Dočasný domov

(festivalový název)
  • USA Short Term 12 (více)

Grace je mladá vedoucí diagnostického ústavu, která celý svůj život zasvětila pomoci problémovým dětem. Když se ale dozví, že se má její život od základů změnit, je i ona dohnána svou nepříjemnou minulostí. Složitou situaci ještě zhorší nová obyvatelka ústavu Jayden - nadaná dívka, ke které Grace cítí silné pouto. (dresi)

Hillock

80%? A za co? Tak buď jsem kripl já nebo vy. Vadou snímku je to, že scénáře i režie se ujal stejný člověk. Nechápu, jak může někdo zkurvit tak zajímavé téma. Mnohé záběry jsou nehorázně rozvleklé a suchopárné, dialogy postav by si zasloužily více procítěnosti. Pro mě jedna velká deziluze. ()

Steny94

Dokonalý filmový zážitok. Smutné osudy detí a ťažký život ich opatrovateľov je sfilmovaný veľmi reálne. Je to film pri ktorom sa chvíľkovo usmievate a chvíľkovo potláčate fakt, že sa Vám chce plakať ako malému dieťaťu. Rozhodne jeden z najlepších projektov roku 2013, ktorý neprestáva baviť ani na minútu a úprimne by mi vôbec nevadilo, keby bol dlhší. Je to naozaj nádherne napísane, skvele zrežírované a herecké výkony sú taktiež úžasné. 100% ()

Diego

Sorry, ale životní příběhy aktérů, jsou už několikrát zfilmovány a dějou se dnes a denně, dokážu se nad tím zamyslet aniž bych musel vidět tenhle film. ()

hroubek

Nečekal jsem nic a dostal jsem mnoho. O filmu jsem si nic nezjišťoval, jen jsem se koukl na hodnocení a to mě přesvědčilo, abych tomuto filmu dal šanci. Short Term 12 je neobyčejný film o obyčejných lidech, kteří mají dost problémů, ale to co film odděluje od podobných filmů je to, že má velké srdce. A díky tomu mu odpustíte i to, že je ke konci předvídatelný a trochu zbytečně pokazí celou tu auru reality. Destin Cretton odvedl dobrou práci a jeho režie působí nenuceně a velmi opravdově. Hodně taky pomáhá, že všichni herci nejsou moc známí, takže nás jejich příběh o to více zajímá. Velmi se mi líbilo několik scén a rád bych vyzdvihl povídání o chobotničce, rapovou píseň nebo narozeniny. Hodně silný snímek, který si Vaši pozornost zaslouží. Víc, takových to snímků. ()

Mishqo

80-85% ... Citlivá drámička o deťoch, ktoré to v živote nemajú ľahké a o dospelých, ktorí si prešli niečím podobným a starajú sa o tieto decká v centre dočasného domova, a vracajú tak spoločnosti to, čo aj im bolo istého času poskytnuté. Pekne natočené, ľudsky a dôveryhodne. Viac komentovať nemusím. ()

zigíš

nejlepší z loňských nezávislých (?) možná ..přirozeně zahrané, emocionálně silné, uvěřitelné, dojemné (!) určitě ..90% ()

Lenka_J

Jedno z největších překvapení poslední doby. Short Term 12 je sice nenápadný snímek, ale rozhodně si zaslouží velkou pozornost. Příběh ze zařízení pro mladistvé nám otvírá dveře do životů jednotlivých lidí, kteří jsou zde nuceni žít a nebo zde dobrovolně pracují. Strasti a osudy jednotlivých postav ve filmu jsou skvěle vykreslené a pro mě bylo velmi snadné si ke všem najít cestu a přesto, že je můj život natolik odlišný od jejich, bylo pro mě jednoduché je pochopit a soucítit s nimi. Důležitou součástí skvěle napsaných postav a jejich příběhů jsou také jejich protagonisté, u kterých jsem ani neměla pocit, že jde o herce, ale o lidi, kterým skutečně tyhle příběhy patří. Ať už šlo o skvělou Brie Larson nebo Kaitlyn Dever, všichni jako by nebyli jen stvořeni pro tyto role, ale skutečně se těmito postavami stali. Byl to pro mě jeden z nejsilnějších filmových zážitků za dlouhou dobu a jediné, co bych vytkla je to, že bych tento filmový prožitek nejraději ještě prodloužila a nahlédla do života postav ještě více. ()

maren33

Silná a emotivní nezávislárna s překrásnou, citlivě intimní kamerou. V příběhu s velmi sympatickým obsazením, věrohodně reflektující pocity problémových dětí z jednoho ústavu. Ve výsledku braná s nadhledem a jistým humorem v rozporu s každodenními psychickými i fyzickými nátlaky zúčastněných. Objektivně trochu idealistický, ale strašně příjemný snímek. ()

Seti

Docela drsné drama z prostředí americké obdoby dětského domova (nebo něčeho na ten způsob), které zachycuje problémy nejen tamních chovanců, ale také jejich vychovatelů (použil jsem asi nesprávnou nebo naprosto zastaralou a nekorektní terminologii, a věřím, že američtí sluníčkáři už vymysleli daleko modernější, vědečtější a liberálnější názvosloví). Jen mě při sledování udivilo, že většina tamních dětí byla školou povinných a jediné, co dělali, bylo čučení na televizi, hraní her a válení se na kavalci. ()

Hanys_

Takový malý filmík o silných tématech s neokoukanými tvářemi. Na můj vkus tady ale těch životních neštěstí bylo asi až moc. 6/10 ()

noby

Short Term 12 to trochu přehání s tím, kolik problémů nacpat do jednoho filmu, ale staví se k nim obdivuhodně, citlivě a s mimořádným pochopením. Zároveň se v problémech dokáže neutápět a čas od času vykouzlit i úsměv na tváři. Vyznění je nakonec skoro až optimistické, ale především uklidňující - nebojte, jste mezi svými. ()

666Carnage

Zájimavé drama, neznámí herci ale téma, které snad zaujme a vezme každého. Jeden z těch lepších filmů tohodle stylu. 80% ()

aquiver

Krása. Přímo oslava amerického nezávislého filmu. Není potřeba žádný rozpočet, žádné velké kulisy, prakticky nic... Postačí herci, kteří do toho dají všechno, a tvůrce, který zvládne zajímavý a smysluplný scénář citlivě natočit. Dětský domov, šikana a spousta podobných témat... poctivá uchvacující digitální ruční kamera, která snímá obličeje zblízka, mladí herci hrají téměř bezchybně... tomuto druhu filmu je potřeba fandit... je to lepší než drtivá většina komerční produkce, kde je nutné nasadit konvence, aby si film na sebe vydělal... 95 % ()

jakeer

Americké nezávislé filmy (narozdiel od hollywoodskych) nemám rád, nevedia to tak ako Európania. Kým takí Dáni by podobnú látku spracovali civilne a autenticky, tuto je cítiť z každej scény štylizovanosť. V ústave sú všetky postavy doslova archetypy problémových tínedžerov. Dokonca aj tá depresívna nálada napokon smerovala k "sladkému" happyendu. Som však rád, že po tomto filme štvorica hlavných hereckých predstaviteľov urobila kariéru - v nasledujúcich rokoch som videl každého jedného z nich v niečom kvalitnom. Tu musím vyzdvihnúť mladú Kaitlyn Dever, ktorá už v šestnástich hrala veľmi dobre. ()

peetriss

Odzbrojující a zasahující psychologické drama, ve kterém se pod jednou ústavní střechou snoubí, a tím násobí, bolest, rány a deprese chovanců i jedné z vychovatelek, která má s dětmi společného více, než se na první pohled zdá. Destin Cretton dokázal realisticky a velice účinně vystihnout duševní past, ve které se postavy nacházejí, možná se někomu může zdát, že se postavy chovají nelogicky nebo hystericky, ale pokud je člověk dohnán až na hranu, právě tak se chová. Dvojice Brie Larson a Kaitlyn Dever se zatím potýká s nevýznamnými rolemi, snad jim konečně někdo dá větší možnost, protože na své výkony mohou být hrdé. Souhlasím s názory, že se jedná o nejlepší nezávislý film roku 2013, který ve mně bude ještě dlouho doznívat. ()

angloumene

Film o sociálně slabých, který se vás narozdíl od většiny hollywoodských bijáků opravdu dotkne. Jednoduchá a trochu předvídatelná linka představuje pár dní života v domově pro teenagery v tísni. Seznamujeme se s osobním příběhem několika dětí i jejich vychovatelů, což nám dává možnost pochopit jejich na první pohled ne uplně přirozenou motivaci.Jedná se o sociální drama , které je relativně lehké svým ztvárněním, ale o to hlubší ve svém vyznění. ()

Mikino00

Film stojí a padá na skvělém výkonu Brie Larson, jejíž výkon je velice intenzivní a věrohodný. Po dějové stránce se film začne v druhé polovině dějově zajídat, nic nečekaného nepřichází a dorazí i tradiční americký šťastný konec. ()

Florfila

Neuvěřitelný film. Už od páté minuty mi tekly slzy proudem. Tenhle snímek byl natočen tak nefalšovaně a s takovou hloubkou, že se budu vzpamatovávat ještě dlouho. A přeci je tam zakomponována i naděje. Krásná naděje na to, že se z té bolesti dá nějak uzdravit, nebo ji překonat a nebo se snažit, jak to jen jde... Velmi citlivé, s atmosférou a duší... ()

Martyr

Pri podobnych pohodovkach zaspavam jedna radost ale tu sa nieco podarilo. Zopar efektne zmixovanych smutnych osudov, ktorym sa da uverit a zaujmu. V beznom zivote si ani neuvedomujeme, ze ludia, ktori pomahaju inym ludom naozaj existuju...kedze osobne ziadneho nepoznam, a tipujem, ze ani vy, pozrite sa na to. Ziadny herecky koncert sa nekona, iba obycajne tvare ako zo zivota. Viem si predstavit aj ine zakoncenie ale to by muselo byt nad 18 rokov, a pribeh by bol urcite zajimavy aj pre fanusikov korejskych krvakov. Slusna nizkorozpoctovka. ()