Nils se se svým sněžným pluhem prohání zasněženými cestami v okolí chladného norského městečka. Proráží cesty pro své spoluobčany, což považuje za velmi zodpovědnou práci, kterou ostatní dokáží náležitě ocenit. Jednoho dne je dokonce jmenován Občanem roku, ale zároveň se v ten den dozví o úmrtí svého syna. Předávkování drogami není pro Nilse důvěryhodným vysvětlením, a tak vezme spravedlnost do vlastních rukou. Vyhrát krvavý spor s mafií není lehké, avšak Nils už nemá co ztratit. Navíc má v záloze mnohem silnější zbraně – mohutný stroj a štěstí začátečníka. Příběh "spravedlivé" pomsty s lavinou mrtvých těl vypráví režisér s pořádnou dávkou černého humoru, překvapivých zvratů i elegancí a výsledkem je zábavný a inteligentní akční thriller z prostředí zasněžených drsných norských hor. (Film Europe)

RafaKrakal

Velice netradiční film, kterému však tato netradičnost nebývale prospívá. Skarsgard v roli pluhaře naprosto exceluje, ale díky skvělému hereckému obsazení si celý film "nepřivlastní" pro sebe, což je jedině dobře. Nadto i výtečně funguje norský suchý humor, který film řádně okořeňuje. Bohužel některé pasáže jsou lehce nudnější a rozvláčnější a tak musím jednu hvězdičku odebrat. 75% ()

nula87

Takové severské Fargo. Mi prostě obecně tenhle severský lehce cynický, lehce odtažitý pohled vyhovuje, a celý film jsem si dost užil. 80% ()

iz67

Pakliže to budete brát jako prdel , ale vlastně ani tak. Bezkonkurenčně nejblbější severský film posledních 5 let: napětí ve filmu neexistuje, figurky jsou pouze směšné, po prvních 5ti minutách zařazen zpomalovak - to musí každý závětřit. A pak jen nuda, nuda, šeď, šeď, ... ()

boombang

Rád bych dal o hvězdu víc, neboť film měl skvělé a velmi zábavné momenty (křížky, Kosovo Pole, závěr...), ale nejde to. Scénář je děravý a nedotažený. Stellan se do tohoto typu filmu vůbec nehodí, zato všechny tam pak herecky převálcuje Papa Bruno. Tarantino a Coeni jsou a budou jen jedni. ()

MirkaP

Všichni Seveřani jsou takhle mlčenliví jako tenhle film? Dívala jsem se kvůli Stellanovi, abych ho poznala v jeho "přirozeném" prostředí, a taky proto, že česko/slovenský název filmu mi připadal svým způsobem velmi vtipný. A ano, slovanský název filmu je velmi přiléhavý, zejména v závěru filmu. Ovšem to, co jsem dostala, bylo nad veškerá očekávání. Nikdo tam toho moc nenamluví, takže musíte film bedlivě sledovat. Za to jste odměněni v první řadě záběry na úúúúúžasnou zimní norskou krajinu ozdobenou projíždějícím sněžným pluhem, a dále pohledy na tutéž nádheru z kabiny pluhu. A pak hereckými výkony nejen hlavních představitelů. Stellan jako severský Drsný Harry, tedy Nils; Bruno Ganz v téměř němé roli šéfa Albánců, vlastně Srbů, s fantastickou hučkou na hlavě; a norský bůh Pål Sverre Hagen, 197 cm vysoké překvapení (viděla jsem ho zde poprvé). A finále s frézou, opět beze slov. Zajímavý detail - grafika parte, zejména křížků na nich (nebo hvězd). MŇAM. ()

johnsnow

Film dokáže zaujať ale čakal som nejakú akciu, Tá neprichádzala iba sa občas niekto vcelku krvavo odpravil. No tak nič šak príbeh dobrý, je tam i čierny humor, šecko fajn tak reku záver bude akčný. Aj bol, ale na piču a rýchly. Takže filmu dávam 3* a snáď remake s Neesonom bude akčnejšieho rangu. Jo a Tormunda je na tak malom priestore škoda. ()

Pete

Tradiční příběh pomsty, ozvláštněný prostředím jak z Farga, a skandinávským humorem - ty mafiánský kydy se fakt povedly! Žel bohu, Kraftidioten jsou rozporuplní. Chvílemi jsem se opravdu bavil, některé momenty jsou však rozvleklé až přes míru. Stellana i Bruna mám rád, Hagena už v několikátém filmu nemusím. Celé to skončí podle očekávání, žádná třešnička na tomhle dortu není, a je tak sice poměrně chutný, ale dost snadno zapomenutelný. ()

t.b.kat

Ten film je opravdu zvláštní, v určitém smyslu originální, ale povětšinou pouhý sběr mnohokráte viděného.Originální je zaručeně český název filmu a prostředí, snad i ta severské mentalita. Příběhu samotnému jsem neuvěřil, bylo tam spousta otazníků a nelogičností, ale pokud se člověk oprostí od diváckých nároků, tak se na to dívat dá. Vracet se k filmu ale nebudu, zas tak super nebyl. 3* ()

srolyma

Dát filmu s originálním názvem Kraftidiotten název Boj sněžného pluhu s mafií může dát snad jenom nějaký kraft idiot. Navíc samozřejmě nebojuje sněžný pluh. Nemá místo koleček ručičky, do kterých by vzal brokovnici s upilovanou hlavní. Bojuje pan pluhař a bojuje slušně. Umlátit protřelého mafiána holou rukou asi patří k základním dovednostem norských řidičů sněžného pluhu. Bohužel nijak výjimečný ten film není. Hlavně tomu chybí humor, který je u tohoto typu filmu nezbytný. ()

blondboss

Taká priemerná akčná dráma s typicky chladnou severskou atmosférou a nevídaným štýlom čierneho humoru. Nevymyká sa to ale nijako z rady podobne ladených filmov. Skarsgard opäť famózny výkon, ale dejovo to nemalo veľmi čo ponúknuť. Preto u mňa len priemerné hodnotenie. 55 % ()

jack_scott

Výborný severský thriller, plný zimy, smrti, a typické atmosféry. Navíc je to docela originální, takže Zlatý medvěd asi zasloužený. Za mě 4 a půl * a cca 85%. Velká spokojenost. ()

Drozdo57

Prvé, približne 2/3 času to bolo fakt dobré a ja som sa smial v nevhodných momentoch, presne ako to asi tvorca filmu zamýšľal. Potom sa ale film začal strašne vliecť, upadol do zmätku a záver bol naozaj fantasmagória, čo mi celkový dojem bohužiaľ pokazilo. ()

DonBraso

Když už jsem viděl remake,tak konečně dodíval i originál.Nemusí určitě sednout každému tento typ " gangsterských hořkých komedií",kdy to malinko,ale jen malinko připomínalo seriál Lilyhammer. Sněžný pluh vypadá jak do hororového měřítka,ale spíše si můžete být jisti,že každou chvilku někdo dostane pomníček s vlastním jménem. Stellan Skarsgård je výborný,ale chybí mu trochu toho humoru,který by dal ještě větší kouzlo romantika s pluhem,který se nebojí házet mrtvoly do řeky.Bruno Ganz toho moc neřekl a jen tak se ploužil filmem,že si toho vlastně ani nevšimnete.Srbský pletky jsou skvělý a dávají právě filmu šťávu jako "létající Radovan".Hodně vyzrálí mix jako ve Fargu,kde přesto tomu zde chyběla ještě větší dávka černého humoru a něco v koutku duše,kdy si ten film chcete pamatovat i po skončení.75% ()

sharka.68

Odrazoval mne ten název, ale sjela jsem to 2 x..a hodně dobrý to je...stellan dokonalej..a ty tuny sněhu....dostal mne ten prázdnej list od jeho manželky....jednotlivá parte i zvonění školního zvonku školníkovi ... no parádní Pulp fiction ze severu :-) ()

Lachtan44

Stoprocentní seveřanská nekorektní úchylárna, která zaručeně rozesměje každého. Mám jen drobnou výtku k nedostatečně kvalitnímu oficiálnímu překladu. Například z norštiny odposlechnutý Albanán určitě neznamená jen klasicky "Albánec" :-D ()

26. Dny evropského filmu

26. Dny evropského filmu

04.04.2019

Dny evropského filmu již 26. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos zvou do kin na 45 filmů z různých koutů Evropy a výběrem filmů se snaží přiblížit… (více)

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech