Dočasný domov

(festivalový název)
  • USA Short Term 12 (více)

Grace je mladá vedoucí diagnostického ústavu, která celý svůj život zasvětila pomoci problémovým dětem. Když se ale dozví, že se má její život od základů změnit, je i ona dohnána svou nepříjemnou minulostí. Složitou situaci ještě zhorší nová obyvatelka ústavu Jayden - nadaná dívka, ke které Grace cítí silné pouto. (dresi)

DJ_bart

Přesně tohle si představuju pod pojmem "nezávislý americký drama". Určitě jedno z nejlepších za tuhle dekádu. Brie Larson je neskutečně underrated herečka. ()

Jhershaw

Po tom všem, hlavně americkém, hypu (99% na Rottenech) jsem čekal víc. Uznávám poutavé téma a přesvědčivé herecké ztvárnění, ale chyběl mi nějaký vývoj, silnější příběhový oblouk. Tady se bohužel jen klouže po povrchu a ukáže několik scének, z nichž jen některé jsou silné. ()

Chlupis

Hodnocení, které Short Term sbírá všude po světě, snad nemůže být více vydřené. Na první pohled nezajímavý indie kalkul, kterých tu byly v posledních letech desítky, nakonec ale úžasně zrežírovaný a zahraný film, který tak přirozeně kombinuje vážné momenty s těmi odlehčenými, že v závěru nezbývá než podlehnout. ()

misterz

Film o veľkých problémoch dospievania nakrútený veľmi precízne, realisticky a tak správnou a príjemnou indie formou... Najlepšie problémy toho druhého pochopí ten, kto sám niečo podobné zažil, niet nad vlastnú skúsenosť, hoci bolestnú. Avšak keď z toho človek dokáže niečo vyťažiť a na základe toho pomôcť niekomu inému tak to ani toľko nebolí... Páčila sa mi tá myšlienka. Len škoda, že sa tu ohľadom ústrednej dvojice neišlo do väčšej hĺbky, to si priam pýtalo hlbší psychologický ponor. Tiež by možno nezaškodilo trochu viac sa povenovať vzťahu Grace s Masonom, hlavne v ich začiatkoch. Celkovo však spokojnosť. Nadpriemer. 75/100 ()

sochoking

Nehovorím, že to bolo zlé, ale najlepšia na tomto filme bola asi tá Masonova historka na konci pred tým, než vybehne ten jebko s americkou vlajkou. ()

dr.horrible

Po dlhšej dobe ma niečo zase decentne dojalo. A bez citového vydierania. Ten film je natoľko inteligentný a skutočný, že nejaký detinský pátos je preňho príliš nedospelý. Toto bolí, toto sú ozajstné emócie a tento malý masterpiece, to s nimi vie lepšie ako väčšina mainstreamovej produkcie dohromady. Neskutočne krásny film. ()

Jordan

napriek tomu, v akom prostredí sa to odohráva, je tento film predchnutý úžasným optimizmom a dobrou energiou - a vďakabohu nezaťaženou moralizovaním, patetizmom alebo klišé; ()

nascendi

Videl som už niekoľko filmov o mládeži, ktorá sa nevie zbaviť démonov zo svojho doterajšieho života a o terapeutoch, ktorí nehľadiac na vlastný, často problémový život, sa im snažia všemožne pomôcť. Rozumovo to chápem, ale pre pochopene a empatiu mi chýba vlastná skúsenosť. Preto sledujem takéto filmy nezaujato a som rád keď skončia. Tento bol možno o niečo lepší, ale videl som ho s ruským dabingom, na ktorý niekto naklonoval české titulky. A to už bolo nad moje sily. ()

Happens

Tohle je taková srdeční záležitost, je to o nekončící snaze sociálních pracovníků v diagnostickém ústavu zlepšit životy jednotlivých dětí. Boj na první pohled marný, náročný, ale extrémně důležitý, je vidět, že může sklízet plody. Sebeléčení traumat skrze pomáhání druhým. Proč ne. ()

mat.ilda

I v americkém Klokánku, záchytné to stanici, chránící děti před vlastními rodiči, dochází ke stejnému jevu, jako u nás a všude jinde - bolestí ze sebepoškozování si dokazovat, že žiji, že cítím, že pohled na vlastní krev mi dá na chvíli zapomenout... Den otevřených dveří v "Short Term 12" však navíc nastoluje otázku, jak až je vhodné, aby se o takzvaně "znevýhodněné" děti starali ti, co si prošli podobným peklem, ano, dokáží odhalit rébusy, do kterých šifrují svá volání o pomoc, jsou jim blíž vědomím stejného stigmatu... ale dovedou zvládnout svoje vlastní emoce ve vyhrocených situacích, neposouvají záchranné hranice podle svých traumatických zážitků, nezatáhnou je do svých skříní s kostlivci? Není rozumnější pouze nadhled profesionála, byť z nastudovaných modelů? Pointa zní - obojí je správné, jen je třeba oba přístupy citlivě nakombinovat, pak naděje na záchranu není jen teoretickou učebnicovou formulí... Zajímavé, civilní, uvěřitelné. ()

kajda.l

Škoda neuspokojivého vypointování vztahu mezi Grace a Jayden. Akce, která neměla opodstatnění a posloužila jen k ulehčení práce tvůrcům. Násilím docílit úspěchu proti násilníkovi ve výsledku není terapeutická výhra. Strašná škoda. A přitom to do té doby, s vyjímkou úvodní "humorné" historky o hovně, fungovalo fantasticky. Realistické v detailech i pracovních postupech. A Jayden byla skvěle napsaná. I proto mě nakonec mrzí, že jakožto klientka měla větší nadhled a navrch před terapeutkou. Velmi dobrý film, který se nesnaží dojímat. Jen načrtává problematiku a poodhaluje případy, kterých jsou tisíce. Kdo pracuje v oboru, ví. Výzva 2017 - zatím to nejlepší od eLeR (v součtu s loňským rokem) ()

Kamca_

Čekala jsem od toho asi moc. Jako téma na námět je to super, ale bylo to kapku nudně zpracované. Myslím, že se to dalo ztvárnit mnohem líp. Ani trochu mě to nevtáhlo do děje. Tuhle tématiku mám hodně ráda, ale tento film je pro mě zklamání. Přišlo mi, že je tam málo hudby a herci mi taky nějak extra nesedli. Po půl hodině jsem se začala nudit a bylo tam na mě až moc prázdných scén. A taky mi vadila ta kamera. Tohle moc nemusím. 60%. ()

maseer2

hrozně (místy ne-)příjemná indie pecka z ústavu pro problémové děti, která je napěchovaná emocemi, zaryje se vám hluboko pod kůži a nejednou vhrkne slzy do očí.. a Brie Olson (teda Larson) je hodně velká sympaťanda :) ()

Borrtex

Precizně zpracovaná závažná problematika dnešní společnosti. Ukázka toho, jak je někdy vnímání samozřejmosti nutné potlačit a uvědomit si, jaké máme vlastně štěstí, že okolo sebe máme milující rodinu. Perfektní herecké role a užitečná smysluplná pointa. Doporučuji. ()

cjmafia

Indie filmů je v poslední době k mání opravdu ve velikém množství a já osobně jsem za ně rád, protože se z nich začíná stávat můj oblíbený žánr. Short Term 12 patří určitě mezi to nejlepší co se v tomto žánru v posledních letech urodilo. Velice silné téma, které nám snímek podává velice uvěřitelně a netlačí zbytečně na pilu typickým vyděračským Hollywoodským způsobem. Postav Vám musí být líto a fandit jim prostě musíte za každou cenu. Zajímavé je, že i v tomto tématu se najde ve filmu plno pozitivních emocí, takže někdy se smějete a někdy Vás film donutí přemýšlet. Přemýšlet o tom, že né každý v životě má takové štěstí, jako já/vy. 9,5/10. ()

JohnCZ

S ohledem na hodně vysoké hodnocení jsem asi čekal ještě trochu něco víc než jen hodně solidně natočený a zahraný indie film se vším, co k podobným filmům patří. Snaha o reálné pojetí, kvalitní herectví, lehce klaustrofobická kamera, zajímavý výběr hudby a bohužel místy i jistá utahanost. Na druhou stranu ale je Short Term 12 poměrně hodně realistická záležitost s nulovou dávkou amerického patosu a přesto film dokázal vyvolat dostatečně silné emoce. Za příběh o žraloku a chobotnici dávám čtvrtou hvězdu. ()