Spása

The Salvation

• Švédsko

Salvation, The

Western / Drama

Dánsko / Velká Británie / Jihoafrická republika / Švédsko / Belgie, 2014, 92 min

A tak se zrodil Smørrebrød western aneb Šílený Mikymaus konečně dostal pořádnou akční roli. A dokonce tentokrát Madsovi ani trochu, zaplaťodin, Netuhne Valhalla, takže žádné vikingské halušky ani hodinová rozjímání nad mrtvým kojotem, po nichž by beznadějně klesla i ta nejtužší nadměrná očekávání. Jen čistý, surově syrový zápaďák, plný nejnespravedlivějších nespravedlností, padouchů prohnilejších než chrup bezdomovce, katalogově ustrašených přizdisráčů a Evky Zelené s prořízlou držkou v nejužvaněnější roli její dosavadní kariéry. Nad něčím takovým by si i Kája Máj zlomil péro, okamžitě nechal bandou Šošonů brutálně skalpovat svého hrdinu s neuvěřitelně umytými vlasy a začal psát první díl ságy pod názvem „Mads, bledý džentlmen“. Doufám, že ten drakkar s nemytými válečníky, vystrkujícími u pobřeží Losích Andělic holé prdele na nápis Holýúd, jen tak neodpluje a ihned chci dvojku „Ropa na Stříbrném jezeře“!(21.10.2014)

Velmi přímočarý a generický western se vším, co k tomuto žánru patří. Mikkelsenovi jeho mstitelkská role jde a Jeffrey Dean Morgan je fajn padouch. Nic moc navíc toho ale film nenabízí (Eva Green ve westernově atypicky emancipované roli je každopádně velké plus) a za týden si ho jen ztěží budu pamatovat. Nicméně tleskám Dánům za snahu vůbec se do takové žánrovky pustit.(19.2.2015)

Takové dánské westernové poprvé. Šup šup, rychle to uteče, je to přímočaré, naprosto bez invence a na konci je hromada krve. To ti Italové, to je jiná liga. Hezky se s tím pomazlí, jsou nápadití, mění polohy a zakončení dlouho prodlužují.(28.12.2015)

Přijemně minimalistickej ale zároveň strhujícně grandiózní akční western, kterej ani na minutu nenudí. Absolutně nechápu, jak vůbec někdo mohl ten Divokej západ přežít. Strašný. Fakt strašný!!(31.5.2015)

Pomalé tempo a herecké obsazení v čele se sympatickým, severským duem Mikkelsen, Persbrandt do hlavních rolí byly asi největší klady tohoto westernu. Od filmu jsem měl velké očekávání hlavně díky scénáři A. T. Jensena, jenže právě tato část byla dost jednoduchá - možná by nevadila, kdyby nás na konci čekala epická přestřelka, jenže ta mi přišla tak nějak normální. Atmosféra byla vystižena pěkně, ale měl bych určité problémy s vizuálem, kde se mi nepozdávaly určité počítačové záběry, od Dánska bych čekal víc. Je to škoda, byl promrhán potenciál na suprový western, ale to by chtělo více zvratů v ději a propracovanější scénář. Měl jsem nutkání zvednout hodnocení, ale tentokrát to neudělám.(26.11.2014)