Výchozí bod

• Česko I Origins (festivalový název) (více)

Oční duhovka je jedinečným znakem každého člověka, je nezaměnitelná a nepřenositelná, stejně jako otisk prstu. Existují systémy, které umí pomocí dvanáctimístných kódů rozpoznávat tuto jedinečnost a využívají se při identifikaci jednotlivých osob. Na letištích, v porodnicích ... Ale co když je to jinak? Film Výchozí bod vypráví příběh Dr. Iana Graye (Michael Pitt), molekulárního biologa, jehož životním tématem je studium evoluce oka. Jeho práce jej zcela pohlcuje až do okamžiku, kdy se na večírku setká s krásnou tajemnou dívkou Sofi (Astrid Berges-Frisbey) a požádá ji, aby si mohl vyfotografovat její nádherné oči. Oproti vědecky racionálnímu a profesionálně skeptickému Ianovi je Sofi tvorem divokým a nespoutaným. Jejich protiklady je k sobě přitahují, jejich vztah je intenzivní a pro Iana i nečekaně vášnivý. Bohužel však končí tragicky. Po drsné životní ráně se Ian ještě více ponoří do své práce. Ta jej plně zaměstnává až do okamžiku, kdy se svou kolegyní Karen (Brit Marling) učiní nečekaný objev, který zpochybní jeho dosud neotřesitelnou víru ve vědu a změní jeho skeptický postoj vůči mystickým a spirituálním silám. Potvrdit či vyvrátit novou teorii, která by postavila na hlavu vše, v co lidstvo doposud věřilo, může jen cesta na druhý konec světa. Ian se rozhodne riskovat vědeckou reputaci a vlastní racionalitu a vydá se na šílenou misi, jež má jen mizivou naději na úspěch. (CinemArt)

candy_daze

Tak tady jsem pravděpodobně trošku mimo, protože nechápu, co zrovna na tomhle filmu všem tak trhá žíly. Pro mě to byla poměrně nuda. Když pominu předvídatelnost, nemůžu už přimhouřit očko nad pomalým tempem (který není nikdy na škodu, když se s ním umí dobře pracovat!). Byl tu sice náznak snahy o filozofický přesah, ale kvůli tvůrčí pohodlnosti to sklouzlo trochu do klišé. Tenhle film u mě doplatil na křečovitou nekonfliktnost s divákem. Má samozřejmě i klady, podařilo se udržet slušnou atmosféru a Michael Pitt je Michael Pitt :) Asi se mnou bude spousta lidí nesouhlasit, ale průměr je podle mě horší, než ne úplně dokonalý, ale odvážný pokus. Pokud chcete dělat hluboký, filozofický filmy, nemůžete se držet při zemi, mmkay? Proto za 3* ()

Rockerman

Určitě tento film uvidím ještě jednou. Působí na mě totiž hodně silně a neobvykle. Je to natočeno nějak spontánně, jakoby mimochodem, jakoby herci nehráli, ale přímo to prožívali. Takový dopad to na mne mělo! Největší devízou je však to, že věda tu není zpochybňována, nikdo se tu nic nesnaží vyvracet. Vědecké objevy jsou tu jen trochu nahlodány, aby si i ten nejortodoxnější vědec a ateista, který věří jen tomu, na co si může sáhnout nebo změřit pochopil, že ne vše se dá logicky vysvětlit a že je legitimní, když někdo věří v něco neuchopitelného a nevysvětlitelného. Vždyť za vědecky prokázané se považuje něco, co ještě v současnosti nelze vyvrátit, což však neznamená, že to za nějaký čas nepůjde. Pokud jsem dobře pochopil to, co následovalo po závěrečných titulcích, tak z některých obrázků nemám radost! ()

Whitebeard

Zajímavý téma filmu. Moc zajímavý. Jsou oči bránou do naší duše? Existuje duše? Věda proti spiritualismu. Téma opravdu chytlavý, provedení filmu už trochu pokulhává. Nicméně po pečlivým rozmyšlení odpouštim. Druhý nízkorozpočtový film Mika Cahilla (o prvním jsem tu již psal v hodně kladné recenzi - Another Earth), přetáhl si prakticky herce a začal točit. Film se relativně dost táhne, tempo není zrovna strhující. Ale ono to v tý hlavě tak nějak utkví a ne a ne na to zapomenout. Nejlepší hereckej výkon určitě uhrančivá Àstrid Bergès-Frisbey. Doporučuju se podívat. Chytlavej film. Za mě trochu horší, ale pořád 4*. ()

Miki68

Co všechno by se muselo stát, aby racionálně uvažující vědec uvěřil v "život po životě"? Krásný, křehký i romantický , krutý i mysteriózní film, který skvěle pracuje s atmosférou. Škoda těch několika málo přešlapů a nelogičností. Jinak to mohlo být za plny počet... " ...Zapomeň na čísla... Co cítíš...?! " ()

UniqueNett

Film nadupaný emocemi. Začátek trošku zdlouhavý, ale poté velmi inteligentní a emoční drama. Trošku mi sice vadil ten předvídatelný závěr, ale téma "život po životě" je mi hodně blízké, takže pro mě velmi slušný zážitek. ()

AngelG

Wau.. Tak tohle bylo tak zvláštní, až to bylo úžasné. Naprosto originální příběh, který vás donutí přemýšlet i dlouho po jeho konci. A že se na ten konec opravdu vyplatí čekat. ()

frbulka

Tento snímek je krásný tím, že si v něm každý divák může najít něco pro sebe. Šikovně kombinuje různé filmové žánry, dojme vás k slzám, nutí vás přemýšlet a je velmi působivý, i když si diváka nekupuje a svým skromným až komorním zpracováním je spíše filmem nenápadným. Stěžejní je samozřejmě myšlenka a otázka odvěká - vzali jsme se tady jen tak náhodou, nebo má vše "vyšší" smysl a naše životy jsou darem, jsme bytosti duchovní a naše duše může žít po ukončení života na tomto světě dál? Odpověď nabízená filmem sice není ryze křesťanská, ale určitě je duchovní...hluboký a dojemný snímek s přesvědčivými hereckými výkony, který na mě silně zapůsobil. ()

Pantata

Škoda, že je to takovej kočkopes... Romance, rozpůlený tělo, žížala se zrakem, dítě, cestování, chlápek-obchodník v indickém výtahu, jehož roli jsem nepochopil (ale určitě nějaký hlubší smysl měla, nebo ne?!), vše pospojované tak uměle, až to hezké není. "Jó to oko znám, sice už tu týdny nebyla a denně nedělám nic jiného, než cvakám oči indických dětiček, ale tuhle tohle oko si pamatuju samozřejmě." Jinak pěkný námět, no ale je toho nějak moc po kupě... ()

Torgal

Od pohľadu nezávislá produkcia zľahka hodená do artu. Predkladá zaujímavé témy o živote po živote, ale film ako taký veľmi zaujímavo spracovaný nie je a ku koncu už je aj dosť predvídateľný. Režisér a scenárista v jednej osobe si odhryzol možno až priveľké sústo, keď kombinuje sci-fi s náboženstvom, spirituálnom a romantikou. 6+/10 PS: Potitulková scéna už pôsobí ako fraška. ()

S.Robie

Velmi silný námět a takový potenciál k silnému příběhu! V první polovině jsem byl nadšený z neotřelého střihu, seznámení hlavních charakterů a taky z neustálého sváru věda:víra... V druhé části ve mně film vzbudil zvědavost, ale tu stejně jak rychle rozžehl, tak ji také udusil a to hlavně tím, že na finální rozuzlení nechal pouhých 7 minut před koncem filmu a pak se jen rozezněla sentimentální hudba, která měla opět (jak je tomu již v moderních filmech americké produkce zvykem) díváky přimět na povel plakat dojetím a tleskat nadšením... Nebýt toho, možná by to byly i 4 hvězdičky, ale za tu zrychlenost, zevrubnost a nevyužitý potenciál, jsou to průměrné 3. ()

ludva10

První půlka filmu není určitě tak zajímavá jako druhá, ale i tak mě film celkově zaujal nápadem a zajímavým koncem. A líbil se mě herecký výkon hlavního hrdiny, celkově sympaťák. Rozmejšlel jsem mezi 3 a 4*, nakonec se přikláním k horším 4. ()

Hpatrik

Zajímavé a vskutku originální lehké sci-fi. Poutavě natočené, chytře napsané, výtečně obsazené, jenom ten závěr na mě nezapůsobil tak, jak by si asi Mike Cahill přál. Rozhodně talentovaný tvůrce! ()

CharlieSs

Na film jsme koukali ve škole a na hnusném plátně jsem toho moc neviděla, tak mi ze začátku přišel film jako strašná blbost, ale někdy v polovině, nebo možná za polovinou přišel nečekaný obrat k lepšímu, kdy věci začaly dávat alespoň trochu smysl. ZDE SPOILER Pokud jsem to víceméně dobře pochopila, pointou filmu byla reinkarnace? Události mě dost mátly, ale nakonec jsem si z toho vyvodila svůj závěr. Jinak ještě k závěru - měla jsem slzy v očích a to jsem dost velká tvrďačka na tyhle věci. ☺ Hele, film stojí za to, rozhodně není špatný. ()

papaguy

Ono je celkem jedno, jestli rohovkou, nebo jiným orgánem. Zajímavá je i ta hra na "co kdyby". Zkrátka film, který navozuje přemýšlivost. První část mi trochu přišla inspirovaná Amélií. Hudebně i dějem. Jenže Amélie je líbivý rytmický film, který končí tam, kde se Výchozí bod teprve zahřívá. Nikam se nespěchá, kamera je občas lehce stylizovaná do reportáže. ()

Stíba

"Co byste udělal, když by něco duchovního vyvrátilo vaši víru ve vědu?"... Z hodně úhlů pohledu strašně zajímavý film, o kterém i s odstupem času musím stále přemýšlet. Baví mě postavy, baví mě vyprávění, baví mě dialogy a úvahy, baví mě stylizace. To, jak dokáže zobrazovat současnost, která je přesto tak nějak izolovaná do svého světa nebo to, jak propojuje otázky vědy a víry. K úplnému oslnění přeci jen něco chybí, ale jak zmiňuje Malarkey, způsob, kdy se do dnešního světa zasadí prvek, který zásadním způsobem nabouravá mnohá fakta a dál je přetváří, je výborným předpokladem pro vytvoření tak zajímavého filmu jakým I Origins je. Jo a asi jsem se zamiloval do Àstrid Bergès-Frisbey <3 ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz