Kolbeinn miluje Solveig a Solveig miluje Kolbeinna, ale Kolbeinn miluji svoji prvotřídní klisnu, miláčka Gránu. Grána je však posedlá hřebcem Brúnnem. Vernhardur miluje vodku a kůň Jarpur miluje Vernhardura, svého pána. Grimur má vášeň pro starou koňskou dopravu, ale Egill obdivuje jiskřivé elektrické ploty. Přichází jaro a celá místní komunita sleduje tento příběh. To nemůže skončit dobře... Během natáčení nebyl žádný kůň zraněn. Herci přežili, otázkou však zůstává jejich možná psychická újma. (Film Europe)

Gertruda.W

Nejsem nijak velký milovník koní. Nemám žádný osobní vztah k Islandu. Připadne mi příliš vzdálený. Myslím, že se tam nikdy nepodívám. Po zhlédnutí filmu O koních a lidech jsem ovšem přesvědčená, že mám velmi blízký vztah ke koním, k Islandu, kamení a zimě a hlavně k lidem, kteří zde žijí, ale i k těm, kteří Island navštíví, těm, kteří zde točí filmy, k turistkám z Německa, turistům ze Španělska či Mexika anebo Chile, farmářům, traktoristům, osamělým ženám, mužům a vlastně i ke kosmonautům a mimozemšťanům. Mám pocit, že jsme všichni jedno stvoření a máme stejný cíl. Pokud soudíte, že jsem se zbláznila, tak ne, jsem na tom pořád stejně. Ale i toto může udělat jeden podařený film. ()

Hank

Koně, všude samí koně...k tomu příroda, hudba a kupa divných lidí konající ještě divnější věci. Dalo by se říct´"klasický islandský film" a pořád dobrý, zábavný, milý a neotřelý...milá podívaná jejímž mínusem je trochu celková nesoudržnost celého filmu a taky dost ožná až přílišná sázka na islandskou krajinu a scenérie. ()

iz67

Uzasna zalezitost. Kun jako integralni soucast islandske vesnice (člen rodiny; věc, která musí v nouzi pomoci, ...). Vsechny situace (vesele i smutne) velice prirozene, suchy seversky humor. Vyborne postavicky (nevim, proc tu Islandany tady na CSFD nekdo oznacil v tomto snimku za idioty). Milovnik koni nevidel nic, co by nemel a je to divne, protoze to neni Hollywood, a protoze budou mit Islandane jine tradice a mentalitu. A soudruzne film konci tam, kde zacal. Jedna z nejlepsich veci za posledni dobu, protoze ma velke vnitrni kouzlo. ()

vitac.

Tento islandský film poněkud vybočuje z řady a přiznám se, že jsem z něj měl trošku obavy, ale nakonec jsem byl mile překvapen. Tak především film v pohodě zvládnou a můžou si ho dobře užít i ti jedinci, kteří koně nijak zvlášť nemají v lásce a jejich živým instancím se raději vyhnou, případně si udržují uctivý odstup - např. já:) V druhé řadě záleží na vašem postoji k černému humoru a bizarním událostem. Já mám rád oboje, proto jsem se opravdu často upřímně a nekontrolovatelně smál, film u mě fungoval hlavně jako komedie, zatímco, soudě dle jejich reakcí, drtivá většina návštěvníků kina byla v módu dramatu a zaraženě civěla na plátno. Jiný než černý, více či méně drsný a absurdní humor ve filmu nenajdete. V podstatě jde o několik příběhů, pospojovaných postavami z venkovské islandské komunity, jejichž život se točí kolem koní. Na své si přijdou i milovníci přírody, podařená kamera má v hledáčku islandská panoramata velmi často. Lepší tři, doporučuji vidět. (Kino Art, 12. 11. 2015.) ()

zdeci

Na 70 % autentické. Na Islandu jsem makal mezi koni mj. 7 měsíců, a tak se mi nejvíc vrylo do paměti vysrknutí kávy z podšálku. To bylo trefné a přesné, navíc znám pána (Hovadrik Prasáksson), který mimo podšálku pravidelně oblízával celý upatlaný hrnek. ()

blondboss

Neviem vlastne, čo som od tohto filmu čakal a vlastne to neviem ani doteraz. Každopádne dostalo sa mi bizarnej "koniny" plnej čierneho, miestami až nechutného, humoru a nezaujímavej zmesi poviedok, ktoré sa nejakým spôsobom navzájom prelínali. Kameru a hudbu to ale malo slušnú a islandská príroda ma dostala do kolien. Takže u mňa jednoduchý priemer. 50 % ()

rigby

V hlavní roli koně a nádherná příroda. A lidé. A drsné životní podmínky. Někdy až moc drsné a místy až šokující. Nicméně stále krásné a natočené s nadhledem, humorem a láskou. Dlouhé záběry s koňmi navíc doplňuje příjemná hudba, která s náladou filmu ideálně ladí. Skutečně povedené dílo. ()

el_chorro

Já opravdu nevím, co si o tomto filmu myslet... První povídka je stěžejní pro celý film a zbytek je takové bezduché plácání jater. Island je drsný a krásný, ale jejich filmová produkce má na víc. To vím i z vlastní zkušenosti jakožto vášnivý návštěvník Islandského pásma na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Závěrem dávám jednu hvězdu za pár vtipných či silných momentů a druhou za Island. ()

RomanT

Islanďané jsou asi hodně specifický národ. Už jsem viděl několik filmů odehrávajících se na tomto ostrově a všechny byly nějakým způsobem ujeté. A O koních a lidech dokazuje, že si dokáží udělat legraci sami ze sebe. Nepamatuji si, že bych se na nějaký film díval s takhle otevřenou pusou. Nejčernější černočerný humor, nezapomenutelný zážitek. ()

Cascabel

Jsou lidé zvířata, jak napovídá název (Koně v nás)? A zvířata lidé? Pro ultradarwinisty je to nebezpečně krásný film. Pro ty ostatní krásný. A krásně islandský, mj. proto, že od začátku připomíná ságu (opět tomu napovídá už název, který je staloislandsky). ()

carnacv

Mám takový pocit, že kdyby si kůň uměl hodit laso, tak by se nejspíš oběsil a my žádné koně něměli. Pěkná ukázka toho, kdo, že je tu na té planetě idiot. Film krásně vystihnul kontrast pohodového soužití a vlastního klidu koňů proti zástupcům naší rasy, kteří se tupě ženou za svými dementními zájmy a pudy. Veliká škoda, že je film děsně čitelný a již od prvních záběrů dané scény tušíte, co se bude odehrávat. I to by se dalo překonat, kdyby měl film své vnitřní kouzlo. To však neměl. Průměr se vším všudy a ocenění od poroty chápu, neb bylo nutno tento snímek do povědomí šiřší společnosti protlačit, což se ostatně tak jako tak stane, neboť Film Europe ho zajisté bude rád milonkrát do kola rotovat. Mimochodem jak vidno, ani na venkově nemáte soukromí :). ()

rakosabasta

Skvěle provázané jednotlivé epizody/příběhy, které se neustále proplétají a zase vyplétají. Dobře vystavěný scénář s postavami z masa a kostí, fajn herci, úžasní islandští koně, na které by se neomrzelo dívat ani kdyby byl film dvojnásobně dlouhý. Takhle ale ke kladům přidávám i příjemnou stopáž pod hodinu a půl. ()

Jevablo

Pro mě nejlepší film shlédnutý na KVIFF. Jasně, není to žádná hluboká sonda do mezilidských vztahů, ale humorná epizodická záležitost, notně prodchnutá severským málomluvným humorem, který je mi dost blízký. Taková místy dost drsná pohádka na téma co lze zažít s koňmi (živými či mrtvými). A nejlepší scéna? Strong vodka, good vodka... ()

fola

O koních a lidech přes svou jednoznačnost a syrovost neprobouzí depresi. Z kina odejdete s úsměvem. Vizuálně i obsahově úchvatný film. ()

kacudzde

Povídkový film sestavený z několika příběhů. Některé jsou úsměvné, jiné dramatické, nebo dokonce bizarní. Drsná islandská krajina, svérázní obyvatelé, velice kladný vztah k alkoholu, spousta koní a ukázka multifunkčního využití švýcarského nože. Jako koňák musím uznat, že některé scény jsou opravdu morbidní, ale na druhou stranu musím ocenit jiné záběry, např. klisnu ve zvláštním chodu islandských koní v úvodu filmu. Viděno v kině 14.10.2014 Kino Kotva ()

Tethys

jsem milovník koní....a přesto se mě film líbil. to je opravdu drsný Island, tak jsem ho poznala. Obdivuji lidi, co tam žijí (škoda jen, že jsem neseděla na těch skvělých koních, snad příště). samozřejmě severský černý humor asi moc lidí nechápe. ()

Jarisko2

V roce, jež se právě stal loňským, to pro mne byl ten úplně nejsilnější a nejkrásnější filmový zážitek.. A tahle věta v komentáři uživatele "Slarque" mne velice pobavila: "Povídkový film volně spojený stejnými postavami v malé komunitě v jinak liduprázdném islandském vnitrozemí."....... Chudák potom ten koník, co plaval s tím chlapíkem v tom moři k té ruské lodi pro tu vodku BACHA SPOILER!!! (tedy ten chlapík si plul pro Smrt, ale to ještě nevěděl). Ten koník si musel v tom vnitrozemí strašně otlouct nohy :-) ()

quido.morava

Svérázný Islandský humor. Málokdo si dokáže takhle udělat srandu sám ze sebe. A přitom se tam nikdo nepitvoří a nevede absurdní rozhovory. ()

Začíná přehlídka severských filmů  SCANDI

Začíná přehlídka severských filmů SCANDI

05.01.2019

Přehlídka severských filmů SCANDI přináší do českých kin kvalitní výběr novinek i starších oblíbených titulů z islandské, dánské, švédské a norské produkce. Od 10. do 13. ledna nabídne v patnácti… (více)

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech