Mrzout

Mrzút

The Grump

Komedie

Finsko, 2014, 113 min

Na tento film jsem šla jako na komedii a komedie to rozhodně není. Ač jsme se u filmu hodně nasmála, tak po skončení jsem si uvědomila, že tohle není příběh, který by byl vytržený z kontextu, tohle byla srážka s realitou. Ač jsou situace vedené do extrémů, tak se zde ukazuje střed dvou tvrdohlavých generací a představa člověka, že jeho názor je nejlepší a nad něj není. Je to správná severská komedie. Plusem rozhodně bylo, že jsem byla na promítání ve finštině.(3.2.2016)

• Ruut

úmorné, kdyby to mělo 70 min a bylo ještě víc retro scén, bylo by geniální.(17.2.2016)

Až do obchodného rokovania s Rusmi (ehm teda Sovietmi), to bola veľmi kvalitná komédia. Ale pasáže, kde si postavy vyříkavali čo, kto, kedy a prečo ma už nebavili a hollywoodsky happy end sa sem podľa mňa nemal vôbec dostať. Vtipy boli na škodu diváka buď nasekané viaceré tesne za sebou, alebo sa ich humor strácal vrámci dlhšieho dialógu. Oceňujem, že to boli vtipy veľmi originálne (On právě porovnává Ford Escort s prasetem!), ale pre mňa zas nie až tak smiešne (Možno preto, že nie som Fín?). Dome sa od teen drám posunul k dramédiám o nevšedných starostiach "obyčajných" Fínov. Myslel som, že sa z neho stane svetoznámy režisér s nezameniteľným rukopisom. K tomu síce nedošlo, ale ja ho aj tak budem ďalej rád s láskou volať krstným menom.(5.12.2015)

Přestože film obcoval se všemi zažitými klišé (protivný stařík lpící na minulosti, hysterická snacha vyčerpaná jeho přítomností, ušlápnutý manžel/syn, který trpí komplexem selhání vůči svému otci atp), pobavil a nejednou překvapil. Za sebe ale musím říct, že skandinávským černým komediím sentiment rozhodně nesluší. // Hvězdička nahoru za představitele "mrzouta" - Antti Litja perfektní.(5.2.2016)

41. Lfš(9.8.2015)