Spása

• Dánsko

The Salvation

Western / Drama

Dánsko / Velká Británie / Jihoafrická republika, 2014, 89 min

Ouha, kdo by to řekl! Dánové a western v roce 2014 - a taková paráda. Při zachování westernového schéma chytře a vynalézavě vedený příběh sice s předvídatelným závěrem, ale mnoha nečekanými zvraty. Výteční herci v čele s Mads Mikkelsenem, který je schopný zahrát úplně všechno, jako by právě to byla ta jeho nejlepší poloha.(28.6.2015)

Orálek bez jazyka asi nebude to pravé ořechové, co? Ovšem Šílený Dánkensen, poučený z vajldvestové mortality samiček rád vezme, co je, předpokládám. Tak, to bychom měli za sebou spoilery a nyní k filmu: špinavá záležitost. Špinda Strakáček vyzvedne po letech zapomnění svou špindu i špinďátko. Než se stihnou řádně po americku zašpinit, pošpiní ji (a asi i jej) dva špínové svými špinidly. Špinda následně vrávorá z křeče do krize a naopak, aby posléze vyvrcholil olovem. Jak říkám, špinavá záležitost. A velice vydařená. Berme tedy za bernou minci, že Vikingové točí vydařené zápaďáky. Těm blbečkům za oceánem za chvilku nezbude žádný primát, co?(28.10.2014)

Béčkový archetypální western ve vystajlovaném vizuálním podání. Zkonzumovat, zapomenout. Nic proti tomu nemám, ale povyšovat tohle na novou klasiku značí o velkém nedostatku soudnosti. Mě spíš jako fanouška žánru zamrzí, že ve všech směrech bohatší letošní The Homesman je zcela mimo pozornost.(26.11.2014)

Přímější zápletku jsem snad nikdy ani v žádném jiném westernu nenašel. Zbytečně nadhodnocené, protože Mads zde nemá co hrát a Eva tady po delší době nic neukáže (ani mě to už nevadí). Jeffrey Dean Morgan situaci nezachrání a takhle bych mohl pokračovat do nekonečna. Koukat se na to samozřejmě dá, ale nic hlubšího nezůstane. Závěrečná střílečka můj dojem zbytečnosti tohoto filmu jen potvrdila. 55%(25.12.2014)

Píše se rok 1871. Jsme v Americe. Je to smutný příběh a je velmi umně natočený. Ponurá hudba a krásná práce kameramana. Některé šedé odstíny jsou až skoro strašidelné. CITÁT - Chci vědět, kdo bratra zabil.............. Příběh se záhy rozjede a je to masakr. V Božím království se tomu říká: Zub za zub. I když tady bych to tvrzení trochu přehnal a řekl bych: Zub za celou čelist a dost možná ještě víc. CITÁT - Smrt toho muže je na vás...........(5.8.2015)