Píší se 70. léta 19. století. Uprostřed nových osadníků a psanců čeká dánský přistěhovalec Jon (Mads Mikkelsen) už dlouhá léta, aby mohl svou ženu se synem přivést do Spojených států. Když se mu to konečně podaří, oba se jen chvíli po příjezdu stanou obětmi hrůzného zločinu. Jon ze žalu a zoufalství pachatele zabije, což se neobejde bez ostré reakce. Bratrem zabitého vraha je totiž bezcitný plukovník Delarue, který terorizuje městečko Black Creek a nezastaví se před ničím, co by mu zabránilo pomstít svého sourozence. Bez pomoci komunity, která ho opustila a zavrhla, se Jon mění z mírumilovného osadníka v neohroženého bojovníka, který musí zachránit město a najít klid v duši. (Bontonfilm)

MikO_NR_1909

Zhýralý pohľad na medziľudské správanie v tomto moderne štylizovanom westerne viedol k zaujímavému, formálne digitalizovanému spracovaniu. V mnohých momentoch je film správne napínavý, veľa vecí stojí na vnútrozáberových gestách a pohľadoch. Nepochopím však mentálnu výbavu celého štábu. To, čo fungovalo určitý čas, nemožno aplikovať na všetky rozuzlenia a prestrelkovú komplikovanosť. Je to škoda, lebo The Salvation je natočený moderným štýlom s mnohými invenčnými kamerovými nájazdmi, ktoré prekvapivo nerušia osadenstvo, ani horlivosť a ani temperament postáv. ()

erased

Dánský autorský western natáčený v Jihoafrické Republice mohl být prakticky čímkoliv, počínaje lidským dramatem, mrazivým thrillerem konče, ale ryzí revenge western je tím posledním, co jsem od The Salvation čekal. Temněji vykreslená ústřední trojice kovboj-kráska-bandita je však ve zdejším nestandardním provedení skvělým osvěžením důvěrně známé kostry příběhu. A přestože mám raději moderní, méně jednoznačné westerny, tento návrat do zlatých let žánru nekonvenčníma očima dánského režiséra je jednoznačně příjemným překvapením. ()

fragre

Dánský western - to znělo zajímavě, ale nebylo to zajímavé. Jo, Dánové opravdu umí zručně kopírovat hollywoodská klišé, ale to je vše, nic nového nepřidali. Tohle je jeden z filmů, které snad vznikly jen proto aby ukazovaly násilí. Samozřejmě lotři musí být sakra lotrovští a spáchat opravdu odporné zločiny, ale dmsn je to jen proto, aby hlavní hrdina mohl následně ty lotry likvidovat nejrůznějšími a nejhrůznějšími způsoby, aniž by byl divák vystaven nějakému morálnímu rozhodování a s klidným svědomím se mohl ráchat v zobrazování násilí - vždyť ty svině si to zaslouží. Od nějakých neskrývaných škvárů se Seagalem a Van Dammem k vyššímu populáru od Tarantina či tomuto. Připadá mi, že filmů tohoto druhu přibývá, tak kdo ví, zda to není znamení Času. ()

kaylin

Ať žije moderní western pro to, že pořád ještě žije. Pravda možná trochu překvapí, že tohle je film z dánsko-britsko-jihoafrické koprodukce, ale nic to nemění na tom, že je to výborná, drsná podívaná o jedné pomstě. A člověk by si myslel, že podobné filmy už se vyčerpaly. Nevyčerpaly a Mads je jako kovboj a správný chlap skvělý. ()

harfuska

A ja bláhová som dúfala, že aj keď tu hrá Eva, može to za niečo stáť. Bohužiaľ, ani jej neprítomnosť by to nevytrhla z biedy. Umelé, lacné, bez atmosféry a vhodných hercov. Ok, možno by sa 2 fajnový fúzači našli, ale to je na dobrý western kurňa málo! ()

italka63

Trochu zklamání, bohužel. Možná jsem neměla tu úplně správnou náladu, kdo ví. A tak tomuhle westernu s trochu neobvyklým dějem, dávám tři hvězdy. Jednu za úsporného herectvím s kamennou tváří, Madse, druhou za padoucha Jeffreyho Dean Morgana, jo jo, tam je to s jeho očima a podmanivý hlasem jasné, a třetí za kameru a hudbu. ()

Rakosnicek77

Ano, možná už mnohokrát omleté téma, ve stylu msta, oko za oko atd. Málo který western sebou ale nese takovou ponurou atmosféru, spojením dokonalé kamery, hudby a celkovou atmosférou, která se v příběhu odehrává. Nemohl jsem si pomoct, ale filmík jsem slupnul jako malinu a věřím, že i kdyby byl o pár minut delší, tak by mi to vůbec nevadilo. Žádný nesmrtelný hrdina, vše uvěřitelné a i když to bylo celkem předvídatelné, tak jsem byl celkem překvapen faktem, že si při odjezdu na konci filmu, nenaložila princeznička i tu tašku s penězi, kvůli které málem přišla o kejhák... :o) Viděno jako 19 film v pořadí v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií ()

Kaluž

Další důkaz, že dánský chameleon Mads Mikkelsen zahraje všechno. Řemeslně vypiplaná žánrovka, která bez uzardění recykluje veškerá westernová klišé. Špinavý vizuál, předvídatelná zápletka, přímočarý děj, otřepané charaktery a úderný závěr. Vzhledem k tomu, že je western dávno mrtvej, nic víc vlastně ani nepotřebujem. ()

PAGE

Od Australského westernu The Proposition z roku 2005, jsem dlouhých devět let, čekal na pořádný western a jak jinak, museli ho natočit Dánové, protože ze států sem už hodně dlouho chodí většinou povrchní a podprůměrné sračky. Trochu se vymyká Tarantino, ale tohle mě rozhodně bavilo víc, než jeho Nespoutaný Django. Film má myšlenku a je skvěle natočený, pravděpodobně proto, ho nekoupila žádná naše filmová distribuční společnost. Potřebují z nás totiž udělat takové tupé stádečko, bez vlastního myšlení, které bude utrácet za americké slátaniny a přesně takové, jaké ukazuje tento film. Doporučuji všem!! ()

JohnMiller

Dánska kinematografia ma baví čím ďalej, tím viac. Tvorcovia si dokážu poradiť s hocijakou témou, dokonca aj s weternom ako to môžeme v tejto snímke vidieť. Western patrí k takému môjmu žánru, srdcu veľmi blízkemu, a preto som pri ňom veľmi vyberavý. Skôr zhľadiam k Talianskym "špagetám" než k dnešnej tvorbe avšak aj dneska sa nájdu skvelé kúsky. A Salvation k nim právom patrí. Už iba to skvelé obsadenie (Mads Mikkelsen, Eva Green) vo mne vyvolávalo veľké očakávania. Musím vyzdvihnúť dokonalú produkciu ktorá akoby vypadla z Spaghetty weternov. Vizuálna stránka ma pohlita. Sledoval som to, jedna radosť. Hudba bola tiež fantasická.. Cit pre gitaru ktorý evokuje divoký západ ma fascinoval.. Klasický príbeh o pomste, ktorý bol však poňatý tak trochu inak, mi tiež sadol... Jediné čo mi tu vadilo boli CGI headshoty z blízka (určite by to narobilo lebke viac škody ako iba červený fľak) a CGI oheň pri konci ktorý si takisto mohli odpustiť..Ale Ináč nemám čo vytknúť ()

Duotone28

Veľmi príjemné severské prekvapenie. Fanúšikovia Mikkelsena si prídu na svoje, bez zaváhania. A kto navyše lúbi "westcoast" zátišia, bude úplne vysmiaty:)! Nazdar ()

salalala

Hodně příjemný pokus o severský western dost připomíná tento žánr v jeho nejlepší podobě. Kristian Levring neměl potřebu vymýšlet cokoliv nového a spolehl se jen a pouze na otřepaný, ale v žánru stále fungující příběh o pomstě. Možná i proto se soustředil na úplně jiné věci - k těm nejlepším patří perfektní syrová atmosféra, která postupem času houstne a houstne a zajímavá nekompromisnost, s níž postavy jednají. Vzhledem k dobře zvolené krátké stopáži není čas na nějakou vatu, ale děje se tu jen to nejpodstatnější a i to tempo, které je hodně pomalé, je snesitelné i pro méně tolerantního diváka. Dialogy jsou potřebně suché a přestřelky výborně natočené. Jestli ale něčím tvůrce zabodoval beze zbytku, je to naprosto excelentní obsazení. Mads Mikkelsen rozehrává své charisma a víc není třeba, Eva Green náročnou úlohu beze slov zvládla stejně tak dokonale a už není jen za tu sexy ženu a také Jeffrey Dean Morgan jakožto záporák je obstojný, i ty menší role jsou ale obsazeny výtečně a účast Erica Cantony, Mikaela Persbrandta nebo Jonathana Pryce je moc fajn. Možná je škoda, že to Levring nepojal ještě trochu drsněji a akce mohla být o dost brutálnější, což by se k celkovému vyznění hodilo, určitě by asi prospělo i trochu víc odvahy a originality. Ono to ale zase tolik nevadí, protože The Salvation je řemeslně zvládnuto velmi dobře a svůj účel naprosto splní. 70 % ()

Dont

Klasické mnohokrát viděné westernové téma souboje jednoho muže proti terorizující bandě, motiv pomsty kvůli ztracené rodině stejně tak stokrát přemletý, ale kladné body Salvation získává za pro tento žánr netradiční evropský rukopis, postavu vojáka v podání Madse Mikkelsena a za syrovost a bezútěšnost, která je pro film charakteristická. Vytknout by se dala předvídatelnost děje. Určitě ale vítané oživení skomírajícího žánru. ()

radektejkal

"Tak co kluci, nenatočíme nějaký western?" - "Ale jo, ale o čem?" - "No, normální western! Jak mu ublíží a on je všechny pobije! - "Ale tohle tady bylo už mockrát, o tu bude novýho?" - "No přece drony, efektní zobrazení průstřelů lebek a žena jako deus ex machina!" - "A co hrdina?" - "Bude to takovej správňák: nekouří nepije, nesmilní, moc nemluví, není karbaník, byť má rysy pokerového kráče - a je slavný jako John Wayne a není to Eric Cantona". - "A jak to nazvem? No, když nejlepší film se jmenuje Redemption, tak ho nazvem Salvation! - Tak chlapi, dem na to!" ()

dee-key

Na rovinu se musí Madsovi přiznat, že drsný cowboy by mu šel. Ono mu teda jde i spousta jiných drsných rolí. Včetně exvojáka, který se snaží v prašné řiti vesmíru vypěstovat kukuřici a nevšiml si, že když zabije souseda, může se stát rentiérem a ropným magnátem. Ale v zásadě na tom filmu nic není. Nic přelomového se nestalo, inovace jsem si asi nevšiml a nejbrutálnější western všech dob to taky není. Zajímavé na tom film u je, že Eva naukázala kůzlata, což je na ní obdivuhodný výkon. Takže dobrý, ale znovu už asi ne. ()

stuntmanMIKE

Ale hej... vedia... vedia tocit westerny aj mimo slavnej US and A. A este ake... Normalne to bolo konecne realisticke...neboli nejake tie pohlady... ani prestrelka jeden vs. 10 v kolecku, kde samozrejme ten jeden vystrila vsetkych... A BEZ PREBITIA !!!!... Ono to mate tak, ked pycha kazdeho naroda kedysi v minulosti nasadla na lodicku a doplavala do zeme zaslubenej. Prisli... rozhliadli sa a zacali sirit krestanstvo, chlast a gulky medzi cervenymi volnomyslienkarmi. No co vam poviem... idealne miesto ako sa nabalit vo velkom style... Esteze ta bol Mads... a esteze mi prefikli zenusku a zabili caparta... hned sa pomiesali karty a "podnikatelia" si uvedomili, ze nasrali zleho chlapa... Co ma bavilo, bolo to, ze Madsik do toho nejde ako Johnny Rambo po hlave, ale ma pod klobukom... ()

TheDon

Hustodémonskykrutopřísný ! Temnej drsnej western, přímočarej, špinavej a nezasviňenej zbytečnejma kecama. Třeba od Evy Green. Ta by za to měla dostat minimálně dva oskary. První role, ve které se mě opravdu líbila, protože neotevřela hubu. Skvělý Eviku ! A zdatně jí sekundoval můj neoblíbenější fotbalista všech dob. Enfant terrible Eric Cantona ! Merd, Ericu, ty vole, já Ti to žral, Tobě to fakt šlo ! Mads Mikelsen naprosto bez jakékoliv emoce. On má prostě takovej ksicht a do westernu se kupodivu dost hodí.Takovej kovboj-terminátor. :) Za mě štyry, protože se mě to mrtě líbilo. 85% ()

Eva Green znovu u Burtona

Eva Green znovu u Burtona