Pozoruhodná cesta dvou velice odlišných lidí za tajemstvím, které bylo skryté půl století. Martin Sixmith (Steve Coogan) je bývalý zahraniční korespondent BBC, který přišel o práci. Shodou náhod se mu do rukou dostává možnost odhalit příběh, který by mohl být jeho životní reportáží. Jeho klientkou se stává sedmdesátiletá svérázná a osobitá irská dáma Philomena Lee (Judi Dench). V 50. letech jako náctiletá otěhotněla a porodila syna Anthonyho. Aby ho mohla vídat alespoň hodinu denně, žila a pracovala v klášteře pro „padlé ženy". Když byly Anthonymu 3 roky, byl Philomeně násilím odebrán, dán jeptiškami k adopci a poslán do Ameriky. Philomena strávila 50 let marným hledáním svého dítěte. Philomena a Martin se společně vydávají na neobyčejný výlet. Philomena je upřímná, bezprostřední paní, která bere lidi takové, jací jsou. Přes všechny životní strasti si stále zachovává optimismus a víru. Naproti tomu je Martin světaznalý, vzdělaný muž, který je zvyklý na společnost významných a bohatých lidí. Ztráta milované novinářské práce v politických sférách z něj udělala cynika. Při hledání Philomenina ztraceného syna se od sebe navzájem učí, konfrontují své rozdílné názory a jeden druhému otevírají nový a jiný pohled na život. (Bioscop)

danecek24

71. Zlatý Glóbus za rok 2013 - nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka (drama) - Judi Dench, Nejlepší scénář - Steve Coogan, Jeff Pope ()

asinus

Čtyři oscarové nominace pro sotva nadprůměrné háelpéčko? Hm. Starý pan režisér Stephen Frears (o pouhý rok a půl starší než mladík Scorsese) natočil předvídatelný a nijak zvlášť režijně vydařený snímek. K dispozici měl oceňovaný (ale jistě ne geniální) scénář podle předlohy reflektující skutečnou událost. Sílu příběhů o "padlých ženách" z Magdaleniných prádelen se nepodařilo patřičně prodat, dílo tak více stojí na podnětnosti dialogových výměn mezi Judi Dench a Stevem Cooganem. Je to dost na místo mezi devíti kandidáty filmu roku? Sotva. Stojí perspektivy chytráckého vládního exporadce a celoživotně vnitřně poznamenané prosté ženy za pozornost. Určitě ano. ()

Juto

Šikovný scenár a vycibrená réžia robia tento skutočný príbeh veľmi pútavým. Film spája komédiu a tragédiu a veľmi dobre to funguje. 6/10 ()

campix

Další z filmů, který cílí především na filmová ocenění. Takže by měl splňovat několik atributů. Pokud možno být alespoň inspirován skutečnými událostmi. Tyto události by měli být velmi tíživé. V hlavních rolích by měli býti kvalitní herci s šancí na získání ocenění a celý film by na jejich výkonech měl stát. Philomena splňuje všechny tyto atributy do puntíku a stejně mě nedokázala zaujmout. Zprvu ano, ale když se rozhřešení děje v polovině filmu a pak se již řeší pouze morální dilemata, tak mi tento koncept přijde poněkud podivný. Philomena potěší celkem rozumnou stopáží, hereckým obsazením. To je bohužel málo. ()

dr.fish

Není to žádné mysteriózní odkrývání tajemství, ale normální pátrání po ztraceném synovi. Philomena ve stáří pátrá, aby si vyřešila svůj největší životní přešlap, nehledá viníky, jen odpuštění. Vedle ní novinář na vrcholu kariéry, který chce napsat článek, story, hledající ale především sám sebe. Osud spojí jejich cesty, asi ne náhodou, aby se po chvíli rozešli opět každý svou cestou. Judi Dench i Steve Coogan dokázali této téměř telenovele vdechnout život a udělat z ní poměrně zajímavý film. 70% ()

morgos

Další film který byl nominovaný na Oscara a opět zaslouženě. Irský jeptišky byly opravdu zlý. Celý film opravdu smutný i když je plný vkusného humoru. Na začátku jsem si myslel, že celý film bude předvídatelný (některé části ovšem jsou) ale nebyl. Film určitě není proti náboženství, jelikož sama Philomena pořád věří v Boha i přes to, co jí ty jeptišky provedly. Celý film se odehrává okolo dvou hlavních postav. Ona (Judy Dench) prosté žena z Irska, která ztělesňuje obyčejnou, chudou a prostou postarší babičku, která ráda čte červenou knihovnu a kouká na Agenta v sukni. On (Steve Coogan) typický anglický gentleman, bohatý, absolvent prestižní univerzity který měl výbornou práci. On v sobě celý život drží své tajemství a on celý život pracuje a když o ní přijde, tak neví co s životem. Dialogy mezi těmito postavami jsou opravdu skvostné a vtipné. Film není teda opravdovou raketou, ale určitě neurazí. Připomínám, že film je poměrně krutý a tak na něj musíte být naladěni. Koho by zajímala tato problematika a má silný žaludek, tak doporučuji film Padlé ženy. ()

kocik1

Philomena je obyčejná stará ženská: Ráda si popovídá jen tak o ničem, občas je nechtěně vtipná, kouká na televizi, čte bulvár, červenou knihovnu a užívá si šťastné konce. Jenomže to, co zažila v mládí, nemá s červenou knihovnou nic společného. Philomena je tak trošku doják. A tak trošku církev obžalovává a tak trošku ji taky obhajuje. Snad aby si to u nikoho nerozházela. Jenomže na mě tyhle řeči o smíření moc nefungují. Já jsem spíš takový Sixmith.:-) Přesto si myslím, že film stojí za vidění. 70% ()

chelseaman22

Nejprve musím zmínit úchvatného uživatele volaného MALARKEY, jež napsal fajn sterilní komentář (obzvláště myšlenka "líbilo se mi prostředí Irska" je briskní, naneštěstí z Irska byla ukázána pouze jakási léčebna a jeden strohý interiér nálevny, toť vše, proto bych urgoval o podrobnější objasnění této uchvácenosti). Již zesnulá nadřízená Mr. Craiga se na stará kolen vydává za oceán, aby se vyfotila před památníkem US prezidenta, jehož život byl minulý rok aplikován do filmu, jež nemálo divákům způsobil psychický šok (via The War Horse). Philomena je rovněž uchvácena z nadstandardně objemných porcí či páru slippers, jež jsou samozřejmě for free. Její slídící kolega je ortodoxní neznaboh, jež svými hlubokými znalosti v problematice samé rozmetává Písmo svaté na cucky - a dobře dělá! 80% Celosvětový výdělek k 2. 3. 2014: $85,386,365, což je 7,16 násobek budgetu ()

jedna_vrana

Judi Dench v úlohe „padlého anjela“. Porodí dieťa kdesi v írskom kláštore a potom jej dieťa vezmú na adopciu. Každá matka, ktorej by sa niečo podobné stalo, musí prežívať tragédiu, že by ako tigrica – ochranárka, mala chuť vraždiť. Celé roky sa pýta, kam jej syn zmizol. Napriek všetkému si zachová vieru a nestane sa z nej matka - pomstiteľka. Len v sebe živí nádej. Do príbehu vstúpi zahraničný, mierne arogantný, korešpondent BBC a ich filozofujúce dialógy dávajú filmu príbeh navyše. Mala som pocit, že on kladie otázky, ktoré by položil divák. Osobný príbeh, ktorý nastavuje akési zrkadlo. Spoločnosti, predsudkom alebo nám všetkým? ()

Skuby47

Zajímavý a dojemný příběh. Přesto, že podobné téma popisující skutečný osud svobodných matek bylo již mnohokrát filmově ztvárněno, toto zpracování mělo pro mne punc originality. Příběh netlačil na pilu a rozvíjel se pozvolna a citlivě. Člověk neznalý poměrů a ovlivněný křesťanskou morálkou a ideologií dobra, je zaskočen tvrdostí a otrlostí řádových sester, od kterých by očekával především soucit, dobrotu a pomoc nešťastným mladým ženám. Nejvíc deprimující byla ta bezmocnost jakkoliv ovlivnit osud dítěte. Kromě zajímavých lokalit, v nichž se natáčelo, bych vyzdvihla hudbu i herecké výkony především Judy Dench. Začala jsem se dívat o půl jedné v noci s tím, že se dodívám až ráno, ale nešlo to, nemohla jsem se odtrhnout a skončila jsem až ve tři hodiny. ()

LadyPupu

Srdceryvný, emotivní, dojemný, krásný, silný příběh. Ano, slza mi ukápla. A ne jednou. Ale taky jsem se výborně bavila. Judi Dench byla opět perfektní. A s Cooganem byli dobrá dvojka. Skvělý zážitek. ()

Johnny.ARN

Veľmi mám rád filmy, kde sa cirkev vykresľuje v tom správnom svetle. Kde sa na ňu vyťahuje špina a nakopáva sa jej prdel. Presne takéto filmy treba robiť. Lebo už bolo dosť fanatických darmožráčov. Veľmi, ale že veľmi nadhodnotené 5 z 5 ()

Pavlínka9

Judi Dench je Božská :) Říkám to už několik let a tímto snímkem jsem si to opět jen potvrdila. Příběh tak silný a přitom tak jednoduchý, že mi přišlo, že pro hvězdu takového formátu jako je Dench, to musela být pohoda toto natočit :) Nejvíce mě na filmu uchvátila tato herečka a pak hudba. Když jsem zjistila, že se jí ujal můj oblíbený Alexandre Desplat, bylo vyhráno. Skvělý příběh, úžasné prostředí a tolik těžkých a zajímavých scén, které byly mnohdy beze slov...Ten film mě prostě dostal. Příběh ženy, která se bohužel dostala do situace díky neznalosti sexu a rozmnožování a 50 let tajila svůj příběh...Krásný, srdceryvný, úsměvný, nejen jedno kontinentální problém a scény, kdy se zjstilo, kde je aktuálně onen syn...čistě a velice dojemně ztvárněno - to je pro mě nejkrásnější scéna filmu - při snídani v Americe... ()

terunka003

Irské, mateřské, pátrající, smutné, ďábelské, rozhřešující × moc jednoduché pátrání. Ale díky za to, jelikož hledání syna ve stylu MI by bylo asi dost divný. Každopádně krásný příběh o hledání syna a pravdy, o to víc, že se to skutečně dělo a děje. Snímek je to plačtivý, ale lehký, svým způsobem, a nenáročný. Judi hraje milou starou dámu a Steve jí se svým dravým přístupem skvěle doplňoval, a kontrastoval tak ve skoro sebemrskačském stavu hlavní postavy. I tak jsem měla pocit, že tomu cosi chybělo.. ..těch kapesníčků zase.. ()

venison

Hodně zajímavý, citlivý, vtipný a milý příběh, který naráží na velmi kontroverzní téma v prostředí puritánské Anglie.. Judi Dench je vynikající a její postavě bych rozhodně přála větší happáč.. Na začátku jsem byla mírně zděšená, prostředek mile ubíhal, před koncem konce už to vypadá, že už mě nic nedojme, ale to video.. to video prostě muselo vehnat slzu do oka :-D Super film! ()

Mishqo

Film o staručkej milučkej Philomene, ktorú mátajú excesy z minulosti dodnes. Judi Dench bola skvostná. No ale dosť bolo okázalosti. Chýbalo mi poriadne vykreslenie mníšok ako zosobnenie zla a ohavnosti, asi tak ako sa to podarilo v Magdelene Sisters. Ale inak veľmi pekné :) 75-80% ()

VanTom

Celkem slabota (obzvlášť při nominaci na Oscara), od úvodních minut extrémně šablonovitá, lidsky svérázná a hřejivá, jen mělce, smířlivě a šeptavě obviňující alibistickou klášterní svévoli, až tyranii ve jménu Boha. Ještěže poslední minuty na konci cesty (domácí video, konfrontace s jeptiškami) zaryly v emocích trochu hlouběji, užuž se schylovalo k nižšímu hodnocení. ()

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST