Pozoruhodná cesta dvou velice odlišných lidí za tajemstvím, které bylo skryté půl století. Martin Sixmith (Steve Coogan) je bývalý zahraniční korespondent BBC, který přišel o práci. Shodou náhod se mu do rukou dostává možnost odhalit příběh, který by mohl být jeho životní reportáží. Jeho klientkou se stává sedmdesátiletá svérázná a osobitá irská dáma Philomena Lee (Judi Dench). V 50. letech jako náctiletá otěhotněla a porodila syna Anthonyho. Aby ho mohla vídat alespoň hodinu denně, žila a pracovala v klášteře pro „padlé ženy". Když byly Anthonymu 3 roky, byl Philomeně násilím odebrán, dán jeptiškami k adopci a poslán do Ameriky. Philomena strávila 50 let marným hledáním svého dítěte. Philomena a Martin se společně vydávají na neobyčejný výlet. Philomena je upřímná, bezprostřední paní, která bere lidi takové, jací jsou. Přes všechny životní strasti si stále zachovává optimismus a víru. Naproti tomu je Martin světaznalý, vzdělaný muž, který je zvyklý na společnost významných a bohatých lidí. Ztráta milované novinářské práce v politických sférách z něj udělala cynika. Při hledání Philomenina ztraceného syna se od sebe navzájem učí, konfrontují své rozdílné názory a jeden druhému otevírají nový a jiný pohled na život. (Bioscop)

TSZ

Úžasné. Laskavý film o dramatických událostech života jedné katolické ženy. Kdyby mi někdo řekl, že to natočil Zdeněk Svěrák, klidně bych tomu věřil. Oba herci v hlavní roli jsou vynikající, rozdíly v jejich povahách film znázorňuje úžasným způsobem, neubráníte se úsměvu. Jeden z nejlepších filmů za poslední dobu, pro mě rozhodně velké překvapení. ()

Lavinia

Snaživě slznaté vyprávění o sadistických sestrách, pouti za ztraceným synem a znejistělém novináři bez skutečné hloubky či kritičnosti. Nejvíce mi vadilo ono poloefektní akceptování náboženských (dnes přežitých) bludů a neschopnost dojít jakéhokoli konce, novinář z toho vyšel jako hlupec bez zásad. ()

ilovebritain

Poetické, inteligentní, laskavé a přitom realita. Být básníkem, napsala bych, že je to břitva zabalená v bílém bavlněném šátku. Oba hlavní představitelé jsou výborní. V mnoha ohledech hluboký psychologický snímek. No, abych ale nezněla tak nadšeně, jednu výtku bych měla... Steve nám zase přibral :-D ()

rottik-cb

„To, co vám provedli, je zlo. Zlo je dobré - tedy myslím pro náš příběh.“ Komorní snímek s výjimečně krásnými exteriéry, kterému vévodí ústřední herecká dvojice Judi Dench a Steve Coogal; oba jsou jednoduše perfektní. Hluboký příběh o odpuštění a smíření se se životem. Povahově jsem spíš podobná Martinovi, o to zajímavější pro mě bylo „setkání“ s Philomenou a jejím bodrým selským rozumem. Na rozdíl od mnoha diváků mi film nepřišel vykalkulovaný, naopak se mi strašně líbilo, že nesklouzl do prvoplánovosti a předvídatelnosti, ač vzhledem k tématu by to bylo omluvitelné. Přestože emocionálně nevydíral, byla jsem dojatá už od 5. minuty. Vždy velmi špatně snáším nespravedlnost a tady je ještě znásobená pokrytectvím. Doporučuji! ()

Gromit

Velice záslužné dílko! Zločiny katolické církve je třeba si neustále připomínat, protože velmi dobře ilustrují to, jak může být někdy víra slepá a nebezpečná. Příběh Philomeny Lee byl zveřejněn teprve nedávno a Stephenu Frearsovi a Steveu Cooganovi (který byl spoluautorem scénáře) patří velký dík za to, že se jej rozhodli převést na filmové plátno. Philomena patří k nejpříjemnějším překvapením letošní oscarové sezóny, je patřičně dojemná, vtipná a poučná. Je to sice malý (resp. komorní) film, ale má velké srdce! ()

TommyDiamond

Někde jsem už o padlých Irských ženách slyšel. Krutost i hloupost církve zaslepené vírou je až nepochopitelná. A věřím, že příběhy žen, které se museli vzdát svých dětí jsou smutné a nespravedlivé... Byl jsem rád, že příběh o Philomenině hledání ztraceného syna se nenesl na jedné velké vlně sentimentu. Film spíš kladl velký důraz na dialogy a samotné postavy, které působí velmi osobitě a odhodlaně, než na sílu příběhu osudem zmítané ženy.... Všichni zde chválí Judi Dench za její skvělý výkon. Mě osobně přišel její výkon přízemní a obyčejný. Celkově hodnotím snímek kladně a chválím hlavně zajímavé téma.... ()

fallanga

Boží film, který mi místy připomínal Spotlight, jen trošičku odlehčenější (občas to bylo vtipné) a osobnější. Mělo to hodně drsnou atmosféru, hlavně ze začátku, při vzpomínkách Philomeny na jejího syna. Místy se to táhlo, některé scény mohly být kratší nebo mohly být vynechány a trošičku více emocí by mi taky nevadilo, ale nakonec to bylo fajn. Nestyděl bych se to označit za předchůdce Spotlightu, protože tam ta spojitost je a i kvalitativně je to dost blízko. ()

Scraffy

Nádherne emocionálny film, na ktorom pri konci sa vám chce plakať. Judi Dench je skvelá. Naozaj tomu nemám čo vytknúť. ()

KucC

Oscar - nominace nejlepší film, scénář - Steve Coogan, Jeff Pope, herečka - Judi Dench, hudba - Alexandre Desplat. ()

kubilov

Když vám sebere ošklivé zakonzervované komando Batmanů dítě, nikdy z toho není veselá záležitost. Tou není ani film Philomena s milou Judi Dench a sympatickým Stevem Cooganem. Tak trochu jsem čekal, že to bude něco v tom stylu, ale takovýto pokrytecký útok na city jsem opravdu nečekal. Dokonce to dopadlo tak, že jsem se po první půlhodině proti emocím z filmu tak obrnil, že jsem zbytek dokoukal filmem naprosto nezasažen, což lze možná přikládat k mé skepsi vůči dojímavým filmům, jenže takto to já prostě subjektivně cítím. Nejslabší oscarovka. ()

mac000

Film, začínající v pomalém tempu, a se skoro nezajímavým námětem, si postupně získává pozornost i srdce diváka, až ke gradujícímu (předvídatelnému?) závěru. Herecké mistrovství Judi Denchové by si zasloužilo Oskara, ale zřejmě bude mít v Cate Blachettové a její Jasmíně silnou konkurenci. Pro mě jeden z filmů, které mi dlouho utkvějí v mysli. ()

gicous

Po celý děj jsem se nedokázal zbavit nepřijemného pocitu z příliš uměle natahovaného příběhu. Díky citlivé režii Stephena Frearse (hezky natočené a do obrazu vložené flashbacky) a také výbornému hereckému tandemu Coogan-Dench jsem to ale Philomeně odpustil. K čtyřhvězdičkové hranici mě nakonec dokopal perfektně natočený konec, který ve mně přece jenom probudil silnější emoce. 7/10 ()

makakus

Mohl to být velmi silný film, kdyby šel za osobností Philomeny. Tedy člověka hluboké a neotřesitelné víry, která díky tomu dokáže odpouštět i "svým nepřátelům", tedy těm, kteří jí niterně ublížili opravdu děsivým způsobem. Její velké, dobré srdce nám však zůstává až na pár detailů ukryté, děj klouže po povrchu a nic velkého se nekoná. Také její konfrontace s ateistickým novinářem je nastíněna velmi ledabyle, film se až křečovitě bojí postavit na jakoukoliv stranu, zaujmout postoj. Jenže neutralita je nudná. Jako když jdete na fotbal a fandíte tak trochu oběma. Obzvláště když i ta neutralita ("každý má svou pravdu") je nedůsledná a v závěru ta babka jeptiška nedostane prostor k jakékoliv obhajobě ani náhodou. Vina padá především na vrub scénáristů, Coogan je rozhodně lepší jako herec. Nicméně i Frears si mohl odpustit tak dryjáčnické prostředky ke ždímání dojetí jako je zoufale křičící matka za mřížemi sledující tvář svého chlapečka za zadním sklem odjíždějícího automobilu. Uf. Tohle se prostě moc nepovedlo, i když Dench je výborná.. ()

miki68cz

Škoda, že ti Britové točí ty filmy tak poctivě a jako amíci trochu nepřitlačí na pilu ve smyslu prohloubení citů, někdy až do absurdna. Tenhle film byl studený jako britský humor a trocha nostalgie by mu neuškodila. Výborná a krásná Judi Dench, příjemná doprovodná muzika, klidný film, hluboce lidské téma. Děkuji a doporučuji ()

llydeb

Uchichtávala jsem se při střetu cynického přechytralého Martina s Lee, která navzdory svému věku vnímá svět dětsky rozzářenýma očima. Příběh, který je trochu o tom, že hlubokou vírou lze maskovat prachsprosté opovržení. Nesouhlasím s hodnocením, že Philomena je "doják". Lee není žádná ufňukaná chudinka a kromě silné katolické víry je vybavena pokrokovými názory. ()

Doutas

Philomena příliš cíleně míří na první signální (ostatně stejně jako oblíbené harlekýnky paní Leeové) a ve snaze emočně zasáhnout nepřesahuje rámec onoho laciného žurnalistického žánru Human Interest Story, o který se snaží vyhořelý novinář Sixsmith. Technické zpracování a herecké výkony jsou sice nad průměrem, ale absence vývoje postav a jakéhokoliv dramatu dělá z potenciálně silného příběhu docela nudnou záležitost. I toho suchého britského humoru je tu jen poskrovnu, ze základního třídního rozporu obou hlavních postav, kdy ona je nevzdělaná irská katolička a on Oxfordem odchovaný novinář, se dalo vytěžit mnohem víc. Ani tradiční schéma, kdy protagonisté musí překonat sadu překážek, aby se dostali k cíli, se nekoná. Všechny potřebné informace při hledání ztraceného syna jim v podstatě spadnou do klína. Neurazí, ale ani nenadchne, takže dávám neutrální tři hvězdičky. ()

dzberry

Judi Dench je nádherná stará rašple, která hraje a odpouští jako málokdo. Krásná on the road detektivka o jedné malé keltské harfičce a jednom velkém bordelu v jednom božím domě plném bezcitných tučňáků vhodných k opakovanému nakopávání do rozplizlých zaprděných zadnic... ()

zubrik66

Cirkev ako organizácia má toho veľa na rováši. No toto nie je film o nej, ale je to film o hľadaní syna. Film vstupuje do života Philomény už v 70 krížiku jej života. Po 50 tich rokoch jej blúdneho hľadania akoby mávnutím čarovného prútika sa celý jej príbeh začína rozlievať ako poleva na cesto. Poleva to nie je sladká, no príbeh je slabý, neuchopiteľný. Z každého kúska iba jeden hryz a celkový výsledok je žiaľ chatrný ako stanový príštrešok pri orkáne. ()

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST