Mrzout

Mrzút

The Grump

Komedie

Finsko, 2014, 113 min

Dalo by sa povedať, že jedna z nosných tém snímku je spoločná s ďalším vynikajúcim severským klenotom - En man som heter Ove (2015). Mám na mysli hlavne vnímanie dnešného uponáhľaného moderného sveta očami staršieho človeka. A podobne ako v En man heter Ove, aj tu sa mnohé situácie v tomto smere nezaobídu bez jemného humoru, no pritom v pozadí cítiť príjemnú smutnú nostalgiu za dobou dávno minulou a kus zdravého sedliackeho rozumu. Rozdiel medzi oboma snímkami je ten, že zatiaľ čo En man... bol viac osobnejší, dramatickejší a emotívne bohatší, tak Mrzout je zase viac filozofickejší a načaté témy rozoberá do väčšej hĺbky. Naozaj radosť počúvať, tie niektoré Mrzoutove myšlienky vážne stáli za to, určite aspoň za úsmev - napr. ...za mojich mladých čias keď bolo niekomu zima tak si dal ešte jedny ponožky alebo išiel na bežky... Podobných "múdrostí" je tu neúrekom. Je to skrátka brilantne vyvážená hĺbavejšia drámička s humorom, veľmi príjemné severské prekvapenie. 85/100(20.10.2016)

Bilancovanie na sklonku života vo svete, do ktorého už "nepatríte". Aj moja babka viedla presne takéto a podobné reči a niekedy bola naozaj protivná. Napriek tomu som ju mala rada. Lipnutie na tom kým človek bol a čo mal, patrí ku koloritu staroby a tu to vystihli veľmi pekne. Silné 4*.(31.10.2016)

Další "bručounský" film, tentokrát z finské dílny. Film o konfliktu generací, o starci, kterému svět utekl příliš do budoucnosti. Nebo naopak nám něco důležitého mizí, chybí?....(11.11.2016)

Mne osobne sa film rozdelil na dve časti: 1) do rezania stromu- bola iritujúca nudná chujovina s množstvom blbých kecov a 2) od rezania stromu do konca- bola úplná šupa! Takže tri za mňa. 50%(9.10.2016)

Přestože film obcoval se všemi zažitými klišé (protivný stařík lpící na minulosti, hysterická snacha vyčerpaná jeho přítomností, ušlápnutý manžel/syn, který trpí komplexem selhání vůči svému otci atp), pobavil a nejednou překvapil. Za sebe ale musím říct, že skandinávským černým komediím sentiment rozhodně nesluší. // Hvězdička nahoru za představitele "mrzouta" - Antti Litja perfektní.(5.2.2016)

• - Antti Litja, ktorý prepožičal svoj hlas postave Mielensäpahoittaja v originálných rozhlasových hrách a zároveň si túto rolu zahral aj v divadelnom prevedení, nebol príliš nadšený svojou účasťou vo filme. Nakoniec súhlasil kvôli svojmu vnukovi. (Da_reba)