Bella a Sebastián

• Francie Belle et Sébastien (více)

Příběh chlapce a jeho psa, který milují už čtyři generace, poprvé přichází na velké plátno jako dobrodružná podívaná v nádherných kulisách savojských Alp. Sebastián žije v horách u svého adoptivního dědečka a jednoho dne se tajně spřátelí s divokou fenkou Bellou, velkým horským psem. Uprostřed polodivoké přírody na alpských svazích spolu zažívají nejedno dobrodružství, a brzy přijde čas na to největší z nich. To, které jim přinese svět dospělých v období 2. světové války. (Bontonfilm)

Anderton

Plagát neklame, jedná sa o detský film. O detský film o priateľstve malého chlapca a psa. A má samozrejme temnejšie odtiene, pretože sa odohráva počas druhej svetovej vojny. Že sa jedná v podstate o rozprávku je zrejmé zo scény, kde sa vykúpaním v studenom jazierku stane zo šedivého hava havo snehovo biely. No on je to vlastne maxipes Fík, pretože má neprirodzene veľké nohy a pri Sebastianovi vyzerá ako obor. Je tu paralelný príbeh prevádzačov cez hory a ten hlavný príbeh je okorenený tým, že Bela je považovaná za vraha miestnych oviec, tie ale vraždia vlci. Takže metafora je zrejmá a ide asi aj o to, aby bola takto sprostredkovaná aj odrastenejším detským divákom, prípadne aby im to rodičia vysvetlili. Bela a Sebastian je jednoducho napísaný film a je takým skvelým príkladom pre začínajúcich scenáristov, ako sa najlepšie naučiť základy profesie. ()

maddy

Neškodný, naivný, rodinný pátos vo francúzskom balení. Čakal som o niečo dobrodružnejšie podanie a dostal som síce doslovne prekrásne zábery alpskej prírody a roztomilé zvery v hlavných, aj vedľajších úlohách, ale nič viac. V podstate sa vyše polovica filmu skladá zo záberov psa a chlapca pobehujúceho po horách. To by viac menej k spokojnosti aj stačilo, keby som bol však s tým psom na horách ja sám. Takto to omrzí po pätnástich minútach a ďalej má film problém upútať. Príbeh je zbytočný a mám taký pocit, že baviť nebude ani deti (na to sa tam zbytočne mieša vojna), ani dospelých (pre tých zase bude príliš naivný). V závere sa film navyše zlomí takým spôsobom (zimný útek pred vojakmi), ktorý k predošlej vyše hodine vôbec nesedí. Pravdepodobne sa tu niekto snažil o akýsi presah alebo morálne ponaučenie, ale štýlom ktorý si s predošlými takmer až detinskými minútami odporuje. Vo výsledku som sa nejako extra nebavil, popravde tempo nie je nič moc, ale zase ma to ani ničím neotravovalo. Na to je Belle et Sebastien natočený dostatočne zručne a s citom. Ale vlastne ani neviem prečo som to pozeral ... CELKOVO: 3* (6/10) ()

Khalesi

Akoby rozprávkový príbeh malého cigánskeho chlapca, ktorého všetky ženy v jeho živote opustili a fenky ovčiackeho psa, ktorá od ľudí poznala len kruté zaobchádzanie a bezcitnosť. Film je zasadený do nádhernej alpskej prírody a sprevádzaný ľúbeznou hudbou. Viem, že niektoré zábery a úseky boli tak trochu schválne prehnané, aby vystupňovali napatie a pridali atmosfére na naliehavosti.Napriek tomu sa mi páči hlavná myšlienka, že ak sa stretnú dve citlivé bytosti a nehľadia na rozdiely, ale vnímajú jeden druhého ako rovnocenného, vtedy vznikne vzácne priateľské puto, ktoré je cennejšie než čokoľvek na svete. ()

Aljak

Pekná rozprávka, aj keď až trochu príliš idealizovaná a naivná. Príbeh ako taký nebol vôbec zlý, práveže som bol rád, že sa to celý čas netočilo len okolo nejakého psa, ale celý film mal aj nejakú inšiu dejovú líniu. Aj keď všetci tí SSáci mi prišli až príliš milí a priateľskí. Najlepšia scéna bolo, keď ten šedivý pes vkročil do jazera a zrazu bol belší ako čerstvo napadnutý sneh. Ako celok to síce nebolo nič prevratné, no tie scenérie savojských Alp tomu pridali poriadne veľký kus majestátnosti. Naozaj krásne zábery, vlastne celkovo chválim kameru, ktorá svojou kvalitou vysoko prevýšila aj samotný scenár. ()

klúčik

Som z generácie, ktorá vyrástla na knihách a seriáloch o Belle a Sebastiánovi. Aj keď len prvá séria seriálu sa odohrávala v horách ( neskôr to boli kone a potom lode a more). Tešil som sa a bol som zvedavý, ako natočia tento film. Nezostal som sklamaný, naopak uchvátila ma krásna krajina v ktorej j sa točilo Naozaj krásne zábery na prírodu. Film hodnotím 70%.. ()

• Ve filmu zazní i skladba, která byla úvodní znělkou původního seriálu. (cheyene)
  • Ve filmu si zahrál i představitel Sebastiána z původního seriálu Mehdi El Glaoui, tentokrát však postavu Andrého. (Domin1359)
  • Představitelem Belly je plemeno pyrenejský horský pes. Úlohu ztvárnili tři jedinci, z nichž největší hvězdou filmu je pes jménem Garfield. Všichni byli vybráni na několik týdnů trvajícím castingu z více než 200 adeptů z celé Francie. (greeneye)