom moderné som dlho nevidel... Film na mňa neskutočne zapôsobil, viac ťažko popisovať. ()

Nag0

V prvom rade by som to "sci-fi" z popisu zmenil na "fantasy", keďže sa v konečnom dôsledku jedná o supernaturálno. V druhom rade úprimne hľadám skutočnosti, ktoré by udržali toto dielko nad odpadom (fakt mám pocit, že si to nezaslúži). Nebudú to ale herecké výkony, nebude to samotný príbeh hneď s niekoľkými logickými lapsusmi (idem na miesto ktoré bolo vyobrazené pri teste na autizmus môjho dieťaťa, učiteľka identifikujúca jedno dieťa podľa očí v obklopení stoviek ďalších detí), nebude to ani povrchnosť vo vyobrazení vedeckých sfér či filozofického pohľadu na vec. Hviezdu by som dal za samotnú myšlienku, aj keď som určite zaujatý, keďže ide proti môjmu pohľadu na svet, ale nachádzam v sebe silu ju rešpektovať. Myšlienka naozaj nie je zlá, prevedenie síce kostrbaté, ale pre človeka, ktorý sa zaujíma o spirituálno by to aj napriek tomu mohol byť krok správnym smerom. Druhú hviezdu môžem dať len za fakt, že v deň vzhliadnutia som mal rozpravu o možnom písaní príbehu, ktorému som dal v tomto dialógu pracovný názov 11, takže náhoda privádza náhodou 2* ku konečnému hodnoteniu, vyššie by som teda ale určite nešiel. ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz