Spása

• Dánsko

The Salvation

Western / Drama

Dánsko / Velká Británie / Jihoafrická republika, 2014, 89 min

Poněvadž to tady každý vychvaluje tak zapáleně, až mu nadšením vytékají tělní tekutiny i z otvorů, ze kterých by běžně tvarovanému člověku v žádném případě vytékat neměly, a to ani po pobodání loveckým nožem, tak zde musím uvědoměle utrousit špetku té kritiky. Předně bych se chtěl pozastavit nad syndromem premortální žvanivosti, kterým trpí každý správný padouch v okruhu jednoho filmu. Ten se totiž bohužel nevyhnul ani našemu, do posledního strupu pečlivě prohnilému, děsivému banditovi, z jehož očí prýští nenávist o síle dvou a půl satanů, a který by vás byl schopen zabít i knedlíkem, kdyby ho měl po ruce. Tyto situace jsou vždy precizně modelové a v podstatě se jen kopírují; náš hrdina leží zraněný na zemi, byť jeho tělo během filmu spolykalo víc kulek, než průměrná šlapka během standardní směny ve Stodolní, ale to nevadí, protože běžný divák si napětím prokousává rty a nehty se sveřepě dobývá do opěradla semišového gauče. Když v tom k němu přistoupí hlavní záporák. Ten, ač po celou dobu filmu střílel postavy do hlav rychlostí Breivika, nyní stojí před hrdinou a za žádnou cenu si neodpustí tradiční monolog typu "...chci ovládnout celý svět, protože Frýdek-Místek je mi moc malej a ani ty mi v tom nezabráníš...", nebo "...ano, to já jsem ti zabil matku v tu noc, kdy sis u stánku dával načos s kečupem...", případně "...vyprstil jsi mi psa ty zmrde a to se nedělá...", asi proto, aby si hlavní hrdina mohl dvě sekundy před smrtí překvapeně říct "ty píčo, dobrej tah vole!". A zatímco si divák z nervozity začíná propocenými dlaněmi resuscitovat hrudník, z dáli se zjeví druhořadá postava, jež zmizela v polovině zápletky, aby se mohla zčistajasna vynořit na konci filmu a v poslední pikosekundě zachránit situaci, sejmout záporáka a šukat s hlavním hrdinou až na věky věků. A všichni jsou hepy jak kráva. Tak téměř identické to bylo i v tomto filmu, což je škoda, že se takové klišoidní momenty prodraly i do filmu, kde je střílení dětí do spánku běžnější než čištění zubů. Ale jinak to bylo relativně koukatelné. Závěrem nutno podotknout, že jsem si film málem ani nepustil a to z důvodu přítomnosti Evy Green, poněvadž mě poslední dobou začíná solidně srát, neb je namrdaná v každém druhém filmu a já začínám mít strach si v šest na Nově pustit Ulici, aby tam ta jebka na mě nevyskočila. Ovšem ještě víc, než ona, mě iritují všichni ti stydkými pysky neposkvrnění frustráti, co nad ní dlachní ocasy rychlostí čtyř ejakulací za masturbaci a neustále ji vyzdvihují do nebes sexuálních ikon. Hovno. Měli byste přeleštit svícen nad něčím kompaktnějším. A pak i šulina.(29.10.2014)

Dánom sa podarilo natočiť perfektný western aký tu už dávno nebol. Dejovo jednoduché, za to však prehľadné a priamočiare. Atmosféra bola priam nabitá živočíšnou krutosťou divokého západu. Potešilo aj pár pripomienok a asociácií s Leonem, napr. hneď na začiatku ako bratia čakajú na prichádzajúci vlak, bez rečí, bez slov, ktoré aj tak boli zbytočné, pretože všetko potrebné sa dalo vyčítať z ich tvárí. Nádhera. Mikkelsen typovo perfektne zapadol do postavy cudzinca a o tom, že hral ako z profesorskej knihy sa hádam ani netreba zmieňovať. Príjemne prekvapil aj Morgan, po všetkých tých slaďárňach, kriminálkach a priemerných akčných alebo hororových filmoch konečne rola, kde vynikol ako nekompromisný, bezcitný záporák. Jednoznačne zatiaľ jeho najlepší film. Škoda Evy Green, jej postava mi tu prišla trocha nevyužitá a slabá. Nepomohol tomu ani ten jej vyrezaný jazyk, veľmi mi tu chýbal jej nádherne zafarbený hlas. Keby tu bola trocha výraznejšia, osobitejšia hudba, mohlo ísť o snímok kvalitou zrovnateľný s tými najlepšími klasickými kúskami od legendárnej dvojky Leone-Morricone. 87/100(21.10.2014)

Velmi přímočarý a generický western se vším, co k tomuto žánru patří. Mikkelsenovi jeho mstitelkská role jde a Jeffrey Dean Morgan je fajn padouch. Nic moc navíc toho ale film nenabízí (Eva Green ve westernově atypicky emancipované roli je každopádně velké plus) a za týden si ho jen ztěží budu pamatovat. Nicméně tleskám Dánům za snahu vůbec se do takové žánrovky pustit.(19.2.2015)

Orálek bez jazyka asi nebude to pravé ořechové, co? Ovšem Šílený Dánkensen, poučený z vajldvestové mortality samiček rád vezme, co je, předpokládám. Tak, to bychom měli za sebou spoilery a nyní k filmu: špinavá záležitost. Špinda Strakáček vyzvedne po letech zapomnění svou špindu i špinďátko. Než se stihnou řádně po americku zašpinit, pošpiní ji (a asi i jej) dva špínové svými špinidly. Špinda následně vrávorá z křeče do krize a naopak, aby posléze vyvrcholil olovem. Jak říkám, špinavá záležitost. A velice vydařená. Berme tedy za bernou minci, že Vikingové točí vydařené zápaďáky. Těm blbečkům za oceánem za chvilku nezbude žádný primát, co?(28.10.2014)

„Sám nemáte šanci!“ Přiznávám, že jsem snímku před projekcí kvůli hloupému národnostnímu předsudku příliš nevěřil. Po zhlédnutí nutno omluvně dodat, že zbytečně. Dánové (spolu s koprodukčními partnery) se opravdu vytáhli a pominu-li upozornění na dánské reálie a samozřejmě jazyk, podařilo se jim natočit velmi čistokrevný western. Možná poněkud přímočařejší (či jednodušší, chcete-li), ale přesto dost kvalitní. Kupříkladu už jen fakt, že tvůrci hned na začátek dají jasně najevo, že hlavní hrdina je bývalý voják, pak nemusí v divákovi vyvolávat pochyby ohledně schopností, které poněkud nekorespondují s prací obyčejného farmáře (podobné je to s pohledem na to, kolik vydrží, což začalo krapet drhnout až v závěru). Vůbec se mi konec líbil (pokrytectví vs. smíření) a bylo mi dost jedno, že byl předvídatelný (ostatně jako celý film). Z detailů bylo úsměvné snad jen to, jak v nekonečném dešti nikomu nezvlhly náboje, což je ale na druhou stranu vlastně jen prkotina. Tak či tak, The Salvation je poctivá žánrovka, která si v mých očích zasluhuje slušné 4*. „Nebudou to poslední lidé, které tady Delarue zabije.“ – „Ne. Nejspíš ne. Ale vaše smrt nám poskytne trochu času.“(26.1.2015)