Výchozí bod

• Česko I Origins (festivalový název) (více)

Oční duhovka je jedinečným znakem každého člověka, je nezaměnitelná a nepřenositelná, stejně jako otisk prstu. Existují systémy, které umí pomocí dvanáctimístných kódů rozpoznávat tuto jedinečnost a využívají se při identifikaci jednotlivých osob. Na letištích, v porodnicích ... Ale co když je to jinak? Film Výchozí bod vypráví příběh Dr. Iana Graye (Michael Pitt), molekulárního biologa, jehož životním tématem je studium evoluce oka. Jeho práce jej zcela pohlcuje až do okamžiku, kdy se na večírku setká s krásnou tajemnou dívkou Sofi (Astrid Berges-Frisbey) a požádá ji, aby si mohl vyfotografovat její nádherné oči. Oproti vědecky racionálnímu a profesionálně skeptickému Ianovi je Sofi tvorem divokým a nespoutaným. Jejich protiklady je k sobě přitahují, jejich vztah je intenzivní a pro Iana i nečekaně vášnivý. Bohužel však končí tragicky. Po drsné životní ráně se Ian ještě více ponoří do své práce. Ta jej plně zaměstnává až do okamžiku, kdy se svou kolegyní Karen (Brit Marling) učiní nečekaný objev, který zpochybní jeho dosud neotřesitelnou víru ve vědu a změní jeho skeptický postoj vůči mystickým a spirituálním silám. Potvrdit či vyvrátit novou teorii, která by postavila na hlavu vše, v co lidstvo doposud věřilo, může jen cesta na druhý konec světa. Ian se rozhodne riskovat vědeckou reputaci a vlastní racionalitu a vydá se na šílenou misi, jež má jen mizivou naději na úspěch. (CinemArt)

Icefist

Výchozí bod je poutavý, o tom žádná. Netradiční téma donutí diváka se zamyslet. Výtku bych měl k hlavní mužské roli- Michael Pitt je mi zkrátka nesympatický. Těžko také věřit některým náhodám a souvislostem, ale zase to není něco, co by táhlo celkový dojem do bažin podprůměru. Takže 60 %. (Dodatek: je zde ještě zajímavá potitulková scéna.) Oblíbená část- cesta z hotelového pokoje do haly v závěru filmu ()

BoXBe

Z filmů, které ve mně vyvolávají silné emoce, nevím pořádně proč a to se mi na tom líbí ještě víc, že můžu na chvíli vypnout racio a objevovat něco nepoznaného. Co se zpracování týče, na prvním místě je režisérská zručnost. Nic originálního, ale na filmaře, co má za sebou zrovna druhý celovečerák, překvapující vnitřní jistota, která překonává při práci s herci hravě většinu toho, co je normálně na plátně k vidění. Na druhém místě výtečný hudební vkus těch co dělali soundtrack. Na třetím místě tempo vyprávění a s citem vyprávěný inteligentní příběh - v klidu, jako když čtete knížku a užíváte si to, protože je psaná hezkým jazykem, bez potřeby sekat to krátkými kapitolami s náhlými zvraty nebo překvapovat pořád něčím extra nebo drsným či kdo ví co. Koukám z okna už poněkolikátém shlédnutí se silně pozitivním dojmem a fandím Cahillovi, aby točil takhle dál a zpříjemňoval lidem čas. Tenhle film nepotřebuje Oscary a 99 % v databázích na to, aby člověk poznal, že se mu líbí :-) ()

LasT_Olt

Takhle emocionálně rozdrcený jsem se naposledy cítil po shlédnutí Sedm životů s Willem Smithem. Nic pro citlivé povahy, v půlce jsem to skoro vypnul, asi proto, že jsem podle loru filmu taktéž mutant. ()

flyboyeda

Krasny film i pribeh. Fajn herci, sympaticke charachtery a kvalitni scenar. Libilo se mi jak si povidali. Cenim i finale. Po filmu zustal hezky a intenzivni pocit. Nepochybuju, ze od Mike Cahilla se jeste dockame velkych veci. ()

Market179

Achjo, tohleto je něco pro mě. Stále se utvrzuji v tom, že je lepší od filmu nic nečekat, protože pak to následné překvapení které může následovat! Na pouhopouhý festivalový snímek, boží a skvělé. Žádná předvidatelná blbina, herci pro mě zcela neznámí, ale do filmu zapadají jako puzzle a spolu se skvělou hudbou, kterou si zpívám ještě týden po zhlédnutí se stává pro mě dalším nezapomenutelným snímkem. ()

dr.fish

Já skutečně nevím. Mladý perspektivní introvert, postižený svou prací natolik, že i v pátečním klubu hledá ženský podle oční duhovky, narazí na zajímavou holku, která má na obličeji masku...Ona mu překvapivě na záchodku "dá", a on se jí při sexu místo výkřiku "heuréka" zeptá, jestli toho nebude druhý den litovat(!!!). Logicky je po sexu, že, a ona mu uteče. On jí pak hrozně dlouho hledá, protože ji miluje, a když jí najde, pro změnu zjistí, že se k sobě nehoděj. Oba totiž plácají nesmysly, ale každý úplně o něčem jiným. Ona lituje žížalky, který on v laborce porcuje. Nepotkávají se téměř v ničem. Sofi není rozhodně divoká a nespoutaná, jak psáno v obsahu, ale především hodně divná a "z jiného světa", zcela nevhodná pro sexuální i jiný vztah. Zbytek bych už moc prozrazoval, i když si myslím, že vlastně není co. Film je do poloviny příběhem trápení lidí, kteří si nemůžou pořídit partnera, druhou polovinou cloumá snaha o jakési trascendentno, odhalit tajemství života, učinit tu posvátnou zkušenost, nedostatek víry vede vědce k vyvracení víry těm co věří- to je motor našeho hrdiny. On sám je ovšem lúzr největší, a proto se koneckonců trápí v laborce. Celý ten svět vykreslený ve filmu, to není svět mně vlastní, a taky to je důvod, proč nerozumím, nechápu a nebaví. Můj názor je takový, že celé to vyprávění je vlastně k ničemu, vzájemně uměle (ne)propojený příběh lidí a toho poselství, které se v závěru snaží předat. Navíc snímek nemá ani žádnou pointu. Čiší z toho zoufalá touha stát se velkým režisérem...50% ()

eisha3

Výchozí bod mě zaujal především svým nevšedním námětem (a tím, že po delší době uvidím Michaela Pitta v hlavní roli). Některé jeho okamžiky byly zajímavé, celý snímek byl ale tak moc divně absurdní a otravný, že mě 80% času vlastně jen hrozně štval. ()

sator odpad!

Pseudo intelektuálština s dvěma nesympatickymi herci... Duchovno ala Cesmínový háj je vždy průser... ()

MJMilan

Tohle je jeden z těch filmů, který vás nutí dívat se dál ... nemáte u něj potřebu dokreslovat, co bude dál, jen si možná přejete, aby bylo něco jinak. Ze zajímavého tématu nám nakonec autor popustil uzdu fantazii, ... naštěstí to vůbec nevadí... ()

Khumbac

Takže buď ji bude posílat prachy do Indie, na obživu a studium, anebo ji adoptuje. Film vhodný jak pro esoteriky tak pro hltače vědeckých experimentů. Oči ve full HD jsou opravdu úžasná věc. ()

Lamprea

Jsem s rozumem v koncích.. Jak to mám ohodnotit? Konec odzbrojující, prvních 40 minut spící, místy šíleně předvídatelný, herecký výkony perfektní, kamera dech beroucí, a přesto, mi tam něco nehraje, hlava mi říká 4*, ale dávám 5*. Třeba se to změní až se mi to trochu rozloží, třeba ne. ()

Doudis19

Úchvatně podmanivá, nezávislá pocitovka s odzbrojující koncovkou. Kdo vydrží nepříliš záživné části, někde uprostřed stopáž, dočká se odměny v podobě krásného zjištění, že citlivé filmy nevymřeli :-). ()

chelseaman22

Ježišmarjá, ženská leze z výtahu a ten jí skalpuje v půli! Věčná škoda, že se tohle nastalo na pomezí švédsko-dánských hranic na mostě prezentující hraniční přechod. To by opět mohla vzniknout vkusná kooperace mezi roztržitou blonckou a tlusťoučkým selátkem. 70% ()

Qitek

Už dlouho se nepovedlo nějakému filmu, že bych měl alespoň třikrát při jeho sledování husí kůži. A překvapil mě dějově svými doslova šokujícími zvraty, pokud si dopředu nečtete o čem film pojednává, jako tomu je zrovna tady naneštěstí na CSFD v oficiálním textu. Každopádně se jedná o více než zdařilý kus filmařiny, který mě v závěru doslova dojal a jak už jsem řekl, navodil mi mrazení nejen v zádech. A nejsem si úplně na 100% jist, jestli za to nemůže především volba asi toho nejúžasnějšího, nadpozemského songu, jaký kdy Radiohead složili. Jediná výtka kterou k filmu mám je místama až zbytečné natahování některých scén, které bijí do očí již napoprvé. Jinak lahůdka. ()

viperDavid

Trošku mě nudilo to vyvracení boha. Jsem hrdý ateista a tohle bylo moc. Navíc ten závěr s výtahem ? jako fakt sorry ale to je trošku přitažené za vlasy. Spíš bych se zajímal o to, že na osmi blocích žije milion lidí :) ()

Lachtaan

Hluboká, neotřepaná a především tajuplná myšlenka skutečného tajemství našich očí či opravdové možnosti reinkarnace udělala z téměř neznámého filmu další bravurní kousek mezi velikány tohoto žánru.. Film, u kterého se musí přemýšlet vám dá mnohem více než jen ten kulturní zážitek - poskytne vám i ten emoční a ten myšlenkářský, který vám po několik dalších nocí jen tak nedá spát! ()

plechulka

Konečně zase jedno originální sci-fi s trochou romantiky navíc. Doporučuji všem, koho už ty věčné fantasy bitky v nezemských světech nudí. ()

Johnny.ARN odpad!

Celý čas som si hovoril, čo to kurva je? Po tom čo čajku rozjebe výťah som vedel, že toto nebude film, ktorý dopozerám s radosťou. Super ODPAD! ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz