Pozoruhodná cesta dvou velice odlišných lidí za tajemstvím, které bylo skryté půl století. Martin Sixmith (Steve Coogan) je bývalý zahraniční korespondent BBC, který přišel o práci. Shodou náhod se mu do rukou dostává možnost odhalit příběh, který by mohl být jeho životní reportáží. Jeho klientkou se stává sedmdesátiletá svérázná a osobitá irská dáma Philomena Lee (Judi Dench). V 50. letech jako náctiletá otěhotněla a porodila syna Anthonyho. Aby ho mohla vídat alespoň hodinu denně, žila a pracovala v klášteře pro „padlé ženy". Když byly Anthonymu 3 roky, byl Philomeně násilím odebrán, dán jeptiškami k adopci a poslán do Ameriky. Philomena strávila 50 let marným hledáním svého dítěte. Philomena a Martin se společně vydávají na neobyčejný výlet. Philomena je upřímná, bezprostřední paní, která bere lidi takové, jací jsou. Přes všechny životní strasti si stále zachovává optimismus a víru. Naproti tomu je Martin světaznalý, vzdělaný muž, který je zvyklý na společnost významných a bohatých lidí. Ztráta milované novinářské práce v politických sférách z něj udělala cynika. Při hledání Philomenina ztraceného syna se od sebe navzájem učí, konfrontují své rozdílné názory a jeden druhému otevírají nový a jiný pohled na život. (Bioscop)

Dont

Paradoxně mě tentokrát více zaujal Steve Coogan, ale nebylo to proto, že by Judi Dench hrála špatně, to v žádném případě, hraje jako vždy skvěle, jenže její role mě nezaujala tolik jako pragmatický novinář v podání Steva Coogana. Příběh je velice silný, nicméně se nemůžu ubránit dojmu, že se z toho dalo dostat mnohem více. Srovnám to schválně se snímkem Zachraňte pana Bankse, který tak inspirujícím příběhem rozhodně nedisponoval, ale vytěžil z něj naprosté maximum. Proto mi nevadilo se na něj podívat s ženou ještě jednou, Philomenu podruhé v dohledné době vidět netoužím. Hodně slabé čtyři hvězdy, ale pořád ještě čtyři. ()

Aleee89

Zajímavé vztahové drama o odkrytí hrůzných zločinů minulosti a nejednoho tajemství. Britský původ je znát, není to laciné a prvoplánově slzopudné. Judi Dench mám ráda a její postavu jsem si oblíbila taktéž. Ona jednoduchost, akademičnost a spíše strohost však má za následek to, že se tento snímek místy jeví odtažitý. Věčné dilema - ždímat emoce za cenu toho, že to bude přes čáru, nebo vše natočit střízlivě a riskovat, že si snímek nenajde cestu k divákově srdci? Philomena je dobrý film, ale emocionálně mě nezasáhla. ()

Skip

Philomena je film o jedné z mnoha objetí tzv. Mariánských domů, katolických institucí, kam byly zavírány svobodné těhotné ženy. Zde žily pod dohledem jeptišek, porodily, a pak bylo jejich dítě dáno k adopci, většinou bohatým rodinám za nemalý peníz. A to se dělo ve 20. století, poslední Mariánský dům byl zavřen v 90. letech. Takže jsem se zase slušně nasral na katolíky. Film je to docela dobrý, zručně zrežírovaný a s přehledem zahraný. ()

ibeh

Výborná Judi a dojemný příběh. Místy zdlouhavé, opakující se scény, ale nádherná Desplatova hudba. Stejně jako Martin bych jim nikdy neodpustila. Také jsem již kdysi viděla drsnější Padlé ženy a různé dokumenty na podobné téma. A právě kvůli takovýmto hrozným křivdám a zločinům, které byly a mnohde ještě jsou zakrývány dogmatem, pokrytectvím a intrikami (viz Spotlight) nikdy nemohu mít ráda náboženství a církev. Stejně jako vrcholnou politiku. ()

Beagle

Věřím, že Coogan si tímhle filmem vyšlápl za scénáristickým Oscarem (BAFTu už má), protože s takovou lehkostí a vtipem a hlavně nevtíravě podat podobné téma, to se jen tak nevidí. Herecky samozřejmě dominuje Judi, podává svůj obvyklý vynikajcí výkon, ovšem nedá se říct, že by v rámci její kariéry nějak vyčníval, byť jim to pod Frearsovou taktovkou s Cooganem výborně klaplo. Takže za čtyři hvězdy, já jsem Philomenu vzala (i s tou slzou na krajíčku)... ()

BoredSeal

Strašlivá nuda, kterou by nejspíš nezkazil v remake ani Zdeněk Zelenka s tou bábou z Hořícího keře. Takhle zmastit dohromady nudnou pátračku, gay téma, AIDS, zradu jeptišek, chlad náboženské propagandy a zkazit zápis do filmografie dvěma hereckým hvězdám, to vskutku zaslouží respekt. ()

berusche

Lidské vzpomínky dokážou být silnější než by si člověk představoval. A umět odpouštět nedokáže prostě každý. Judi Dench to dokázala, a to s takovou grácií, až to zabolelo. A v protikladu k jejímu filmovému parťákovi, jehož role tu nebyla pro odpouštění, je tohle malé komorní drama velice poutavým kouskem o hledání kusu svého já na všech frontách. ()

easaque

-4* téměř taková roadmovie za nalezením svého syna, která přináší i překvapivá odhalení, jak už to taky bývá, pokud má film za něco stát. Tento hodně povyšuje na vyšší level Judi Dench ve své roli obyčejné ženy a matky, ale i ostatní herci jí dělají slušné křoví. Příběh podle skutečnosti je uvěřitelný a potěšilo, že se přehnaně netlačí na sentimentální strunu, i když asi slza ukápne většině ;-). Za mě teda dostane nekřesťanské 4 hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Jufonka

Skvělej film! A to hned od začátku. Judi Dench v roli matky hledající svého syna předvádí neopakovatelnej hereckej výkon. Ačkoliv nemám moc ráda britský filmy, tady mi atmosféra a prostředí naprosto sedlo. Moc se mi líbily vzpomínky hlavní hrdinky a používání záběrů ze starý kamery... Zkrátka rozhodně doporučuju - jde sice o drama, ale při několika hláškách se i zasmějete. Navíc příjemná délka hodina a půl zaručuje, že se nebudete nudit a koukat na hodinky. ()

M.i.k.e

jímavé a dobře zahrané.Výhodou je,že i přes to,že příběh vychází ze skutečnosti a hodně útočí na city,nesálá z něj prvoplánovitost a divák tak celé Philomenino pátrání dokáže prožívát s ní,bez toho aby měl pocit,že na něj tvůrcí hrají levou.Je hodně vidět rozdíl mezi klasickým Hollywoodem a z větší části britským filmem.Věřím,že z podobně silného příběhu by se dal vytvořit mnohem větší,ale o to rozporuplnější doják...80% ()

Aljak

Podľa popisu som síce očakával niečo inšie, ale ani toto nebolo vôbec na zahodenie. Páčilo sa mi najmä to, že príbeh mal svoj postupný spád (aj keď pomalší), a najmä to, že žiadne klišé sa v žiadnom prípade nekonalo (až som z toho prekvapený). Skutočný príbeh, ktorý sa vlastne po celý čas nesie v takej melancholickej atmosfére, hoci občas sa vyskytla snaha o odľahčenie jemným humorom, ktorý bol však v tomto prípade skôr na škodu ako úžitok (teda aspoň vo väčšine prípadov). Ale ako celok to bolo veľmi vydarené, aj keď tá retrospektíva v úvode mohla byť rozvinutá aj do väčšieho časového rozpätia - to považujem za najväčšie negatívum filmu. Judi Dench zahrala tú pokornú starenku Philomenu naozaj znamenito, aj keď jej postava ma mierne iritovala svojou odovzdanosťou a poddajnosťou voči irónii osudu. Zato postava Martina (Steve Coogan) bola presne to, čo tento film potreboval na rozvíjanie deju. P.S. Nechápem prečo sa Philomena rozhodla až po takmer 50 rokov začať seriózne pátrať po svojom stratenom synovi (to mi príde tak trochu absurdné, hoci sa to reálne stalo bohužiaľ presne takto). ()

Figu

Velice pohodový filmek na který se dobře kouká. Judi Dench jak jinak než excelent, no a Coogan? Pro mě zřejmě jeho nejparádnější výkon a jsem rád, že mi konečně ukázal jeho hereckou dovednost. Nejsem čtenář, tak nevím zda kniha je lepší, než samotný film, ale pokud by v knize mělo být popsáno vše tak, jak viděli mé oči, určitě bych po přetočení poslední strany byl na větvi, jako před obrazovkou... 75% ()

Martin741

Vyborny film od rezisera Frearsa, ktory dovtedy tocil nic moc veci. Hlavna je tu vyborna Judi DEnch v roli babky, podla perfektny vykon. Dialogy obycajne prevladaju, tempo masakrozne dobre, divak sa nebude nudit ani chvilu : 80 % ()

BarryLyndon

Pěkné to bylo. Judi Dench tradičně špičková, ale u ní se asi jiný výkon nečekal. Hodně mne bavil Coogan ve vedlejší roli. Asi jsem od toho čekal víc komediálních prvků, ale dostal jsem pečlivě budovaný drama s prolínáním dvou odlišných osudů. Velká spokojenost. 8/10 ()

Streeper

Jeden z nejsilnějších skutečných příběhů, jaké jsem kdy viděla. Philomena musela prokázat velkou loajálnost a odvahu, když odpustila jeptišce, která se jejímu synovi o ní vůbec nezmínila. Já bych jí tohle nikdy neodpustila. Jsem za tenhle film vážně ráda, hlavně za ten příběh samotný a konečně můžu říct, že mám svého letošního vítěze na Oscara, i když zřejmě nevyhraje tak pro mě je tenhle film vítězem. ()

DrBuznička

Jeden z mála filmů, kde má smysl titulek Based on a true story. Protože tady se převyprávění skutečné události doopravdy tematizuje, zatímco u jiných filmů titulek slouží jen k tomu, aby zesílil empatii vůči zobrazovanému a nutil pak diváka k realitě zaujímat určitý postoj na základě toho, co mu film sdělil. Philomena je "pravdivý" příběh, který vypráví o vyprávění "pravdivého" příběhu. A vypráví ho velice civilně, ale přesto poutavě a emotivně. ()

Joges

Výborný, dobře natočený film a zajímavý příběh (dle skutečnosti). Judi Dench, jako vždy dokonalá, bravurně táhne celý film. ()

danecek24

71. Zlatý Glóbus za rok 2013 - nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka (drama) - Judi Dench, Nejlepší scénář - Steve Coogan, Jeff Pope ()

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST