Nils se se svým sněžným pluhem prohání zasněženými cestami v okolí chladného norského městečka. Proráží cesty pro své spoluobčany, což považuje za velmi zodpovědnou práci, kterou ostatní dokáží náležitě ocenit. Jednoho dne je dokonce jmenován Občanem roku, ale zároveň se v ten den dozví o úmrtí svého syna. Předávkování drogami není pro Nilse důvěryhodným vysvětlením, a tak vezme spravedlnost do vlastních rukou. Vyhrát krvavý spor s mafií není lehké, avšak Nils už nemá co ztratit. Navíc má v záloze mnohem silnější zbraně – mohutný stroj a štěstí začátečníka. Příběh "spravedlivé" pomsty s lavinou mrtvých těl vypráví režisér s pořádnou dávkou černého humoru, překvapivých zvratů i elegancí a výsledkem je zábavný a inteligentní akční thriller z prostředí zasněžených drsných norských hor. (Film Europe)

bllm

První třičtvrtě hodiny docela nuda a zklamání. Ale poté, co se dostanou více ke slovu ostatní gangstři a hlavně postava Påla Sverre Valheim Hagena, se to docela rozjede. A dokonce dojde i na nějaký fórky. Každopádně moc pěkně natočeno, skandinávsky specifickým způsobem chladně. Takže podtrženo sečteno - dobrý dojem, ikdyž jsem očekávala něco trochu jiného (spíš nějakej černohumornej bizár), ale to je chyba moje, ne filmu. Jediná věc, co bych zkritizovala, je hudební motiv pod s scénami se Srby - to mi přišlo jako trochu trapný klišé. ()

Saur.us

Jak už název napovídá, bude zima a sníh zbrotí mafiánská krev. Řízlá gangsterská černá komedie s výbornými scénkami a hláškami a skvělým pluhařem S. Skarsgardem. ()

Narciska

Čekala jsem více komedie. Vtipy tam byly, ale člověk by se více smál, kdyby to nebylo tolik mrazivé... Nejvíce se mi ovšem překvapivě líbil hlavní (a psychopatický) boss a stoupenec zdravého životního stylu v jedné osobě. Co to o mě asi vypovídá? Pak taky způsob, kterým film boří klišé... ()

Bozvav

Taky pěkná blbost, ale rozhodně lepší než americká verze. Tempo svižnější, hudba méně na palici. Každopádně se asi příznivcem severské kultury nikdy nestanu. Za mne tři slabší sněhové vločky. ()

Fujara777

ÁNO: Film má svoj šarm. Tie jazdy cez tony snehu sú krásne nakrútené. To isté platí aj o ceste do mesta a cez mesto. Lenže toto rozhodne nie je dokument o každodennej práci vodiča snežného pluhu. Je to riadna gangsterka s čiernym humorom a miestami čisto zábavnými dialógmi. Najviac ju asi vystihuje to, že si z projekcie odnášam pocit nórskeho Kusturicu. NIE: Gróf, kápo mafiózo, mal asi pôsobiť pojašene a excentricky, ale pôsobil skôr nevyrovnane, zvláštne pochabo a bol povrchne stvárnený. Ďalej ostal menej príjemný pocit, že niekde bola snaha vyrobiť vtip, humor, ale nepodarilo sa to (človek niekedy cíti také to trápno vo vzduchu, že hups, teraz som sa asi mal smiať). ()

Wyder

Třetí hvězdičku dávám za sníh, jinak ten film za moc nestojí... A co si šlehnul autor českého názvu zůstane asi věčným tajemstvím... :) ()

Hapretor

Nadsázka teda podle mě vůbec nefunguje. Nudné, trapné. Co to bylo za kašpara - ten hlavní boss mafián ? - a pluhař, který má ránu větší než Rocky a je nasranější a drsnější než dva Stathamové dohromady ? - jako má to bejt ze srandy, ale působí to spíš blbě, neohrabaně. Zklamalo mě to. Podle zdejšího hodnocení jsem si představoval něco fakt vtipného. Toto teda nebylo. Aspoň že tam hrál S. Skarsgard. To by pak bylo úplně o ničem. ()

animario

Zpočátku celkem nevýraznej příběh o pomstě. Chladnej,bez emocí,zajímavej jen zasněženou krajinou a hl.hrdinou co jezdí na sněžným pluhu. Cca v druhý půlce se,po příchodu srbů na scénu,přehoupne do regulerní severský černý komedie (absolutně zpečetěno koncem). Díky tomu dojem nakonec celkem pozitivní, 3,5*. ()

KNTRFKT

Originální název střídá relativně originální romantická vyvražďovačka mafošů dvoumetrovým pojídačem uzených sleďů, tedy Stellanem. Nutno říct, že si režisér zas urafnul sousto větší, než by mu Skorsísi odklepnul a ve výsledku zas napálil stopáž. Nicméně, když si Nor vezme za manželku vesnickou babku, jeho bratr Yoko Ono a daj hlavy dohromady, můžou upíct celkem blbej nápad na pomstu, ze kterýho se Skarsgard bude muset, jak jinak než vystřílet. Občas jsem měl sice dojem, že ho u toho trefí šlak a že mu možná víc sedne role "koukám na to, jak se Nymfomanka uspokojuje tenisovou raketou", ale ve finále z toho vyšel se vztyčenou sněžnicí. Když tak ale vidím jeho výšku, už se pak nedivim, že jeho synátor působí ve Vikinzích jako přeražený šraňky. Takže pokud fandíte sexu se sestřenicí na mezinárodní úrovni, jen do toho. ()

Ombak▼Penari

Fargo - první věc, která mě při sledování napadla. Gangsterka s otcovskou pomstou, podaná originálním způsobem. Humor, pramenící především z absurdních situací, se prolíná celým filmem a společně s hloubavou atmosférou zasněženého severu a pomalejším tempem snímku zcela ignoruje klasické schéma gangsterkých přestřelek nebo neesonovskou adrenalinovou jízdu za pomstou. Nutno říct, že ty vtipné okamžiky ale nejsou kdovíjak pravidelně servírovány a smích film budí přeci jen sporadičtěji, než by asi měl. Ústřední duo protivníků Stellan Skarsgard a Pal Sverre Hagen je ale naprosto dokonalé a společně s rovněž perfektně padnoucím Bruno Ganzem s přehledem zachraňují situaci i tam, kde scénář a režie nejsou zrovna stoprocentní. Jen ten sněžný pluh si tam člověk v akci moc neužije. Nejspíš autoři netušili, že se tomu v Čechách dostane tak pitomého názvu. ()

agassi68

Ako jednoducho sa dá natočiť svojským spôsobom príbeh o pomste aj napriek nespočetným predchodcom. Najmä severská zima v tom najkrajšom kabáte a melancholická hudba dosť podopreli toto dielo. Samozrejme charizmatický Stellan a Bruno Ganz v divnej roli.. ()

MickeyStuma

Norské prostředí jakoby bylo krajem mrazivě bílého romantického pokolení. Takřka jako pohádková země nevinnosti. Takový dojem navozují úvodní scény běžného odklízení sněhu uklízecím vozidlem. Vskutku krásné záběry. Netrvá však dlouho a dojde k absurdnosti života. Nils byl zvolen občanem roku a krátce na to mu drogoví dealeři zabijí syna. Co se stane? Občan roku se vydá na cestu pomsty. Ale jo, z diváckého zvyku se to dá ohodnotit jako šablona typické seagelovky. Avšak s tím rozdílem, že tady se o akční jízdu nejedná. Severský film se sice nevyhýbá brutálních scén, mimo jiné i žena dostane pořádný úder pěstí, ale spíše se jedná o lehčí a dokonce i úsměvnou dramatizaci dotýkající se takřka až artu. Precizně propracované záběry dokonale skrývají černý humor a vytvořené gangsterské karikatury. Tak, jak jsou charakterově gangsteři stylizovaní, skutečně spíše vytváří nenucený úsměv. Značně jednoduchý děj se tak v žádném případě vůbec nebere vážně. Dějový vývoj poukazuje na Nielsenovu postupnou likvidaci všech, co se na smrti jeho syna nějak podíleli. Ale tak nějak přirozeně. Divoké přestřelky, mohutné rvačky či nějaké honičky se prostě nekonají. Krev poteče, to zase ano, ale jinak je ve všem spíše poetika. Poetika, která se, jistým projem, dobře trefuje, mimo jiné, také do politicky rasové inkluze.  Snímek je mírně zábavný s krásnými kamerovými záběry přinášející filmový požitek, jaký umí jen ti na Severu. P.S. Protože na snímku pracovalo Norsko, známé svou podporou homosexuality, ani zde nechybí agitka líbajících se chlapů. Scéna, která kdyby chyběla, nic by se nestalo, neboť, jako obvykle, dějem vůbec nehýbe. ()

Rockerman

Já prostě ty neobvyklé filmy miluju! Téma originalní není, ale to zpracování, to pojetí, ta atmosféra v tom večném sněhu a mrazu dělá z toho jedinečný zážitek. Závěr filmu mohl byt vyřešen poněkud konkrétněji a jinak, ale odpouštím a dávám tomuto norskému Fargu plný počet hvězd. ()

bararich8

Vcelku fajn, čekal jsem trochu větší nářez (ať už v jakémkoliv ohledu), ale dostal jsem jakýsi míchaný nápoj, všehochuť, který ale nakonec chutnal výborně. Jednoduše další obstojná severská podívaná. Jako plus si přičtěte spousta takových pěkných drobností a malých vtípků, stojí za vidění, 4* ()

DAPDO

Norskejch filmů, který jsem viděl, asi spočítám na prstech jedné ruky po dvacetileté práci na pile. Boj sněžného pluhu s mafií mě nalákal jak hodnocením tady, tak i trailerama, který jsem viděl. Nejdřív jsem byl trochu zaraženej, že ty mafiány vyřídí sám stárnoucím dědeček, ale jak se do děje přidala srbská partička magorů, nemělo to chybu, Chvilkama mě připadalo, jak kdyby to točil Tarantino, mrtvoly jsem přestal počítat asi u desátýho křížku. Tohle byla pecka, kterou si kdykoliv pustím znova. ()

26. Dny evropského filmu

26. Dny evropského filmu

04.04.2019

Dny evropského filmu již 26. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos zvou do kin na 45 filmů z různých koutů Evropy a výběrem filmů se snaží přiblížit… (více)

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech