Výchozí bod

• Česko I Origins (festivalový název) (více)

Oční duhovka je jedinečným znakem každého člověka, je nezaměnitelná a nepřenositelná, stejně jako otisk prstu. Existují systémy, které umí pomocí dvanáctimístných kódů rozpoznávat tuto jedinečnost a využívají se při identifikaci jednotlivých osob. Na letištích, v porodnicích ... Ale co když je to jinak? Film Výchozí bod vypráví příběh Dr. Iana Graye (Michael Pitt), molekulárního biologa, jehož životním tématem je studium evoluce oka. Jeho práce jej zcela pohlcuje až do okamžiku, kdy se na večírku setká s krásnou tajemnou dívkou Sofi (Astrid Berges-Frisbey) a požádá ji, aby si mohl vyfotografovat její nádherné oči. Oproti vědecky racionálnímu a profesionálně skeptickému Ianovi je Sofi tvorem divokým a nespoutaným. Jejich protiklady je k sobě přitahují, jejich vztah je intenzivní a pro Iana i nečekaně vášnivý. Bohužel však končí tragicky. Po drsné životní ráně se Ian ještě více ponoří do své práce. Ta jej plně zaměstnává až do okamžiku, kdy se svou kolegyní Karen (Brit Marling) učiní nečekaný objev, který zpochybní jeho dosud neotřesitelnou víru ve vědu a změní jeho skeptický postoj vůči mystickým a spirituálním silám. Potvrdit či vyvrátit novou teorii, která by postavila na hlavu vše, v co lidstvo doposud věřilo, může jen cesta na druhý konec světa. Ian se rozhodne riskovat vědeckou reputaci a vlastní racionalitu a vydá se na šílenou misi, jež má jen mizivou naději na úspěch. (CinemArt)

narcissistic

Zo začiatku klasický romantický film, no postupom času sa to mení na jeden veľký otáznik, ktorý sa časom vysvetlí. Bolo tu pár scénok, ktoré mi tam nepasovali, ale o to viac to bolo charakteristickejšie. Toto dielo je výborné na zamyslenie. -Why are you working so hard to disprove God? -Disprove? Who proved that God was there in the first place? ()

mr.twizta

Ten twist mel prijit po pulhodine a bylo by to za ctyri. Pitta nemam rad, ale tohle je snad prvni role, ve ktere mi nevadil, i kdyz spuleni rtu si neodpustil ani tentokrat. Celkove prilis zajimavy namet v prilis mdlem zpracovani, skoda. ()

listo

První polovina filmu je katastrofa. Ta španělská krasavice mi lezla na nervy víc než pravidelné odbíjení kostelních zvonů v šest ráno. Ponořená do akvárka v Pirátech z Karibiku byla neškodná, tady ale zabila zhruba čtyřicet minut filmu svou přítomností a infantilním žvatláním. Jediná vydařená scéna je diskuze nad nesmrtelností červa (respektive jeho smysly). V polovině filmu se začne něco dít, ale žádný obrat na hrazdě to stejně není. Pořád jsem přemýšlela, proč tvůrci vlečou diváka do Indie. Taky jak našroubovat, aby šlo o místo, kde se alespoň teoreticky mohou skenovat duhovky a zároveň tam žijí děti, které v sedmi letech ještě nikdy neviděly výtah... Jedna hvězda za vynikající soundtrack, druhá za to, že můj sparingpartner při sledování vydržel až do konce, přestože bych vsadila cvičky od Bati, že to po půlhodině vzdá (taky tím celou dobu věrohodně vyhrožoval). ()

DJMaroko

A jedeme proti proudu, proti všem zdejším přispívatelům ...já myslel, že na to ani nedokoukám. Opět jedna z hovadin drama to teda bylo, ale sci-fi? No náznak čehosi tam snad byl. Myšlenka dobrá, provedení a herci otřesné. Mám pocit, že jsem se koukal na jiný film než ostatní. Z duše mi opět hovoří Guran. ()

punco

Najsilnejší emocionálny zážitok za posledné mesiace !!! Niekoľko vskutku silných momentov, výborné finále, stále lepši a lepší Michael Pitt (pekne šplhá v mojom rebríčku nahor) a výborný mix drámy a inteligentného komorného sci-fi. Viac takýchto filmov poprosím !!!!! PS: nepochopím nenomináciu v kategorii povodný scenár.... ()

petulik

Príjemný filmík nabitý emóciami, možno až príliš sexu na takúto tému. Veľmi pekný nápad s rovnakými dúhovkami... ()

izolator

"Oči jsou okna do duše." Bohužel tady vědecko-spirituální odůvodnění nedopadlo nejšťastněji... Tak bych si dovolil citovat jednoho borce Arnolda Rimmera: "Víš, Sartre, existencialisty tady nemáme v lásce. A vůbec nestojíme o to, aby nám tu filozofové honili vodu v černých rolácích a blbli lidem hlavu teoriemi o bezúspěšnosti bytí a absurdnosti kosmu!" ()

Veeria

Krása promlouvající skrze slova, obrazy, chování, prostředí, hudbu....neuchopitelné, avšak protkané v každé minutě filmu. Nechybí hloubka, poslání, smysl, emoce....a to já můžu.:) Vřele doporučuji! ()

Foogas

Chceš koitální sblížení s osobou, která teď zemřela? Počkej si 15 let a podle stejných očí ji najdeš, pěkně v čerstvym mladistvym těle. Naoko chytrá vědecká romance, hlavně v první půli. Slabší 4 kousky. ()

JeffScylla

Neměl bych nejmenší problém se 4 hvězdami, nebýt to tak roztažené. Trvalo to celou věčnost a kus jsem dokonce přeskočil... Škoda. ()

hufnagel

Film bol krásne charakterizovaný v rozhovore o dalajlámovi a jeho názore na rozdiel medzi duchovným a materiálnym svetom.Zvláštne a originálne. ()

veverysiak

Nezdieľam nadšenie väčšiny, dal som sa nachytať žánrom a nevšimol som si, že v prvom rade je to dráma, ale čo tam nenapísali je, že voľáka európska, a to je pre mňa nestráviteľná kombinácia, môže tam byť fasa námet, podarený štáb, ale čo z toho, keď výsledkom je nezáživná psychošina, takže 30%. ()

bonovox

Zaujímavý námet, pôsobivé spracovanie, ktoré mňa absolútne dostalo v záverečných minútach za zvukov nádhernej skladby od Radiohead Motion Picture Soundtrack. ()

SelfishMan

Pseudovědecká relativně komorní tak trochu religioagitka pro sci-fi romantiky. Aneb jak byl přesvědčit i zarytého vyznavače exaktních věd a důkazů o tom, že existuje spirituální svět kolem nás, k jehož vnímání jsou vyvinuti jen někteří z nás. Pár zajímavých (řekněme až hlubších) myšlenek tomu rozhodně nemůžu upřít, ale s odstupem času mi to utkvělo jako monotónní lehce se táhnoucí jednohubka, ke které se víckrát netoužím vracet. ()

kolodej1

pro mě to taková superbomba, nad kterou bych se rozplýval, nebyla. Ano, bylo tu několik opravdu silných a povedených scén, předností je atmosféra filmu, která člověka snadno dostane ( proto asi taky tak vysoké hodnocení zde ), na druhou stranu hlavní téma snímku mě dvakrát neoslovilo a konec mě vysloveně zklamal. Je ale pravda, že film má něco do sebe a rozhodně udržel mou pozornost po celou dobu, i přes docela pomalé tempo snímku ()

esmoke

Mladý vědec se dokázat evoluci zkoumáním očí a jejich vývojovým stromem. Oči si také fotografuje a takhle si vyfotí oči maskovaného děvčete, se kterým se vyspí na večírku. A pak se mu podaří ty oči vypátrat. Náhodou? Začátek docela zajímavý, ale poslední třetina filmu je předvídatelná, nudná a zbytečně jiná. (2D dabing) Rozpočet: $1 milion, Tržby: $ 347,714. ()

987Castiel

Príjemný príbeh s obsadením, ktorému to spolu veľmi fungovalo a nebola núdza o chémiu. Večné súboje myšlienok a argumentov medzi vedou a duchovnom napokon vyriešia vnútorné pocity jednotlivca. Oceňujem nápad a vskutku originálnu sci-fi drámu v poetickom obale, len mi chýbalo zažiť istý "wow efekt", pretože sa mi podarilo všetko vopred úspešne predvídať. O pár minút dlhšie trvanie a už by som sa asi začal nudiť. Ostávajú však pozitívne dojmy vo všetkých smeroch a veľmi silné 3 hviezdy! Teším sa na ďalšiu spoluprácu Mike Cahilla a Brit Marling, u I Origins to bolo lepšie ako u Another Earth. ()

Kozlowski8

Mladý molekukární vědec Ian Gray je velice pragmatický člověk a zarytý odpůrce všeho mystického a spirituálního. Uznává pouze vědecky podložené skutečnosti, provázející evoluční vývoj a duchovními a spirituálními názory opovrhuje. To se však změní, když se svou asistentkou dospěje k objevu, který všechny jeho vědecké teorie boří... Veliká poklona Miku Cahillovi. Jeho výborný scénář s krásnými dialogy, to jsou pevné základy díla. A Mike Cahill jako režisér je dokázal skvěle zůročit a vytvořil hodně zajímavý a jedinečný snímek. Jeho velkým plusem je i výběr herců ve dvou hlavních rolích. Michael Pitt, podle mne jeden z nejlepších herců současné mladší generace, je i v této roli skvělý a výběr méně známé a neokoukané Ástrid Bergés-Frisbey do role Sofi byl rovněž výborným tahem. Nezapomenutelný zážitek. Velice se těším na další projekt mladého režiséra a scenáristy, protože z jeho dosavadních počinů jsem nadšen. 90%. ()

Misha.d

Ze začátku jsem chvíli nevěděl, co si o tomhle snímku mám myslet, ale pak přišla největší, zlomová (nečekaná a dost drsná) scéna celého filmu a už jsem se nemohl odlepit od obrazovky. Závěr filmu byl opravdu silným emocionálním zážitkem. Natolik silným, že jsem i uronil slzu (a to se mi stává málo kdy). Po dlouhé době film, který mě opravdu zaujal a dostal a to jak myšlenkou, tak zpracováním. Doporučuji ho všemi deseti (nebo spíš pěti - počítáno na hvězdy). ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz